Справа № 560/7711/21
іменем України
23 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання підготувати та направити до Міністерства оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 для прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні грошової допомоги.
В обґрунтування позову зазначає, що у період проходження військової служби брав участь в антитерористичній операції, під час виконання бойового завдання в смт. Станиця-Луганська отримав травму (тілесні ушкодження), що призвело до звільнення з військової служби за станом здоров'я та встановлення II-ї групи інвалідності. 15 лютого 2021 позивач звернувся з заявою про підготовку та направлення комісії Міністерства оборони України документів для прийняття рішення щодо призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ-ї групи інвалідності. Відповідач надав відмову у направленні висновку до Міністерства Оборони України, як розпорядника коштів, з підстав, які позивач вважає протиправними. На думку позивача, відповідач не наділений повноваженнями вирішувати питання про наявність чи відсутність підстав для виплати (призначення) допомоги.
Відповідач подав відзив, в якому позов не визнає. Зазначає, що головному лікарю Хмельницького обласного МСЕК був направлений запит про надання інформації стосовно документів, на підставі яких позивачу встановлена причина втрати працездатності: «травма, так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби». Як видно з відповіді, позивач у жовтні 2014 року був оглянутий Хмельницькою обласною МСЕК, якою відповідно до довідки військово-лікарської комісії №360 від 30.09.2014, довідки про обставини травми №885 від 26.08.2014, перевідного епікризу №7472 від 20.08.2014, виписного епікризу від 30.09.2014 було встановлено позивачу 15% втрати професійної працездатності. У зв'язку з відсутністю зазначених документів позивачу запропоновано звернутись до Старокостянтинівського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки для їх направлення Міністерству оборони України. Відповідач вважає власні дії правомірними, просить у задоволенні позову відмовити.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII.
Частиною першою статті 16 Закону № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога) - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Стаття 16 Закону № 2011-XII визначає перелік осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Згідно з пунктом 6 частини 2 статті 16 Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві. Згідно з частиною 2 статті 16-3 Закону у випадках, передбачених підпунктами 4-9 п. 2 ст. 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (частина 6 статті 16-3 Закону № 2011-XII).
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності врегульований Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 ( далі також Порядок № 975)
Пунктом 3 Порядку №975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:
- у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;
- у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії,
- у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності;
- у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно з пунктом 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:
- заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
- завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
- документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
- документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності);
- документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подає уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку (абзац 1 пункту 13 Порядку №975). Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання (абзац другий пункту 13 Порядку №975).
Абзацами першим-сьомим пункту 4.7 розділу IV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі також Положення №530) визначено наступне. У разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) в період проходження військової служби військовослужбовець направляється на медичний огляд до ВЛК для визначення ступеня його придатності до військової служби та встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання з виконанням обов'язків військової служби або з проходженням військової служби. Рішення ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовця оформлюється свідоцтвом про хворобу, довідкою ВЛК, витягом з протоколу засідання ВЛК. Після проходження ВЛК у разі звернення військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби) лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров'я оформляє необхідні документи на МСЕК для встановлення йому групи інвалідності та (або) відсотка втрати працездатності. У разі якщо особа має право на одержання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та на інші допомоги або компенсаційні виплати у зв'язку з ушкодженням здоров'я, які установлені іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором.
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України командир військової частини. Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Абзацами 16-24 пункту 4.7 розділу IV Положення №530 визначено, що у разі настання інвалідності подаються такі документи: висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який визнаний особою з інвалідністю (додаток 13); заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 12);копія довідки МСЕК про встановлення групи та причинного зв'язку інвалідності; копії свідоцтва про хворобу, постанови чи довідки відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва); витяг з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини (для військовослужбовців строкової військової служби - копія військового квитка); копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою); копії довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або копія акта про нещасний випадок (архівної довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва)), або інші документи про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), зазначені в абзаці першому пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, зокрема про те, що травма (поранення, контузія, каліцтво) не пов'язана з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, - у разі встановлення інвалідності внаслідок отриманого поранення, травми, контузії або каліцтва.
