Іменем України
19 жовтня 2021 року
Київ
справа №9901/310/21
адміністративне провадження № П/9901/310/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів: Данилевич Н.А., Кашпур О.В., Мацедонської В.Е., Шевцової Н.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Семопядного О.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представників позивача - Жолонка О.В., Столярчук І.В.,
представника відповідача - Лаптієва А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання протиправною та скасування постанови,
У липні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Верховної Ради України про визнання протиправною та скасування постанови від 15 липня 2021 року №1677-IX «Про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області».
На обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив про відсутність підстав, визначених у пункті 2 частини першої статті 78 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», для дострокового припинення повноважень Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області (далі - Карлівська міська рада) та призначення позачергових виборів, оскільки комісії міської ради працюють у штатному режимі, депутати скликають і проводять сесії, приймають відповідні рішення, натомість міський голова внаслідок своєї бездіяльності штучно блокує роботу міської ради, чим, на думку позивача, створює вигляд непрацюючої ради. Крім того, позивач послався на порушення Верховною Радою України її Регламенту, затвердженого Законом України від 10.02.2010 №1861-VI (далі - Регламент), в частині включення до затвердженого порядку денного сесії додаткового питання про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради. Порушення своїх прав та інтересів позивач убачає в тому, що він є депутатом Карлівської міської ради восьмого скликання, тому призначення позачергових виборів порушує його право на участь у виборному органі (раді) протягом строку його повноважень.
У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що Верховна Рада України призначила позачергові вибори депутатів Карлівської міської ради в порядку парламентського контролю як міру конституційно-правової відповідальності міської ради у зв'язку з непроведенням нею сесій, що перешкоджає реалізації конституційних прав громадян та не забезпечує вчасного і ефективного прийняття рішень, необхідних територіальній громаді. Стверджує, що оскаржувана постанова прийнята Верховною Радою України в межах її повноважень, визначених пунктом 30 частини першої статті 85 Конституції України, та в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: за клопотанням Карлівського міського голови та з урахуванням висновку Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування (далі - Комітет). Позачергове включення цього питання до порядку денного, за доводами відповідача, узгоджується з пунктом 4 частини четвертої статті 20 Регламенту, яким установлено таку процедуру для питань щодо здійснення парламентського контролю, розгляд яких є виключним правом Верховної Ради України.
У судовому засіданні позивач і його представники підтримали доводи і вимоги позовної заяви, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін і дослідивши матеріали справи, Суд установив такі обставини.
На перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року до складу Карлівської міської ради обрано 26 депутатів, Карлівським міським головою обрано ОСОБА_2
07 липня 2021 року Карлівський міський голова ОСОБА_2 звернувся до Верховної Ради України з клопотанням №06-21/2158, в якому просив невідкладно розглянути питання про дострокове припинення повноважень Карлівської міської ради восьмого скликання та призначити позачергові вибори на 31 жовтня 2021 року.
На обґрунтування клопотання ОСОБА_2 зазначив, що остання сесія Карлівської міської ради відбулася 12 березня 2021 року, після чого сесії міської ради не проводилися у зв'язку з відмовою групи депутатів брати участь у пленарних засіданнях та відсутністю необхідного кворуму. Відтак міська рада не розглядає питань, які віднесені до її відання та вирішення яких необхідне для забезпечення діяльності територіальної громади. До клопотання додані матеріали на 52 аркушах (т.1 а.с. 128-134, 135-186).
14 липня 2021 року відбулося засідання Комітету, на якому було вирішено рекомендувати Верховній Раді України призначити позачергові вибори депутатів Карлівської міської ради на неділю 31 жовтня 2021 року (витяг зі стенограми засідання Комітету від 14 липня 2021 року (т.1 а.с. 124-127)).
Вказана пропозиція Комітету викладена у висновку від 14 липня 2021 року «Про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області», яким також доручено народним депутатам України-членам Комітету розробити і внести на розгляд Верховної Ради України проект однойменної постанови (т.1 а.с. 122-123).
У цей же день народними депутатами України - членами Комітету розроблено і внесено на розгляд Верховної Ради України проект постанови «Про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області» разом із пояснювальною запискою до нього і поданням (т.1 а.с. 119, 120, 121).
Вказані документи зареєстровані в Апараті Верховної Ради України 15 липня 2021 року.
На пленарному засіданні Верховної Ради України 15 липня 2021 року головуючим було поставлено на голосування пропозицію про розгляд проекту постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області» («за» - 298), після чого народні депутати України проголосували за розгляд цього питання за скороченою процедурою («за» - 273) та прийняли проект зазначеної постанови в цілому («за» - 263) (т.1 а.с. 113-118).
