Справа № 347/1911/21
23.10.2021 року суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області Драч Д.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, по ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ААБ №032191 від 09.09.2021 року ОСОБА_1 09.09.2021 року 14:50 годині в с. Вербовець по вул. Пістинська керував автомобілем ВАЗ 21154, д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.9а ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП. Медичне освідчення на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився за допомогою приладу Драгер 6810, Тест 4117 - 0,45‰.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав, вважає, що протокол про адміністративне правопорушення відносно нього складено незаконно, так як він не керував автомобілем у стані алкогольного сп'яніння за вказаних у протоколі обставин. Під час проходження огляду на визначення стану його сп'яніння він був незгідний із показником приладу Драгер та висловлював своє бажання пройти такий огляд в медичному закладі. Однак поліцейські повідомили, що не мають на це часу та у разі, якщо він не підпише на місці зупинки усі документи - вони заберуть його автомобіль на штраф-майданчик.
Захисник Богданець Ю.М. вважає, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю, зважаючи на численні порушення процедури проходження огляду на визначення стану сп'яніння, адже ОСОБА_1 заперечував факт керування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, так як він алкоголь не вживає, та не погоджувався із показником приладу, яким на місці зупинки поліцейськими здійснювався огляд, але поліцейські не запропонували йому пройти у зв'язку із цим такий огляд у медичному закладі та не зафіксували належним чином факт згоди чи незгоди водія із показниками приладу «Драгер».
Вислухавши пояснення адмінпритягуваного, його захисника, дослідивши матеріали справи, в тому числі - відеозаписи, суддя дійшла до наступних висновків:
За правилами ч.2 ст.266 КУпАП: огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Додані до протоколу відеозаписи не підтверджують факту згоди ОСОБА_1 із показником приладу «Драгер», за допомогою якого здійснювався його огляд на стан сп'яніння на місці зупинки водія. При цьому, сам ОСОБА_1 стверджує, що він заперечував таку згоду, а натомість - наполягав на проходження огляду у медичному закладі. Даний факт не спростований матеріалами справи та наявним у ній відеозаписом зафіксованих у протоколі подій.
Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування особою транспортним засобом у стані сп'яніння або - відмову такої особи від проходження огляду на стан сп'яніння.
За змістом ч.5 Розділу ІІ «Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису», затвердженої Наказом МВС України №1026 від 18.12.2018 року: нагрудний відеореєстратор включається з моменту початку виконання поліцейським службових обов'язків, а відео зйомка повинна вестись безперервно.
В даному випадку до протоколу долучено лазерний диск із відео файлом, який обривається після проходження огляду ОСОБА_1 на визначення стану сп'яніння на місці зупинки та на ньому не зафіксовано факт згоди чи незгоди водія із показником приладу «Драгер», внаслідок чого не зафіксовано у повній мірі визначену законодавством процедуру огляду водія на стан сп'яніння.
ВС КАС у справі №216/5226/16-а від 18.07.2019 року вказав, що доказом порушень ПДР не може бути відеозапис з нагрудної камери поліцейського, якщо він не відображає відомостей про вчинення правопорушення, а лише містить процесуальну послідовність винесення постанови.
П.7 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС і МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015: у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення.
Отже, суддею встановлено порушення працівниками поліції процедури фіксації проходження огляду на стан сп'яніння.
Разом з тим, положення статті 62 Конституції України встановлюють, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно роз'яснень, які містяться в ч.2 п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996р. за № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.
Рішенням Конституційного суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010: фактичні дані або будь-які інші докази, одержані в незаконний спосіб, а саме з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина, з порушення встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних, не уповноваженою на те особою тощо є неналежними доказами.
Належним доказом у даній справі може бути відеозапис пропозиції водієві, якого підставно зупинили працівники поліції пройти огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів у встановлений законом спосіб на місці зупинки, а у разі незгоди водія із показниками приладу - пропозиції водієві пройти такий огляд у медичному закладі.
Уповноважена посадова особа, яка розглядає справу про адміністративне правопорушення, відповідно до статті 280 КУпАП зобов'язана з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Під час розгляду справ про адміністративні правопорушення суд не може вийти за межі вказаного у протоколі складу правопорушення та його кваліфікації, як і не має права збирати інші докази. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення (ч.2 ст.251 КУпАП).
За змістом ч.1 ст.251, ст.252 КУпАП: орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків тощо, які орган (посадова особа) оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
П.1 ч.1 ст.247 КУпАП: провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю , зокрема, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи докази по справі, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що матеріали справи не дають підстав стверджувати про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП поза розумним сумнівом, тому справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Керуючись ст. ч. 1 ст. 247, ст.ст. 284, 291, 294 КУпАП, суддя
провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 по ч.1 ст.130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду через Косівський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Д.С. Драч