вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
про продовження підготовчого провадження
"20" жовтня 2021 р. Cправа № 902/1248/15
Господарський суд Вінницької області у складі: головуючого судді - Матвійчука Василя Васильовича, суддів: Маслія Ігоря Володимировича, Тварковського Анатолія Анатолійовича,
за позовом: Прокурора Вінницького району в інтересах держави в особі Територіальної громади м. Вінниці, Вінницької міської ради
до: Бохоницької сільської ради
до: Фізичної особи - підприємця Копиці Марії Василівни
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору
за участю секретаря судового засідання Марущак А.О.,
представників сторін:
прокурор Моніч Л.В. за посвідченням;
позивача Сторчак Т.В. згідно виписки з ЄДРПОУ;
відповідача 1 не з'явився;
відповідача 2 Копиця М.В. за паспортом.
На розгляді Господарського суду Вінницької області перебуває справа № 902/1248/15 за позовом прокурора Вінницького району в інтересах держави в особі Територіальної громади м. Вінниці, Вінницької міської ради до Бохоницької сільської ради, Фізичної особи - підприємця Копиці Марії Василівни про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору.
Ухвалою господарського суду від 03.07.2017 провадження у вказаній справі зупинено до вирішення пов'язаної з нею адміністративної справи № 802/221/16-а за позовом Вінницької міської ради до державного реєстратора реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області Кривоуса Олега Анатолійовича, реєстраційної служби Вінницького районного управління юстиції Вінницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ФОП Копиці М.В., за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вінницька місцева прокуратура Вінницької області про визнання дій протиправними та скасування рішення державного реєстратора, та набрання рішенням у даній справі законної сили.
Ухвалою суду від 01.09.2021 справу прийнято до провадження новим складом суду, провадження у справі поновлено, вирішено здійснювати розгляд справи у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.09.2021.
17.09.2021 до суду подано повідомлення № 50/6826вих-21 від 15.09.2021 заступника керівника Вінницької окружної прокуратури про зміну назви органу прокуратури. Обґрунтовуючи подане повідомлення, заступник керівника Вінницької окружної прокуратури зазначає, що відбулась зміна назв місцевих прокуратур на окружні, а тому з 15.03.2021 в структурі органів прокуратури Вінницької області діє Вінницька окружна прокуратура.
17.09.2021 до суду подано заяву № 50/6825вих-21 від 15.09.2021 заступника керівника Вінницької окружної прокуратури про заміну сторони відповідача - Бохоницьку сільську раду на її правонаступника - Агрономічну сільську раду.
24.09.2021 до суду подано клопотання № 50-7084вих-21 від 22.09.2021 заступника керівника Вінницької окружної прокуратури про долучення до матеріалів справи інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 276075402 від 22.09.2021.
На визначену судом дату з'явилися прокурор у справі та представники позивача і відповідача 2. Відповідач 1 правом участі в засіданні суду не скористався.
У судовому засіданні 28.09.2021 прокурором у справі заявлено клопотання про відкладення підготовчого засідання на іншу дату з метою надання належних доказів, які свідчать про правонаступництво Агрономічної сільської ради.
За результатами судового засідання 28.09.2021 суд, без виходу до нарадчої кімнати, постановив ухвалу із занесенням її до протоколу судового засідання від 28.09.2021 про задоволення клопотання про долучення до матеріалів справи інформаційної довідки; залишення без розгляду додатків, які долучені до заяви № 50/6825вих-21 від 15.09.2021; задоволення клопотання прокурора та відкладення підготовчого засідання на 20.10.2021.
18.10.2021 до суду подано доповнення до повідомлення № 50/8093вих-21 від 18.10.2021 заступника керівника Вінницької окружної прокуратури про зміну назви органу прокуратури.
18.10.2021 до суду подано доповнення до заяви № 50/8092вих-21 від 18.10.2021 заступника керівника Вінницької окружної прокуратури про заміну сторони.
На визначену судом дату з'явились прокурор у справі, представник позивача та другий відповідач. Перший відповідач правом участі в засіданні суду не скористався. Про час та місце розгляду справи повідомлений ухвалою суду від 28.09.2021, яка направлялась рекомендованою кореспонденцією.
