Справа № 459/3249/21 Провадження № 2-а/459/61/2021
про залишення позовної заяви без руху
18 жовтня 2021 року суддя Червоноградського міського суду Львівської області Отчак Н.Я., розглянувши в порядку адміністративного судочинства позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
13.10.2021 р. позивач звернувся до суду з позовом до ГУ НП у Львівській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА № 298615 від 28.05.2021 року за ст. 183 КУпАП.
Кодексом адміністративного судочинства України встановлені вимоги щодо форми, змісту позовної заяви, порядку її подання.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161, 171 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог ст. ст. 160, 161 КАС України, оскільки всупереч:
-п. 2 ч. 5 ст. 160 цього Кодексу, у позовній заяві не зазначено ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України) - відповідача;
-приписам ч. 1 ст. 161 КАС України у їх взаємозв'язку з ч. 2, ч. 5 ст. 94 цього Кодексу, додані до позовної заяви копії документів належним чином не засвідчені.
Вище вказані вимоги КАС України мають істотне значення, оскільки у розумінні цього Кодексу копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Такі вимоги законодавця покликані попередити зловживання позивачами своїми процесуальними права та в цілому дисциплінувати сторін до відповідального подання копій документів як доказів у справі.
Також за правилами ч. 6 ст. 44 КАС України за введення суду в оману щодо фактичних обставин справи винні особи несуть відповідальність, встановлену законом.
Окрім цього, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно положень ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Положеннями ч. 2 ст. 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
При цьому, відповідно ч. 1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
З матеріалів позову вбачається, що оскаржувана постанова була винесена 28.05.2021 року, однак у позовній заяві позивач зазначив, що про оскаржувану постанову він дізнався 04.10.2021 р. від державного виконавця, проте позивачем не надано жодних документів, які б містили дані про дату вручення йому копії цієї постанови. За наведених обставин суд позбавлений можливості вирішити питання про дотримання чи пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, визначеного ч. 2 ст. 286 КАС України, застосувати наслідки пропуску строку.
Згідно ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
За таких обставин та у відповідності до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя має обов'язок постановити ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки підлягають усуненню у спосіб: 1) зазначення ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - відповідача; 2) посвідчення позивачем копій документів, доданих до позовної заяви, із зазначенням дати такого посвідчення, прізвища ініціалів особи та його особистого підпису; 3) долучення відповідних документів, які б містили дані про дату вручення позивачеві копії оскаржуваної постанови.
Окрім цього, у разі подання позивачем позову після закінчення строків, установлених законом, останній має право подати до суду заяву (клопотання) про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду. При цьому, у такій заяві (клопотанні) позивачем повинно бути зазначено поважні причині, що унеможливили оскарження спірної постанови у встановлений законом строк.
У зв'язку з викладеними вище недоліками позовна заява підлягає залишенню без руху зі строком їх усунення - 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя,-
Позовну заяву залишити без руху.
Надати позивачу строк 10 (десять) днів для усунення недоліків, вказаних в ухвалі, з дня отримання копії останньої.
У разі якщо недоліки не будуть усунені у десятиденний строк з дня отримання позивачем ухвали, заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Н. Я. Отчак