Постанова від 25.06.2010 по справі 2а-5298/2010

Справа № 2-а-5298

2010 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2010 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді - Чорної О.В., при секретарі - Маланчук А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ялтинського міського суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сімеїзської селищної ради, про визнання дій та бездіяльності протиправними, визнання протиправним та скасування рішення та визнання права на розробку проекту землеустрою, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить суд визнати:

- бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення № 20 від 25 грудня 2009 року «Про розгляд заяви ОСОБА_1» протиправною;

- протиправними дії Сімеїзської селищної ради щодо ухвалення рішення № 86 від 16 квітня 2010 року «Про розгляд постанови про відкриття виконавчого провадження (виконавчого листа № 2а-6399/2009, виданого Ялтинським міським судом АРК 20.01.2010 року) по ОСОБА_1»;

- протиправним та скасувати рішення Сімеїзської селищної ради № 86 від 16 квітня 2010 року «Про розгляд постанови про відкриття виконавчого провадження (виконавчого листа № 2а-6399/2009, виданого Ялтинським міським судом АРК 20.01.2010 року) по ОСОБА_1»;

- визнати за ним право на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташована за адресою: АДРЕСА_1, зазначена в заяві ОСОБА_1 № 02/3/1695 від 27 липня 2007 року.

Вимоги мотивовані тим, що він 27 липня 2007 року звернувся до відповідача з заявою, в який просив надати йому дозвіл на розроблення проекту відводу земельної ділянки для надання у приватну власність площею 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1. Заява відповідала вимогам ст. 118 Земельного Кодексу України, до неї були додані необхідні документи, передбачені зазначеною нормою закону, яка діяла на час звернення з заявою. Двічі, з різних підстав, 30 липня 2007 року та 28 травня 2009 року, відповідач відмовляв у наданні дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки. Двічі рішення Сімеїзської селищної ради визнавались судом протиправними та скасовувались. 16 квітня 2010 року, на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження (виконавчого листа № 2а-6399/2009, виданого Ялтинським міським судом АРК 20.01.2010 року), йому знову було відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою до розробки проекту посадки очисних споруд та мереж водовідведення смт. Блакитна затока та в зв'язку із тим, що генеральним планом забудови не передбачене будівництво житлових будинків. Вважає зазначене рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки діючим земельним законодавством не передбачена відмова в наданні дозволу на розробку проекту відводе земельної ділянки з тих підстав, що необхідно розробити відповідачу проект очисних споруд та мереж водовідведення. Стосовно того, що генеральним планом в межах запитуваної земельної ділянки не передбачене індивідуальне житлове будівництво, то це ніяким чином не доведено, оскільки не існує на даний час затвердженого генерального плану забудови. При цьому, 25 грудня 2010 року питання про надання йому дозволу було предметом розгляду сесії Сімеїзської селищної ради, однак, більшість депутатів утрималась від голосування, що він вважає протиправним.

Представник позивача в судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав в частині визнання протиправним та скасування рішення від 16 квітня 2010 року. Вимоги про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки просив вирішити на розсуд суду.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Зазначені положення Конституції України кореспондовані в ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх видання.

Стаття 142 Конституції України визначила, що до матеріальної бази органів місцевого самоврядування належить земля. Управління землею здійснюють органи місцевого самоврядування в межах, визначених законом, шляхом ухвалення цими органами повноважних рішень.

Відповідно до п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

У відповідності із ст. 12 ЗК України до повноважень селищних рад у земельних відносинах на території селищ відноситься передача земельних ділянок у власність громадян і юридичних осіб відповідно до земельного кодексу.

У відповідності зі ст. 116 ЗК України громадяни і юридичні особи набувають право власності й права користування земельними ділянками із земель державної, або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади, або органів місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності, для будівництва та обслуговування житлового будинку, подають заяву до районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації, а із земель комунальної власності - до відповідної сільської, селищної, міської ради. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.

Згідно із ч. 7 вказаної статті відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Стаття 118 ЗК України в редакції, яка була чинною на момент звернення ОСОБА_1 з заявою про надання дозволу на розроблення проекту відводу 27 липня 2007 року до Сімеїзської селищної ради.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Сімеїзської селищної ради 27 липня 2007 року з заявою про надання йому земельної ділянки у власність площею 0, 06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку (а.с. 9).

Рішенням Сімеїзської селищної ради № 66 від 30 липня 2007 року ОСОБА_1 було відмовлено в оформленні земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку (а.с. 11).

Постановою Ялтинського міського суду від 03 квітня 2008 року був скасований п. 1.3. вказаного рішення. Сімеїзська селищна рада була зобов'язана повторно розглянути питання відносно звернення ОСОБА_1 про надання йому земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку орієнтованою площею 0,06 га за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 12).

02 червня 2008 року ОСОБА_1 звернувся до Сімеїзської селищної ради з проханням повторно розглянути його звернення про надання земельної ділянки для будівництва житлового будинку й дати йому рекомендацію розробити генеральний план забудови кварталу (а.с. 13).

При розгляді адміністративної справи № 2а-69/09 за позовом ОСОБА_1 до Сімеїзської селищної ради про скасування рішення про відмову в дачі дозволу на розробку генерального плану забудову кварталу судом було встановлено, що постанова Ялтинського міського суду від 03 квітня 2008 року не виконана, заява позивача від 26 липня 2007 року не розглянута, у зв'язку із чим була постановлена окрема ухвала.

28 травня 2009 року Сімеїзською селищною радою окрема ухвала Ялтинського міського суду від 09 лютого 2009 року розглянута і прийняте рішення № 28, яким рекомендовано ОСОБА_1 звернутись до Сімеїзської селищної ради з заявою за новою формою, яка розроблена Кабінетом Міністрів України (а.с. 14).

