23 жовтня 2021 року Чернігів Справа № 620/591/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О. розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконання рішення суду у справі
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 19.11.2019 у справі №620/591/19 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати до суду звіт виконання зазначеного рішення у встановлений судом строк.
Обґрунтовуючи вказану заяву, позивач у справі зазначає, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду у справі №620/591/19 від 19.11.2019 зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії саме із розрахунку 83% грошового забезпечення. У подальшому, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 у справі №620/789/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі оновленої довідки про складові грошового забезпечення, виданої Управлінням Служби безпеки України. На виконання означеного рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача та при цьому протиправно зменшено відсоткове значення розміру грошового забезпечення до 70%.
Судом встановлено, що в провадженні Чернігівського окружного адміністративного перебувала справа №620/591/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 позов ОСОБА_1 задоволено та вирішено:
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.».
У подальшому рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 у справі №620/789/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково та, зокрема:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки №78 про розмір грошового забезпечення, складеної Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області станом на 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки №76 про розмір грошового забезпечення, складеної Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області станом на 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Так, з огляду на матеріали справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області листом від 17.09.2021 №13798-14050/Ч-02/8-2500/21 повідомило ОСОБА_1 , що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 у справі №620/789/21 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Управління Служби безпеки України в Чернігівській області №76, в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Також зазначено, що враховуючи зміст мотивувальної та резолютивної частини рішення суду від 31.05.2021 не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області проводити перерахунок пенсії в розмірі 83% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром. При перерахунку пенсії було враховане чинне на цей час законодавство.
Стаття 124 Конституції України, встановлює, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
За змістом статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (пункт 40).
З огляду на викладене, суд акцентує увагу на тому, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб'єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення.
З набранням чинності нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України, законодавцем розширено повноваження суду та надано судам право встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення після ухвалення ним рішення, у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що органом влади порушується принцип обов'язковості судового рішення. При цьому, слід зважати на те, що встановлення судового контролю є правом суду, а не його обов'язком.
У рішенні від 04.02.2019 у справі №240/5401/18 Верховний Суд зазначив, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №620/591/19, що набрало законної сили, установлено право позивача на отримання пенсії із врахуванням відсоткового розміру грошового забезпечення, що діяло на момент призначення позивачу пенсії (83%). Звуження вказаної соціальної гарантії не допускається. Таким чином, вказаним рішенням фактично установлено обов'язок ГУПФУ в Чернігівській області виплачувати позивачу пенсію з 01.01.2018 у розмірі 83% грошового забезпечення.
Враховуючи, що чинне законодавство щодо відсоткового розміру пенсії від відповідних сум грошового забезпечення змін не зазнало, позивач має право під час проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки на подальшу виплату пенсії в розмірі 83% грошового забезпечення.
Зважаючи на те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, всупереч вимог статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, не виконано рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.11.2019, яке набрало законної сили, в частині подальшої зміни (зменшення) відсоткового розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне заяву про встановлення судового контролю задовольнити.
Керуючись статтями 14, 241, 248, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 620/591/19 - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року у справі № 620/951/19.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали складено 23.10.2021.
Суддя Ю.О. Скалозуб