справа№380/12736/21
22 жовтня 2021 року
розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області до Бродівської міської ради Львівської області в особі Виконавчого комітету Бродівської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Керівник Золочівської окружної прокуратури Львівської області (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Бродівської міської ради Львівської області в особі Виконавчого комітету Бродівської міської ради Львівської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання вимог чинного законодавства України в частині подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об'єкту культурної спадщини місцевого значення, що на території с. Лешнів Бродівської територіальної громади Золочівського району, що у підпорядкуванні Бродівської міської ради Бродівського району Львівської області, а саме пам'ятки архітектури місцевого значення - Костел Святого ОСОБА_1 1629-1637 років до Державного реєстру нерухомих пам'яток України;
- зобов'язати відповідача виконати вимоги чинного законодавства України подати пропозиції до органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об'єкту культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території с. Лешнів Бродівської територіальної громади Золочівського району, що у підпорядкуванні Бродівської міської ради Бродівського району Львівської області, а саме пам'ятки архітектури місцевого значення - Костел Святого Матея Монастиря Бернардинів 1629-1637 років в с. Лешнів Золочівського (раніше Бродівського) району до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на Виконавчий комітет Бродівської міської ради Львівської області покладається обов'язок виготовлення облікової документації на об'єкти культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території села Лешнів Бродівської територіальної громади Золочівського району, та подання пропозицій Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення таких до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. За даними Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації встановлено, що на території Бродівської міської територіальної громади розташовано об'єкт культурної спадщини, пам'ятку архітектури місцевого значення, саме Костел Святого ОСОБА_1 1629-1637 років, затверджений розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 13.11.2020 №1023/05/5-20). Облікову документацію по даній пам'ятці не виготовлено, відповідно пропозиції про занесення таких об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України не подавалися. Оскільки бездіяльність відповідача порушує інтереси держави, Позивач відповідно до частини другої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» та частини четвертої статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 02.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем отримано копію ухвали від 13.08.2021 про відкриття спрощеного позовного провадження у справі без виклику сторін 02.08.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Золочівською окружною прокуратурою Львівської області вивчався стан законності у сфері охорони культурної спадщини.
З цією метою Золочівська окружна прокуратура Львівської області листами від 26.04.2021 №14.54/05-45-707ВИХ-21, від 26.04.2021 №14.54/05-45-708ВИХ-21 та від 04.06.2021 №14.54/05-45-1287ВИХ-21 звернулася до Міністра культури та інформаційної політики України, директора Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА з проханням надати інформацію щодо звернення Бродівської об'єднаної територіальної громади до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА з приводу занесення пам'ятки архітектури Костелу Святого ОСОБА_1 1629-1637 років, що на території с. Лешнів Золочівського району Львівської області, до Державного реєстру пам'яток.
Міністерство культури та інформаційної політики України листом від 12.05.2021 №5343/6.11.7 повідомило про відсутність в розпорядженні міністерства відомостей про звернення Бродівської об'єднаної територіальної громади до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА з приводу занесення пам'ятки архітектури Костелу Святого ОСОБА_1 1629-1637 років, що на території с. Лешнів Золочівського району Львівської област,і до Державного реєстру пам'яток.
Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА листом від 14.05.2021 №1307-21 повідомив, що до департаменту не надходило звернення Бродівської об'єднаної територіальної громади з приводу занесення пам'ятки архітектури Костелу Святого ОСОБА_1 1629-1637 років, що на території с. Лешнів Золочівського району Львівської області, до Державного реєстру пам'яток.
Також, Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА листом від 14.05.2021 №1307-21 повідомив, що розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 13.11.2020 №10238/0/5-20 «Про занесення щойно виявлених об'єктів до Переліку об'єктів культурної спадщини» Костел Святого ОСОБА_1 1629-1637 років включений до Переліку об'єктів культурної спадщини.
Крім цього, листом від 23.07.2021 №2527-21 Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА повідомив, що облікова документація на даний об'єкт культурної спадщини не подавалась на розгляд Міністерства культури та інформаційної політики України та не була занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України,
Золочівська окружна прокуратура Львівської області запитами від 26.04.2021 №14.54/05-45-707ВИХ-21 та від 01.07.2021 №14.54/05-45-1657ВИХ-21 звернулася до голови Бродівської об'єднаної територіальної громади щодо надання інформації про:
- звернення Бродівської об'єднаної територіальної громади до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА з приводу занесення пам'ятки архітектури Костелу Святого ОСОБА_1 1629-1637 років, що на території с. Лешнів Золочівського району Львівської області до Державного реєстру пам'яток;
- прийняття рішень сесією чи виконавчим комітетом Бродівської міської ради про прийняття на баланс або передачу іншому балансоутримувачу пам'ятки архітектури місцевого значення - Костелу Святого ОСОБА_1 1629-1637 років;
- виготовлення облікової документації на даний об'єкт культурної спадщини.
