1Справа № 335/4005/20 1-кс/335/5404/2021
13 жовтня 2021 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури Запорізької області про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020080000000152 від 16 квітня 2020 року, за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, -
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП у Запорізькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020080000000152 від 16 квітня 2020 року, за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що керівники комунальних некомерційних підприємств, за вказівкою посадових осіб ДОЗ ЗМР укладали договори із представниками вищевказаних комерційних структур, на постачання медичного обладнання, медикаментів, засобів індивідуального захисту для боротьби із «COVID-19» із включенням до вартості договорів податку на додану вартість, всупереч вимогам ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», а саме п.п. 2 п.1 розділу І «I. Внести зміни до таких законодавчих актів України: у Податковому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112):у підрозділі 2: пункт 71 викласти в такій редакції: "71. Тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України. Крім того, у ході проведення слідчих (розшукових) дій по даному кримінальному провадженню, задокументовано злочинну схему привласнення бюджетних коштів Національної служби здоров'я України (далі НСЗУ) посадовими особами Департаменту охорони здоров'я Запорізької міської ради та керівниками підпорядкованих закладів охорони здоров'я, які виділяються на стаціонарну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою Covid-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, за програмою медичних гарантій. Так, між КНП «Міська лікарня № 2» ЗМР в особі директора ОСОБА_4 , КНП «Міська лікарня № 7» ЗМР в особі директора ОСОБА_5 та Національною службою здоров'я України в особі т.в.о. голови ОСОБА_6 укладено договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій на суму 16 067 843,52 гривень з кожною, загальною вартістю 32 135 687 гривень. В рамках виконання договорів, заклади охорони здоров'я зобов'язані здійснювати надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою Covid-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2. Необхідними вимогами для укладання такого договору, заклад охорони здоров'я який надає вказану послугу повинен мати: щонайменше 4 лікарів-анестезіологів та/або лікарів-анестезіологів дитячих, які забезпечують цілодобове проведення інтенсивної терапії пацієнтам із підозрою або встановленим захворюванням на коронавірусну хворобу (Covid-19); щонайменше 4 апарати ШВЛ, які визначені для лікування пацієнтів з коронавірусною хворобою(Covid-19), не нижче середнього класу в робочому стані. У ході проведення слідчих (розшукових) дій встановлено, що директор КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР ОСОБА_7 , за вказівкою посадових осіб Департаменту охорони здоров'я ЗМР, підготував фіктивний договір про передачу апаратів ШВЛ у користування КНП «Міська лікарня № 2» ЗМР та КНП «Міська лікарня № 7» ЗМР, з метою уникнення позбавлення закладів ліцензій на провадження господарської діяльності з медичної практики та укладання договорів з НСЗУ на надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою Covid-19, проте фактично апарати передані не були та залишились в приміщенні КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗМР. Отже керівники медичних закладів, надали до НСЗУ завідомо підроблені документи, про передачу апаратів ШВЛ, з метою подальшого укладення договорів, для подальшого привласнення бюджетних коштів.
По вказаному кримінальному провадженню проведено ряд слідчих (розшукових) дій направлених на встановлення обставин вчиненого кримінального правопорушення, зокрема: проведено обшук у приміщенні КНП «Міська лікарня №9» ЗМР, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Щаслива/Дудикіна, 1/6 (обшук проведено 05.06.2020); проведено обшук у приміщенні КНП «Міська лікарня №10» ЗМР, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, бульвар Шевченка, 25 (обшук проведено 05.06.2020); проведено обшук у приміщенні КНП «Міська лікарня №7» ЗМР, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Привокзальна, 9 (обшук проведено 05.06.2020); проведено обшук у приміщенні ТОВ «Техмед Кардіо», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Срібнокільська, будинок 22 офіс 172 (обшук проведено 05.06.2020); проведено обшук у приміщенні ТОВ «Інтегрі Лаб», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, будинок 4/6 корпус А кімната 513 (обшук проведено 05.06.2020); проведено обшук у приміщенні ТОВ «Сучасна лікарня», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Грушевського, будинок 28/2 нежиле приміщення № 43 (обшук проведено 05.06.2020); проведено огляди вилучених під час проведення обшуків документів під час яких встановлено, що до укладених договорів на постачання товарів медичного призначення дійсно укладалися додаткові угоди про відшкодування постачальниками ПДВ до бюджету та надсилалися відповідні листи-вимоги (протоколи огляду від 02.07.2020, 06.07.2020, 07.07.2020); допитано службових осіб зазначених медичних закладів (допит свідка ОСОБА_8 від 22.05.2020, допит свідка ОСОБА_9 від 02.06.2020, 22.06.2020; допит свідка ОСОБА_10 від 22.06.2020; допит свідка ОСОБА_5 від 30.06.2020; допит свідка ОСОБА_11 від 23.06.2020); до Національної служби здоров'я України надіслано запит в порядку ст. 93 КПК України, ст. 23 ЗУ «Про національну поліцію» щодо надання завірених відповідним чином копій договорів, укладених з медичними закладами м. Запоріжжя різних форм власності у період часу з 01.01.2019 по 15.09.2020 (запит направлено 01.08.2020, відповідь не отримано); до Національної служби здоров'я України надіслано запит в порядку ст. 93 КПК України, ст. 23 ЗУ «Про національну поліцію» щодо надання завірених відповідним чином копій договорів, укладених з ТОВ «Вітацентр», ТОВ «Візус», ТОВ «Діагностичний центр Медлайф-БІО», ПАТ «Мотор Січ», ТОВ «Багатопрофільна клініка Святого Миколая» у період часу з 01.01.2019 по 15.09.2020 (запит направлено 12.09.2020, відповідь не отримано); проведено огляд відкритих державних реєстрів та баз даних в мережі Інтернет (огляд проведено 11.09.2020); УСР ДСР НПУ надано доручення у порядку ст.40 КПК України ( доручення від 24.06.2020, 31.08.2020); проведено тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні МКЛ №2 (тимчасовий доступ проведено 11.06.2021); проведено тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні МКЛ №9 (тимчасовий доступ проведено 15.06.2021); проведено тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володіння МКЛ №7 (тимчасовий доступ проведено 10.06.2021); проведено тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні МКЛ №5 (тимчасовий доступ проведений 10.06.2021); проведено тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ДОЗ ЗОДА (тимчасовий доступ проведений 25.06.2021); проведено тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні НСЗУ. Ухвала направлена на виконання до НСЗУ (тимчасовий доступ проведений 16.09.2021); допитано свідка ОСОБА_4 (головний лікар МКЛ №2); допитано свідка ОСОБА_12 (заступник директора МКЛ №7); допитано свідка ОСОБА_13 (начальник відділу забезпечення медичної діяльності, реформ та моніторингу якості медичної допомоги ДОЗ ЗМР), яка за обставинами кримінального провадження нічого пояснити не змогла; допитано свідка ОСОБА_9 (т.в.о. директора МКЛ №9); допитано свідка ОСОБА_14 (радник міського голови); допитано свідка ОСОБА_15 (заступник директора ДОЗ ЗМР); допитано свідка ОСОБА_5 (директор МКЛ №7).