Так, постановою Верховної Ради України від 15 липня 2021 року №1677-IX «Про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області» відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України та на підставі пункту 2 частини першої і частини четвертої статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частини першої статті 5, частини третьої статті 194, частини першої статті 195, статей 209, 210 Виборчого кодексу України призначено позачергові вибори депутатів Карлівської міської ради на неділю 31 жовтня 2021 року (т.1 а.с. 112).
Ця постанова набрала чинності з 20 липня 2021 року - у день її опублікуванням у газеті «Голос України» (2021, 07, 20.07.2021 №134).
За приписами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Надаючи оцінку оскаржуваній постанові Верховної Ради України на відповідність критеріям, визначеним у частині другій статті 2 КАС України, Суд виходить з такого.
Відповідно до статті 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.
У своїй діяльності Верховна Рада України як орган державної влади зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).
Повноваження Верховної Ради України, на чому неодноразово наголошував Конституційний Суд України (зокрема, в рішеннях від 07 квітня 2004 року №9-рп/2004, від 15 вересня 2009 року №21-рп/2009), визначаються виключно Конституцією України.
Згідно з пунктом 30 статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування.
Основоположні принципи місцевого самоврядування закріплені в розділі XI Конституції України.
За змістом частини першої статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Частиною третьою цієї статті передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Приписами частини першої статті 141 Конституції України обумовлено, що до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.
Згідно зі статтею 146 Конституції України інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Так, питання відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, зокрема перед територіальними громадами, врегульовані Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким передбачено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальними громадами, які у будь-який час можуть достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень (частини перша і друга статті 75).
Підстави і порядок дострокового припинення повноважень ради визначені у статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до частини першої статті 78 цього Закону повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках:
1) якщо рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, цього та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;
2) якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання;
3) передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану».
Згідно з частиною другою статті 78 цього Закону повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті ради за наявності підстав, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, та в інших випадках можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень ради визначається законом про місцеві референдуми.
У силу частини четвертої статті 78 цього Закону за наявності підстав, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, рішення суду про визнання актів ради незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради може порушуватись перед Верховною Радою України сільським, селищним, міським головою, головою обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації.
Сільська, селищна, міська, районна в місті рада, щодо якої місцевим референдумом прийнято рішення про дострокове припинення повноважень, а також місцева рада, щодо якої Верховна Рада України прийняла рішення про призначення позачергових виборів, продовжує діяти до обрання нового складу відповідної ради (частина сьома статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
На підставі аналізу наведених норм чинного законодавства України можна дійти висновку, що дострокове припинення повноважень місцевої ради є видом відповідальності, яку рада несе перед територіальною громадою (жителями села, селища, міста, району, області), зокрема, в разі нездійснення без поважних причин наданих їй законом повноважень (пункт 2 частини першої статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Виключно територіальна громада шляхом проведення місцевого референдуму уповноважена приймати рішення про дострокове припинення повноважень місцевої ради і таке її рішення є безумовною підставою для призначення Верховною Радою України позачергових місцевих виборів.
Водночас наявність таких самих юридичних підстав, визначених у пункті 2 частини першої статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання), наділяє Верховну Раду України правом призначати позачергові місцеві вибори без з'ясування волевиявлення виборців щодо припинення повноважень обраної ними строком на п'ять років місцевої ради, тобто поза процедурою проведення місцевого референдуму і прийняття рішення про дострокове припинення повноважень місцевої ради, за умови підтвердження таких підстав у висновках відповідного комітету Верховної Ради України.
За такою законодавчо визначеною процедурою рішення Верховної Ради України про призначення позачергових місцевих виборів перестає бути суто технічним (мати виключно організаційно-правовий характер) як у випадку дострокового припинення повноважень місцевої ради, а вимагає від парламенту належного встановлення обставин, перелічених у пункті 2 частини першої статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», як підстави для призначення позачергових місцевих виборів.
Установлення вказаних обставин, виходячи з положень частини четвертої статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статей 12, 13, 17 і 19 Закону України від 04.04.1995 №116/95-ВР «Про комітети Верховної Ради України», покладається на комітет Верховної Ради України, який визначений відповідальним за підготовку і попередній розгляд цього питання відповідно до закону і Регламенту та має відповідні права, зокрема, на отримання від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх посадових осіб необхідних матеріалів і документів, вивчення і дослідження отриманої інформації.
