Рішення від 14.06.2010 по справі 08/24-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" червня 2010 р. Справа № 08/24-10

вх. № 1317/3-08

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

прокурора - Супрун О.М. позивача - не з*явився відповідача - не з*явився

розглянувши справу за позовом Прокурор Красноградського району Харківської області м. Красноград в особі Красноградська районна рада Харківської обл., Красноградське підприємство теплових мереж м.Красноград

до ПП "Кондор", м. Красноград

про стягнення 2863,65 грн.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Красноградського району Харківської області в інтересах Красноградської районної ради,Красноградскього підприємства теплових мереж просять суд стягнути з приватного підприємства "Кондор" заборгованість з оплати за спожиту теплову енергію в сумі 2863,65 грн за період з жовтня 2008 року по квітень 2009 року, судові витрати покласти на відповідача.

Відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить суд відмовити позивачеві в задоволені позовних вимог, оскільки теплопостачальна організація не надавала останьому належної якості послуги. В приміщенні в зимовий період була низька температура в результаті чого, були придбані обігрівачі як джерело тепла. Крім того, як зазначив відповідач він звертався до позивача неодноразово щодо відключення приміщення від мереж теплопостачання приміщення та на його думку провів всі необхідні заходи по ізоляції труб теплотраси з метою не отримання тепла.

В судовому засіданні оголошувалася перерва з 25.05.2010 року до 14.06.2010 року до 10 години для підготовки повного тексту рішення по справі.

Згідно пояснення прокурор вважає, що ним подано позовну заяву відповідно до вимог ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", згідно яких підставою для представництва прокуратурою у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльність) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються між ними або з державою.

Згідно ст. 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999р, № 3-рп/99 по справі про офіційне тлумачення положень ст. 2 ГПК України (п. 2 резолютивної частини), під поняттям орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах, треба розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом представлені повноваження органу виконавчої влади. ГПК України не обмежує прокурора в здійсненні своєї діяльності принципом териториальності.

Необхідність захисту інтересів держави та органу місцевого самоврядування покладає на прокуратуру обов'язок представництва держави та органа місцевого самоврядування в суді відповідно до ч. 2 ст. 121 Конституції України.

Красноградське підприємство теплових мереж згідно Статуту засновано відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про підприємства в України", "Про підприємництво", "Про власність" та інших законодавчих актів України.

Згідно ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97р. міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Красноградська районна рада представляє інтереси територіальної громади м. Краснограда.

Метою діяльності підприємства є задоволення потреб населення міста Харкова, державних, кооперативних, суспільних, приватних підприємств і організацій у якісних послугах з водопостачання та водовідведення при найменших витратах, одержання прибутку для розвитку підприємства, забезпечення інтересів його працівників та задоволення їх економічних і соціальних потреб.

Систематичні неплатежі з боку споживачів за надані послуги з водопостачання та водовідведення призвели до неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів. У зв'язку з чим Красноградське підприємство теплових мереж не може виконувати зобов'язань з оплати за газ і електроенергію, з оплати податків та обов'язкових платежів у бюджет.

Стан, що склався через масові неплатежі, перешкоджає надходженню грошових коштів до бюджету і порушує інтереси Красноградської районної ради як органу місцевого самоврядування і безпосередньо зачіпає інтереси держави.

Враховуючи той факт, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, і ця заява за ст. 2 Господарського процесуального кодексу України є підставою для порушення справи в господарському суді.

Предмет спору зачіпає інтереси держави, оскільки несплата споживачами за отримані послуги з водовідведення спричиняють загрозливу ситуацію з енергозбереженням галузей національної економіки та населення, тому в зазначеній позовній заяві правильно визначений орган, на який покладений державою обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави.

Щодо заявлених позовних вимог , судом встановлено наступне, що 26.07.2004 року між позивачем та відповідачем був укладений договір за № 90 про постачання теплової енергії та додаткові угоди від 09.10.2007 року ( а.с.35), від 13.11.2006 року (а.с.36), дані угоди є невід*ємною частиною договору. За цим договором Енергопостачальна організація бере на себе зобов*язання постачати Споживачеві теплову енергію в потрібних йому обсягах, а Споживач зобов*язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленми тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором У відповідності до п. 2.1 договору теплова енергія постачається Споживачу в обсягах згідно додатка 1а,16,1 в до цього договору. у вигляді гарячої води або водяної пари на такі потреб:опалення та вентиляцію, гаряче водопостачання, технологічні потреби.

У відповідності до п.6.1. договору, розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться виключно в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів. Розрахунковим періодом є календарний місяць ( п. 6.2 договору). Споживач за 15 днів до початку розрахункового періоду своїм дорученням самостійно сплачує Енергопостачальній органіазції вартість зазначеної в договорі кількості теплової енергії передбаченої на розрахунковий період, з урахуванням залишкової суми (сальдо) розрахунків початок місяця.

Споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору; Споживач теплової енергії несе відповідальність за порушення умов договору з теплопостачальною організацією, відповідних нормативно-правових актів та виконання приписів органів, уповноважених здійснювати державний нагляд за режимами споживання теплової енергії згідно із законом.

У разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.

Відповідач займає цокольне приміщення у багоквартирному житловому будинку по вул.Полтавська,92 в м.Краснограді.Харківської області, де розміщується внутрішньобудинкова розподільча система теплопостачання, якою опалюється дане приміщення . Так, згідно позовних вимог, відповідач за період з жовтня 2008 року по квітень 2009 року не сплатив за одержані послуги суму 2863,65 грн.

06.05.2009 року відповідачу позивачем була надіслана вимога в порядку ст. 530 ЦК України з проханням сплатити в строк до 25.05.2009 року суму вищевказаного боргу ( а.с.19).

В якості доказу виконання договірних зобов*язань позивачем були складені акти від 30.11.2008 року на отримання відповідчем 0,794 Гка ( а.с.37) та від 31.12.2007 року на відпуск 1,345 Гкал ( а.с.39). від 09.04.2008 року на отримання 0,090 Гкал ( а.с.42), від 31.03.2008 року на отримання 0,759 ( а.с.42), від 14.04.2009 року на отримання 0,110 Гкал ( а.с.44), від 31.03.2009 року на отримання 0,359 Гкал (а.с. 44),,

В матеріали справи позивачем також надані рахунки-фактури за спірний період ( а.с.81-86).

Судом також встановлено наступне, що 28.11.2008 року між позивачем та відповідачем комісійно було складено акт обстеження системи опалення приміщення ПП "Кондор"по вул.Полтавська,92 в м.Краснограді.Харківської області, , яким встановлено, що через приміщеняя офіса проходить розподільча внутрішньобудинкова система опалення яка не заізольована.

19.01.2009 року відповідачем по справі отримані від позивача технічні умови на теплову ізоляцію внутрішньобудинкових трубопроводів теплопостачання в приміщення офіса відповідача по вул.Полтавська,92 в м.Красноград.

03.09.2009 року сторони підписали акт яким зафіксували що в спірному приміщенні проходять транзитні лежаки та стояки ( зазначений перелік), на дату обстеження приміщення вони заізольовані. На підставі чого, комісія прийшла до висновку що не планових втрат тепла в приміщенні яке займає ПП"Кондор" не має (а.с.119).

Позивач наполягає на тому, що даний факт встановлено 03.09.2009 року, а спірний період з жовтня 2008 року по квітень 2009 року , за який відповідачеві слід сплатити борг.

Відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії (як товару) регулюються Законом України "Про теплопостачання" ,відносини, пов'язані з наданням та споживанням житлово-комунальних послуг - Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до положень Закону України "Про теплопостачання" тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал). Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії згідно зі статтею 20 Закону України "Про теплопостачання" затверджуються органами місцевого самоврядування, крім теплової енергії, яка виробляється суб'єктами господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями.

Згідно з частиною першою статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Із зазначеною нормою кореспондується й частина перша статті 193 ГК України відповідно до якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до частини першої статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Крім того, відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України суд вважає необхідним витрати по оплаті державного мита у розмірі 102,00 грн. та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача, з вини якого спір доведено до суду.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 33-34, 38, 43, 47-49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України;суд

ВИРІШИВ:

Стягнути з Приватного підприємства "Кондор" ( м.Красноград, вул.Полтавська, 92,Харківської області р/р 26001301812738, МФО 351458, код 21267173 віділення Промінвестбанку м.Краснограда) на користь Красноградського підприємства теплових мереж ( м.Красноград, вул..Жовнева,47,Харківської області, р/р 2600905297331, МФО 351533, код 3246827 у Красноградському відділенні ХГРУ"Приватбанк") суму основного боргу 2863,65 грн.

Стягнути з Приватного підприємства "Кондор" ( м.Красноград, вул.Полтавська, 92,Харківської області р/р 26001301812738, МФО 351458, код 21267173 віділення Промінвестбанку м.Краснограда) на користь держбюджету України, одержувач - УДК у м.Харкові, р/р 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011 - 102,00грн. держмита.

Стягнути з Приватного підприємства "Кондор" ( м.Красноград, вул.Полтавська, 92,Харківської області р/р 26001301812738, МФО 351458, код 21267173 віділення Промінвестбанку м.Краснограда) на користь держбюджету України, одержувач коштіів - у м.Харкові, р/р 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011 - 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням чинності.

Суддя

рішення підписане 14.06.2010 року.