Розглядаючи повідомлення № 50/6826вих-21 від 15.09.2021 та доповнення до повідомлення № 50/8093вих-21 від 18.10.2021 заступника керівника Вінницької окружної прокуратури про зміну назви органу прокуратури, суд виходить з наступного.
Представництво інтересів держави є однією з конституційних функцій органів прокуратури, здійснення якої полягає, зокрема, у забезпечені участі прокурора в судових засіданнях за власними позовами, чи у справах у які прокурором здійснено вступ, що є важливим механізмом захисту інтересів держави в цілому.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Як визначено ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
Прокурори в Україні мають єдиний статус незалежно від місця прокуратури в системі прокуратури України чи адміністративної посади, яку прокурор обіймає у прокуратурі (ч. 2 ст. 15 Закону України «Про прокуратуру»).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про прокуратуру» Генеральний прокурор організовує діяльність органів прокуратури України, у тому числі визначає межі повноважень Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратур у частині виконання конституційних функцій.
Наказом Генерального прокурора №39 від 07.02.2021 затверджено перелік і територіальну юрисдикцію окружних прокуратур (п. 1).
Як вбачається з вказаного переліку змінено назви місцевих прокуратур на відповідні назви окружних. При цьому, крім найменування органу прокуратури інших змін, в тому числі правового статусу та виконуваних функцій, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», не відбулося.
Наказом Генерального прокурора №40 від 17.02.2021 днем початку роботи окружних прокуратур визначено 15.03.2021.
З урахуванням викладеного, з 15 березня 2021 року виконання конституційних функцій прокуратури, а також повноважень, визначених Законом України "Про прокуратуру", іншими законодавчими актами, у межах територіальної юрисдикції Вінницького району у межах: Агрономічної сільської територіальної громади, Вінницької міської територіальної громади, Гніванської міської територіальної громади, Літинської селищної територіальної громади, Лука-Мелешківської сільської територіальної громади, Стрижавської селищної територіальної громади, Сутисківської селищної територіальної громади, Тиврівської селищної територіальної громади, Якушинецької сільської територіальної громади забезпечується Вінницькою окружною прокуратурою.
Разом з цим, зміна назви сторони у справі не тягне за собою правонаступництва у зв'язку з відсутністю нового учасника цивільних відносин, якому мають перейти права та обов'язки особи, яка вибула, та юридичної незмінності правопопередника - учасника цивільних відносин, який вибуває зі складу учасника цивільного відношення.
Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого внаслідок припинення первісного суб'єкта або внаслідок повної чи часткового припинення його адміністративної компетенції. Вказане, на думку судів, є вступом у чинні адміністративно-правові відносини нового суб'єкта владних повноважень на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Оскільки орган прокуратури внаслідок зміни назви не позбувся притаманних тільки йому законодавчо визначених функцій, вказана дія не є підставою для процесуального правонаступництва.
Таким чином, виникла необхідність про заміну назви органу прокуратури за відсутності правонаступництва, передбаченого нормами чинного процесуального законодавства.
При розгляді заяви № 50/6825вих-21 від 15.09.2021 та доповнення до заяви № 50/8092вих-21 від 18.10.2021 заступника керівника Вінницької окружної прокуратури про заміну сторони відповідача - Бохоницьку сільську раду на її правонаступника - Агрономічну сільську раду, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.
Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Матеріали справи свідчать про те, що рішенням Агрономічної сільської ради інницького району Вінницької області 3 сесії 8 скликання № 16 від 10.12.2020 розпочато процедуру реорганізації сільських рад шляхом приєднання до Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.
Згідно пункту 1 Рішення розпочато процедуру реорганізації Бохоницької сільської ради (ЄДРПОУ 04329754) шляхом приєднання до Агрономічної сільської ради (ЄДРПОУ 04525998).
Пунктом 2 Рішення встановлено, що Агрономічна сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Бохоницької сільської ради.