За змістом пункту 2 частини першої статті 49 і частини третьої статті 50 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» у випадках, передбачених законом чи Регламентом, на засіданнях комітетів за результатами розгляду питань приймаються висновки, у мотивувальній частині яких зазначається: 1) за чиїм дорученням або ініціативою було розглянуто питання; 2) суб'єкти права законодавчої ініціативи, реєстраційний номер, дата внесення законопроекту - при розгляді проектів актів Верховної Ради України; 3) наявність висновків державних органів, органів місцевого самоврядування, експертних висновків, висновків інших комітетів Верховної Ради України тощо; 4) перелік інших документів, що вплинули на результати розгляду питання; 5) обґрунтування і мотиви прийнятого висновку.
Отже, саме комітет Верховної Ради України має встановити відповідні обставини та подати на розгляд Верховної Ради України обґрунтований висновок щодо наявності підстав для призначення позачергових місцевих виборів.
При цьому висновок комітету Верховної Ради України, про який йдеться у частині четвертій статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за своїм змістом відрізняється від висновку комітету щодо законопроекту, який визначений статтею 111 Регламенту як документ, що має містити пропозицію про прийняття Верховною Радою одного з рішень, передбачених статтею 114 цього Регламенту (прийняття законопроекту за основу, відхилення законопроекту; повернення законопроекту тощо), та обґрунтування такої пропозиції. Проте незалежно від того, чи оформлені вказані висновки в одному документі або в окремих документах, важливим є те, щоб комітет Верховної Ради України дослідив обставини, які дають підстави для призначення позачергових місцевих виборів, та надав їм вмотивовану оцінку у складеному за результатом розгляду цього питання висновку.
Як убачається з матеріалів справи, головним комітетом з підготовки і попереднього розгляду проекту оскаржуваної постанови Верховної Ради України був комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Попередній розгляд питання про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради відбувся на засіданні Комітету 14 липня 2021 року та полягав у заслуховуванні доповіді заступника голови Комітету, голови підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії ОСОБА_3 , яка коротко повідомила членам Комітету про зміст звернення Карлівського міського голови ОСОБА_2, що надійшло до Верховної Ради України, та про наявність у зв'язку з цим підстав для дострокового припинення повноважень Карлівської міської ради, передбачених пунктом 2 частини першої статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
За результатами попереднього розгляду вказаного питання Комітетом складено документ від 14 липня 2021 року під назвою «Висновок», у якому на обґрунтування пропозиції Верховній Раді України призначити позачергові вибори депутатів Карлівської міської ради та прийняти проект постанови в цілому наведено виключно інформацію про те, що це питання було порушене перед Верховною Радою України Карлівським міським головою ОСОБА_2 у зв'язку з достроковим припиненням повноважень депутатів Карлівської міської ради на підставі пункту 2 частини першої статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та розглядалося Комітетом за дорученням Голови Верховної Ради України Д.Разумкова.
У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що вказаний висновок складений Комітетом відповідно до вимог як частини четвертої статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», так і статті 111 Регламенту.
У пояснювальній записці до проекту оскаржуваної постанови Верховної Ради України та поданні коротко викладено зміст поданого Карлівським міським головою клопотання та процитовано норми чинного законодавства України щодо організації та проведення позачергових місцевих виборів.
Таким чином, висновок Комітету та інші супровідні документи до проекту постанови містять лише посилання на зміст клопотання Карлівського міського голови ОСОБА_2, однак не містять ні аргументованої оцінки доводів міського голови, ні аналізу доданих до клопотання документів, ні посилань на будь-які інші джерела інформації, що свідчить про однобічне сприйняття членами Комітету ситуації, що склалася у Карлівській міській раді, та не встановлення безпосередньо Комітетом жодних обставин, які би підтверджували не проведення сесій Карлівської міської ради без поважних причин у встановлені законом строки або нездійснення цією радою наданих їй законом повноважень.
Більш того, висновок Комітету щодо підстав призначення позачергових виборів містить інформацію про дострокове припинення повноважень депутатів Карлівської міської ради, яка не відповідає інформації, викладеній у пояснювальній записці до проекту постанови, та спростовується іншими матеріалами справи.
