Постанова від 19.10.2021 по справі 310/9325/21

Справа №310/9325/21

Пр.3/310/3764/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2021 року м. Бердянськ

Суддя Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Вайнраух Лідія Анатоліївна розглянув справу про адміністративне правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Бердянськ Запорізької області, громадянина України, працевлаштованого на посаді учня стропальника транспортно-навантажувальної дільниці ПрАТ «Бердянські жниварки», який був працевлаштований по 10.08.2021 у ДП «Бердянський морський торгівельний порт» на посаді диспетчера маневрового (змінного) вантажного району, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса за місцем проживання: АДРЕСА_2 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , який працював на посаді диспетчера маневрового (змінного) вантажного району ДП «Бердянський морський торгівельний порт» будучи згідно з п.п. а, п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, у порушення вимог п.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2 подав її несвоєчасно, а саме 24.09.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП (в редакції Закону № 1700-VII від 14.10.2014), склад якого полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У судовому засіданні ОСОБА_1 надав пояснення, які відповідають фактичним обставинам справи, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення, пояснив вчинення правопорушення тим, що потребував допомоги у поданні декларації, самостійно її подати не міг, щиро розкаюється у скоєному, наразі не займає посад, які зумовлюють декларування доходів.

Прокурор Ємельяненко С.В., присутній в судовому засіданні, вважає, що за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, із врахуванням наданих пояснень та тяжкості правопорушення, необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, мінімально передбаченого санкцією статті, враховуючи обставини справи та той факт, що особа раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Як встановлено ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до п.1 примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування..

Ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" п.2 ч.1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 ЦК України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником ДП «Бердянський морський торгівельний порт» є Міністерство інфраструктури України.

Відповідно до загальних положень Статуту ДП «Бердянський морський торгівельний порт» від 16.09.2011 ДП «Бердянський морський торгівельний порт» є державним унітарним підприємством і діє, як державне комерційне підприємство, засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.

За змістом Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого постановою КМУ від 30.06.2015 №460, Міністерство інфраструктури України (Мінінфраструктури) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ. Мінінфраструктури є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах автомобільного, залізничного, морського та річкового транспорту, надання послуг поштового зв'язку, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері авіаційного транспорту та використання повітряного простору України, розвитку, будівництва, реконструкції та модернізації інфраструктури авіаційного, морського та річкового транспорту, дорожнього господарства, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства, з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, а також державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості).

На підставі Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 №1 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані) під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону), насамперед комунальних та державних установ і підприємств, слід розуміти осіб, які мають повноваження здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. У разі визначення посадових осіб на державних підприємствах слід брати до уваги положення ч.3 ст.65 ГК України. Так, посадовими особами підприємства є керівник, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємств..

Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов'язків) відповідного працівника.

Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Встановлено, що 03.10.2008 відповідно наказу №189/к від 03.10.2008 ОСОБА_1 було переведено на посаду диспетчера маневрового (змінного) диспетчерської служби порту ДП «Бердянський морський торгівельний порт».

01.11.2020 відповідно наказу №1163/к від 02.11.2020 ОСОБА_1 переведено на посаду диспетчера маневрового (змінного) відділу маневрових операцій ДП «Бердянський морський торгівельний порт»; а 01.03.2021 відповідно наказу №190/к від 01.03.2021- на посаду диспетчера маневрового (змінного) вантажного району ДП «Бердянський морський торгівельний порт».

Згідно посадової інструкції диспетчера маневрового (змінного), ОСОБА_1 , є посадовою особою, яка має адміністративні функції, повноваження з управління персоналом та наділена організаційно-розпорядчими функціями.

Відповідно до Попередження щодо вимог Закону України «Про запобігання корупції» для посадових осіб юридичних осіб публічного права, прирівняних до осіб, уповноважених на виконання функцій держави ДП «БМТП» від 30.06.2018 ОСОБА_1 , він ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».

ОСОБА_1 , будучи диспетчером маневровим (змінним) вантажного району ДП «Бердянський морський торгівельний порт», відповідно до ст. 1, п.п. а, п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП..

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи диспетчером маневрового (змінного) вантажного району ДП «Бердянський морський торгівельний порт», відповідно до ст.1, п.п. а, п.2 ч.1 ст.3, ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок) та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п.1 п.5 розділу ІІ вказаного Порядку, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 години 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітнім роком. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» від 02.10.2019 №140-ІХ внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції» та набула чинності нова редакція Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджена наказом Національного агентства від 12.12.2019 року № 168/19.

