Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
23 жовтня 2021 року Справа №520/3079/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Ніколаєвої О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу №520/3079/21
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради
про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд:
- визнати незаконною та скасувати відмову від 18.02.2021 №370/0/608-21 відповідача у зміні (присвоєні нової) адреси житловому будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 згідно заяви позивача від 17.09.2019 б/н;
- зобов'язати відповідача змінити (присвоїти нову) адресу житловому будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 згідно заяви позивача від 17.09.2019 б/н, про що прийняти відповідне рішення (наказ).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив у присвоєнні поштової адреси житловому будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій О.В.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/3079/21.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач 06.04.2021 до суду надав відзив на позовну заяву, згідно з яким Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради просить відмовити у задоволенні адміністративного позову посилаючись на те, що позивач до заяви щодо присвоєння адреси житловому будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 не надав повного пакету документів, які свідчать про прийняття в експлуатацію виокремленого новоствореного житлового приміщення позивача з власною площею. Водночас вказує, що частиною шістнадцятою статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що присвоєння адреси самочинно збудованим об'єктам, на які визнано право власності за рішенням суду, та об'єктам, визначеним пунктом 9 розділу V «Прикінцеві положення» цього Закону, здійснюється відповідно до частин четвертої, п'ятої, сьомої - десятої статті 26-5 цього Закону після прийняття в експлуатацію таких об'єктів. Відтак, на думку представника відповідача, позивачу правомірно відмовлено у зміні (упорядкуванні) адреси об'єкта нерухомого майна, житлового будинку ліи « 3-2» з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки виявлено недостовірні відомості у поданих документах, що підтверджено документально.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.04.2021 у справі №520/3079/21 вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче провадження призначено на 19.05.2021.
Протокольною ухвадою суду від 08.09.2021 закрито підготове провадження та вирішено перейти до розгляду справи по суті.
У судове засідання призначене на 21.09.2021 сторони не з'явилися, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Водночас, сторонами у справі через канцелярію суду подано заяви про розгляд даної справи без участі представників сторін.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Судом з матеріалів справи встановлено, що громадянин ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 30). Позивач у справі є його прямим спадкоємцем першої черги.
Після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилося спадкове майно, яке скаладається з житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
З метою прийняття спадщини, позивачем, як спадкоємцем, 04.06.2018 було проведено державну реєстрацію зазначеного нерухомого майна, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Право власності було зареєстроване посмертно за ОСОБА_2 на підставі: дублікату договору купівлі-продажу, серія та номер: 1-167, виданий 21.01.1997, видавник: Третя Харківська державна нотаріальна контора; технічний паспорт, серія та номер: н/з, виданий 25.05.2018 видавник: ТОВ "КОНСУЛАТ"; довідка про обстеження та інвентаризацію житлового будинку, серія та номер: 1/5, виданий 25.05.2018, видавник: ТОВ "КОНСУЛАТ"; лист про перелік спадкоємців, серія та номер: 1076/02-14, виданий 23.05.2018, видавник: Третя Харківська державна нотаріальна контора; витяг зі Спадкового реєстру, серія та номер: 52023990, виданий 23.05.2018, видавник: Третя Харківська державна нотаріальна контора; свідоцтво про смерть, серія та номер: НОМЕР_2 , виданий 29.09.2014, видавник: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Після проведеної реєстрації позивач звернувся до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, у видачі якого постановою державного нотаріуса Третьої ДНК, ОСОБА_3 , було відмовлено, оскільки за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано два будинки з однаковою адресою.
Зокрема, за вказаного адресою 21.12.2003 також зареєстровано інший житловий будинок, що належить ОСОБА_4 , що сторонами визнається те не оспорюється.
У зв'язку з чим, позивач з власної ініціативи з метою належного оформлення спадкового майна визнав необхідність зміни адреси спадкового майна.
