Рішення від 23.10.2021 по справі 360/4048/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4048/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 30.07.2021 надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в розгляді матеріалів про надання позивачу статусу учасника війни;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути надані ОСОБА_1 документи та прийняти рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04.08.2021 позов було залишено без руху. Позивачеві запропоновано протягом семи календарних днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду позовної заяви приведеної у відповідність до вимог статті 160 КАС України та її копій відповідно до кількості учасників справи.

16.08.2021 на виконання вимог ухвали про залишення позову без руху від позивача надійшла уточнена позовна заява.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач у зв'язку зі службовою необхідністю та належною організацією роботи Державтоінспекції Луганської області з 12.08.2014 до особливого розпорядження відповідно до доручення УДАІ ГУМВС України у Луганській області від 11.08.2014 № 99 «Про відрядження співробітників» був відряджений у розпорядження начальника ВДАІ з обслуговування Новоайдарського району УДАІ ГУМВСУ майора міліції ОСОБА_2

24.09.2014 відповідно до наказу ГУМВСУ у Луганській області № 297/ос позивача звільнено з органів внутрішніх справ, тобто через 44 (сорок чотири) дні перебування в районі проведення антитерористичної операції.

16.01.2021 позивач звернувся до ліквідаційної комісії УДАІ ГУМВС України у Луганській області з проханням надати йому документи про безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, з метою подальшого отримання статусу учасника бойових дій.

Листом УДАІ ГУМВС України у Луганській області від 21.01.2021 № 5 проінформовано, що відомості та документи щодо безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції на території Луганської області у ліквідаційній комісії УДАІ ГУМВС України у Луганській області відсутні. З метою отримання вказаної інформації запропоновано звернутись до Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області.

З огляду на те, що відсутні будь-які документи, що пов'язані з участю позивача в АТО, він звернувся до співробітників ВДАІ з обслуговування Новоайдарського району УДАІ ГУМВСУ - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), які у період з 12.08.2014 по 24.09.2014 брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, у складі ВДАІ з обслуговування Новоайдарського району УДАІ ГУМВСУ.

Позивач 31.03.2021 самостійно звернувся до відповідача щодо надання йому статусу учасника бойових дій, як такому, що брав безпосередню участь в антитерористичні операції, на підтвердження чого було надано заяви двох свідків.

Однак, Департаментом персоналу МВС за дорученням голови комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни у межах компетенції розглянуто звернення позивача про надання йому статуса учасника бойових дій та листом від 27.04.2021 № С-10818/22 повідомлено, що позивачем не було надано документів, які підтверджують безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції, а тому відсутні підстави винесення на розгляд Комісії МВС питання надання позивачу відповідного статусу.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо відмови в розгляді заяви позивача про надання статусу учасника бойових дій на підставі показань свідків протиправною, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 25.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача 20.09.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову з огляду на таке.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначено Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок).

Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 4 Порядку (в редакції на момент виникнення правовідносин) є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Відповідач зазначає, що безумовною підставою для надання статусу учасника бойових дій є безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції, що підтверджується наказами антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції.

Будь-які інші органи, в т.ч. і територіальні органи МВС, не мають повноважень підтверджувати факт безпосередньої участі особи в антитерористичній операції в районах її проведення.

Зазначає, що до позовної заяви не додано жодного документа які б підтверджували безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Так, до позовної заяви додано доручення № 99 від 11.08.2014 Управління Державтоінспекції МВС у Луганській області та інші додані документи, які свідчать про те, що позивач був задіяний у зв'язку зі службовою необхідністю та належної організації роботи Державтоінспекції Луганської області.

ОСОБА_1 був задіяний у зв'язку зі службовою необхідністю та належної організації роботи Державтоінспекції Луганської області, а не для безпосереднього залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Тобто з позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивач залучався для виконання своїх безпосередніх службових обов'язків.

Також відповідач звертає увагу на наказ ГУ МВС України у Луганській області № 297 о/с від 24.09.2014 про звільнення з органів внутрішніх справ лейтенанта міліції ОСОБА_1 за порушення дисципліни. Підстава: наказ ГУМ ВСУ від 18.09.3014 № 1944.

Крім того, в документах, доданих до позовної заяви, відсутні докази, до якого часу позивач виконував свої службові обов'язки в районах проведення антитерористичної операції.

Виконання своїх службових обов'язків хоча і в районі проведення АТО, але не пов'язаних із заходами з протидії терористичної діяльності, не є підставою вважати, що позивач персонально та безпосередньо залучався до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Таким чином, правові підстави, визначені п. 4 Порядку, для надання статусу учасника бойових дій позивачеві, на думку відповідача, відсутні.

Відповідно до пункту 5 Порядку в МВС створено комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, Положення про яку затверджено наказом МВС від 23.05.2019 № 395 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.06.2019 за № 588/33559).

Відповідно до пункту 3 розділу II Положення Комісія МВС приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій, статусу учасника війни в разі подання на її розгляд документів, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій та містять достатні докази про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення та докази, необхідні для встановлення статусу учасника війни.

Разом з тим для розгляду заяви та доданих документів на Комісії не було достатніх підстав визначених чинним законодавством України. За дорученням голови Комісії Департамент персоналу надав Позивачу вичерпну відповідь від 27.04.2021 № С-10818/22 (додана до матеріалів справи).

На підставі викладеного відповідач просить відмовити в задоволенні позову (арк. спр. 76-77).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (арк. спр. 48-52).

Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та відповідно до доручення УДАІ УМВС України у Луганській області від 11.08.2014 № 99 з 12.08.2014 до особливого розпорядження був відряджений у розпорядження начальника ВДАІ з обслуговування Новоайдарського району УДАІ ГУМВСУ майора міліції ОСОБА_2 (арк. спр. 54-55).

Згідно з наказом ГУМВС України у Луганській області від 24.09.2014 № 297 о/с лейтенанта міліції ОСОБА_1 , інспектора сектору адміністративної практики відділу ДАІ з обслуговування міста Луганськ, звільнено з органів внутрішніх справ у запас ЗС України за п. 64 «є» (за порушення дисципліни) (арк. спр. 53).

Позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УДАІ ГУМВС України у Луганській області зі зверненням від 16.01.2021 в порядку Закону України «Про звернення громадян», в якому просив надати йому документи про безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, з метою подальшого отримання статусу учасника бойових дій (арк. спр. 56-57).

На вказане звернення позивача листом від 21.01.2021 № 5 ліквідаційна комісія УДАІ ГУМВС України у Луганській області надала відповідь, якою повідомила, що відомості та документи щодо безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Луганської області у ліквідаційній комісії УДАІ ГУМВС України у Луганській області відсутні, запропоновано звернутись до Щастинського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області (арк. спр. 58).

Позивач звернувся до Новоайдарського відділу поліції ГУНП в Луганській області зі зверненням від 22.01.2021 в порядку Закону України «Про звернення громадян», в якому просив надати йому документи, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, з метою подальшого отримання статусу учасника бойових дій (арк. спр. 59-60).

Листом від 04.02.2021 № 187/111/41-2021 Щастинський районний відділ поліції ГУНП в Луганській області повідомив позивачеві про те, що затребувані ним документи в Щастинському РВП ГУНП в Луганській області відсутні. В книзі нарядів Новоайдарського районного відділу міліції ГУМВС України лейтенант міліції С'єдін О.Ю. за період з 12.08.2014 по 24.09.2014 не значиться (арк. спр. 61).

Також листом від 26.02.2021 № 1708/111/41-2021 Щастинський районний відділ поліції ГУНП в Луганській області повідомив позивачеві про те, що у Щастинському РВП ГУНП в Луганській області відсутні будь-які документи, що підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у зв'язку з ліквідацією у листопаді 2015 року ГУМВС України у Луганській області (арк. спр. 62).

Позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ, комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни з заявою від 31.03.2021 про надання статуса учасника бойових дій, до якої додав лист голови ліквідаційної комісії УДАІ ГУМВС України у Луганській області від 21.01.2021 № 5, лист від 04.02.2021 № 187/111/41-2021, лист від 26.02.2021 № 1708/111/41-2021, пояснення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (арк. спр. 63-67).

Листом від 27.04.2021 № С-10818/22 Департамент персоналу МВС за дорученням голови комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі - Комісія МВС) позивачеві надано відповідь, де зазначено, зокрема, що оскільки позивачем не було надано документів, які підтверджують безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції, відсутні підстави винесення на розгляд Комісії МВС питання надання позивачеві відповідного статусу (арк. спр. 68-69).

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з пунктом 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції чи в забезпеченні її проведення, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій визначає Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається, зокрема, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС.

Згідно з пунктом 2-1 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення визначаються Антитерористичним центром при СБУ (пункт 3 Порядку № 413).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення:

для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення;

для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Пунктом 5 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається:

комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку;

міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Мінветеранів (далі - міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно осіб, зазначених в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку.

