Ухвала від 21.10.2021 по справі 12/1-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

21.10.2021м. СумиСправа № 12/1-06

Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Данілової Т.А., розглянувши матеріали справи № 12/1-06, про банкрутство державного підприємства Середино-Будське районне державне підприємство по виконанню агрохімічних робіт “Агрохім”, смт. Зноб-Новгородське, Середино-Будського району,

представники учасників:

кредитора - ГУ ПФУ в Сумській області Годонюк Ю.С., Іванченко Т.С.;

Північно-Східне МУ Міністерства юстиції ( м. Суми) - Вакула С.М.;

представник ліквідатора: Кунцевич С.В.;

Міністерство економіки України (в режимі відеоконференції) - Колода Є.Г.

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання № 02-01/331 від 03.06.2020 ліквідатора Шаматріна Є.М. про приведення реєстру вимог кредиторів у відповідність до вимог Кодексу України з процедур банкрутства, в якому просить суд затвердити реєстр вимог кредиторів.

26.06.2020 ліквідатор подав до суду додаткові обґрунтування до клопотання, в яких зазначив, що саме суд, в провадженні якого знаходиться справа про банкрутство, має право виправляти помилки (описки), допущені в ухвалах за результатами розгляду заяв із вимогами до боржника (банкрута), та саме суд має визначити розмір, перелік, категорію (конкурсні, поточні, забезпечені, заробітна плата, капіталізація та інше) вимог, інформацію про наявність/відсутність вирішального голосу на зборах/комітету кредиторів, які повинен арбітражний керуючий внести до реєстру вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 16.02.2021 пунктом 3 резолютивної частини ухвали постановлено у задоволенні клопотання ліквідатора про приведення реєстру вимог кредиторів у відповідність до вимог Кодексу України з процедур банкрутства відмовити.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.05.2021 пункт 3 резолютивної частини ухвали господарського суду Сумської області від 16.02.2021 у справі № 12/1-06 скасовано; матеріали справи повернуто до господарського суду Сумської області для розгляду по суті клопотання ліквідатора.

Ухвалою суду від 16.06.2021 призначено розгляд клопотання ліквідатора про приведення реєстру вимог кредиторів у відповідність до вимог Кодексу України з процедур банкрутства у судове засідання на 08.07.2021.

Матеріали справи №12/1-06 про банкрутство державного підприємства Середино-Будське районне державне підприємство по виконанню агрохімічних робіт "Агрохім" було направлено 23.06.2021 до Північного апеляційного господарського суду.

Ухвалою Верховного Суду від 19.07.2021 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ліквідатора на постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.05.2021 у справі № 12/1-06.

30.07.2021 матеріали справи № 12/1-06 надійшли на адресу господарського суду Сумської області.

Ухвалою суду від 04.08.2021 призначено розгляд клопотання в судове засідання на 16.09.2021.

У судовому засіданні представник ліквідатора Кунцевич С.В. уточнив вимоги клопотання ліквідатора з урахуванням висновків, викладених у постанові Північного апеляційного господарського суду від 18.05.2021 та просив суд привести реєстр вимог кредиторів у справі № 12/1-06 про банкрутство ДП Середино-Будське РДВП по ВАР “Агрохім” у відповідність до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.

Ухвалою від 16.09.2021 суд відклав розгляд клопотання в судове засідання на 07.10.2021.

07.10.2021 представник ГУ ПФУ в Сумській області подав пояснення, в яких зазначив, що станом на 06.10.2021 загальна заборгованість Середино-Будського виробничого підприємства “Агрохім” становить 238177,56 грн. Останні сплати кредиторських вимог були здійснені 02.10.2012 на суму 17887,86 грн, 09.10.2012 на суму 2378,06 грн.

В обґрунтування клопотання ліквідатор посилається на те, що реєстр вимог кредиторів не відповідає принципу правової визначеності, а саме: учасники провадження у справі не мають правової визначеності щодо розміру саме конкурсних кредиторських вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, які дають право вирішального голосу під час голосування на засіданнях зборів кредиторів та/або комітету кредиторів. Отже, з метою встановлення однозначного та безперечного розміру конкурсних та інших вимог кредиторів у справі виникла необхідність привести реєстр вимог кредиторів у відповідності до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.