Позивач 17.09.2019 звернувся до Харківської міської ради із заявою про зміну адреси житлового будинку, яка не була розглянута відповідачем належним чином. У зв'язку з чим, позивач звернувся з позовом до Харківського окружного адміністративного суду про зобов'язання Департаменту архітектури Харківської міської ради розглянути вказану заяву та видати наказ (рішення) про присвоєння нової адреси об'єкта нерухомості, що складають спадкове майно.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 у справі №520/8752/2020, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021, було зобов'язано Департамент Харківської міської ради розглянути заяву позивача від 17.09.2019 щодо присвоєння нової адреси житловому будинку у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
На виконання вказаних судових рішень відповідач розглянув заяву позивача від 17.09.2019 стосовно упорядкування адреси житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатом розгляду заяви позивача відповідач листом від 18.02.021 №370/0/608-21 відмовив у її задоволенні, на підставі частини п'ятнадцятої статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки у наданому позивачем пакеті документів відповідачем виявлено недостовірні відомості, що підтверджено документально.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі по тексту - Закон України №280/97-ВР).
Положеннями пункту 41 частини першої статті 26 Закону України №280/97-ВР зазначено, що прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами належить до виконавчої компетенції сільських, селищних, міських рад.
Приписами підпункту 10 пункту б статті 30 Закону України №280/97-ВР передбачено, що до делегованих повноважень органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
При цьому, підпунктом 2 пункту б статті 31 Закону України №280/97-ВР визначено, що до делегованих повноважень виконавчого органу ради віднесено, зокрема: організація роботи, пов'язаної зі створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів.
Згідно пункту 2 частини першої статті 37 Закону України №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законом.
З правового аналізу викладених норм вбачається, що питання організації адміністративно-територіального устрою, включаючи питання присвоєння адреси об'єктам нерухомості, відноситься до повноважень місцевої ради та її виконавчого органу, які здійснюють повноваження на відповідній території.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі по тексу - Закон України №3038-VI).
Відповідно до частини п'ятої статті 26-3 Закону України №3038-VI адреса присвоюється, змінюється, коригується, анулюється, зокрема, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради. У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.
Положеннями частин одиннадцятої, дванадцятої статті 26-3 Закону України №3038-VI унормовано, що підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є: 1) зміни в адміністративно-територіальному устрої (у тому числі зміна назви області, району, населеного пункту); 2) зміна назви вулиці, її об'єднання та поділ; 3) зміна назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта; 4) об'єднання, поділ закінчених будівництвом об'єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об'єкта (з урахуванням вимог пункту 2 частини третьої цієї статті); 5) упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес.
Для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта у разі його об'єднання, поділу або виділення частки (крім квартири, житлового або нежитлового приміщення тощо) подаються такі документи:
1) заява власника (співвласників) закінченого будівництвом об'єкта про зміну адреси із зазначенням прізвища, імені, по батькові власника (співвласників) та реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) для фізичної особи або найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України для юридичної особи, відомостей про адресу, ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви), реєстраційного номера об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі якщо право власності на об'єкт зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно);
2) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його об'єднання, поділу або виділення частки, у разі, якщо право власності на об'єкт не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
3) копія договору про поділ спільного майна, договір про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідне рішення суду у разі, якщо об'єкт перебуває у спільній власності;
4) документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (крім випадків, якщо об'єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу, об'єднання або виділення без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення), у разі, якщо відомості про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта не внесено до Реєстру будівельної діяльності;
5) технічний паспорт на новостворений об'єкт нерухомого майна у разі, якщо технічний паспорт створений без використання Реєстру будівельної діяльності; 6) копія документа, що посвідчує особу заявника, у разі подання документів поштовим відправленням; 7) копія документа, що засвідчує повноваження представника, - у разі подання документів представником поштовим відправленням або в електронній формі.
Як визначено частинами чотирнадцятою, п'ятнадцятою статті 26-3 Закону України №3038-VI орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про зміну адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта: 1) приймає рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви); 2) оприлюднює рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності); 3) вносить інформацію про зміну адреси/відмову у зміні адреси (у тому числі копію рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси) до Реєстру будівельної діяльності.