Пунктом 6 Порядку № 413 встановлено, що для надання статусу учасника бойових дій:

особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Отже, на комісії покладено обов'язок з вивчення документів та прийняття рішення щодо надання статусу учасника бойових дій.

Пунктом 8 Порядку № 413 регламентовано, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 23 травня 2019 року № 395, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 червня 2019 р. за № 588/33559 (надалі - Порядок № 395), це Положення визначає основні функції, завдання, повноваження та склад комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи.

Пунктом 2 розділу І Положення № 395 встановлено, що комісія утворюється в апараті МВС з метою вивчення документів та прийняття рішення щодо надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій особам (осіб) рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ, статусу учасника війни особам (осіб) з числа працівників апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС (далі - територіальні органи), закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС (далі - працівники МВС).

Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ Положення № 395 основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій, статусу учасника війни особам (осіб), що зазначені у пункті 2 розділу I цього Положення, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу МВС.

З метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має право:

заслуховувати в разі потреби пояснення працівників МВС, щодо яких подано документи, свідків, представників органів державної влади, громадських організацій, рад ветеранів;

подавати на розгляд міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - міжвідомча комісія) документи зі спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання;

повертати документи суб'єктам звернення з метою подальшого їх доопрацювання в разі виявлення недоліків (помилок), що унеможливлюють прийняття рішення;

відкладати розгляд документів у межах строків їх розгляду для встановлення додаткових обставин, що мають істотне значення для прийняття рішення.

У місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) за наявності передбачених законодавством України підстав приймається рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (далі - рішення Комісії) за формою, наведеною в додатку до цього Положення.

Комісія приймає рішення про:

надання статусу учасника бойових дій;

надання статусу учасника війни;

відмову в наданні статусу учасника бойових дій;

відмову в наданні статусу учасника війни;

позбавлення статусу учасника бойових дій;

позбавлення статусу учасника війни.

Пунктом 3 розділу ІІ Положення № 395 визначено, що Комісія приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій, статусу учасника війни в разі подання на її розгляд документів, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій та містять достатні докази про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення та докази, необхідні для встановлення статусу учасника війни.

Пункт 4 розділу ІІ Положення № 395 передбачає, що Комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій, статусу учасника війни в разі:

1) відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, статусу учасника війни;

2) надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення;

3) подання документів державними органами, військовими частинами (органами, підрозділами) або підприємствами, установами та організаціями, матеріалів службових перевірок та інших документів, що встановлюють факт недостовірної інформації про участь особи в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх проведення, або подання недостовірних даних про особу;

4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій, статусу учасника війни питання про надання особі відповідного статусу може повторно виноситися на розгляд Комісії за рішенням Міністра внутрішніх справ України або особи, яка виконує його обов'язки (пункт 5 розділу ІІ Положення № 395).

Судом установлено, що документи, подані ОСОБА_1 для встановлення статусу учасника бойових дій, не розглядалися комісією Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, а відповідь на заяву позивача від 31.03.2021 про надання статусу учасника бойових дій надано Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, якою повідомлено про відсутність підстав для винесення на розгляд комісії МВС вказаного питання.

Отже, відповідачем не винесено на розгляд Комісії заяву позивача про надання статусу учасника бойових дій, заява не розглядалася Комісією у визначеному порядку та не приймалося відповідне рішення, також не здійснено повернення документів позивачеві з метою подальшого їх доопрацювання в разі виявлення недоліків (помилок), що унеможливлюють прийняття рішення.

Таким чином, відповідачем допущено порушення порядку розгляду заяви позивача про надання статусу учасника бойових дій.

З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неналежного розгляду заяви позивача про надання статусу учасника бойових дій. Відтак, у цій частині позовні вимоги належать до задоволення.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача повторно розглянути надані позивачем документи та прийняти рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій суд зазначає, що повноваження відповідача щодо визнання учасниками бойових дій, учасниками війни є дискреційними, а відповідно до вимог статей 6, 8, 19, 124 Конституції України суд не може підміняти собою орган управління в реалізації владних функцій.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій.

Вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій задоволенню не підлягають з вищенаведених підстав.

Згідно частин першої та другої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів повністю правомірність своїх дій, відтак, позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керуються таким.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 908,00 грн (арк. спр. 32).

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, в сумі 605,30 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 01601) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 31.03.2021 про надання статусу учасника бойових дій.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.03.2021 про надання статусу учасника бойових дій.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 605,30 грн (шістсот п'ять грн 30 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Свергун