Постанова від 21.10.2021 по справі 442/7843/21

Справа № 442/7843/21

Провадження №3/442/2887/2021

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 жовтня 2021 року суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Курус Р.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого на АДРЕСА_1 , працюючого пакувальником на ТОВ "ХІНКЕЛЬ-КОГУТ",

за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , 11.09.2021 о 14.00 год., на АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї тещі ОСОБА_2 насильство в сім'ї.

В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї провини не визнав, вказавши, що жодного конфлікту з тещею у нього не було.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, прихожу до наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, окрім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення, який відповідно до вимог ст. 251 КУпАП є джерелом доказів у справі.

Згідно ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи суддя повинен перевірити правильність складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Ст. 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, у протоколі зазначаються: дата та місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків та потерпілих, якщо вони є та інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Аналізуючи протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №790909 від 22.09.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності приходжу до висновку, що поліцейським Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області Михаць Р.Є. вищезазначені вимоги закону дотримані не були.

У протоколі серії ВАБ №790909 від 22.09.2021 про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 , 11.09.2021 о 14.00 год. за місцем свого проживання вчинив психологічне насильство відносно своєї тещі ОСОБА_4 .

Проте, диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає, зокрема, відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Відповідно до п. 3 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» термін домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Психологічне насильство, відповідно до закону це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Отже законодавець визнав адміністративним правопорушенням не будь-яке домашнє насильство, а лише те, яке потягло за собою завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого або ж могло спричинити таку шкоду.

Ці обставини (завдання шкоди фізичному здоров'ю або завдання шкоди психічному здоров'ю чи можливість спричинення якогось виду шкоди), як обов'язкові елементи складу правопорушення повинні бути зазначені у протоколі. В іншому випадку буде порушено право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист.

Разом з тим, із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №790909 від 22.09.2021 вбачається, що поліцейським Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області Михаць Р.Є. жодним чином не зазначено про обставини власне завдання чи можливості завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілої, не розкрито її суть, тощо.

Крім того, як ствердила в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 , яка є дружиною ОСОБА_1 жодних правопорушень, насильства останній відносно її матері ОСОБА_4 не вчиняв, натомість остання постійно обзиває їх, їхній дітей, робить спроби вигнати їх з будинку, тощо.

Окрім цього, при прийнятті рішення, суддею враховується і те, що відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 стала заява ОСОБА_4 за фактом вчинення домашнього насильства датована ще 11 вересня 2021 року. Натомість протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 складено 22 вересня 2021 року. При цьому, матеріали справи не містять даних про те, чи були у особи, яка уповноважена складати протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП труднощі з виявленням правопорушника і не зазначено причин спливу проміжку часу між виявленням особи правопорушника і часом складення протоколу.

Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З врахуванням наведеного, а також беручи до уваги, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а також те, що ОСОБА_1 своєї провини у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП не визнав та наголосив, що жодного насильства в сімї, зокрема дій психологічного характеру відносно своєї тещі ОСОБА_4 він не вчиняв, які знайшли своє підтвердження у поясненнях свідка ОСОБА_3 , яка є донькою останньої, приходжу до висновку, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 дій, передбачених у диспозиції ч.1 ст. 173-2 КУпАП, що є підставою для закриття провадження в даній справі, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в діянні ОСОБА_1 .

Керуючись ч. 1 ст. 247, ч. 1 ст. 256, ст. ст. 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду.

Суддя Курус Р.І.