Справа № 560/7696/21
іменем України
23 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.12.2019 року у розмірі 90% суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-323 вих.20 від 24.03.2020, без застосування обмеження її граничним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2001 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати. У зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури позивачка звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 18-323 вих.20 від 24.03.2020, виданої прокуратурою Хмельницької області. Відповідач у перерахунку відмовив. У подальшому, на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.03.2021 у справі № 560/2437/20 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивачки з 13.12.2019 відповідно до вказаної довідки, однак відповідач зменшив відсотковий розмір пенсії до 60% суми місячної заробітної плати, застосувавши обмеження максимального (граничного) розміру пенсії. На звернення про проведення перерахунку пенсії виходячи з розміру 90% місячної заробітної плати, вказаної у довідці, та без обмеження її максимальним розміром позивач отримала відмову.
Позивач вважає, що при перерахунку пенсії у відповідача відсутні підстави для застосування механізму, який застосовується при призначенні пенсії вперше, позаяк під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір заробітної плати (грошового забезпечення), а не відсоткове значення. Також звертає увагу на те, що пенсія їй призначена у 2001 році відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, тобто до набрання чинності Законом 1697-VII (до 01 січня 2016 року), відтак до розміру її пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом №1697-VІІ та відповідними змінами до нього.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що оскільки рішення у справі № 560/2437/20 не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивачки з розрахунку саме 90% заробітної плати, відповідач правомірно перерахував пенсію виходячи з 60 % сум грошового забезпечення. Також зазначає, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 2001 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Пенсію позивачці призначено виходячи з 90% сум заробітної плати, що вбачається з матеріалів пенсійної справи і відповідачем не спростовано.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.03.2021 у справі №560/2437/20, яке набрало законної сили, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зобов'язане з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачки на підставі довідки прокуратури Хмельницької області № 18-323 вих.20 від 24.03.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Головним управлінням проведений перерахунок пенсії з 13.12.2019 на підставі вказаної довідки, однак виходячи з розміру 60% а не 90% сум грошового забезпечення, та із застосуванням обмеження максимального (граничного) розміру пенсії.
У травні 2021 позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії виходячи з відсоткового значення 90% та без обмеження максимальним розміром, на що отримала відмову (лист від 15.06.2021), що стало підставою для звернення до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 50-1 Закону №1789-XII, що діяв на час набуття права позивачки на пенсію, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов'язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону №1789-XII, із застосуванням при здійсненні такого перерахунку відсоткового значення розміру пенсії, яке на час перерахунку було зменшено внаслідок змін у законодавстві.
У постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а висловлена правова позиція згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Згодом ця правова позиція підтримана постановою Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 310/6638/16-а (2-а/310/652/16), від 19.07.2021 у справі № 752/17381/16-а.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивачки має застосовуватись норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку 90 %. Суд вважає, що внесені до Закону України "Про прокуратуру" зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 60 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а можуть застосовуватись лише виключно при призначенні нових пенсій.
Абзац 6 частини 15 статті 86 Закону України № 1697-VII встановлює, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31 грудня 2017 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Пунктом 13-2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Враховуючи вищевказане, чинним законодавством встановлено лише тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії по 31.12.2017, а тому позовні вимоги щодо виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром підлягають задоволенню.
Зазначене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 12 листопада 2019 по справі № 360/1428/17.
Суд встановив, що пенсія позивачці була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, чинній на той момент, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ, тому положення щодо встановлення тимчасового обмеження максимального розміру пенсії та зменшення відсоткового розміру пенсії ( після 31.12.2017) до неї не застосовуються. Вимогу позивачки про зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром та виходячи з визначеного 90% від суми заробітної плати суд вважає обґрунтованою, оскільки призначення пенсії відбулось до 01.01.2016 (дата відповідних змін щодо обмеження максимального розміру пенсії).
Оскільки, пенсія призначена позивачці до 01 січня 2016 року, до її розміру не застосовуються обмеження максимального розміру. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 12.11.2019 справа №360/1428/17 та від 04.03.2021 №589/3997/16-а. Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довела позовні вимоги, а відповідач не обґрунтував правомірність дій щодо перерахунку пенсії виходячи зі зменшеного відсотка та з вказаним обмеженням її розміру, відтак позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій щодо зменшення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 процентного розміру пенсії з 90% до 60% та обмеження пенсії граничним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-323 вих.20 від 24.03.2020 року, без застосування під час перерахунку обмеження її граничним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 жовтня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок