ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
07.10.2021Справа № 910/4868/21
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К. І., при секретарі судового засідання Окуджаві Г. Л., розглянувши у загальному позовному провадженні матеріали справи
за позовною заявою Фізичної особи-підприємця Ручка Ростислава Юрійовича
до Державного підприємства "Науково-дослідний інститут "Квант"
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державний концерн "Укроборонпром"
про зобов'язання вчинити певні дії, визнання правовідносин припиненими
за участю представників:
від позивача: Кудрицький Р. П.
від відповідача: Гаркуша В. М.
від третьої особи: Гетта Т. М.
До Господарського суду м. Києва з позовом звернувся Фізична особа-підприємець Ручко Ростислав Юрійович (далі - ФОП Ручко Р. Ю., позивач) до Державного підприємства "Науково-дослідний інститут "Квант" (далі - ДП "Квант", відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії, визнання правовідносин припиненими.
У обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що починаючи з 17.03.2020 р. у зв'язку із запровадженням Урядом карантинних обмежень і заборон через запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, ФОП Ручко Р. Ю. не може використовувати нерухоме майно за укладеним сторонами договором оренди № 23 від 31.07.2019 р. за його цільовим призначенням - "ресторан з нічним режимом роботи". У той же час, згідно зі ст. 762 ЦК України орендар має право у зв'язку із такими обмеженнями на звільнення від обов'язку сплати орендних платежів протягом визначеного часу. Також згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 "Про деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину" орендар вправі сплачувати орендну плату у розмірі 50 % від передбаченої договором орендної плати. Проте, відповідач у порушення норм чинного законодавства вимагає від позивача здійснення оплати за договором оренди у повному обсязі. У позові ФОП Ручко Р. Ю. просив суд:
- зобов'язати ДП "Квант" провести перерахунок розміру орендної плати за договором оренди № 23 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.07.3019 р, та встановити її: за період з 17.03.2020 р. до 21.06.2020 р. включно - на рівні фактичних витрат на утримання майна, а за періоди з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 24.03.2021 р. включно - на рівні 50% від розміру орендної плати;
- визнати припиненими зобов'язання ФОП Ручка Р. Ю. щодо сплати орендних платежів за вказаним договором оренди за період з 17.03.2020 р. по 21.06.2020 р. - в повному обсязі, а за періоди з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 24.03.2020 р. включно - в розмірі 50 % від розміру орендної плати.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.05.2021 р. за вказаним позовом було відкрите провадження, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження, призначене підготовче засідання, учасникам справи надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов'язки.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.08.2021 р. за клопотанням відповідача до розгляду справи була залучена третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державний концерн "Укроборонпром" (далі - ДК "Укроборонпром", третя особа).
У підготовчому засіданні (01.06.2021) представник позивача подав заяву про збільшення розміру позовних вимог, у якій ФОП Ручко Р. Ю., не змінюючи підстав позову, збільшив період, за який він просить звільнити його від орендної плати, а саме:
- зобов'язати ДП "Квант" провести перерахунок розміру орендної плати за договором оренди № 23 індивідуально визначеного нерухомого майна та встановити її: за періоди з 17.03.2020 р. до 21.06.2020 р. та з 20.03.2021 р. до 01.05.2021 р. включно - на рівні фактичних витрат на утримання майна, а за періоди з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р. включно - на рівні 50 % від розміру орендної плати;
- визнати припиненими зобов'язання ФОП Ручка Р. Ю. щодо сплати орендних платежів за вказаним договором оренди за періоди з 17.03.2020 р. по 21.06.2020 р. включно та з 20.03.2021 р. по 01.05.2021 р. включно - у повному обсязі, а за періоди з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р. включно - на рівні 50 % від розміру орендної плати.
Вказану заяву суд прийняв до розгляду як таку, що відповідає вимогам ст. 46 ГПК України.
Представник відповідача - ДП "Квант" у встановлений законом строк надав суду відзив, у якому проти позову заперечив, вказав, що відповідно до постанови КМУ № 611 від 15.07.2020 "Про деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину" об'єкт оренди - ресторан із нічним режимом роботи не входить до переліку об'єктів, що звільнені від сплати оренди у повному обсязі, а тому орендарю було погоджено зменшення розміру орендної плати до 50%.
Представник третьої особи - ДК "Укроборонпром" вважав, що позов задоволенню не підлягає з підстав, зазначених відповідачем, також вказав, що за умовами договору оренди підстав для звільнення орендаря від сплати орендних платежів, зокрема, настання форс-мажорних обставин, не передбачено.
У судовому засіданні під час розгляду справи по суті представник позивача підтримав та обґрунтував позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, зазначених у відзиві, просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи вважав, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з урахуванням письмових пояснень, наданих суду. Також зазначив, що питання виконання зобов'язань сторонами договору у період карантину (зокрема в частині сплати орендних платежів) врегульовані постановою Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 "Про деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину", а тому припинення зобов'язань орендаря зі сплати оренди за заявлений період можливе лише після здійснення такої плати у розмірі, встановленому цією постановою.
Суд, розглянувши заяви учасників справи по суті спору, заслухавши їх пояснення у судовому засіданні та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з урахуванням наступного.
Установлено, що 29.11.2019 р. між ФОП Ручко Р. Ю. (орендар) та ДП "Квант" (орендодавець) був укладений договір № 23 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності (далі - договір). Відповідно до умов цього договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно: нежиле приміщення площею 221,9 кв.м., розміщене за адресою: м. Київ, вул. Івана Федорова, 4, підвальний поверх корпусу № 21. Майно передається в оренду з метою розміщення ресторану з нічним режимом роботи (п. 1.2 договору). Орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, вказаний у пункті 10.1 договору (п. 2.1 договору).
Відповідно до п. 3.1 договору орендна плата перераховується орендарем щомісячно у строк не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 р. і становить без ПДВ за базовий місяць оренди - травень 2019 року - 189425,49 грн. (п. 3.2 договору). Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики розрахунку, істотної зміни стану орендованого майна з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України (п. 3.7 договору).
Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців з 31.07.2019 р. по 30.06.2022 р. (п. 10.1).
Відповідно до ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). В силу частини 6 названої статті до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності, строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Із матеріалів справи вбачається, що 31.07.2019 р. ДП "Квант" (орендодавець,) на виконання умов укладеного договору, надало відповідачу в користування нежиле приміщення площею 221,9 кв.м., розташоване за адресою: м. Київ, вул. Івана Федорова, 4, підвальний поверх корпусу № 21, що підтверджується актом приймання-передачі орендованого майна від 31.07.2019 р.
Також судом встановлено, що 11.03.2020 р., з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Cov-2, була прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 р., якою з 12.03.2020 р. по 03.04.2020 р. на усій території України встановлено карантин.
У подальшому, постановою Кабміну № 215 від 16.03.2020 р. до вказаної постанови № 211 від 11.03.2020 р. внесено зміни, зокрема, щодо заборони з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботи суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо).
Діяльність закладів громадського харчування була відновлена 22.06.2020 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 500 від 17.06.2020 р. Однак, з прийняттям постанови № 392 від 20.05.2020 р. (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 500 від 08.07.2020 р.) на період дії карантину з 08.07.2020 р. заборонено роботу після 23-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів), а також суб'єктів господарської діяльності з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), закладів культури, крім кінотеатрів та діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень та замовлень на виніс.
Також 18.03.2021 р. Постійною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних заходів з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" був прийнятий протокол № 20, згідно якого на території міста Києва у період з 00:00 год 20.03.2021 до 24:00 год 09.04.2021 заборонено приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері громадського харчування. Вказані обмеження було продовжено Протоколами комісії № 29 від 01.04.2021 р. та № 34 від 14.04.2021 р. до 16.04.2021 р. та до 30.04.2021 відповідно.
З 01.05.2021 р. протоколом вказаної Постійної комісії № 36 від 28.04.2021 р. була відновлена робота закладів громадського харчування.
Із матеріалів справи вбачається, що у зв'язку із запровадженням зазначеними нормативними актами обмежень щодо діяльності суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування, ФОП Ручком Р. Ю. також вносились зміни до режиму роботи ресторану за адресою: м. Київ, вул. Івана Федорова, 4, шляхом обмеження годин його роботи, приготуванням їжі на виніс та повним зупиненням діяльності, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Так, наказом № 2 від 17.03.2020 р. була припинена діяльність ресторану "Ego party place" ("Его") у приміщенні за адресою: м. Київ, вул. І. Федорова, 4, яка відновилась з 22.06.2020 р. відповідно до наказу ФОП Ручка Р. Ю. від 21.06.2020 р. Однак, у подальшому діяльність вказаного ресторану знову була зупинена відповідно до наказу № 19/03-Е від 19.03.2021 р. до скасування заборони роботи суб'єктів господарювання, введеною протоколом Постійною комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) № 20 від 18.03.2021 р.
Також судом встановлено, що 17.03.2020 р. ФОП Ручко Р. Ю. уклав договір зберігання з ТОВ "Енерджі-капітал", відповідно до якого з 18.03.2020 р. позивач передав, а зберігач прийняв на зберігання, до пред'явлення вимоги про повернення, майно, яке знаходилось у приміщенні ресторану "Его" за адресою: м. Київ, вул. І. Федорова, 4, що підтверджується актом приймання-передачі № 1/1 від 18.03.2020 р. Майно поклажодавцеві було повернуто зберігачем 21.06.2020 р. відповідно до акту приймання-передачі № 1/2.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 05.05.2020 р. та 04.06.2020 р. представниками ДП "Квант" (без попередження орендаря) був проведений огляд орендованого майна площею 221,9 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. І. Федорова, 4, та використовується для роботи ресторану з нічним режимом роботи, за результатами якого було встановлено, що об'єкт оренди зачинений, відвідувачі та працівники відсутні, ремонтні роботи не здійснюються. Порівняння показників лічильників води та електроенергії надали комісії підстави для висновку, що орендар не користується орендованим майном під час карантину.
Окрім цього, за заявами ФОП Ручка Р. Ю. Торгово-промисловою палатою України були видані сертифікати № 3100-20-0633 від 12.05.2020 р. та № 3100-21-0361 від 08.04.2021 р., якими було встановлено неможливість з 17.03.2020 р. до моменту скасування заборон, введених внаслідок карантинних заходів, користування орендованим майном за адресою: м. Київ, вул. І. Федорова, 4.
Позивач, у зв'язку з обмеженням діяльності закладу громадського харчування у вказані періоди та неможливістю використовувати орендоване майно за цільовим призначенням, звертався до відповідача з проханням зменшити орендну плату та укласти відповідний додатковий договір. Зокрема, 11.06.2020 р. ФОП Ручко Р. Ю. у листі № 11/06, надавши при цьому сертифікат Торгово-промислової палати № 3100-20-0633, яким засвідчено неможливість використання орендованого майна з 17.03.2020 р., просив відповідача звільнити його від сплати орендних платежів
Також 23.09.2020 р. ФОП Ручко Р. Ю. направив на адресу ДП "Квант" лист № 24/09 про внесення змін до договору оренди, якими просив передбачити з 17.03.2020 р. до 21.06.2020 р. та з 22.06.2020 р. до 07.07.2020 р. звільнення орендаря від сплати оренди, а з 08.07.2020 р. до 23.09.2020 р. - встановити оплату 50 % від розміру оренди.
У відповідь на вказані звернення позивач 02.12.2020 р. отримав лист відповідача № 125-504ф, у якому орендодавець повідомив про можливість корегування орендної плати на 50 %, а в інших пропозиціях, що стосувались звільнення орендаря від сплати оренди у зв'язку із настанням форс-мажорних обставин, - ДП "Квант" відмовило.
Не погоджуючись з такою відмовою, ФОП Ручко Р. Ю. звернувся до суду з даним позовом, в якому вказує, що орендоване приміщення, призначене для розміщення закладу громадського харчування (ресторану з нічним режимом роботи), він не міг використовувати у зв'язку з введення карантинних обмежень, тому відповідач повинен здійснити перерахунок розміру орендної плати у заявлених ним розмірах.