Постановою Ялтинського міського суду від 21 жовтня 2009 року рішення № 28 від 28 травня 2009 року визнане протиправним та скасоване. Відповідач зобов'язаний повторно на найближчий сесії розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту по відводу земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15-16).

25 грудня 2009 року заява позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність була предметом розгляду на сесії Сімеїзської селищної ради. Однак, від голосування утрималась більшість депутатів, а саме, 25 з 28-мі присутніх, тому рішення по заяві прийняте не було (а.с. 33-34).

Рішенням Сімеїзської селищної ради 51-ї сесії 5-го скликання № 86 від 16 квітня 2010 року «Про розгляд постанови про відкриття виконавчого провадження (виконавчого листа № 2а-6399/2009, виданого Ялтинським міським судом АРК 20.01.2010 року) по ОСОБА_1» відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні заяви до розробки посадки очисних споруд та мереж водовідведення смт. Блакитна затока, а також у зв'язку із тим, що генпланом забудови не передбачене будівництво житлових будинків на запитуваній ділянці (а.с. 30).

Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 Земельного Кодексу України (в редакції, яка діяла на момент ухвалення оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень) громадяни, зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної селищної ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Селищна рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно із ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Оцінюючи рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, їхніх посадових і службових осіб через призму зазначених критеріїв, у разі виявлення порушень хоча б одного із цих критеріїв і за умови порушення прав, свобод та інтересів позивача, є підстави для задоволення адміністративного позову.

Оскаржуване рішення Сімеїзської селищної ради № 86 від 16 квітня 2010 року прийняте відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, прав та інтересів позивача відносно належного розгляду звернення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, безпідставно звужує його права в сфері земельних відносин, тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню, оскільки діюче земельне законодавство України не містить положень щодо відмови в наданні дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки при необхідності розробки посадки очисних споруд та мереж водовідведення. Судом також враховане, що не надано належних та допустимих доказів того, що таке розроблення проводиться або буде проводитись найближчим часом. Представник відповідача з цього приводу пояснив, що на даний час ніяких дій для розроблення мережі очисних споруд та водовідведення Сімеїзською селищною радою не проводиться та не заплановане проведення найближчим часом.

Стосовно того, що генпланом забудови смт. Блакитна затока не передбачене на місці запитуваної позивачем земельної ділянки індивідуальне житлове будівництво, то представник відповідача пояснив суду, що на даний час генеральний план забудови не розроблений та не затверджений. Управління головного архітектора Ялтинської міської ради на запит суду також не надало ніяких доказів того, що на місці запитуваної земельної ділянки не передбачене будівництво індивідуальних житлових будинків.

Оскільки підлягає скасування оскаржуване рішення, то дії Сімеїзської селищної ради щодо його прийняття повинні бути визнані протиправними, так як у відповідача не було ніяких підстав для прийняття рішення № 86 від 16 квітня 2010 року.

Не підлягають задоволенню вимоги позивача відносно визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не прийняття позитивного рішення на сесії Сімеїзської селищної ради 25 грудня 2010 року про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту відводу земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, оскільки законодавство України, яке регулює діяльність депутатів селищних рад не забороняє кожному окремому депутату утриматись від голосування.

Правовий механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлено Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за № 677.

Відповідно до п. 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за № 677, проект відведення земельної ділянки розробляється, зокрема, на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок, а також на підставі судового рішення.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що Сімеїзська селищна рада значною мірою порушує право позивача щодо придбання земельної ділянки у встановленому законом порядку у власність, оскільки тричі з надуманих підстав відмовляє в наданні дозволу на складання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність.

Згідно з ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, окрім іншого шляхом визнання прав.

У силу п. 2 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, - у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень; зобов'язання відповідача вчинити певні дії або утриматись від вчинення певних дій; стягнення з відповідача коштів; тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; примусове видворення іноземця и особи без громадянства за межі України; визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з'ясувавши всі обставини та докази, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити в частині визнання за ОСОБА_1 права на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки тільки таким чином може бути поновлено його порушене право.

На підставі викладеного та керуючись, с т.ст. 14, 19, 22, 55, 58, 142 Конституції України, ст.ст. 12, 116, 118 Земельного Кодексу України, ст. ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 за № 677, ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 71, 118, 159-163, 171 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Сімеїзської селищної ради щодо ухвалення рішення Сімеїзської селищної ради 51-ї сесії 5-го скликання № 86 від 16 квітня 2010 року «Про розгляд постанови про відкриття виконавчого провадження (виконавчого листа № 2а-6399/2009, виданого Ялтинським міським судом АРК 20.01.2010 року) по ОСОБА_1».

Рішення Сімеїзської селищної ради 51-ї сесії 5-го скликання № 86 від 16 квітня 2010 року «Про розгляд постанови про відкриття виконавчого провадження (виконавчого листа № 2а-6399/2009, виданого Ялтинським міським судом АРК 20.01.2010 року) по ОСОБА_1» визнати протиправним та скасувати.

Визнати за ОСОБА_1 право на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,06 га для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1.

В інший частині позову - відмовити.

Скасувати заходи забезпечення адміністративного позову, вжиті ухвалою Ялтинського міського суду від 02 червня 2010 року щодо заборони Сімеїзській селищній раді вчиняти будь-які дії щодо відчуження земельної ділянки площею 0,06 га за адресою: АДРЕСА_1 на користь інших фізичних або юридичних осіб до розгляду позову ОСОБА_1 в суді та до набрання судового рішення по справі законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського Апеляційного Адміністративного через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.

СУДДЯ -