239/502/21
3/239/209/2021
21 жовтня 2021 року Суддя Новогродівського міського суду Донецької області Грідяєва М.В.
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Новогродівка Донецької області, громадянина України, освіта середня, не одруженого, працює: ТОВ «Алекспреміум» - директор, мешкає: АДРЕСА_1 ;
за ч.3 ст.41 КУпроАП,
07.09.2021 року (передано судді 23.09.2021 року) до Новогродівського міського суду Донецької області від Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.41 КУпроАП, згідно якого під час інспекційного відвідування з 13.07.2021 року об 11 год. 00 хв. по 27.07.2021 року у м.Покровськ, вул. Маршала Москаленка, автобусна зупинка «Суд», кіоск; у м.Новогродівка, вул.Центральна, буд.40, кіоск було встановлено фактичний допуск 3 працівників до роботи без оформлення трудового договору (контракту), за що передбачена відповідальність ч.3 ст.41 КУпроАП.
ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явився, про час розгляду справи повідомлений належним чином (повісткою з розпискою про виклик до суду), причини неявки суду не повідомив.
Враховуючи, що відповідно до ст.268 КУпроАП участь особи, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.41 КУпроАП є необов'язковою, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 , який належним чином повідомлений про дату розгляду.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали до нього, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.41 КУпроАП, так як об'єктивна сторона правопорушення, не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні.
При розгляді справ суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених статтями 247 і 280 КУпроАП, звертаючи особливу увагу на з'ясування таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, передбаченого КУпроАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені статтею 38 КУпроАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпроАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративну відповідальність.
Частиною 3 статті 41 КУпроАП передбачено відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.
Згідно з вимогами ст. 256 КУпроАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються, зокрема суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно з положеннями КУпроАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Відповідно до ст.251 КУпроАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
В порушення вказаних вимог Закону, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано доказів, які підтверджують викладені в протоколі обставини та склад адміністративного правопорушення.
Так, в протоколі зазначено період інспектування об'єктів ТОВ «Алекспреміум» з 13.07.2021 року по 21.07.2021 року, не зазначено час виявлення працівників ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , що викликає сумніви та протиріччя, з урахуванням посилань у протоколі на те, що відповідні повідомлення про прийняття зазначених працівників на роботу були подані 13.07.2021 року.
Також до протоколу не додано відеозапису правопорушення, письмові пояснення працівників ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , копії наказів про прийняття працівників на роботу, копії повідомлень до ГУ ДПС у Донецькій області про прийняття працівників на роботу, на які є посилання у протоколі.
Крім того, у протоколі не зазначено свідків правопорушення, їх контактних даних, адрес мешкання, що унеможливлює здійснити їх виклик.
Суд звертає увагу, що протокол про адміністративне правопорушення та акт складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду, які складені працівниками Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці без наявності інших належних та достовірних доказів не можуть бути доказами вчинення ОСОБА_1 вказаного адміністративного правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення - це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Відповідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З урахуванням викладеного, вважаю, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності безпідставно, так як в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.3 ст.41 КУпроАП.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпроАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.247 п.1, 251-252, 266, 283, 284 ч.1 п.3, 285,287-289 КУпроАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.41 КУпроАП - закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Новогродівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Суддя: