Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Справа № 483/1688/21
Провадження № 3/483/810/2021
Іменем України
19 жовтня 2021 року м. Очаків
Суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Рак Л.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що передбачене ч. 4 ст. 85 КУпАП, відносно:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Барнаулі Російської Федерації, працює за трудовим договором робітником у ТОВ «Югагропром», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 08 вересня 2021 року о 22 год. 30 хв. в Березанському лимані Чорного моря, в районі с. Сонячне Очаківського району Миколаївської області, разом із невстановленою особою, не маючи дозволу на промисел, в період нерестової заборони на вилов азово-чорноморських кефалей, затвердженої наказом Миколаївського рибоохоронного патруля № 268 від 18 серпня 2021 року, здійснював незаконний вилов риби з використанням промислових знарядь лову - 3 сіток мисинових, в ході якого виловив рибу, а саме кефаль сингіль у кількості 602 одиниць. Своїми діями ОСОБА_1 порушив ст. 63 Закон України «Про тваринний світ» та п. 3.15 Правил любительського та спортивного рибальства, чим спричинив збитки рибному господарству згідно з розрахунком шкоди на суму 358190 грн.
Під час розгляду справи особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 категорично заперечував проти своєї причетності до інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, пояснивши, що виловом риби не займався, а лише вибирав її з сіток на прохання ОСОБА_2 , у якого він працює за трудовим договором.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи, дійшла такого.
Відповідно до п. 3.15 Правил любительського та спортивного рибальства, затверджених Наказом Державного комітету рибного господарства України від 15 лютого 1999 року № 19, забороняється лов водних живих ресурсів із застосуванням промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань.
Статтею 63 Закону України «Про тваринний світ» передбачено, що відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу несуть особи, винні в порушенні встановлених законодавством вимог використання об'єктів тваринного світу.
Згідно з розрахунком заподіяної шкоди рибним запасам України, внаслідок порушення природоохоронного законодавства від 13 вересня 2021 року розмір шкоди, завданої водним біоресурсам, склав 358190 грн.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені КУпАП, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду, є складом кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України.
Пунктом 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 17 від 10 грудня 2004 року «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля»
роз'яснено, що відповідальність за кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 249 КК України, настає лише за умови, що діями винної особи заподіяно істотну шкоду.
На те, що шкода є істотною, можуть вказувати, зокрема, такі дані: знищення нерестовищ риби; вилов риби в період нересту, нечисленних її видів або тих, у відтворенні яких є труднощі; добування великої кількості риби, водних тварин чи рослин або риби чи тварин, вилов яких заборонено; тощо. Якщо внаслідок вчинених дій істотна шкода не настала, винна особа за наявності до того підстав може нести відповідальність за ч. 3 або ч. 4 ст. 85 КУпАП.
Згідно зі ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
При цьому суддею не можуть з'ясовуватися обставини вчинення правопорушення, оскільки за наявності в діях особи ознак кримінального правопорушення такі обставини підлягають з'ясуванню у передбаченому КПК України порядку.
Враховуючи викладене, а також той факт, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення (проступку), передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України, який відповідно до ч. 1 ст. 216 КПК України підслідний слідчим органам внутрішніх справ, вважаю за необхідне провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити, а матеріали направити до відділення поліції № 7 Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283-285, 294 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, що передбачене ч. 4 ст. 85 КУпАП, - закрити.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - направити до відділення поліції № 7 Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області для прийняття рішення в порядку ст.ст. 214-216 КПК України.
Постанову протягом десяти днів з дня винесення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду особою, щодо якої її винесено чи її захисником.
Суддя: