Ухвала від 21.10.2021 по справі 380/8403/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/8403/20

ОКРЕМА УХВАЛА

21 жовтня 2021 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув в письмовому провадженні в порядку визначеному статтею 383 КАС України заяву Приватного підприємства «СІТІЛАЙН» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії у справі за позовом Приватного підприємства «СІТІЛАЙН» про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Львівській області та зобов'язання вчинити дії Державну податкову службу України.

Встановив:

В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом Приватного підприємства «СІТІЛАЙН» про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Львівській області та зобов'язання вчинити дії Державну податкову службу України.

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла заява про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, оскільки суб'єктом владних повноважень вказане рішення не виконано.

В обґрунтування заяви зазначено, що Рішенням суду від 24.12.2020 позов задоволено повністю (набрання законної сили 24.02.2021), однак ДПС України добровільно не виконало дане рішення суду, а саме в частині реєстрації податкової накладної №35 від 07.08.2020.

Ухвалою від 01.09.2021 призначено заяву представника позивача про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії у справі за позовом Приватного підприємства «СІТІЛАЙН» про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Львівській області та зобов'язання вчинити дії Державну податкову службу України призначено до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано Державній податковій службі України надати до суду позицію щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «СІТІЛАЙН» про визнання протиправною бездіяльність вчиненої суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду.

Від ДПС України надійшли пояснення на адресу суду 05.10.2021, в яких заперечує щодо доводів позивача. В обґрунтування зазначає, що 10.06.2021 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 65768627 про примусове виконання виконавчого листа №380/8403/20. Відповідно до інформації про виконавче провадження № 65768627 станом на 28.09.2021 виконавче провадження відкрите. Вважає, що наведене свідчить про існування у позивача можливості отримати реальне виконання судового рішення у межах процедури виконавчого провадження, у тому числі шляхом застосування державним виконавцем примусових заходів, визначених Законом України "Про виконавче провадження". ДПС зазначає, що позивач не навів належних та достатніх обгрунтувань того, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі № 380/8403/20 не буде виконано в ході виконавчого провадження. Враховуючи викладене зазначає, що ДПС вживаються невідкладні заходи щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі № 380/8403/20, проте виконання останнього потребує додаткового часу.

Відповідно до ч.5 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

При розгляді та вирішенні заяви судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 (набрання законної сили 24.02.2021) позов задоволено повністю та ухвалено :

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації 10.09.2020 №1919624/37325707 про відмову в реєстрації податкової накладної №35 від 07.08.2020.

Зобов'язати ДПС України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ: 43005393) зареєструвати Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №35 від 07.08.2020 датою подання.

Стягнути на користь Приватного підприємства "Сітілайн" (вул. Фабрична,19, м. Пустомити, Пустомитівський район, Львівська область, 81100; ЄДРПОУ код 37325707) з Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м.Львів, 79026; код ЄДРПОУ: 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні, 0 копійок).

Як встановлено судом, 01.04.2021 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист.

Як встановлено з наданих пояснень відповідача, ДПС України, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 (набрання законної сили 24.02.2021) не виконано в частині зобов'язання ДПС України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ: 43005393) зареєструвати Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №35 від 07.08.2020 датою подання.

Відповідно до статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства є обов'язковість судового рішення.

Згідно з частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до приписів статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання.

У Рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, регламентований статтею 383 КАС України.

Так, відповідно до частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Згідно з частиною 6 статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання. Окрему ухвалу може бути винесено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій. Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується. Окрема ухвала Верховного Суду є остаточною і оскарженню не підлягає.

Таким чином, окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.

Отже, контроль за виконанням рішення суду, передбачений статтею 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує законні права та інтереси позивача. Застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статей 383, 249 КАС України можливе лише у разі встановлення факту протиправного невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.

Таким чином, судове рішення в даній справі, яке набрало законної сили, не є виконаним згідно із виконавчим документом.

Суд зазначає, що механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній до Єдиного реєстру податкових накладних, звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246.

Згідно з положеннями п.п.19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; - набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); - неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, повноваження щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі покладені на Державну податкову службу України.

Зазначені вище обставини свідчать про те, що Державна податкова служба України не вжила заходів щодо добросовісного виконання рішення суду у справі №380/8403/20 від 01.09.2021 в частині реєстрації податкової накладної №35 від 07.08.2020.

В матеріалах справи міститься листи ДПС України від 13.07.2021 та від 30.07.2021, якими відповідач повідомив позивача про те, що рішення суду щодо реєстрації податкових накладних має певну специфічну процедуру та потребує певного часу.

Суд не погоджується із позицією відповідача, оскільки відповідачем не надано жодних доказів вчинення будь-яких дій щодо проведення процедури реєстрації податкових накладних як добровільно (рішення суду надбало законної сили 24.02.2021), так і на виконання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження.

Суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Матеріали справи не містять доказів того, що на даний час рішення суду виконано, або вчиняються дії, направлені на виконання судового рішення у справі.

Жодних належних та переконливих доказів, які б вказували на наявність істотних перешкод у виконанні рішення суду відповідачем не надано.

Отже, з врахуванням встановлених під час судового розгляду заяви обставин, слід дійти висновку про допущення протиправної бездіяльності Державної податкової служби України, яка полягає у невиконанні рішення суду по справі №380/8403/20.

Так, в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення (частина 4 статті 249 КАС України).

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем 2 порушено положення статті 129-1 Конституції України, частини 2 статті 14, частини 1 статті 370 КАС України та статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, а саме вчинено протиправну бездіяльність щодо не виконання судового рішення у справі №380/8403/20.

Відтак, оскільки на даний час рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 не виконано, чим порушенні вимоги статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 КАС України, тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви шляхом постановлення окремої ухвали, якою також у порядку частин першої, п'ятої статті 249 КАС України необхідно зобов'язати відповідача вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та встановити йому строк для надання відповіді.

Керуючись статтями 248, 249, 256, 382, 383 КАС України, суд -

постановив:

1. Заяву Приватного підприємства «СІТІЛАЙН» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії у справі за позовом Приватного підприємства «СІТІЛАЙН» про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Львівській області та зобов'язання вчинити дії Державну податкову службу України - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової служби України, яка полягає у невиконанні рішення суду у справі №380/8403/20, в частині не здійснення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №35 від 07.08.2020 датою подання.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України вжити заходів щодо усунення порушень п. 9 ч. 1 ст. 129, ст. 129-1 Конституції України шляхом здійснення реєстрації податкової накладної №35 від 07.08.2020 датою подання у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Встановити Державній податковій службі України строк для надання відповіді про виконання вказівок цієї ухвали 30 календарних днів від дня її отримання.

Копію ухвали направити заявнику та Державній податковій службі України.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст ухвали складений 21.10.2021.

Суддя Коморний О.І.