Рішення про зміну адреси повинно додатково містити відомості про попередню адресу щодо закінченого будівництвом об'єкта.
Рішення про відмову у зміні адреси повинно додатково містити посилання на відповідну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства.
Відомості про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна доводяться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна до Реєстру будівельної діяльності.
Підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об'єкта (його представника) про зміну адреси є: 1)подання неповного пакета документів; 2)виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально; 3)подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником; 4)подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території.
У свою чергу, пунктом 30 Положення про містобудівний кадастр, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №559 встановлено, зокрема, що на міському рівні в систему містобудівного кадастру вводяться відомості, зокрема, про реєстр назв вулиць та інших поіменованих об'єктів місцевості на підставі топографічних планів, офіційних довідників та рішень органів місцевого самоврядування про найменування (перейменування) вулиць та інших поіменованих об'єктів місцевості; реєстр адрес на території міста на підставі топографічних планів та рішень органів місцевого самоврядування про присвоєння та зміну адрес об'єктів на території міста.
Процедуру присвоєння та зміни адреси об'єкта будівництва та об'єкта нерухомого майна визначає Тимчасовий порядок реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об'єктам будівництва та об'єктам нерухомого майна, зареєстрованого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №367 (далі по тексту - Тимчасовий порядок №367).
За приписами абзацу 2 пункту 6 Тимчасового порядку №367 рішення про присвоєння або зміну адреси об'єкта будівництва, об'єкта нерухомого майна відповідно до цього Порядку приймає уповноважений орган містобудування та архітектури (далі - уповноважений орган з присвоєння адреси).
Пунктом 7 Тимчасового порядку №367 врегульовано, що підставами для зміни адреси об'єкта нерухомого майна є: зміни в адміністративно-територіальному устрої; зміна назви адміністративно-територіальної одиниці, вулиці або назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта; об'єднання та поділ вулиць; об'єднання, поділ об'єкта нерухомого майна, виділення частки з об'єкта нерухомого майна; упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна.
Підставами для зміни адреси об'єкта нерухомого майна, зокрема, є об'єднання, поділ об'єкта нерухомого майна, виділення частки з об'єкта нерухомого майна (пункт 19 Тимчасосого порядку №367).
Пунктом 20 Тимчасосого порядку №367 передбачено, що уповноважений орган з присвоєння адреси протягом 30 календарних днів з дня настання обставин, визначених абзацами другим - четвертим та абзацом шостим пункту 19 цього Порядку приймає рішення, зокрема, про зміну відповідного реквізиту адреси об'єкта нерухомого майна; забезпечує внесення інформації про зміну реквізиту адреси об'єкта нерухомого майна до реєстру адрес.
Відповідно до пункту 21 Тимчасосого порядку №367 для зміни адреси об'єкта нерухомого майна у разі об'єднання, поділу об'єкта нерухомого майна або виділення частки з об'єкта нерухомого майна (крім квартири, житлового або нежитлового приміщення тощо), подаються такі документи, копії, яких засвідчуються власником (співвласником) (його представником):
- заява власника (співвласників) об'єкта нерухомого майна про зміну адреси із зазначенням раніше присвоєної адреси об'єкта нерухомого майна, відомостей про документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його об'єднання, поділу або виділення частки, ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб);
- документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його об'єднання, поділу або виділення частки, - якщо право власності на об'єкт не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (крім випадків, коли об'єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу, об'єднання або виділення без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення), - якщо такий документ не внесений до єдиного реєстру документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів;
- технічний паспорт на новостворений об'єкт нерухомого майна.
При цьому, відповідно до пункту 7 Тимчасосого порядку №367 уповноваженому органу з присвоєння адреси забороняється вимагати від замовника будівництва не передбачені цим Порядком документи для прийняття рішення про присвоєння та зміну адреси об'єкта нерухомого майна.
Відповідно до пункту 22 Тимчасосого порядку №367 документи для зміни адреси об'єкта нерухомого майна подаються власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна (його представником) відповідно до частини першої та абзацу другого частини четвертої статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги». У разі коли документи подаються особисто, заявник пред'являє документ, що посвідчує його особу. У разі подання документів особисто представником заявника додатково пред'являється примірник оригіналу документа, що засвідчує його повноваження.
Пунктом 23 Тимчасосого порядку №367 передбачено підстави для відмови у зміні адреси об'єкта нерухомого майна за заявою власника (співвласника) об'єкта нерухомого майна (його представника) про зміну адреси, а саме: подання неповного пакету документів, визначених пунктом 21 цього Порядку; виявлення недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально; подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його представником; подання заяви до уповноваженого органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території. Відмова у зміні адреси об'єкта нерухомого майна з підстав, не передбачених цим пунктом, не допускається.
Згідно пункту 24 Тимчасосого порядку №367 повідомлення про відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна з обґрунтуванням підстав такої відмови надсилається (надається) заявнику та оприлюднюється на офіційному веб-сайті (за наявності) уповноваженого органу з присвоєння адреси у строк, встановлений для прийняття рішення про зміну адреси.
За відсутності підстав для відмови у зміні адреси об'єкта нерухомого майна уповноважений орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про зміну адреси об'єкта нерухомого майна: приймає рішення про зміну адреси, яке повинно містити відомості про попередню адресу; оприлюднює рішення про зміну адреси об'єкта нерухомого майна на своєму офіційному веб-сайті (за наявності); забезпечує внесення інформації про зміну адреси об'єкта нерухомого майна до реєстру адрес; видає (надсилає рекомендованим поштовим відправленням) заявнику (його представнику) рішення про зміну адреси об'єкта нерухомого майна в паперовій формі (пункт 26 Порядку № 367).
З правового аналізу викладених норм слідує, що за результатами розгляду заяви власника (співвласників) об'єкта нерухомого майна про зміну адреси об'єкта нерухомого майна уповноважений орган містобудування та архітектури зобов'язаний прийняти рішення про зміну адреси або рішення про відмову у зміні адреси з надсиланням заявнику відповідного повідомлення, зокрема, про відмову у зміні адреси з обґрунтуванням підстав такої відмови.
Водночас, відповідно до положень про Департамент містобудування, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 09.12.2020 №7/20 (у редакції рішення 2 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 30.12.2020 №20/20), метою діяльності Департаменту містобудування є забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування та архітектури на місцевому рівні.
Департамент містобудування, зокрема, забезпечує ведення містобудівного кадастру та містобудівний мониторинг, створення та ведення архіву містобудівної документації, ведення реєстру містобудівних умов та обмежень для проектування об'єктів будівництва, надання забудовникам містобудівних умов та обмежень для проектування об'єктів будівництва, видачу будівельних паспортів забудови земельної ділянки.
З метою уникнення подвійного тлумачення норм Тимчасового порядку №367, забезпечення належної реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об'єктам будівництва та об'єктам нерухомого майна на території міста Харкова, для виконання покладених на департамент містобудування функцій та завдань, Харківська міська рада звернулася Мінрегіону з проханням надати роз'яснення щодо окремих норм Тимчасового порядку.
Харківською міською радою було поставлено запитання «чи може уповноважений орган приймати рішення про зміну адреси об'єктам нерухомого майна згідно до положень Порядку присвоєння адрес об'єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 06.07.2011 №325/11, зі змінами, у випадках неврегульованих Тимчасовим порядком».