Виконавчий комітет Бродівської місткової ради листами від 24.05.2021 №784/03-01 та від 07.07.2021 №995/03-01 повідомив, що будь-яких дій щодо занесення Костелу Святого ОСОБА_1 1629-1637 років до Державного реєстру пам'яток не проводилось, рішення про прийняття на баланс не приймалося, облікова документація не виготовлялася.
З долученого до матеріалів справи переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини Львівської області встановлено, що на території села Лешів Золочівського (колишнього Бродівського) району Львівської області знаходиться пам'ятка архітектури Костел Святого ОСОБА_1 1629-1637 років.
Бездіяльність відповідача щодо виконання законодавства у сфері охорони культурної спадщини зумовила звернення позивача до суду з даним позовом.
При вирішенні справи суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 КАС України.
Частиною другою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з частиною четвертою статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
Відповідно до частини п'ятої статті 53 КАС України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Ураховуючи вказане, звернення прокурора з даним позовом зумовлено відсутністю органу, уповноваженого на звернення до суду з відповідним позовом до органу місцевого самоврядування, та необхідністю врегулювання відносин у сфері охорони культурної спадщини.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини регулює Закон України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 №1805-III (далі - Закон №1805-III).
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №1805-III:
- об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;
- пам'ятка культурної спадщини (далі - пам'ятка) - об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України;
- охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.
Згідно із статтею 3 Закону №1805-III державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України та спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини. До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини (далі - органи охорони культурної спадщини) належать, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Так, відповідно до частини другою статті 5 Закону №1805-III до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, належить, зокрема: 2) реалізація державної політики з питань охорони культурної спадщини; 3) ведення Державного реєстру нерухомих пам'яток України, здійснення координації та контролю за паспортизацією нерухомих об'єктів культурної спадщини; 5) подання Кабінету Міністрів України пропозицій про занесення об'єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та про внесення змін до нього щодо пам'яток національного значення; 6) занесення об'єктів культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та внесення змін до нього щодо пам'яток місцевого значення.
Водночас частиною другою статті 6 Закону №1805-III встановлено, що до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить, зокрема: 1) забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; 2) подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, внесення змін до нього та про занесення відповідної території до Списку історичних населених місць України; 3) забезпечення юридичним і фізичним особам доступу до інформації, що міститься у витягах з Державного реєстру нерухомих пам'яток України, а також надання інформації щодо програм та проектів будь-яких змін у зонах охорони пам'яток та в історичних ареалах населених місць.
Категорії пам'яток для внесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України визначено Порядком визначення категорій пам'яток, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 № 452 (далі - Порядок №452)
Відповідно до пункту 4 Порядку №452 об'єкти культурної спадщини, які пропонуються для внесення до Реєстру за категорією місцевого значення, повинні зберегти свою автентичність (пам'ятка повинна значною мірою зберегти свою форму та матеріально-технічну структуру, історичні культурні нашарування) та мати одну або більше з таких ознак: мали вплив на розвиток культури певного населеного пункту чи регіону; пов'язані з історичними подіями, віруваннями, життям і діяльністю людей, які зробили значний внесок у розвиток культури певного населеного пункту чи регіону; є культурною спадщиною національної меншини чи регіональної етнічної групи.
Згідно з пунктом 5 Порядку №452 попередню оцінку відповідності об'єкта культурної спадщини ознакам, визначеним у пунктах 3 і 4 цього Порядку, проводить розробник облікової документації, що складається відповідно до Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, який затверджується Мінкультури.
Відповідно до пункту 6 Порядку №452 відповідність об'єктів культурної спадщини ознакам, передбаченим пунктами 3 і 4 цього Порядку, встановлюється під час їх внесення до Реєстру в установленому законодавством порядку.
