Справа № 333/7282/21
Провадження № 2-о/333/254/21
Іменем України
20 жовтня 2021 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Варнавської Л.О.
за участю секретаря судового засідання Іщенко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Запоріжжі, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), (69104, м. Запоріжжя, вул. Ситова, буд. 11), про встановлення факту смерті, -
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті, посилаючись на те, що його дружина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла у лікарні на тимчасово окупованої території України, у м. Харцизськ, Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_3 . Єдиними наявними документами, що підтверджують факт смерті дружини, є лікарське свідоцтво про смерть від 12.07.2021 року № 292, та свідоцтво про смерть від 12.07.2021 року видані закладами, які знаходяться на території, не підконтрольній Україні.
Посилаючись на вищевказане просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме: встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явився, його інтереси представляла адвокат Малишева О.Ю., яка надала заяву про розгляд справи без їх участі, на задоволенні заяви наполягала у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином,причини неявки останнього суду не відомі.
Дослідивши матеріали справи, надані докази, оцінивши їх у сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України.
Померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, що підтверджується копією паспорта громадянки України, серії НОМЕР_1 , виданим 22.02.2001 року Совєтським РВ УМВС України в м.Макіївці. Місце реєстрації померлої згідно паспорту є АДРЕСА_2 .
Судом встановлено, що померла ОСОБА_2 є дружиною заявника ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 , виданого 12.05.1979 року, актовий запис 65.
Згідно медичного свідоцтва про смерть № 292 від 12.07.2021 р., виданого Республіканським бюро судово-медичної експертизи м.Донецьк, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Харцизськ, Донецької області. Причина смерті «гостра серцево-судинна недостатність, гострий трансмуральний інфаркт міокарда нижньої стінки лівого шлуночка».
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України
Тобто з наведеного вбачається, що заявник ОСОБА_1 , має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті дружини на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до роз'яснень, наданих в п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Згідно із ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть.
Щодо можливості використання як доказ по справі свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_3 , виданого відділом РАЦС Харцизського міського управління юстиції МЮ ДНР, слід вказати наступне.
Відповідно до ст.ст. 77, 78 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Будь який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, є недійсними і не створює правових наслідків.
Відповідно до Розпорядження КМУ від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м.Харцизськ Донецької області є населеним пунктом, на території якого органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Разом з цим, відповідно до висновків ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), Молдови та Росії (зокрема, Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), які ґрунтуються на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, суд вважає за можливе взяти до уваги свідоцтво про смерть, надане заявником, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи.
Враховуючи практику ЄСПЛ, беручи до уваги, що встановлення факту смерті необхідно заявнику для реалізації прав та обов'язків, пов'язаних із смертю його дружини, та те, що чинним законодавством не передбаченого іншої можливості державної реєстрації смерті особи на тимчасово - окупованій території України, окрім встановлення факту смерті, то заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно змісту ст. 18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 КУ, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст.ст. 4, 5, 258, 259, 264, 317, 319 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), (69104, м. Запоріжжя, вул. Ситова, буд. 11), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки міста Каушани, Молдова, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , місце смерті: Донецька область, місто Харцизськ, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті «гостра серцево-судинна недостатність, гострий трансмуральний інфаркт міокарда нижньої стінки лівого шлуночка».
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 20.10.2021 року.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя Л.О. Варнавська