Листом від 31.07.2019 № 8/14.1/2476-19 Мінрегіон надано роз'яснення, що у випадках необхідності вирішення питань, що не врегульовані Тимчасовим порядком №637, Міністерство вважає за доцільне зазначити про те, що до правовідносин, не врегульованих нормами експериментального порядку присвоєння адрес, Харківська міська рада застосовує правила Порядку присвоєння адрес об'єктам нерухомості, розташованим на території міста, затвердженого рішенням 8 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 06.07.2011 №325/11, зі змінами та доповненнями, внесеними згідно з рішенням 24 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 19.12.2018 №1366/18 (далі по тексту - Порядок №3325/11).
Таким чином, суд погоджується з твердженнями представника відповідача про те, що заява позивача правомірно була розглянута у відповідності до вимог Порядку №3325/11 у частині, що не врегульована Тимчасовим порядком №637.
У ході розгляду справи судом також встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про зміну адреси об'єкту нерухомого майна: житловий будинок літ.-«З-2» загальною площею 126,6 кв.м, житловою площею 55,8 кв.м з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Процедура присвоєння адрес об'єктам нерухомості регулюється Законом України №3038-VI та Порядком №3325/11.
Як вже зазначалося судом, підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є, зокрема, упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес (частина одинадцята статті 26-3 Закону України №3038-VI).
Водночас, вказаним законом не визначено перелік документів, що подаються для зміни адреси закінченого будівництва об'єкта у разі упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна.
З урахуванням зазначеного, до правовідносин не врегульованих законом застосуванню підлягають норми Порядку №3325/11.
Підставами для зміни адреси є перейменування вулиць, включення територій адміністративно-територіальних одиниць до меж міста Харкова, поділ або об'єднання об'єктів нерухомості, зміна функціонального призначення, виявлення невідповідності адреси існуючого об'єкта нерухомого майна йога, фактичному розміщенню на території міста, упорядкування елементів забудови, упорядкування нумерації з метою усунення виявлених дублювань, виправлення технічних помилок (пункт 1.14 Порядку №3325/11).
Відповідно до 5.1. Порядку №3325/11 для присвоєння, зміни або анулювання адреси об'єкта нерухомості подається заява на ім'я директора Департаменту містобудування за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, до якої додаються документи, передбачені цим розділом.
Відповідно до 5.6. Порядку №3325/11 для зміни (впорядкування) адреси об'єкта нерухомості надаються такі документи:
- завірена копія документа, що посвідчує право власності (право оперативного управління чи господарського відання) на об'єкт нерухомого майна;
- завірена копія документа, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою з відповідним цільовим призначенням (за наявності);
- завірена копія технічного паспорта на об'єкт нерухомого майна;
- фотофіксація об'єкта нерухомості;
- згода обтяжувана та завірені копії документів, на підставі яких накладено обтяження (у разі наявності обтяження на об'єкт нерухомості);
- завірена копія виконавчого (топографо-геодезичного) знімання об'єкта нерухомості, зареєстрованого в містобудівному кадастрі міста Харкова в масштабі 1:500, терміном не більше одного року з моменту реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем до заяви було додано:
- дублікат договору купівлі-продажу, серія та номер: 1-167, виданий 21.01.1997 Третьою Харківською державною нотаріальною конторою;
- технічний паспорт, від 25.05.2018, видавник: ТОВ «КОНСУЛАТ»;
- довідку про обстеження та інвентаризацію житлового будинку №1/5, виданої 25.05.2018 ТОВ «КОНСУЛАТ»;
- лист про перелік спадкоємців, витяг зі спадкового реєстру, свідоцтва про смерть, серія та номер номер НОМЕР_1 від 29.09.2014.
Відповідно до дублікату договору купівлі-продажу, серія та номер: 1-167, виданий Третьою Харківською державною нотаріальною конторою, гр. ОСОБА_5 продала, а ОСОБА_2 купив будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 жилою площею 9,4 кв. м.