Згідно з пунктом 4.8 розділу IV Положення №530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи, які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають Департаменту фінансів Міністерства оборони України у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів. Якщо документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, відсутні, уповноважені органи, які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку.
Таким чином, на Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, як уповноважений орган, покладено обов'язок у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів, отриманих від військовослужбовця, прийняти і надіслати розпорядникові бюджетних коштів (Міноборони, іншому центральному органу виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами) висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Судом встановлено, що подані позивачем документи йому не повертались, натомість листом від 26 березня 2021 повідомлено про необхідність надання довідки військово-лікарської комісії від 30.09.2014 №360, перевідного епікризу від 20.08.2014 №7472 та виписного епікризу від 30.09.2014.
Відповідачу разом з заявою були надані витяг з наказу про звільнення, свідоцтво про хворобу, довідка про обставини травми, довідка МСЕК, паспорт та РНОКПП, а також зазначені реквізити банківського рахунку. У той же час, інформація, яка міститься у довідці військово-лікарської комісії від 30.09.2014 №360, перевідному епікризі від 20.08.2014 та виписному епікризі від 30.09.2014, вже була врахована Хмельницькою обласною МСЕК при огляді позивача у 2014 та 2021 роках, що додатково підтверджується листом Хмельницького обласного центру МСЕК №131 від 16.03.2021. Крім того, зазначені відомості містяться у історії хвороби позивача та довідці від 26.08.2014 №885 про обставини травми.
Матеріали справи не містять доказів того, що позивачу надавалась допомога у зібранні і оформленні необхідних документів, тоді як відповідач мав можливість самостійно отримати у Хмельницького ОЦМСЕК та Старокостянтинівського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки необхідні для складення висновку документи.
Суд ще раз звертає увагу на норми пункту 4.8 розділу IV Положення №530, які передбачають, що у разі відсутності документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, військові комісаріати, які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку. Відтак у спірних правовідносинах відповідач, вважаючи що документів, поданих позивачем для оформлення висновку щодо виплати грошової допомоги недостатньо, мав вжити заходи, передбачені пунктом 4.8 розділу IV Положення №530, та надати позивачу допомогу в їх розшуку. У разі відсутності таких документів або неможливості їх пошуку відповідач повинен був підготувати висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та подати його до Департаменту фінансів Міністерства оборони України у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів. У той же час, відповідач цих дій не вчинив, рішення про повернення позивачу документів без розгляду не прийняв.
Судом встановлено, що відповідачем не спростовано те, що інвалідність позивача виникла з причин, пов'язаних саме з виконанням ним службових обов'язків та отриманням травми під час служби, що підтверджується усіма наявними медичними документами, причинно-наслідковий зв'язок інвалідності позивача з виконанням службових обов'язків не оспорюється.
На думку суду, формулювання причин бездіяльності щодо матеріалів позивача, наведене у листі відповідача від 26 березня 2021, не відповідає вимогам щодо обґрунтованості та зрозумілості актів суб'єктів влади. Крім того, будь-який розпорядчий акт за результатами розгляду заяви, з якого вбачалась конкретна підстава ненадання висновку і не направлення матеріалів міністерству, відповідачем не приймався.
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосуванні практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Відповідно до ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02).
Оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність власних дій та бездіяльності, позовні вимоги підлягають задоволенню.
З метою ефективного захисту прав позивача суд вважає необхідним зобов'язати відповідача підготувати та направити до Міністерства оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для подальшого вирішення питання виплати уповноваженим суб'єктом влади.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неподання до Міністерства оборони України висновку про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ-ї групи інвалідності, яка настала внаслідок отримання травми, пов'язаної з захистом батьківщини відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Зобов'язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Міністерства оборони України висновок та інші необхідні документи щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ-ї групи інвалідності, яка настала внаслідок отримання травми, пов'язаної з захистом батьківщини, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, для прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні грошової допомоги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 жовтня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя І.С. Козачок