Перевіряючи доводи позивача та вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.
За змістом ч. 6 статті 762 ЦК України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
У якості підстав для звільнення від орендної плати приписи вказаної статті передбачають об'єктивну та безпосередню неможливість використання орендарем переданого йому в найм майна (бути допущеним до приміщення, знаходитись у ньому, зберігати у приміщенні речі тощо) через обставини, за які орендар не відповідає. Умови, зазначені у наведеній статті, можуть бути спричинені, зокрема, й безпосередньо вольовою дією як орендодавця, так і орендаря.
Отже, для застосування ч. 6 ст. 762 ЦК України та звільнення наймача (орендаря) від плати за користування орендованим майном, визначальною умовою звільнення від сплати орендної плати є наявність обставин, за які орендар не відповідає, тобто обставини, за яких майно не використовувалося або не могло бути використане наймачем і він не відповідає за ці обставини. Вказана позиція викладена Верховним Судом у справах № 914/2264/17, № 914/1248/18, № 914/70/18.
При цьому Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 року, який набрав чинності 02.04.2020 р., розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України був доповнений пунктом 14, відповідно до якого з моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 р. (з наступними змінами і доповненнями), і до його завершення в установленому законом порядку, наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу.
Отже, виходячи з наведених положень чинного законодавства, у зв'язку з запровадженням з 12.03.2020 р. постановою Кабміну № 211 від 11.03.2020 р. "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" на всій території України карантину (з подальшими змінами), а також прийняттям Постійною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) рішення, оформленого протоколом № 20 від 18.03.2021 р. (з подальшими змінами), що встановлювали заборону роботи суб'єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), що зумовило припинення використання позивачем з 17.03.2020 р. по 21.06.2020 р. та з 20.03.2021 р. по 01.05.2021 р. орендованого приміщення за його цільовим призначенням, вбачається наявність підстав, визначених ст. 762 ЦК України, за яких орендар (позивач) звільняється від плати за користування орендованим майном у період з 17.03.2020 р. по 21.06.2020 р. та з 20.03.2021 р. по 01.05.2021 р. при цьому будь-якого впливу на вказані обставини (введення карантину) орендар не мав.
З урахуванням викладеного у вказані періоди орендна плата за використання нежитлових приміщень ФОП Ручком Р. Ю. за договором № 23 від 31.07.2019 р. згідно положень п. 14 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України підлягає зменшенню до фактичних витрат на утримання вказаного майна.
Доводи третьої особи (ДК "Укроборонпром") про неможливість у вказані періоди звільнити позивача від сплати оренди у повному обсязі, оскільки постановою Кабміну № 611 від 15.07.2020 р. передбачено зменшення оренди на 50 %, а форс-мажорні обставини за договором не є підставою для звільнення позивача від сплати оренди, суд відхиляє, виходячи з того, що зменшення орендної плати до розміру фактичних витрат на утримання майна передбачено ст. 762 та п. 14 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, що мають вищу юридичну силу у порівнянні з підзаконними нормативними актами, якими є постанови КМУ. При цьому сертифікати Торгово-промислової палати України у сукупності із іншими доказами підтверджують неможливість використання позивачем орендованого майна за призначенням у періоди з 17.03.2020 р. по 21.06.2020 р. та з 20.03.2021 р. по 01.05.2021 р.
Щодо положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 р. № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину", якими, зокрема встановлено, що нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою КМУ від 4 жовтня 1995 р. № 786, здійснюється у розмірі 50 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 2 (п. 2 п. 1 постанови), то суд їх застосовує під час розгляду вимог позивача за період з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р.
Так, додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 р. № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину" передбачено, що нарахування орендної плати в розмірі 50 % здійснюється, зокрема орендарями, які використовують нерухоме державне майно для розміщення ресторанів, ресторанів з нічним режимом роботи.
Оскільки позивач використовує орендоване майно для розміщення ресторану з нічним режимом роботи, на нього поширюється дія вказаної постанови, а тому наявні підстави для нарахування орендної плати за користування вказаним майном з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р. у розмірі 50 %. При цьому такі обставини фактично відповідачем та третьою особою не заперечувались.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися у встановлений строк (термін), а якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Отже, на підставі викладеного, зважаючи на введення з 12.03.2020 р. на усій території України карантину відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, що вплинуло на використання позивачем нерухомого майна за договором оренди № 23 від 31.07.2019 р., суд вважає, що у відповідача виник обов'язок провести перерахунок розміру орендної плати та встановити її: з 17.03.2020 р. до 21.06.2020 р. та з 20.03.2021 р. до 01.05.2021 р. - на рівні фактичних витрат на утримання майна, а з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р. - на рівні 50 % від розміру орендної плати.
Стосовно позовних вимог ФОП Ручка Р. Ю. про визнання припиненими зобов'язань щодо сплати орендних платежів за договором оренди з 17.03.2020 р. до 21.06.2020 р. та з 20.03.2021 р. до 01.05.2021 р - у повному обсязі, а з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р. - на рівні 50 % від розміру орендної плати, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України, ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно зі ст. 202 ГК України господарське зобов'язання припиняється в інших випадках, передбачених цим Кодексом або іншими законами.
У даному випадку, враховуючи, що відповідно до ст. 762 ЦК України та постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину", позивач є особою, який з 17.03.2020 р. до 21.06.2020 р. та з 20.03.2021 р. до 01.05.2021 р. звільнений від обов'язку сплачувати орендні платежі за договором оренди № 23 від 31.07.2019 р., а з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р. - має право сплачувати оренду у розмірі 50 % від орендної плати, встановленої договором, суд доходить висновку, що зобов'язання позивача зі сплати орендних платежів за вказаним договором оренди у періоди з 17.03.2020 р. до 21.06.2020 р. та з 20.03.2021 р. до 01.05.2021 р. - у повному обсязі, а з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р. - у розмірі 50 % від орендної плати є припиненими в силу закону.
За таких обставин позов ФОП Ручко Р. Ю. підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 73-79, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
Задовольнити позов Фізичної особи-підприємця Ручка Ростислава Юрійовича до Державного підприємства "Науково-дослідний інститут "Квант", третя особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державний концерн "Укроборонпром" про зобов'язання вчинити певні дії, визнання правовідносин припиненими.
Зобов'язати Державне підприємство "Науково-дослідний інститут "Квант" (03150, м. Київ, вул. Івана Федорова, 4, ідентифікаційний код 14308138) провести перерахунок розміру орендної плати за договором оренди № 23 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.07.3019 р., укладеним між Фізичною особою-підприємцем Ручком Ростиславом Юрійовичем та Державним підприємством "Науково-дослідний інститут "Квант", та встановити її: за періоди з 17.03.2020 р. до 21.06.2020 р. включно та з 20.03.2021 р. до 01.05.2021 р. включно - на рівні фактичних витрат на утримання майна, а за періоди з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. включно та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р. включно - на рівні 50 % від розміру орендної плати.
Визнати припиненими зобов'язання Фізичної особи-підприємця Ручка Ростислава Юрійовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) щодо сплати орендних платежів за договором оренди № 23 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.07.3019 р., укладеним між Фізичною особою-підприємцем Ручком Ростиславом Юрійовичем та Державним підприємством "Науково-дослідний інститут "Квант", за періоди з 17.03.2020 р. по 21.06.2020 р. включно та з 20.03.2021 р. по 01.05.2021 р. включно - в повному обсязі, а за періоди з 08.07.2020 р. до 30.12.2020 р. включно та з 01.01.2021 р. до 19.03.2021 р. включно - на рівні 50 % від розміру орендної плати.
Стягнути з Державного підприємства "Науково-дослідний інститут "Квант" (03150, м. Київ, вул. Івана Федорова, 4, ідентифікаційний код 14308138) на користь Фізичної особи-підприємця Ручка Ростислава Юрійовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 4 540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) грн. 00 коп.
Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 07 жовтня 2021 року.
Повний текст рішення складений 20 жовтня 2021 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головіна К. І.