21.10.2019 введено в дію Кодексу України з процедур банкрутства.

Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

Предметом спору є порушене ліквідатором питання щодо розміру саме конкурсних кредиторських вимог (в розумінні Кодексу), включених до реєстру вимог кредиторів, які дають їм право вирішального голосу під час голосування на засіданнях зборів кредиторів та/або комітету кредиторів, які, на думку заявника, хоча і були визнані судом згідно з чинними ухвалами у цій справі, однак підлягають приведенню їх складу у відповідність до положень Кодексу України з процедур банкрутства згідно з передбаченим цим Кодексом правом кредитора.

Правила заявлення кредитором у справі про банкрутство вимог, їх розгляд та визнання судом із внесенням в реєстр вимог кредиторів зазнавали окремих або істотних змін, згідно зі змінами у нормативному акті, що регулював правовідносини у справах про банкрутство - Закон про банкрутство, що втратив чинність через введення в дію з 21.10.2019 Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції чинній до 19.01.2013) (далі Закон № 2343) ухвала за результатами попереднього засідання є підставою для визначення кількості голосів, які належать кожному кредитору при прийнятті рішення на зборах (комітеті) кредиторів.

Частина 6 статті 16 Закону № 2343 передбачала, що кредитори, у тому числі і органи державної податкової служби, інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), мають на зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів, кратній тисячі гривень.

Системний аналіз положень ст. ст. 15, 16 Закону № 2343 вказує на те, що під час визначення кількості голосів, які належать кожному кредитору під час голосування на засіданнях зборів кредиторів та комітету кредиторів, необхідно керуватися розміром конкурсних вимог кредиторів, затверджених ухвалою суду за результатами попереднього засідання. Вимоги кредиторів, які виникли під час провадження у справі про банкрутство на стадії розпорядження майном та/або санації не бралися до уваги при визначенні кількості голосів кредиторів.

19.01.2013 набрав чинності Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі Закон № 4212).

Згідно з абз. 9 ч. 1 ст. 38 Закону № 4212 з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Відповідно до абз. 11 ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства ухвала попереднього засідання є підставою для визначення кількості голосів, які належать кожному конкурсному кредитору під час прийняття рішення на зборах (комітеті) кредиторів. Для визначення кількості голосів для участі у представницьких органах кредиторів зі складу вимог конкурсних кредиторів виключається неустойка (штраф, пеня).

Згідно з абз 2 ч. 1 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства учасниками зборів кредиторів боржника з правом вирішального голосу є конкурсні кредитори, визнані господарським судом у попередньому засіданні та внесені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів.

Частиною 4 статті 48 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що конкурсні кредитори мають на зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів за результатами попереднього засідання господарського суду та кратну одній тисячі гривень.

Під час визначення кількості голосів кредиторів з правом вирішального голосу не враховуються суми неустойки (штрафу, пені), інші фінансові санкції, моральна шкода, судовий збір у справі про банкрутство, заявлені або сплачені кредиторами в провадженні у справі про банкрутство.

Тобто при визначенні кількості голосів враховують саме конкурсні вимоги кредиторів та саме ті, які внесені до реєстру вимог кредиторів на попередньому засіданні, а не будь-якими іншими ухвалами суду.

Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу.

З викладеного вбачається, що Кодексом не передбачено наявність у кредиторів з поточними вимогами до банкрута права вирішального голосу під час проведення засідань зборів кредиторів та комітету кредиторів.

Також Кодекс не передбачає набуття поточними та іншими кредиторами (окрім конкурсних) статусу, прав та обов'язків (в тому числі щодо врахування їх вимог під час розрахунку кількості голосів під час проведення зборів та комітету кредиторів) конкурсних кредиторів у ліквідаційній процедурі.

Права поточних кредиторів забезпечені обов'язком ліквідатора включити вимоги вказаних кредиторів до реєстру вимог разом з конкурсними згідно черговості, передбаченої ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.

Згідно з абз. 11 ч. 1 ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства у другу чергу задовольняються вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників).

З системного аналізу вказаних норм Кодексу вбачається, що вимоги Управління ВД Фонду соціального страхування України в Сумській області щодо капіталізації не відносяться до конкурсних вимог, оскільки не виникають до відкриття провадження у справі про банкрутство, також вони не відносяться до поточних вимог, оскільки не виникають під час процедур розпорядження майном та/або санації після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Тобто, вимоги Управління ВД ФСС в Сумській області в сумі 184078,25 грн та які виникли із зобов'язань, внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян шляхом капіталізації відповідних платежів - не є конкурсними та не повинні враховуватися під час визначення кількості голосів кредиторів під час проведення зборів (комітету) кредиторів.

На підставі викладеного, з метою внесення ліквідатором до реєстру вимог кредиторів інформації відносно наявності або відсутності у кредитора права вирішального голосу на засіданнях зборів/комітету кредиторів, необхідно, щоб ухвала суду, постановлена за результатами розгляду заяви з вимогами до боржника, містила деталізовану інформацію в розрізі кожного кредитора про розмір визнання вимог, їх категорію (конкурсні, поточні, забезпечені, заробітна плата, капіталізація та інше), а також наявність права вирішального голосу в представницьких органах кредиторів.

Як зазначає ліквідатор та вбачається з матеріалів справи, в ухвалах від 27.03.2006, від 09.02.2015 у справі № 12/1-06 вказана інформація не міститься, що не відповідає вимогам Кодексу України з процедур банкрутства, у зв'язку з чим ліквідатор не має можливості визначити розмір конкурсних вимог кредиторів, визнаних судом.

Порівнюючи наведені правила визначення кількості голосів кредиторів, які зазнавали змін з розвитком законодавства про банкрутство, суд зазначає, що наведені норми Кодексу України з процедур банкрутства стали новелою порівняно з передбаченими в Законі про банкрутство правилами визначення кількості голосів кредиторів, а також стали підставою для звернення ліквідатора із клопотанням про приведення реєстру вимог кредиторів у відповідність до Кодексу України з процедур банкрутства.

Зі змісту поданого ліквідатором клопотання вбачається, що визначена ліквідатором черговість задоволення кожної вимоги відповідає законодавству про банкрутство.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення клопотання ліквідатора про приведення реєстру кредиторів у відповідність до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.

Керуючись ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання ліквідатора про приведення реєстру вимог кредиторів у відповідність до вимог Кодексу України з процедур банкрутства задовольнити.

2. Привести реєстр вимог кредиторів у справі № 12/1-06 у відповідність до вимог Кодексу України з процедур банкрутства, в якому визначити, що:

Середино-Будський районний центр зайнятості: 5640,97 грн (основний борг) - конкурсні вимоги, 4240,33 грн (основний борг) - поточні вимоги;

Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області: 79580,33 грн (основний борг) - конкурсні вимоги, 135395,89 грн (основний борг) - поточні вимоги, 10586,14 грн - неустойка (пеня, штраф);

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів: 1200,00 грн - неустойка (пеня, штраф);

Головне управління ДПС у Сумській області: 77510,04 грн (основний борг) - конкурсні вимоги, 69950,71 грн (основний борг) - поточні вимоги, 69275,65 грн - неустойка (пеня, штраф);

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області: 2703,89 грн (основний борг) - поточні вимоги; 184078,25 грн - вимоги, які виникли із зобов'язань унаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян шляхом капіталізації відповідних платежів, не є конкурсними та не повинні враховуватися під час визначення кількості голосів кредиторів на комітеті кредиторів.

3. З урахуванням цієї ухвали ліквідатору внести відповідні зміни, скласти та подати до суду до 05.11.2021 оновлений реєстр вимог кредиторів з дотриманням правил черговості задоволення вимог кредиторів, що визначені статтею 64 Кодексу України з процедур банкрутства.

4. Копію ухвали направити кредиторам, електронною поштою: ГУ ПФУ в Сумській області, ліквідатору, Північно-Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Суми), Міністерству економіки України.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її оголошення. Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, що передбачені ст.ст. 256-257 ГПК України.

Ухвалу підписано 22.10.2021.

Суддя В.В. Яковенко