Єдину систему обліку об'єктів культурної спадщини незалежно від їх видів та типів визначено Порядком обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого Наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158 (у редакції наказу Міністерства культури України від 27.06.2019 № 501) (далі - Порядок №501).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №501 система обліку об'єктів культурної спадщини включає комплекс заходів із взяття на облік об'єкта культурної спадщини, оформлення облікової документації, занесення чи незанесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру, ведення Реєстру, інвентаризації об'єктів культурної спадщини, включення до Реєстру об'єкта культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом, формування облікових справ та внесення змін до Реєстру (зміна категорії пам'ятки та вилучення пам'ятки з Реєстру).
Згідно з пунктом 3 розділу ІХ Порядку №501 у разі відсутності облікової документації на об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом, його включення до Реєстру здійснюється без облікової документації.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 13.11.2020 №10238/0/5-20 «Про занесення щойно виявлених об'єктів до Переліку об'єктів культурної спадщини» Костел Святого Матея Монастиря Бернардинів 1629-1637 років включений до Переліку об'єктів культурної спадщини.
Поряд з цим у відповідності до вимог Закону №1805-III вищезазначений об'єкт культурної спадщини підлягає включенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток архітектури з виготовленням облікової документації.
Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку №501 ініціаторами розгляду питань занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру, внесення змін до відомостей Реєстру, передбачених абзацами другим - п'ятим пункту 1 розділу V цього Порядку, та внесення змін до Реєстру (далі - Ініціатор) є: уповноважений орган - за категорією пам'ятки національного значення; уповноважений орган, Українське товариство охорони пам'яток історії та культури, інші громадські організації, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини - за категорією пам'ятки місцевого значення.
Таким чином, відповідно до вимог пункту 1 частини другої статті 6 Закону №1805-III на відповідача покладено обов'язок забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на території села Лешнів, що у підпорядкуванні Бродівської міської ради Бродівської об'єднаної територіальної громади Золочівського району Львівської області.
Судом з листів Виконавчого комітету Бродівської міської ради від 24.05.2021 №784/03-01 та від 07.07.2021 №995/03-01 встановлено, що відповідачем будь-яких дій щодо занесення Костелу Святого ОСОБА_1 1629-1637 років до Державного реєстру пам'яток не проводилось, рішення про прийняття на баланс не приймалося, облікова документація не виготовлялася.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач вказаного обов'язку не виконав, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо правомірності оскаржуваної позивачем бездіяльності.
Невиконання відповідачем обов'язку по поданню пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об'єкту культурної спадщини місцевого значення, що на території с. Лешнів Бродівської територіальної громади Золочівського району, що у підпорядкуванні Бродівської міської ради Бродівського району Львівської області, а саме пам'ятки архітектури місцевого значення - Костел Святого ОСОБА_1 1629-1637 років до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, свідчить про бездіяльність відповідача, яку слід визнати протиправною та задовольнити першу позовну вимогу.
Друга позовна вимога є похідною від першої позовної вимоги, тому також підлягає до задоволення з огляду на висновок суду про протиправність бездіяльності відповідача у сфері охорони культурної спадщини.
Беручи викладене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області (вул. Пушкіна, буд. 7, м. Золочів, Львівська область, 80700, код ЄДРПОУ 02910031) до Бродівської міської ради Львівської області в особі Виконавчого комітету Бродівської міської ради Львівської області (пл. Ринок, буд. 20, м. Броди, Львівська область, 80613, код ЄДРПОУ 04055989) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Бродівської міської ради Львівської області в особі Виконавчого комітету Бродівської міської ради Львівської області (пл. Ринок, буд. 20, м. Броди, Львівська область, 80613, код ЄДРПОУ 04055989) щодо невиконання вимог чинного законодавства України в частині подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об'єкту культурної спадщини місцевого значення, що на території с. Лешнів Бродівської територіальної громади Золочівського району, що у підпорядкуванні Бродівської міської ради Бродівського району Львівської області, а саме пам'ятки архітектури місцевого значення - Костел Святого ОСОБА_1 1629-1637 років до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Зобов'язати Бродівську міську раду Львівської області в особі Виконавчого комітету Бродівської міської ради Львівської області (пл. Ринок, буд. 20, м. Броди, Львівська область, 80613, код ЄДРПОУ 04055989) виконати вимоги чинного законодавства України та подати пропозиції до органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про занесення об'єкту культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території с. Лешнів Бродівської територіальної громади Золочівського району, що у підпорядкуванні Бродівської міської ради Бродівського району Львівської області, а саме пам'ятки архітектури місцевого значення - Костел Святого Матея Монастиря Бернардинів 1629-1637 років в с. Лешнів Золочівського (раніше Бродівського) району Львівської області до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома