Справа №: 486/998/21 Провадження № 3/486/542/2021
22 жовтня 2021 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючої - судді - Волкової О.І.
секретаря - Павлюх М.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративними матеріалами, які надійшли від Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених за ст. 124, ст. 122-4 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР №18№208482 від 14.06.2021 року, громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП та обвинувачується в тому, що 14.06.2021 року о 11 год. 07 хв. в м. Южноукраїнську на парковці промислової зони ВПЮУ АЕС водій ОСОБА_1 рухався заднім ходом на автомобілі "SUZUKI SX-4" н/з НОМЕР_1 не впевневшись ще це буде безпечно не звернувся за допомогою до інших учасників та допустив зіткнення з позаду припаркованим автомобілем "MITSUBISHI" н/з НОМЕР_2 водій якого ОСОБА_2 , був поза межами транспортного зсобу. в результаті ДТП автомобіль оримав механічні пошкодження.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР №18№208415 від 14.06.2021 року, громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення за ст. 122-4 КУпАП та обвинувачується в тому, що 14.06.2021 року о 11 год. 07 хв. в м. Южноукраїнську на парковці промислової зони ВПЮУ АЕС водій ОСОБА_1 рухався заднім ходом на автомобілі Сузукі д/н НОМЕР_1 здійснив зіткнення з автомобілем Мітсубіші Паджеро д/н НОМЕР_2 та не зупенився, залишив місце пригоди.
Постановою Южноукраїнського міського суду від 29.06.2021 року справи про адміністративні правопорушення № 486/998/21 та справу №486/999/21 за ст. 122-4, ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 - об'єднано в одне провадження.
Об'єднаній справі присвоєно № 486/998/21, провадження 3/486/942/2021.
22.10.2021 року особа, яка притягається до адміністратиної відповідальності ОСОБА_1 направив до Южноукраїнського міського суду Миколаївської області заяву, в якій просив суд розглянути справу без його участі.
В судове засідання жодного разу не з'явився поліцейський Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області Шевченко Д.С., причину неявки суду не повідомляв, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджуєтьс яматеріалами справи.
Суд направляв на ім'я начальника Відділенняполіції №3 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській област, в якому переконливо просив забезпечети явку працівника поліції Шевченка Д.С. Явку працівника поліції Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області начальником забезпечено не було.
Судом встановлено, що співробітником Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області не здійсненні заходи для забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124, ст. 122-4 КУпАП у строки, які визначені 277 ч. 2 КУпАП.
Суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
У справі «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) ЄСПЛ встановив, середіншого, порушення ч. 3 ст. 6 Конвенції у зв'язку з тим, що в протоколі про адміністративне правопорушення фабула правопорушення була сформульована лише в загальних рисах без конкретизації обставин вчинення правопорушення («проведення несанкціонованого пікету»), але національні суди, розглянувши справу без участі сторони обвинувачення (згідно законодавства РФ така участь не передбачена), відредагували фабулу правопорушення, зазначивши в постанові суду конкретні обставини правопорушення.
У рішенні у справі «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішеннявід 20.09.2016 р.) ЄСПЛ розглянув ситуацію, коли національний суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення без участі сторонио бвинувачення, що цілком відповідало нормам російського законодавства, ініціював дослідження доказів обвинувачення та за результатами дослідження доказів притягнув особу до відповідальності, уточнивши в судовому рішенні фабулу правопорушення, усунувши певні розбіжності та неточності, які малимісце в протоколі про адміністративне правопорушення. При цьому, за логікою ЄСПЛ, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч. 1 ст. 6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого протинього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
У відповідності до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і обєктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 280 КУпАП регламентовано, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладене на правопорушника, не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення. Отже, строк накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, передбаченого ст. 124, ст. 122-4 КУпАП сплив, тому на нього не може бути накладене адміністративне стягнення, а адміністративна справа підлягає закриттю, на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
Керуючисьст.ст. 38, 283, 284, 247 ч. 1 п. 7 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 11.01.1965, за ст. 124, ст. 122-4 КУпАП - закрити, у звязку з закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ч. 1 ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Южноукраїнського
міського суду О.І. Волкова