243/8445/21
2/243/2477/2021
21 жовтня 2021 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Сидоренко І.О.
за участю:
секретаря судового засідання Зубкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 11 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Слов'янської міської ради Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
Позивач звернулася до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області із позовом до Слов'янської міської ради Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Свої вимоги обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Чистякове Донецької області помер її чоловік - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, а саме недоотримана пенсія, однак позивач зараз не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину у зв'язку з пропуском строку звернення до нотаріальної контори.
Позивач не змогла подати у встановлений законом шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини, оскільки спадкодавець помер та похований на тимчасово непідконтрольній Україні території - у м. Чистякове (м. Торез) Донецької області, де проводиться антитерористична операція. Зважаючи на те, що органи державної влади України тимчасово не здійснюють своїх повноважень у м. Чистякове (м. Торез), позивачу знадобився певний час і кошти для того, щоб отримати у судовому поряду свідоцтво про смерть чоловіка, оскільки поїздки до м. Чистякове (м. Торез) також займають багато часу, сил та коштів, у зв'язку з чим вона витратила певний час на отримання документів необхідних для прийняття спадщини. Так, їй необхідно було у судовому порядку встановити факт смерті чоловіка, після чого вона змогла отримати свідоцтво про смерть. Зазначені обставини стали причиною пропуску нею встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Тому, просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини неявки суду не повідомила.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, проте надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій заявлені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача Слов'янської міської ради не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, проте надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій просив суд ухвалити рішення на власний розсуд.
Ухвалою суду від 11 серпня 2021 року витребувано від приватного нотаріуса Слов'янського міського нотаріального округу Донецької області Бігуна В.В. копію спадкової справи, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано повідомити Слов'янський міськрайонний суд щодо відкриття спадкової справи після її смерті, факту звернення будь-кого із заявою про прийняття спадщини або відмови від неї та щодо залишення померлою заповіту.
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янської міської ради Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 11 червня 2021 року Слов'янським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Чистякове Донецької області.
Вказане Свідоцтво про смерть видано на підставі рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 10 червня 2021 року у цивільній справі № 243/5882/21 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Слов'янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті. Зазначеним рішення суду, встановлено факт того, що ОСОБА_2 , який народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Торез Донецької області, громадянин України, який померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Чистякове Донецької області, Україна.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: 1) сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей; 2) внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини; 3) надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Відповідно до Указу Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 07 лютого 2019 року, м. Чисяткове є тимчасово окупованим населеним пунктом Донецької області.
Абзацем третім статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» закріплено, що діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Статтею 1216 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з частинами першою та другою статті 1220 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Частиною першою статті 1258 Цивільного кодексу України закріплено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно з ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
З метою оформлення своїх спадкових прав, позивач ОСОБА_1 звернувся до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини. Однак, у відповідь на вказану заяву, приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу винесено постанову паро відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14 червня 2021 року, якою ОСОБА_1 у прийнятті заяви про видачу спадщини після померлої ОСОБА_2 відмовлено, у зв'язку з пропуском ним шестимісячного строку для звернення із заявою про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Частиною першою статті 1270 Цивільного кодексу України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
При вирішенні питання про можливість визначити позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 суд виходить з наступного.
На момент смерті ОСОБА_2 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Чистякове, в якому проживала спадкодавець є тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей й залишається таким до теперішнього часу.
Згідно зі ст. 6 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», Основними напрямами захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях є:
1) захист основоположних політичних і громадянських прав і свобод людини;
2) вжиття заходів для звільнення Російською Федерацією, окупаційною адміністрацією Російської Федерації всіх незаконно затриманих, утримуваних громадян України;
3) сприяння забезпеченню відновлення порушених матеріальних прав;
4) сприяння забезпеченню соціально-економічних, екологічних та культурних потреб, зокрема шляхом реалізації заходів, визначених центральним органом виконавчої влади України, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій, на виконання відповідних рішень Кабінету Міністрів України;
5) надання правової та гуманітарної допомоги, у тому числі із залученням міжнародної допомоги, зокрема надання медичних та соціальних послуг на контрольованих Україною територіях;
6) сприяння підтриманню культурних зв'язків;
7) забезпечення доступу до навчальних закладів та засобів масової інформації України.
Порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території в Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій встановлюється відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 6 «Порядку в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 17 липня 2019 року: в'їзд на тимчасово окуповані території України здійснюється через контрольні пункти в'їзду/виїзду громадянами України - за умови пред'явлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, тимчасового посвідчення громадянина України на підставі дозволу фізичній особі; виїзд з тимчасово окупованих територій України здійснюється через контрольні пункти громадянами України - за умови пред'явлення будь-якого документа, визначеного статтею 5 Закону України “Про громадянство України” або статтею 2 Закону України “Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України”, на підставі дозволу фізичній особі.
Отже, виїзд з тимчасово окупованих територій та в'їзд на такі території громадянами України відбувається лише на підставі відповідного дозволу.
Згідно з п. 16 наведеного Порядку, для отримання дозволу фізичній особі на в'їзд на тимчасово окуповані території або виїзд з таких територій особа подає заяву в електронній формі на офіційному веб-сайті СБУ (urp.ssu.gov.ua) або в письмовій формі координаційному центру або координаційній групі, а також копію документа, що посвідчує особу.
Отже, доводи позовної заяви ОСОБА_1 в частині поважності пропуску строку на прийняття спадщини за законом з причин необхідності вчинення дій, пов'язаних зі зверненням до органу державної реєстрації актів цивільного стану, встановленням факту смерті чоловіка у судовому порядку, зверненням до нотаріальної контори, за межами місця проживання позивача, визнаються судом прийнятними, оскільки судом встановлено не спроможність позивача здійснювати необхідні дії у встановлені законодавством строки.
Згідно з п. 24 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Проаналізувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що в даному конкретному випадку позивачу можливо визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі вище наведеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягають задоволенню.
Керуючись, пунктами 6, 16 Порядку в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 17 липня 2019 року, статтями 1, 2 6 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», статтями 1216, 1218, 1220, 1221, 1225, 1268, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року», статтями 10, 12, 13, 76, 81, 89, 200, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_4 до Слов'янської міської ради Донецької області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , додатковий строк тривалістю в 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Чистякове Донецької області.
Повний текст рішення виготовлений 22 жовтня 2021 року.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду І.О. Сидоренко