Однак, завершити досудове розслідування до закінчення строку (17.10.2021) не є можливим, оскільки для цього потрібно провести ряд процесуальних та слідчих дій, зазначених у клопотанні.
Слідчі та процесуальні дії, які потрібно провести, необхідні для повного і неупередженого розслідування і їх результати матимуть значення для судового розгляду. У зв'язку із чим слідчий звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням.
Слідчий у судове засідання надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, просить його задовольнити.
Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані докази, приходить до висновку, що клопотання слід задовольнити з наступних підстав.
Встановлено, що СУ ГУНП у Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020080000000152 від 16 квітня 2020 року, за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, строк якого спливає 17.10.2021.
Відповідно до ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч. 1 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Відповідно п. 2 ч. 2 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого злочину.
Кримінальні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, відповідно до ст. 12 КК України, віднесено до категорії тяжких злочинів.
Відповідно до ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
Згідно частини 1 статті 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Клопотання слідчого відповідає вимогам ч. 2 ст. 295-1 КПК України, в якому зазначено: всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження; обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше; строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування.
Враховуючи викладені обставини, слідчий суддя вважає, що досудове розслідування не могло бути закінчено у передбачений законом строк, оскільки, для цього потрібно провести ряд процесуальних та слідчих дій, зокрема: оглянути документи, вилучені у ході проведення тимчасових доступів у медичних установах, за період часу з червня 2021 року до вересня 2021 року; отримати відповідь ТОВ «Смарттендер» з переліком документів, поданих до Інтернет платформи медичними закладами, як документи, що підтверджують відповідність медичних закладів умовам укладених з НСЗУ договорів; отримати дозвіл і провести тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ТОВ Смарттендер, відповідно до наданого товариством переліку і виконати зазначену ухвалу; отримати дозвіл і провести тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у володінні КНП «Міська клінічна лікарня №2», а саме до документів, щодо передачі апаратів штучної вентиляції легень у безоплатне (платне) користування, оренду, або зберігання від інших медичних закладів м. Запоріжжя, за період часу з 2019 року по теперішній час, у тому числі і акти прийому передачі, та акти введення даного обладнання в експлуатацію, акти повернення обладнання; отримати дозвіл і провести тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у володінні КНП «Міська клінічна лікарня №7», а саме до документів, щодо передачі апаратів штучної вентиляції легень у безоплатне (платне) користування, оренду, або зберігання від інших медичних закладів м. Запоріжжя, за період часу з 2019 року по теперішній час, у тому числі і акти прийому передачі, та акти введення даного обладнання в експлуатацію, акти повернення обладнання; отримати дозвіл і провести тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у володінні КНП «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» ЗОРМ, а саме до документів, щодо передачі апаратів штучної вентиляції легень у безоплатне (платне) користування, оренду, або зберігання іншим медичним закладам м. Запоріжжя, за період часу з 2019 року по теперішній час, у тому числі і акти прийому передачі, та акти введення даного обладнання в експлуатацію, акти повернення обладнання; на підставі вилучених документів доручити проведення судової почеркознавчої експертизи і отримати її висновки; на підставі вилучених документів доручити проведення судової економічної експертизи і отримати її висновки.
Зазначені слідчі та процесуальні дії не було проведено раніше, оскільки під час розслідування проведена значна кількість слідчих (розшукових) дій, за результатами яких виникла потреба у проведенні додаткових та нових слідчих розшукових дій.
Таким чином, для завершення проведення досудового розслідування, встановлення обставин справи, враховуючи, що вказані дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, слідчий суддя прийшов до висновку, що строки досудового розслідування мають бути продовжені, та, враховуючи складність справи на 12 місяців, відповідно до ч. 4 ст. 294 КПК України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 294-295-1, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Запорізькій області ОСОБА_3 погоджене прокурором відділу прокуратури Запорізької області ОСОБА_16 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020080000000152 від 16 квітня 2020 року, за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020080000000152 від 16 квітня 2020 року, за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 17 жовтня 2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1