Зокрема, визначено, що декларація «перед звільненням» - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а", "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а", "в" п.2ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції». Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Так, 10.08.2021 на підставі наказу №977/к від 10.08.2021 про припинення трудового договору, ОСОБА_1 звільнено з посади диспетчера маневрового (змінного) вантажного району ДП «Бердянський морський торгівельний порт». Таким чином, 10.08.2021 він припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування та був зобов'язаний не пізніше 08.09.2021 подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Проте, згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування https://public.nazk.gov.ua/documents/fb36ae98-4881-4339-b255-b025a2518df7) 24.09.2021, є порушенням вимог ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016, відповідальність за яке встановлена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім цього, суддя виходить з того, що обов'язок належної підготовки суб'єкта декларування для подачі декларації покладається на самого суб'єкта декларування і для цього Законом відведено належний період, що дорівнює двадцять робочих днів, відраховуюється з дня, наступного за днем припинення діяльності суб'єкта декларування, в даному випадку, з 11.08.2021. Про наявність перешкод у доступі до Реєстру ОСОБА_1 під час судового засідання не повідомив.

Поважних причин, які б перешкодили вказаній особі вчасно подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, також не встановлено ні під час складання протоколу, ні під час розгляду справи.

Отже, ОСОБА_1 не виконав належні дії з метою вчасного подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані докази, судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 , який є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина особи у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю зібраних в матеріалах справи доказів, а саме, протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язаним з корупцією, №533 від 29.09.2021; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; копією трудової книжки ОСОБА_1 , копією статуту та змін до статуту ДП «Бердянський морський торгівельний порт»; витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОП та громадських формувань; письмовою копією електронної декларації від 24.09.2021; копіями наказів ДП «Бердянський морський торгівельний порт» №15 від 14.01.2021; №189/к від 03.10.2008; №977/к від 10.08.2021; копією попередження щодо вимог Закону України «Про запобігання корупції» для посадових осіб юридичних осіб публічного права, прирівняних до осіб, уповноважених на виконання функцій держави ДП «БМТП» від 30.06.2018; копією листа ознайомлення з наказом №94 від 29.03.2021.

При цьому, суд вважає датою вчинення правопорушення 09.09.2021, оскільки обов'язок подання декларації мав бути виконаний ОСОБА_1 до 08.09.2021 включно, а датою виявлення правопорушення - дату надання пояснень ОСОБА_1 о/у УСР в Запорізькій області ДСР НПУ Гливі О.М. 27.09.2021, а не дату складання протоколу.

У відповідності до ст. 34, 35 КУпАП пом'якшуючою обставиною визнається щире розкаяння винного, обтяжуючих вину особи обставин судом не встановлено.

Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Під час призначення стягнення суддя враховує тяжкість та обставини вчинення правопорушень, характер вчиненого й ступень вини особи, відомості про ОСОБА_1 , який є інвалідом третьої групи, раніше до відповідальності за вчинення однорідних правопорушень не притягувався, у зв'язку із чим приходить до висновку про доцільність застосувати адміністративне стягнення згідно з санкцією статті ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме, у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч.3 ст.8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Сплаті у відповідності до ст.40-1 КУпАП підлягає також судовий збір у встановленому п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 розмірі.

Керуючись ст. 23, 27, 33-35, 40-1, 172-6, 251-252, 268, 279, 280, 283-285, 294, 307, 308 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення за його вчинення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень (вісімсот п'ятдесят гривень 00 копійок), який стягнути в дохід держави.

Штраф в зазначеному розмірі підлягає перерахуванню на номер рахунку: UA298999980313000106000008455, населений пункт Бердянська міська ТГ, отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м. Бердянськ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір в дохід держави у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454,00 гривень (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок), за реквізитами: рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір на користь Державної судової адміністрації України.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області.

Роз'яснити, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, який становить 1 700,00 гривень, витрати на облік зазначених правопорушень.

Суддя Л.А. Вайнраух

Строк пред'явлення виконавчого документа “___”_____________ 20___рік

Постанова набрала законної сили “___”_____________ 20___рік

Дата видачі постанови “___”_____________ 20___рік