Ухвала від 14.06.2010 по справі 16/36-674

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

"14" червня 2010 р.Справа № 16/36-674

УХВАЛА

Господарський суд Тернопільської області

у складі

Розглянув матеріали справи

За позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до відповідача Матвіївської сільської ради с. Матвіївці, Шумського району Тернопільської області

За участю представників сторін:

-позивача: Сушко А.С. - завідувач юридичного сектору, довіреність № 1-1/751 від 26.03.2010р.

-відповідача: Не з"явились.

-прокуратури: Аветисян Н.С. - помічник прокурора, посвідчення №57, дійсне до 24.09.2013р.

Суть справи:

Ухвалою суду від 31.05.2010 року розгляд справи відкладено на 14.06.2010 року на 11 год 45 хв, керуючись п.2 ч.1 ст.77 ГПК України.

Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області вул. Білецька, 51, м. Тернопіль звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль до Матвіївської сільської ради с. Матвіївці, Шумського району Тернопільської області про cтягнення 1044 грн. збитків, заподіяних порушенням правил складування, розміщення та утилізації відходів; стягнення судових витрат.

Представник позивача в судове засідання з'явився.

Представник прокуратури в судове засідання з"явився.

Представником позивача погоджено з представником прокуратури до матеріалів справи подане письмове уточнення №1-1/1518 від 01.06.2010р. позовних вимог, в якому зазначено, що предметом спору по справі №16/36-674 є стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок засмічення земель, що є наслідком порушення правил складування, розміщення та утилізації відходів. Оскільки подання такого уточнення не суперечить чинному законодавству, то суд розглядає справу з врахуванням поданого уточнення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився.

Учасникам судового процесу в розпочатому судовому засіданні роз'яснено їх права та обов'язки згідно ст.ст.20, 22, 29, 81-1 ГПК України. Також роз'яснено наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.

Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань представників позивача та прокуратури в розпочатому судовому засіданні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та прокуратури, суд встановив наступне.

Як зазначає прокурор у своїй позовній заяві, та як вбачається з матеріалів справи, на території Матвіївської сільської ради виявлено несанкціоноване сміттєзвалище твердих побутових відходів, розміщеного поблизу колишньої ферми в селі Гриньківці Матвіївської сільської ради Шумського району Тернопільської області. Земельна ділянка, на якій виявлено несанкціоноване сміттєзвалище твердих побутових відходів займає площу 1200 м. кв. та відноситься до земель житлової та громадської забудови. Об"єм твердих побутових відходів становить 18 м. куб.

В підтвердження викладеного позивач додає акт № без номера від 12.03.2009р. обстеження засміченої земельної ділянки (до акта перевірки дотримання природоохоронного законодавства Матвіївською сільською радою від 12.03.2009р.), розрахунок розміру відшкодування збитків заподіяних навколишньому природньому середовищу внаслідок влаштування несанкціонованого сміттєзвалища на території Матвіївської сільської ради Шумського району, претензію № 1-1/1803 від 01.07.2009р. на суму 1044 грн., протокол про адміністративне правопорушення № 002588 від 12.03.2009р. та постанову про накладення адміністративного стягнення від 12.03.2009р., що складені на сільського голову Матвіївської сільської ради - Шостацького М.А., та інші документи належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Згідно ст.13 Конституції України передбачено, що природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Згідно ст.66 Конституції України передбачено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.

Згідно ст.40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р. передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Згідно ст. 15 Закону України ''Про охорону навколишнього природного середовища'' передбачено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції.

Згідно ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров"я людей.

Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно з п.п.а, б ч. 1 ст. 42 Закону України "Про відходи", особи винні у порушенні законодавства про відходи, несуть в тому числі цивільну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища; самовільне розміщення відходів. Відповідно до п. "и" ст. 21 Закону України "Про відходи", органи місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції, забезпечують ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Неналежне виконання покладених обов'язків на відповідача, передбачених ст. 21 Закону України "Про відходи", зокрема щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища, призвело до засмічення земельної ділянки, чим завдано шкоди навколишньому природному середовищу.

У відповідності до: ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни, зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, п. 3 ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України юридичні особи несуть відповідальність за порушення земельного законодавства, а саме за засмічення земель промисловими, побутовими та іншими відходами.

Влаштування несанкціонованого сміттєзвалища твердих побутових відходів на території Матвіївської сільської ради Шумського району Тернопільської області, призвело до засмічення землі і таким чином навколишньому природному середовищу завдано збитків в розмірі 1044 грн.

Визначення розміру заподіяних збитків проведено в порядку передбаченому "Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998р. за № 285/2725.

З метою досудового врегулювання спору позивачем направлено на адресу відповідача претензію №1-1/1803 від 01.07.2009р. на суму 1044 грн. Грошові стягнення за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища та шкода, заподіяна за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності є джерелом формування спеціального фонду місцевого бюджету Матвіївської сільської ради Шумського району Тернопільської області і повинні стягуватись у примусовому порядку на р/р 31518921700616 код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588763 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012.

Однак, відповідачем супровідним листом № 52 від 27.04.2010 р. до матеріалів справи долучена копія квитанції №26 від 21.04.2010р. про сплату 1044грн. з призначенням платежу: збитки в результаті порушення вимог природоохоронного законодавства.

Враховуючи вище зазначене, оцінивши подані документи, заслухавши пояснення представників позивача та прокуратури, суд встановив, що провадження у справі підлягає припиненню згідно п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України, оскільки спір між сторонами станом на час розгляду судом справи, відсутній.

Разом з тим, приймаючи до уваги, що відповідачем повністю сплачено суму збитків, заподіяних державі внаслідок засмічення земель, що є наслідком порушення правил складування, розміщення та утилізації відходів, в розмірі 1044 грн., після порушення судом провадження у справі № 16/36-674, а саме 21.04.2010р., а відтак, з вини відповідача спір доведено до судового розгляду, тому згідно ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.43, 49, п.1-1 ч.1 ст.80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд:

Ухвалив:

1.Припинити провадження у справі.

2. Стягнути з Матвіївської сільської ради с. Матвіївці, Шумського району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 04394088:

- 102 грн. - державного мита в доход Державного бюджету України;

- 236 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області МФО 838012 ЄДРПОУ 23588119 Одержувач: УДК у м. Тернополі.

Видати накази.

3.Ухвалу надіслати сторонам по справі та прокурору.

Суддя