Водночас зазначені ОСОБА_2 у клопотанні відомості, які перекликаються з поясненнями ОСОБА_1 , вказують на існування конфлікту між міським головою і більшістю депутатів Карлівської міської ради, за пропозицією яких у період з 12 березня 2021 року по 15 липня 2021 року проводилися сесії Карлівської міської ради з прийняттям певних рішень. Вказані обставини не є предметом доказування в межах вирішення цього спору, проте Комітет під час вивчення і підготовки до розгляду питання щодо наявності підстав для призначення позачергових виборів Карлівської міської ради повинен був зібрати і проаналізувати всю наявну інформацію, яка стосується роботи Карлівської міської ради, що би дозволило об'єктивно встановити відповідні обставини. Натомість Комітет взяв до уваги виключно інформацію, надану Карлівським міським головою, без проведення перевірки її достовірності.
З огляду на викладене оскаржену постанову Верховної Ради України не можна визнати обґрунтованою, оскільки покладений в її основу висновок Комітету не підтверджував наявності передбачених пунктом 2 частини першої статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підстав для призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради.
Перевіряючи законність оскаржуваної постанови Верховної Ради України на предмет дотримання відповідачем установленого порядку її розгляду і прийняття, Суд керується таким.
Відповідно до частини п'ятої статті 83 Конституції України порядок роботи Верховної Ради України встановлюється Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.
Статтею 46 Регламенту встановлено, що рішеннями Верховної Ради є акти Верховної Ради, а також процедурні та інші рішення, які заносяться до протоколу пленарних засідань Верховної Ради. Актами Верховної Ради є закони, постанови, резолюції, декларації, звернення, заяви.
Згідно з визначенням термінів, наведених у пунктах 1, 2 частини шостої статті 89 Регламенту, законопроектом є проекти законів, постанов Верховної Ради, які містять положення нормативного характеру; проектом іншого акта є проекти постанов, резолюцій, декларацій, звернень, заяв, що випливають з установчих, організаційних, контрольних та інших функцій Верховної Ради.
Положеннями частин першої і третьої статті 20 Регламенту обумовлено, що порядок денний сесії Верховної Ради затверджується Верховною Радою на кожну чергову сесію та має містити інформацію про назви, реєстраційні номери та дати реєстрації проектів законів, постанов та інших актів Верховної Ради, суб'єктів права законодавчої ініціативи; відомості щодо невідкладності розгляду; назву головного комітету, тимчасової спеціальної комісії чи тимчасової слідчої комісії, відповідальних за підготовку питання до розгляду Верховною Радою.
За правилами статті 21 Регламенту пропозиції щодо проекту порядку денного сесії Верховної Ради узагальнюються Апаратом Верховної Ради за поданнями комітетів, тимчасових слідчих комісій та тимчасових спеціальних комісій про включення питань до того чи іншого розділу. Після їх обговорення та схвалення Погоджувальною радою проект постанови про порядок денний сесії Верховної Ради вноситься Головою Верховної Ради України на затвердження Верховною Радою (частина перша). Проект порядку денного сесії Верховної Ради надається народним депутатам під час їх реєстрації на початку чергової сесії. Проект рішення про внесення змін до затвердженого порядку денного сесії Верховної Ради надається народним депутатам не пізніш як за день до його розгляду (частина третя).
Частиною третьою статті 22 Регламенту передбачено, що проект постанови Верховної Ради про затвердження порядку денного сесії Верховної Ради приймається в цілому більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради.
У силу вимог частини першої статті 23 Регламенту до затвердженого порядку денного сесії Верховної Ради можуть включатися додаткові питання шляхом внесення змін до нього. Пропозиції про внесення змін до затвердженого порядку денного сесії Верховної Ради готуються і вносяться в такому самому порядку, як до проекту порядку денного сесії Верховної Ради.
Постанова про включення, виключення чи перенесення розгляду питань затвердженого в цілому порядку денного сесії Верховної Ради за наполяганням суб'єкта права законодавчої ініціативи приймається більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради (частина друга статті 23 Регламенту).
Як установлено Судом, порядок денний п'ятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання затверджений постановою Верховної Ради України від 02.02.2021 №1164-IX.
Проект постанови Верховної Ради України «Про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області» разом із пояснювальною запискою до нього і поданням внесений до Верховної Ради України 14 липня 2021 року народними депутатами України, членами Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування ОСОБА_4 і ОСОБА_3 .
У Верховній Раді України цей проект постанови зареєстрований 15 липня 2021 року і в той же день він був розглянутий на її пленарному засіданні та прийнятий в цілому.
