Рішення від 13.10.2021 по справі 909/591/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.10.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/591/21

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді Стефанів Т. В.,

секретар судового засідання Максимів Н. Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Державної екологічної інспекції Карпатського округу

до відповідача Косівського районного підприємства "Райагроліс"

про відшкодування шкоди, заподіяної лісу та об'єктам природно-заповідного фонду внаслідок порушення норм лісового законодавства, в сумі 1004920 грн 12 к.,

за участю:

представника позивача Голубчак Н. В.,

представника відповідача Беньковського В. А.

Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Рішення у даній справі ухвалено у нарадчій кімнаті за результатами оцінки поданих доказів.

Суть спору.

Державна екологічна інспекція Карпатського округу звернулася до господарського суду з позовом до Косівського РП "Райагроліс" про відшкодування шкоди, заподіяної лісу та об'єктам природно-заповідного фонду внаслідок порушення норм лісового законодавства, в сумі 1004920 грн 12 к.

Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

Ухвалою від 24.06.2021 суд постановив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначити на 21.07.2021, встановити строки сторонам на подачу відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою від 21.07.2021 в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі відмовлено.

Протокольною ухвалою від 21.07.2021 суд продовжив підготовче провадження строком на 30 днів та відклав підготовче засідання на 10.09.2021.

У підготовчому засіданні 10.09.2021 суд оголосив перерву до 23.09.2021.

Протокольною ухвалою від 23.09.2021 суд: відмовив у задоволенні клопотання відповідача про виклик свідків, з тих підстав, що відповідачем не дотримано порядку, визначеного приписами ГПК України для звернення з таким клопотання до суду; закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 13.10.2021.

Сторін належним чином було повідомлено про дату та час розгляду справи.

Явка представників сторін в судове засідання підтверджує наведений факт.

Позиції сторін.

Мотивуючи заявлені позовні вимоги, позивач вказує на те, що:

- Косівське РП "Райагроліс", відповідно до Указу Президента України від 14.05.2002, віднесено до землекористувачів, землі яких мають бути включені до складу НПП "Гуцульщина" з вилученням та без вилучення;

- на підставі відповідного акту лісовий фонд Косівського РП "Райагроліс" передано НПП "Гуцульщина" в постійне користування (з вилученням та без вилучення);

- відповідно до охоронного зобов'язання від 20.05.2011 відповідач взяв на себе обов'язок здійснювати охорону тих земель, які були передані НПП без вилучення у Косівського РП "Райагроліс";

- у відповідача не було відповідних погоджень щодо отримання лімітів на використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення НПП "Гуцульщина";

- лісорубні квитки видано з порушенням норм чинного законодавства, що регулюють порядок їх видачі;

- має місце факт правопорушення відповідачем вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, який зафіксовано в акті перевірки.

Письмово позиція позивача викладена у позовній заяві, відповіді на відзив № 07-14/2980 від 21.07.2021 (вх. № 11367/21 від 21.07.2021), додаткових поясненнях та запереченнях щодо долучених доказів № 07-09/3819 від 21.09.2021 (вх. № 14745/21 від 22.09.2021).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задоволити.

Заперечуючи проти позову відповідач вказує на те, що:

- за даними Державного земельного кадастру на території лісового фонду Косівського РП "Райагроліс" землі природно-заповідного фонду загально-державного значення не значаться;

- землі лісового фонду Косівського РП "Райагроліс" належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та є комунальною власністю на підставі рішення Івано-Франківської обласної ради від 18.10.2021;

- відповідачем не порушено термінів подання документів на отримання лімітів;

- рішення про виписку лісорубних квитків в межах природно-заповідного фонду було прийнято на підставі Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів та Відомості ділянок проведення рубок догляду та інших рубок, призначених Львівською лісовпорядною експедицією, а рубки проведено відповідно до вимог чинного законодавства.

Письмово позиція відповідача щодо даного спору викладена у відзиві на позовну заяву №87/07 від 14.07.2021 (вх. № 11160/21 від 19.07.2021).