У той же час, відповідно до наданої позивачем довідки №1/5 від 25.05.2018 виданої ТОВ «КОНСУЛАТ» після обстеження та проведення комплексу робіт з інвентаризації житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено поточні зміни, а саме: здійснено внутрішні перепланування ( без порушення капітальних несучих стін, несучих конструкцій, опор, балок) в результаті чого площа вказаного житлового будинку літ. « 3-2» змінилась з 9,4 кв.м на 55,8 кв.м. Загальна площа будинку на момент поточної інвентаризації складає 126,6 кв.м. Рік побудови житлового будинку літ « 3-2» та надвірних будівель - 1990 рік. У зв'язку зі зміною методології обліку площі; демонтажем опалювального приладу (піч для обігріву будинку та центрального, повітряного опалення на твердому паливі); демонтажем; пристрою для подачі палива і видалення золи; демонтажем димаря з димовою трубою; внутрішнім переобладнанням вказаного житлового будинку - шляхом часткового демонтажу міжкімнатних перегородок, які не є несучими одна з яких відділяла будинок від допоміжного приміщення-комори, що мала окремий вхід з вулиці, внаслідок чого влаштовано додаткову житлову кімнату), що відповідно до вимог Наказу міністерства хапального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2012 №404, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.092012 №1538/21850, а також Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації :об'єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва житлової політики України від 24.05.2001 №127, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 10.07.2001, що належить до самочинного будівництва та особливого дозволу не потребує.
Відповідно до пункту 5.12 Порядку №3325/11 під час розгляду заяви та пакета документів щодо зміни адреси департамент містобудування зобов'язаний направити запит до Комунального підприємства «Харківське бюро технічної інвентаризації» для отримання інформації щодо реєстраційних відомостей про державну реєстрацію права власності станом на 31.12.2012 та до адміністрації відповідного району щодо надання інформації про об'єкт нерухомості.
На виконання вказаного припису відповідачем було направлено запит до Комунального підприємства «Харківське бюро технічної інвентаризації» щодо надання інформації про об'єкт нерухомого майна, житловий будинок літ. « 3-2» по АДРЕСА_1 , яка міститься у матеріалах інвентаризаційної справи.
Згідно даних відділу збереження технічної документації Комунального Підприємства « Харківське міське бюро технічної інвентаризації» Харківської міської ради існує дві окремі інвентаризаційні справи по АДРЕСА_1 .
Під реєстраційним номером 55548 реєстрацію права власності проведено за ОСОБА_4 .
Під реєстраційним номером 45974 реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого проведено за ОСОБА_2 .
Згідно отриманих відповідачем матеріалів інвентаризаційної справи з реєстраційним номером 45974, по АДРЕСА_1 , при поточній інвентаризації від 08.11.2007 та від 01.04.2013 встановлено, що житловий будинок літ. «А-1» з надвірними будівлями знесені. Побудовано житловий будинок літ. « 3-2», веранда літ. «з1», гараж літ.«Л», сарай літ. «К», дозвільні документи не надано. Документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництва об'єкта у Департаменті відсутній.
Водночас, у технічному паспорті від 25.05.2018, виданому ТОВ «КОНСУЛАТ», наданому позивачем для присвоєння адреси та на підставі якого проведено реєстрацію та в довідці ТОВ «КОНСУЛАТ» від 25.05.2018 наведені відомості повністю відрізняються від тих, що містяться у матеріалах інвентаризаційної справи.
Таким чином, у наданому заявником технічному паспорті та у довідці, і в матеріалах інвентаризаційної справи, наявних у КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації», наявні розбіжні дані щодо площі, дати будівництва об'єкта нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Крім того, розбіжності у даних полягають також у тому, що у Комунального підприємства «Харківське бюро технічної інвентаризації» Харківської міської ради наявні дані про знесення житлового будинку, у той час як позивач, посилаючись на довідку ТОВ «Консулат», вказує про внутрішні перепланування.
Крім того, у технічному паспорті на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , виданому 25.05.2018 на ім'я позивача, роком побудови спірного будинку зазначено 1990 рік.
У той же час, як відповідно до даних інвентаризаційної справи (а.с. 127) роком побудови («год постройки») визначено 1996 рік.
Суд зауважує також, що матеріали інвентаризаційної справи взагалі не містять даних щодо перебудови дерев'яного житлового будинку площею 9,4 кв. м, у тому числі відсутні дані щодо здійснення внутрішніх перепланувань (без порушення комунальних несучих стін, несучих конструкцій, опор, балок).
Крім того, з матеріалів справи (а.с. 73) вбачається, що Комунальне Підприємство «Харківське бюро технічної інвентаризації» Харківської міської ради листом від 01.04.2020 №3694/04-08/20 повідомило заступника директора Департаменту територіального контролю про те, що при проведенні поточної інвентаризації від 08.11.2007 та 01.04.2013 встановлено, що житловий будинок літ «А-і» з надвірними будівлями - знесені, побудовано житловий будинок літ « 3-2», вер. літ « 3», гараж літ «А», сарай літ «К», та що дозвільні документи на таку забудову не надані.
З долученої до матеріалів справи копії викопіювання (а.с. 74) також вбачається наявність штемпеля від 08.11.2007 «збудовано самочинно» житловий будинок літер. « 3-2», веранда «літер.З», гараж «літер. К», зареєстрованого за користувачем ОСОБА_2 з приміткою «збудовано самочинно».
Водоночас, суд не оцінює правомірність набуття права власності за померлим, оскільки вказані відносини є юрисдикцією цивільного суду.
Предметом розгляду даної справи є виключно питання правомірності та обґрунтованості відмови відповідача у присвоєнні нової адреси відповідним об'єктам нерухомості, а також дотримання законодавчо визначеної процедури розгляду відповідачем заяви позивача про зміну адреси зазначених об'єктів.
Беручи до уваги наведене, відповідач за результатами розгляду заяви позивача правомірно дійшов висновку про відмову у присвоєнні адреси об'єкту нерухомого майна, а саме будинку, що розтанований за адресою АДРЕСА_1 , оскільки додані позивачем до заяви про зміну адреси документи та документи інвентаризаційної справи, які в силу закону відповідач на виконання свого обов'язку витребував у Комунального Підприємства «Харківське бюро технічної інвентаризації» Харківської міської ради, містять абсолютно різні дані, тобто містять розбіжності, що в свою чергу є законодавчо визначеною правовою підставою для відмови у присвоєні нової адреси за заявою позивача.
Крім того, судом враховано, що з Єдиного Державного реєстру судових рішень вбачається, що на момент вирішення даної справи у провадженні суду цивільної юрисдикції перебуває справа №643/11408/21 за позовом ОСОБА_1 , поданої в особі представника - адвоката Головка Ігоря Вячеславовича, до Харківської міської ради про визнання права власності у порядку спадкування за законом.
Предметом вказаної справи є визнання за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом першої черги після смерті батька ОСОБА_2 право власності на житловий будинок літ. «З-2» загальною площею 126,6 кв.м, житловою площею 55,8 кв.м. з господарськими будівлями та спорудами, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Тобто, на даний час існує спір про право на житловий будинок, літ «З-2», загальною площею 126,6 кв.м, житловою площею 55,8 кв.м. з господарськими будівлями та спорудами: сарай Літ «К», гараж літ. «Л», альтанка літ «М», вигрібна яма № 4, огорожа № 5-7, вимощення І, вимощення ІІ, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд зазначає, що після набрання законної сили рішенням суду у зазначеній справі №643/11408/21 позивач не позбавлений права звернутися до відповідача з пакетом документів, які дозволять усунути розбіжності під час розгляду первинної заяви та доданих документів.
Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене та встановлені обставини справи, які перевірені зібраними доказами у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, а матеріали справи не містять доказів понесення відповідачем судових витрат, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 77, 78, 139, 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради (вулиця Квітки-Основ'яненка, будинок 7, код ЄДРПОУ: 06716538) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 23.10.2021.
Суддя О.В. Ніколаєва