За доводами представника відповідача, позачергове включення цього питання до порядку денного п'ятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання відбулося відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 20 Регламенту, згідно з яким до порядку денного сесії Верховної Ради включаються позачергово без голосування питання щодо здійснення парламентського контролю, розгляд яких є виключним правом Верховної Ради у випадках, передбачених Конституцією України та законами України.
Разом з тим, зміст повноважень Верховної Ради України, визначених у статті 85 Конституції України, з погляду на функції комітетів Верховної Ради України щодо забезпечення реалізації повноважень парламенту, які розкриті у розділі III Закону України «Про комітети Верховної Ради України», свідчить про те, що призначення позачергових виборів до органів місцевого самоврядування належить до організаційної, а не контрольної функції Верховної Ради України.
Указаний аргумент представника відповідача спростовується також тим, що в силу частини четвертої статті 20 Регламенту зазначені у цій нормі питання включаються до порядку денного сесії Верховної Ради України позачергово без голосування, тоді як Верховна Рада України ухвалила рішення про розгляд проекту оскаржуваної постанови (без включення цього питання до порядку денного сесії) шляхом голосування, що занесено до протоколу пленарного засідання, тобто як рішення з процедурних питань. Однак такий порядок включення законопроектів до порядку денного пленарного засідання Верховної Ради України (без додаткового включення до порядку денного сесії) частиною четвертою статті 96 Регламенту встановлений для невідкладного розгляду законопроекта, який був підготовлений для термінового розгляду на виконання відповідного доручення Верховної Ради. Доказів надання Верховною Радою України доручення Комітету про терміновий розгляд проекту оскаржуваної постанови або розгляду цього акта як невідкладного за процедурою, визначеною статтею 101 Регламенту, матеріали справи не містять.
Відтак, розгляд Верховною Радою України проекту постанови про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради без включення цього питання у встановленому порядку до порядку денного сесії є порушенням вимог статей 21-23 Регламенту.
Крім того, частиною третьою статті 138 Регламенту встановлено, що постанови та інші акти Верховної Ради приймаються з дотриманням процедури, передбаченої для розгляду законопроектів у першому читанні з прийняттям їх у цілому, якщо Верховною Радою не прийнято іншого рішення.
У свою чергу за правилом, закріпленим у статті 112 Регламенту, висновок, підготовлений головним комітетом до першого читання законопроекту, висновки відповідних комітетів та інші супровідні документи до нього надаються народним депутатам не пізніш як за сім днів до дня розгляду цього законопроекту на пленарному засіданні Верховної Ради.
Складання і внесення на розгляд Верховної Ради України проекту оскаржуваної постанови разом із висновком Комітету та іншими супровідними документами напередодні пленарного засідання Верховної Ради України однозначно свідчить про порушення семиденного строку надання проекту постанови народним депутатам до його розгляду.
Зазначені порушення Регламенту унеможливили завчасне ознайомлення народних депутатів України з висновком Комітету та вивчення ними ситуації, що склалася у Карлівській міській раді, що у свою чергу могло вплинути на хід обговорення цього питання на пленарному засіданні парламенту та обґрунтованість прийнятого ним рішення.
Таким чином, порушення, які були допущені Верховною Радою України при прийнятті оскаржуваної постанови, у сукупності дають підстави для визнання цього акта Верховної Ради України протиправним.
Виходячи з положень пунктів 1 і 3 частини четвертої статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Верховний Суд за наслідками розгляду цієї справи може визнати акт Верховної Ради України протиправним та нечинним або застосувати інші наслідки протиправності такого рішення, визначені статтею 245 цього Кодексу.
Оскільки оскаржувана постанова Верховної Ради України є актом застосування права, що не містить положень нормативного характеру, то до неї слід застосувати наслідки протиправності індивідуального акта, а саме: визнати її протиправною і скасувати, що узгоджується з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України та заявленими позовними вимогами.
За приписами частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа
На дату постановлення рішення у цій справі документально підтвердженими є витрати позивача на сплату судового збору в сумі 908 грн, які підлягають стягненню на його користь.
Керуючись статтями 139, 246, 250, 255, 262, 266, 295 КАС України, Суд
1.Позов ОСОБА_1 задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Верховної Ради України від 15 липня 2021 року №1677-IX «Про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області».
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Верховної Ради України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 5, код ЄДРПОУ 20064120) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.
5. Рішення може бути оскаржене до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
6. Повне судове рішення складене 21 жовтня 2021 року.
Суддя-доповідач С.А. Уханенко
Судді: Н.А. Данилевич
О.В. Кашпур
В.Е. Мацедонська
Н.В. Шевцова