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив в позові відмовити.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

У відповідності до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Державну екологічну інспекцію Карпатського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 02.02.2021 № 60, наказу Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 05.02.2021 № 56 щодо здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) Косівське районне підприємство "Райагроліс", направлення на проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 05.02.2021 № 51, здійснено плановий захід державного нагляду (контролю) Косівського РП "Райагроліс".

В ході здійснення даного планового заходу державного нагляду (контролю) встановлено, що Косівське РП "Райагроліс" було виписано та видано лісорубні квитки від 23.07.2020 № 5 (серія ІФ ЛРК 005927); від 12.11.2020 № 21 (серія ІФ ЛРК 005943); від 13.10.2020 № 18 (серія ІФ ЛРК 005940); 19.11.2020 № 25 (серія ІФ ЛРК 005947) на проведення вибіркових-санітарних рубок 2020 року у кварталі № 6, виділ № 2, 46 на площі 4,6 га, кварталі № 27 виділ 15 площа 1,2 га, квартал 30 виділ 20, 30 площа 7,9 га, квартал 30 виділ 23-27 площа 8,4 га Рожинського лісництва, кварталі № 18 виділ 5 площа 27,0 га Кобаківського лісництва, та у кварталі № 114 виділ 12 площа 4,3 га Пістинського лісництва - прохідної рубки без наявних лімітів та дозволів на спеціальне використання природних ресурсів, та наукового висновку щодо ліміту на використання природних ресурсів в межах територій та об'єктів ПЗФ загальнодержавного значення, що входить до складу НПП "Гуцульщина" без вилучення, чим порушено вимоги ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", ст. 19, 67, 69 ЛК України, ст. 12, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (акт Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 19.02.2021).

Відповідно до Указу Президента України від 14.05.2002 № 456/2002 створено НПП "Гуцульщина", як об'єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Загальна площа НПП становить 32271 га земель, у тому числі 7606 га земель, що мають бути надані парку в постійне користування, та 24665 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів.

До складу НПП "Гуцульщина" без вилучення ввійшли лісові землі Косівського РП "Райагроліс" площею 9893 га, зокрема Рожинське, Кобаківське, Пістинське лісництво площею 2932 га (додаток № 2 до Указу Президента України "Про створення НПП "Гуцульщина" від 14.05.2002).

На виконання вимог Указу Президента України "Про створення НПП "Гуцульщина" від 14.05.2002 та наказу Мінекоресурсів України від 14.08.2002 для прийому-передачі матеріальних цінностей та частини лісового фонду Кутського Держлісгоспу (з вилученням, додаток № 1 до Указу Президента України від 14.05.2002 без вилучення додаток 2 до Указу) була створена відповідна комісія. У додатку № 6 до Акту приймання - передачі матеріальних цінностей від 23.08.2002 визначено "Перелік кварталів Косівського районного підприємства "Райагроліс", що надаються у постійне користування НПП "Гуцульщина", а у додатку 7 до Акту Перелік кварталів Косівського РП "Райагроліс", що включаються до складу НПП "Гуцульщина" без вилучення. Зазначений акт прийому-передачі підписаний усіма заінтересованими особами в тому числі і директором Косівського РП "Райагроліс" Пліхтяком Ю. М. та затверджений Міністром екології та природних ресурсів України Курикіним С. І.

Факт передачі лісового фонду Косівським РП "Райагроліс" до НПП "Гуцульщина" підтверджено актом приймання-передачі матеріальних цінностей від 23.08.2002, та передачу в постійне користування НПП "Гуцульщина" 816 га, що відповідає площі, яка мала бути надана у постійне користування НПП "Гуцульщина" з вилученням з Косівського РП "Райагроліс" згідно Додатку 1 до Указу Президента України від 14.05.2002 № 456/2002 816 га, та площею 9893 га, яка відповідає площі, яка включена до складу НПП "Гуцульщина" без вилучення з Косівського РП "Райагроліс" згідно Додатку 2 до Указу Президента України та з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних природних комплексів Покутських Карпат, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області видано охоронне зобов'язання від № 306 від 20.05.2011, яке підписане директором Косівського РП "Райагроліс".

Згідно з охоронним зобов'язанням землекористувачу Косівському РП "Райагроліс" передано під охорону заповідний об'єкт загальнодержавного значення НПП "Гуцульщина" (землі без вилучення), площею 9893 га, який входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

На території НПП "Гуцульщина" заповідний режим встановлено відповідно до Положення "Про НПП "Гуцульщина", затвердженого наказом Міністра екології та природних ресурсів України № 271 від 17.07.2002.

Землекористувач Косівське РП "Райагроліс" взяло під охорону вищеназваний заповідний об'єкт і зобов'язалося зберігати його та дотримуватися екологічних вимог при використанні природних ресурсів згідно зі ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також провести відмежування заповідного об'єкта в натурі, встановлення єдиних державних знаків та аншлагів, нанесення на планово-картографічні матеріали.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.10.2010 № 440 затверджено Проект організації території, охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів НПП "Гуцульщина".

Відповідно до розподілу зонування території Косівського РП "Райагроліс" по функціональним зонам, що входить у склад НПП "Гуцульщина" без вилучення у користувача (погоджено директором Косівського РП "Райагроліс" та скріплено печаткою), квартал № 6, виділ № 2, 46, квартал № 27 виділ 15, квартал № 30 виділи 20, 30, 23-27 Рожинського лісництва, квартал № 18 виділ 5 Кобаківського лісництва, та квартал № 114 (14к) виділ 12 га Пістинського лісництва входять до зони регульованої рекреації НПП "Гуцульщина", які перебувають у користуванні Косівського РП "Райагроліс" без вилучення.

Також Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів по Косівському РП "Райагроліс" на 2020 рік на території, що входить в НПП "Гуцульщина" без вилучення погоджений директором ДП "Івано-Франківськ лісозахист, начальником управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА, т. в. о. начальника Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Пунктом 4.5 Положення "Про НПП "Гуцульщина", затвердженим наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 13.11.2019 № 405 передбачено, що спеціальне використання природних ресурсів у межах території Парку здійснюються на підставі дозволів, виданих уповноваженими на те органами у сфері охорони навколишнього природного середовища у межах лімітів, установлених Мінприроди.

Відповідно до п. 4.4 Положення на території зони регуляторної рекреації, стаціонарної рекреації та господарської зони забороняється будь-яка діяльність, яка призводить або може призвести до погіршення стану навколишнього природного середовища та зниження рекреаційної цінності території Парку, в тому числі мисливство.

Косівське РП "Райагроліс" разом з супровідними листами від 19.03.2020 № 33/03, від 29.04.2020 № 51/04, від 16.06.2020 № 76/06, від 13.07.2020 № 84/07, від 23.09.2020 № 132/09 подавало до Міністерства енергетики та захисту довкілля України та до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України документи для затвердження лімітів на використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення НПП "Гуцульщина".

Проте, Міндовкілля повертало відповідачу проекти ліміту з пакетом документів для приведення у відповідність до вимог Інструкції про застосування порядку установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 24.01.2008 № 27.

Під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання Косівським РП "Райагроліс" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища виявлено незаконну рубку дерев та відповідно до Постанови КМУ від 24.07.2013 за № 541 проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконної рубки дерев на території Рожинського, Кобаківського. Пістинського лісництва Косівського РП "Райагроліс", у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду НПП "Гуцульщина" без вилучення, в розмірі 10018971 грн 50 к. Зокрема:

Рожинське лісництво:

при натурному обстеженні виявлено:

- квартал № 6, виділ № 2, 46, площа 4,6 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - незаконну рубку 28 (двадцяти восьми) сироростучих та сухостійних дерев ялини звичайної, діаметрами кореневої шийки 42, 36, 40, 36, 36, 18, 30, 34, 26, 32, 40, 28, 34, 38, 32, 28, 30, 34, 40, 28, 28, 36, 30, 26, 40, 32, 28, 24 см;

