"17" червня 2010 р.Справа № 18/44-810
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Охотницької Н.В.
Розглянув матеріали справи:
за позовом Прокурора Тернопільського району в інтересах держави вул. За Рудкою, 35, м. Тернопіль, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до відповідача Драганівської сільської ради с. Драганівка Тернопільський район Тернопільська область
про cтягнення 1 046,56 грн. збитків, заподіяних порушенням правил складування, розміщення та утилізації відходів.
За участю представників:
Прокурора: Вербіцький М.М. -помічник прокурора Тернопільського району, посвідчення № 1.
Позивача: Сушко А.С. -завідувач юридичного сектору, довіреність № 1-1/751 від 26.03.2010 р.
Відповідача: не прибув.
В судовому засіданні помічнику прокурора та представнику позивача роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Прокурор Тернопільського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача -Драганівської сільської ради про cтягнення 1 046,56 грн. збитків, заподіяних порушенням правил складування, розміщення та утилізації відходів.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем, в порушення норм Закону України "Про охорону навколишнього середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-ХІІ, Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР, влаштовано несанкціоноване сміттєзвалище твердих побутових відходів.
В підтвердження викладеного додає акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства, акт засмічення земельної ділянки, протокол про адміністративне правопорушення № 005457 від 22.04.2010 р., постанову про накладення адміністративного стягнення № 005457/11 від 22.04.2010 р., припис від 22.04.2010 р., довідку № 319 від 22.04.2010 р., претензію № 1-1/1071 від 27.04.2010 р., розрахунок розміру відшкодування збитків, інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Помічник прокурора та представник позивача в судове засідання прибули, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідачем 16.06.2010 р. направлено на адресу суду розпорядження від 31.05.2010 р. про надання чергової відпустки сільському голові Драганівської сільської ради -Боруху А.П. з 01.06.2010 р. по 24.06.2010 р. та розпорядження від 31.05.2010 р. про надання права тимчасового першого підпису на період відпустки сільського голови секретарю Драганівської сільської ради -Романюк Л.М. Будь-яких інших заяв, клопотань, заперечень стосовно заявлених позовних вимог, письмового відзиву на позов відповідач не подав, його представник у судове засідання не прибув, хоча про час і місце слухання був повідомлений належним чином, а тому суд розглядає справу згідно вимог ст. 75 ГПК України за наявними у справі документами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення помічника прокурора, представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 40 Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Згідно ст. 20 Закону № 1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Відповідно до ст. 21 Закону № 187/98-ВР органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території.
22.04.2010 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Легким І.Ю., на підставі ст. 20 Закону № 1264-ХІІ, проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами Драганівською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, за результатами якої складено Акт перевірки.
Як вбачається з Акту, перевіркою встановлено, що на території Драганівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області виявлено несанкціоноване сміттєзвалище твердих побутових відходів, розміщене за межами населеного пункту на землях сільськогосподарського призначення, цільове призначення яких -пасовище. Площа засміченої земельної ділянки становить 160 м2, об'єм відходів становить 32 м3. Даний факт також підтверджений довідкою № 319, виданою Драганівською сільською радою 22.04.2010 р.
По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 22.04.2010 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 005457 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 005457/11.
Окрім того, державним інспектором винесено припис від 22.04.2010 р., яким відповідача зобов'язано в строк до 01.05.2010 р. виявлене несанкціоноване звалище твердих побутових відходів ліквідувати. На час розгляду справи у суді доказів виконання даного припису відповідачем не подано, а судом не здобуто.
Згідно ч. 1 ст. 68 Закону № 1264-ХІІ порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності за: порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків; самовільне розміщення чи видалення відходів (п.п. а, б ч. 1 ст. 42 Закону № 187/98-ВР).
Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України (ст. 43 Закону № 187/98-ВР).
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).
Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій, згідно "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27 жовтня 1997 р. N 171 (у редакції наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 4 квітня 2007 р. N 149) зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 травня 1998 р. за N 285/2725, представленого позивачем розрахунку, складає 1 046,56 грн.
З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області 27.04.2010 р. надіслано відповідачу претензію № 1-1/1071 про відшкодування збитків в розмірі 1 046,56 грн. у добровільному порядку, яка залишена відповідачем без задоволення.
Відповідно до п.15 ч.1 ст.48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь -які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду доказів добровільного погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 1 046,56 грн. збитків правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Драганівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (с. Драганівка Тернопільський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04393485) в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Драганівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області -1 046 (одну тисячу сорок шість) грн. 56 коп. збитків, заподіяних порушенням правил складування, розміщення та утилізації відходів.
3. Стягнути з Драганівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (с. Драганівка Тернопільський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04393485) в дохід Державного бюджету України на р/р 31111095700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі -102 (сто дві) грн. державного мита.
4. Стягнути Драганівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (с. Драганівка Тернопільський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04393485) в дохід Державного бюджету України на р/р 31214259700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі -236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання -"21" червня 2010 р., через місцевий господарський суд.
Суддя Н.В. Охотницька