Рішення від 18.10.2021 по справі 380/6112/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/6112/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Мричко Н.І.,

за участі секретаря судового засідання Максимович А.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

на розгляді Львівського окружного адміністративного суду знаходилася справа за позовом ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач; ОСОБА_1 ) до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради код ЄДРПОУ 26144908, місцезнаходження: 79057, м. Львів, вул.Генерала Чупринки, 85 (далі - відповідач), в якій позивач просила:

- визнати протиправним рішення Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову в призначенні виплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» з листопада 2020 року;

- зобов'язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги «муніципальна няня» на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за листопад та грудень 2020 року в розмірі 3558,00 грн.

Ухвалою від 20.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 04.06.2021 суд перейшов зі спрощеного позовного провадження без виклику сторін до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача у призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» з підстав, не передбачених пунктами 11, 17 Порядку № 68, а саме у зв'язку з перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного вік, на думку позивача, у є неправомірною.

02.07.2021 представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що позивач перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а тому відповідно до пункту 5 Порядку №68 компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається.

02.07.2021 позивач подала до суду додаткові пояснення, в яких зазначила, що обґрунтування відповідачем відмови у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» у зв'язку з поданням неповного пакету документів є безпідставним.

У судове засідання позивач не з'явилася, подала 16.09.2021 заяву (вх. №67107) в якій просила суд здійснювали розгляд справи у її відсутність.

У судове засідання відповідач явку представника не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Клопотань про розгляд справи без участі його представника до суду не надходило.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно зі свідоцтвом про народження від 23.08.2019 серії НОМЕР_2 батьками ОСОБА_2 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 та ОСОБА_3 зареєстровані як фізичні особи-підприємці, що підтверджується виписками з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

ОСОБА_1 (замовник) та ФОП ОСОБА_4 (виконавець) уклали між собою договір про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна Няня» від 01.11.2020 № НОМЕР_3 , згідно з умовами якого виконавець надає замовнику послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» для ОСОБА_2 .

На підтвердження наданих послуг позивач додала акти прийому-передачі послуг від 30.11.2020, 30.12.2020 за листопад та грудень 2020 року відповідно, а також квитанції про оплату послуг від 28.11.2020 № 6417-7Н8Н-МВК2-РА0С, від 29.12.2020 №0Р3Е-71ХА-КМВХ-К3А8 на загальну суму 3600,00 грн.

Позивач подала до відповідача заяву від 18.12.2020, в якій просила прийняти пакет документів для призначення компенсації послуги «Муніципальна Няня».

Відповідач листом від 22.12.2020 № 260309-14749 звернувся до товариства з обмеженою відповідальністю «Терразем» щодо надання довідки з основного місця праці ОСОБА_1 про перебування, не перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і довідку про те, чи така приступила до роботи, перервавши відпустку по догляду за дитиною, а також завірену копію трудової книжки.

30.12.2020 на адресу відповідача на виконання вимог вказаного листа надійшла відповідь товариства з обмеженою відповідальністю «Терразем» про те, що ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 23.09.2019 по даний час. Вказана відпустка не переривалась.

06.01.2021 відповідач прийняв рішення про відмову у наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», у зв'язку з тим, що компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Про вказане рішення відповідач повідомив позивача, склавши повідомлення про відмову у наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

Вважаючи рішення відповідача про відмову у призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» з листопада 2020 року протиправним, позивач звернулася з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» визначено Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 (тут і надалі у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин; Порядок № 68).

Відповідно до понятійного апарату Порядку № 68:

- послуга з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - послуга «муніципальна няня») - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років;

- отримувач послуги «муніципальна няня» - батьки, опікуни дитини;

- муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.

Пунктом 3 Порядку № 68 визначено, що відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги «муніципальна няня») за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.

Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

Згідно з абзацом першим пункту 4 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується отримувачу послуги «муніципальна няня» в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше від вартості послуги «муніципальна няня», сплаченої отримувачем послуги «муніципальна няня».

В абзаці першому пункту 5 Прядку № 68 встановлено, що право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Відповідно до абзацу першого пункту 7 Порядку № 68 для отримання компенсації послуги «муніципальна няня» отримувач послуги «муніципальна няня» подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 вказаного Порядку.

У пункту 8 Порядку № 68 встановлено, що У паперовій формі отримувач послуги «муніципальна няня» подає такі документи:

- заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня»;

- заяву про перерахування коштів для компенсації послуги «муніципальна няня» із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного отримувачем послуги «муніципальна няня» відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596;

- копію договору між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею;

- документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги «муніципальна няня», сплаченої отримувачем послуги «муніципальна няня» (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, оформлені відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88, за місяць, в якому подано заяву.

До заяви додаються копії:

- свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном та відсутності свідоцтва про народження, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України, - копія виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально;

- паспорта отримувача компенсації послуги «муніципальна няня» з даними про прізвище, ім'я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації;

- документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства);

- документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги «муніципальна няня»;

- рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною);

- довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби);

- медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю);

- трудової книжки отримувача послуги «муніципальна няня» та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб - підприємців);

- довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).

Як встановив суд, позивач подала до відповідача заяву від 18.12.2020, в якій просила прийняти пакет документів для призначення компенсації послуги «Муніципальна Няня». До такої заяви позивач долучила: заяву на призначення компенсації, договір з ОСОБА_5 , квитанцію про оплату послуг, копію паспорта отримувача послуги, копію ідентифікаційного коду отримувача послуги, копію свідоцтва про народження дитини, копію документів про реєстрацію отримувача послуги як ФОП, індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7 отримувача послуги, копію квитанції про сплату ЄСВ отримувача послуги, копію документа про реєстрацію батька дитини як ФОП, індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7 батька дитини.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 68 місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення:

- розглядають подані документи;

- перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

- протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня»;

- протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги «муніципальна няня» про прийняте рішення.

Отримувачу послуги «муніципальна няня» може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 вказаного Порядку, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та/або викладення недостовірної інформації в договорі.

Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги «муніципальна няня» є також установлення факту порушення:

- муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 вказаного Порядку;

- отримувачем послуги «муніципальна няня» - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 вказаного Порядку.

Як встановив суд, підставою для прийняття рішення про відмову у наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» відповідач вказав те, що компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З приводу цього суд зазначає таке.

В абзаці четвертому пункту 5 Порядку № 68 встановлено, що компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Тобто компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається, зокрема, батькам, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Як встановив суд, відповідач листом від 22.12.2020 № 260309-14749 звернувся до товариства з обмеженою відповідальністю «Терразем» щодо надання довідки з основного місця праці ОСОБА_1 про перебування, не перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і довідку про те, чи така приступила до роботи, перервавши відпустку по догляду за дитиною, а також завірену копію трудової книжки.

30.12.2020 на адресу відповідача на виконання вимог вказаного листа надійшла відповідь товариства з обмеженою відповідальністю «Терразем» про те, що ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 23.09.2019 по даний час. Вказана відпустка не переривалась.

Зазначені обставини позивач не заперечила.

Таким чином, з огляду на перебування ОСОБА_1 , отримувачу послуги «муніципальна няня», у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд погоджується із позицією відповідача щодо відсутності підстав для призначення позивачу компенсації послуги «муніципальна няня».

Отже, суд вважає, що рішення відповідача про відмову у призначенні виплати компенсації послуги «муніципальна няня» з листопада 2020 року від 06.01.2021 є правомірним та не підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 23 жовтня 2021 року.

Суддя Мричко Н.І.