"18" березня 2009 р.Справа № 4/171-3520
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бурди Н.М.
Розглянув справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Янтар - ЛТД”, бульвар Т.Шевченка, 21, м. Тернопіль
до відповідача Управління комунальної власності Тернопільської міської ради, бульвар Т.Шевченка, 21, м. Тернопіль
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Тернопільська міська рада, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль
про визнання договору купівлі - продажу укладеним
За участю представників сторін:
позивача: не з'явився
відповідача : юрисконсульт Мельничук О.М., довіреність № б/н від 04.02.09 р.
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: представник Гірняк В.М., довіреність № 1429/01 від 13.11.06 р.
Суть справи:
В розпочатому судовому засіданні представнику відповідача та третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, процесуальні права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 81-1, 89 ГПК України, роз 'яснено.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Янтар - ЛТД”, бульвар Т.Шевченка, 21, м. Тернопіль звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача - Управління комунальної власності Тернопільської міської ради, бульвар Т. Шевченка, 21, м. Тернопіль, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль про визнання договору купівлі - продажу укладеним.
Позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що рішенням господарського суду від 13.12.2007р. за № 10/204-3867 за Товариством з обмеженою відповідальністю “Янтар ЛТД” визнано право на приватизацію шляхом викупу у 2007 році цілісного майнового комплексу, а саме: приміщення магазину по бульвару Т.Шевченка, 23, площею 106, 8 кв.м. та приміщення по бульвару Т.Шевченка, 21 площею 60, 1 кв.м. Дане рішення залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 25.03.2008р. та постановою Вищого господарського суду України від 14.10.2008р.
Рішенням двадцятої сесії Тернопільської міської ради від 21.08.2008р. №5/20/73 «Про внесення змін в рішення від 29.12.1999р. «Про приватизацію об'єктів комунальної власності міста»в перелік об'єктів комунальної власності міста, які підлягають приватизації шляхом аукціону, включено будівлю комунальної власності за адресою: бульв. Т.Шевченка, 23 загальною площею 5064 кв.м., в тому числі приміщення магазину промислових товарів площею 106,3 кв.м., що на думку позивача перешкоджатиме виконанню рішення суду №10/204-3867 від 21.08.2008р.;
- у зв'язку з наведеними вище обставинами, позивачем на адресу відповідача листом №108 від 17.10.2008р. направлено три примірника договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна, у тому числі будівлі (споруди, приміщення), що підлягає продажу шляхом викупу, з пропозицією підписати, скріпити печаткою і повідомити дату нотаріального посвідчення останнього. Однак, відповідач договір на адресу позивача не повернув, повідомивши листом №1746у від 05.11.2008р. про неможливість прийняти пропозицію по підписанню договору, посилаючись на ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств», чим порушив право ТзОВ «Янтар - ЛТД», як правомірного користувача спірних нежитлових приміщень, на приватизацію орендованих нежитлових приміщень шляхом викупу і стало підставою для звернення до господарського суду з позовом до Управління комунальної власності Тернопільської міської ради, бульвар Т. Шевченка, 21, м. Тернопіль про визнання договору купівлі - продажу укладеним.
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 25.02.2009р. та його представник в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечували з огляду на те, що у відповідності до п. 30 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності віднесені до виключної компетенції міських рад, а відтак орган місцевого самоврядування вправі самостійно визначати перелік об'єктів , що підлягають чи не підлягають приватизації з відповідним забезпеченням права на приватизацію, передбаченого ст.ст. 5, 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»та його реалізацію.
Окрім того, відповідач зазначає, що доданий до позовної заяви проект договору купівлі-продажу не відповідає примірному договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна, у тому числі будівлі (споруди, приміщення), що підлягає продажу шляхом викупу, затвердженого наказом ДМ України від 22.08.2005р. №2411, а зазначена в останньому ціна об'єктів вказана без дотримання визначеного Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»та Програмою приватизації об'єктів комунальної власності міста Тернополя на 2008-2009р.р. порядку проведення незалежної оцінки.
Посилання ж позивача на рішення господарського суду у справі №10/204-3867 від 13.12.2007р. відповідач вважає безпідставними, оскільки воно стосується виключно права ТзОВ «Янтар»на приватизацію саме в 2007р. без визначення будь-яких зобов'язань органу місцевого самоврядування.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, оцінивши переставлені докази в їх сукупності, господарський суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити. При цьому суд виходив із такого:
Конституція України встановлює право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (частина перша статті 41), а також рівність суб'єктів права перед законом ( частина четверта статті 13 ).