Відповідно до п. 1 Передавального акту № 1 від 01.01.2021 Агрономічна сільська рада внаслідок реорганізації Бохоницької сільської ради шляхом приєднання до Агрономічної сільської ради є правонаступником майна, активів та зобов'язань Бохоницької сільської ради.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що юридична особа Бохоницька сільська рада (ЄДРПОУ 04329754) з 18.12.2020 перебуває в стані припинення в результаті реорганізації (номер запису:1001491270006001024).
Відповідно до статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Таким чином з 10.12.2020 Агрономічна сільська рада є правонаступником Бохоницької сільської ради в силу вимог п.6-1 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до приписів частин 1, 2, 4 статті 48 ГПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача. (1) Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. (2) Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку. (4)
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задоволити клопотання прокурора та замінити у цій справі первісного відповідача - Бохоницьку сільську раду на належного відповідача - Агрономічну сільську Вінницького району Вінницької області (вул. Мічуріна, 12, с. Агрономічне, Вінницький район, Вінницька область, 23227, код ЄДРПОУ 04525998).
За наслідками судового підготовчого засідання суд дійшов наступних висновків.
Згідно з положеннями ч.1-2 ст.177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Положеннями п.7 ч.2 ст. 182 ГПК України передбачено, що суд у підготовчому засіданні, зокрема з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання.
Відповідно до ч.3 ст. 177 ГПК України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
З огляду на заміну першого відповідача у справі належним відповідачем, зважаючи на збіг строку підготовчого провадження, суд вважає за необхідне за власною ініціативою продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.
Згідно з п. 1, п.3 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України господарський суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу, в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
З огляду на вищезазначене, у зв'язку з необхідністю забезпечення реалізації всіма учасниками процесу своїх процесуальних прав і обов'язків, підготовче засідання підлягає відкладенню на іншу дату.
Керуючись ст. 48, ч.3 ст.177, ст.ст. 182, 234, 235, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Замінити назву органу прокуратури з Прокуратури Вінницького району на Вінницьку окружну прокуратуру.
2. Замінити першого відповідача - Бохоницьку сільську раду (вул. Гагаріна, 43. с. Бохоники, Вінницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04329754) належним відповідачем - Агрономічною сільською радою Вінницького району Вінницької області (вул. Мічуріна, 12, с. Агрономічне, Вінницький район, Вінницька область, 23227, код ЄДРПОУ 04525998).
3. Зобов'язати прокурора надіслати на адресу належного відповідача копію позовної заяви з додатками, докази чого подати до суду.
4. Продовжити строк підготовчого провадження по справі № 902/1248/15 на 30 днів
5. Підготовче засідання відкласти на 25.11.21 о 14:30 год. в приміщенні Господарського суду Вінницької області за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 29 (3 поверх зал № 5).
6. Запропонувати першому відповідачу відповідно до ст. ст. 165, 178 ГПК України, надати до суду відзив на позовну заяву, з доказами його надіслання прокурору та позивачу у справі; усі наявні докази, що стосуються предмету спору в даній справі.
7. Встановити учасникам строк для вчинення процесуальних дій до 19.11.2021.
8. Попередити учасників про те, що відповідно до ч.3 ст.42, ст. 135 ГПК України суд у випадку невиконання учасником справи його обов'язків застосовує до такого учасника справи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом, зокрема може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у випадку невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
9. Примірник ухвали надіслати учасникам рекомендованими листами з повідомленнями про вручення поштового відправлення та на відомі суду адреси електронної пошти: Вінницької окружної прокуратури - vinnytsia@vin.gp.gov.ua; Вінницької міської ради - vinrada@vmr.gov.ua; представника відповідача 2 - ІНФОРМАЦІЯ_1.
7. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://vn.arbitr.gov.ua
Повний текст ухвали складено та підписано 23.10.2021.
Головуючий суддя Василь МАТВІЙЧУК
Судді Ігор МАСЛІЙ
Анатолій ТВАРКОВСЬКИЙ
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - Вінницька міська рада (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21050)
4 - Агрономічна сільська рада (вул. Мічуріна, 12, с. Агрономічне, Вінницький район, Вінницька область, 23227)
5 - ФОП Копиця М.В. ( АДРЕСА_1 )
6 - Вінницька окружна прокуратура ( пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, 21020)