Правовий режим власності, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування та розпорядження майном визначено законами. Одним із способів зміни форми власності є приватизація, в процесі якої відбувається відчуження на користь фізичних або юридичних осіб, що є комунальною власністю. Порядок відчуження такого майна визначається законами, зокрема, Законом України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію )“.
Статтею 3 Закону передбачено способи малої приватизації, до яких зокрема, віднесено викуп.
Частиною першою статті 7 Закону передбачено, що місцеві ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів які підлягають приватизації; способи приватизації визначаються шляхом прийняття цими органами рішень про затвердження конкретних переліків об'єктів приватизації.
Статтею 8 Закону України “Про приватизацію майна державних підприємств“ до Покупців віднесено зокрема, юридичні особи, які зареєстровані на території України.
Пунктом 4 статті 7 Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію )“ визначено, що покупці подають до відповідного органу приватизації заяву про включення даного підприємства до одного із зазначених у цій статті переліків об'єктів, що підлягають приватизації.
Орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті. Результати розгляду не пізніш як через місяць з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі. (пункт 5 статті 7 Закону). Даний пункт містить також перелік підстав для відмови у приватизації.
Отже, як випливає із 4. статті 7 Закону ініціатива щодо здійснення приватизації належить і покупцю, який вправі подати встановленої форми заяву до органу приватизації і зазначена заява повинна бути у місячний строк розглянута.
Рішенням господарського суду Тернопільської області за № 10/204-3867 від 13.12.2007р. встановлено, що ТзОВ «Янтар»зверталося до органу приватизації із заявою про приватизацію трьох об'єктів, а саме приміщень по вул. Замкова, 6, бул. Шевченка №№ 21,23, однак згоду на приватизацію було надано тільки на приміщення по вул. Замковій, 7.
Рішенням одинадцятої сесії Тернопільської міської ради від 29.12.1999р. «Про приватизацію об'єктів комунальної власності»затверджено до приватизації шляхом аукціону як цілісні майнові комплекси перелік об'єктів комунальної власності міста, до якого включено КП «Культурно-діловий центр міста», розташований за адресою : бульв. Шевченка, 23 (п. 1 додатку 3);
Рішенням двадцятої сесії Тернопільської міської ради від 21.08.2008р. №5/20/73 «Про внесення змін в рішення від 29.12.1999р. «Про приватизацію об'єктів комунальної власності міста»в перелік об'єктів комунальної власності міста, які підлягають приватизації шляхом аукціону внесено зміни та викладено п. 1 додатку 3 в наступній редакції: будівлю комунальної власності за адресою: бульв. Т.Шевченка, 23 загальною площею 5064 кв.м., в тому числі приміщення магазину промислових товарів площею 106,3 кв.м. ;
- також, згідно рішень Тернопільської міської ради від 13.03.2008р. та 23.01.2009р. «Про приватизацію об'єктів комунальної власності»спірне нежитлове приміщення за адресою: бульв. Т.Шевченка, 23, орендарем якого є ТзОВ «Янтар», включено в перелік об'єктів комунальної власності міста, які не підлягають приватизації у 2008р. та 2009р. відповідно;
- запропоноване позивачем до приватизації шляхом викупу нежитлове приміщення по бульвару Т.Шевченка, 21, площею 60,1 кв.м. у жодний перелік включено не було.
З огляду на встановлені судом обставини, слід визнати, що позивач вправі захистити своє право на приватизацію зазначених вище об'єктів шляхом визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу приватизації у спосіб, передбачений ст. 16 Цивільного кодексу України.
Посилання позивача на рішення господарського суду Тернопільської області у справі №10/204-3867 від 13.12.2007р., яким визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю “Янтар ЛТД” право на приватизацію шляхом викупу у 2007 році цілісного майнового комплексу, в якому розміщене викуплене державне майно: приміщення по бульвару Т.Шевченка, 23, площею 106, 8 кв.м. та приміщення по бульвару Т.Шевченка, 21 площею 60,1кв.м., як на підставу заявленої ним вимоги про визнання таким, що укладено в редакції покупця договір купівлі-продажу цих приміщень, враховуючи зазначені вище норми законодавчих актів, що регулюють процес приватизації, є передчасним, оскільки таке право позивач може реалізувати лише після включення зазначених об'єктів у переліки приватизації.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
1. В позові відмовити.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня підписання рішення "_07_" ___04___ 2009 року через місцевий господарський суд.
Суддя Н.М. Бурда