- квартал № 27, виділ № 15, площа 1,2 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - незаконну рубку 28 (двадцяти восьми) сироростучих та сухостійних дерев ялини звичайної, діаметрами кореневої шийки 32, 29, 23, 35, 36, 38, 28, 32, 44, 32, 32, 40, 36, 32, 36, 22, 42, 32, 24, 40, 24, 20, 20, 24, 31, 29, 30, 24 см;

- квартал № 30, виділ № 20, 30, площа 7,9 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року -незаконну рубку 38 (тридцяти восьми) сироростучих та сухостійних дерев ялини звичайної. діаметрами кореневої шийки 24, 39, 40, 26, 28, 30, 26, 28, 30, 28, 34, 33, 34, 40, 41, 25, 26, 24, 44, 34, 35, 46, 44, 28, 27, 28, 26, 39, 38, 36, 33, 33, 40, 38, 34, 36, 35, 43 см;

- квартал № 30, виділ № 23-27, площа 8,4 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - незаконну рубку 52 (п'ятдесят два) сироростучих та сухостійних дерев ялини звичайної. діаметрами кореневої шийки 46, 43, 23, 28, 30, 34, 28, 36, 44, 45, 48, 40, 26, 24, 38, 34, 34, 38, 47, 33, 30, 30, 35, 36, 40, 7, 28, 29, 26, 25, 23, 40, 41, 43, 47, 46, 43, 38, 40, 24, 38, 42, 40, 38, 30, 28, 29, 41, 43, 44, 33, 40 см;

що є порушенням ст. 105 ЛК України, Закону України "Про природно-заповідний фонд", за що розраховано 252255 грн 00 грн шкоди, суму яких необхідно перерахувати у фонди охорони навколишнього природного середовища Кутської селищної ТГ, на території якої вчинені дані правопорушення.

Кобаківське лісництво:

при натурному обстеженні виявлено:

- квартал № 18р, виділ № 5, площа 27,0 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - незаконну рубку 115 (сто п'ятнадцять) сироростучих, сухостійних та вітровальних дерев ялини звичайної, бука, граба, дуба, берези та осики, діаметрами кореневої шийки 38, 36, 31, 60, 54, 46, 76, 56, 43, 59, 48, 45, 34, 62, 26, 56, 51, 55, 48, 52, 50, 39, 58, 45, 51, 52, 50, 40, 37, 74, 65, 62, 38, 39, 41, 35, 38, 58, 48, 60, 47, 40, 62, 50, 28, 67, 25, 47, 52, 47, 26, 45, 52, 60, 37, 41, 48, 50, 37, 40, 38, 50, 36, 38, 30, 40, 52, 55, 50, 38, 47, 30, 30, 35, 35, 37, 43, 28, 74, 29, 40, 32, 30, 36, 40, 35, 30, 78, 31, 29, 31, 27, 50, 20, 37, 50, 38, 19, 45, 50, 30, 24, 45, 52, 21, 44, 35, 35, 55, 53, 28, 40, 36, 32, 29 см;

що є порушенням ст. 105 ЛК України, Закону України "Про природно-заповідний фонд", за що розраховано 537496 грн 50 к. шкоди, суму яких необхідно перерахувати у фонди охорони навколишнього природного середовища Рожнівської сільської ТГ, на території якої вчинені дані правопорушення.

Пістинське лісництво:

при натурному обстеженні виявлено:

- квартал № 114, виділ № 12, площа 4,3 га. Прохідна рубка 2020 року - незаконну рубку 103 (сто три) сироростучих, сухостійних та вітровальних дерев граба, дуба, берези та осики, діаметрами кореневої шийки 29, 40, 50, 32, 27, 28, 35, 37, 36, 26, 26, 16, 30, 17, 36, 30, 40, 32, 42, 37, 40, 30, 35, 25, 26, 40, 41, 30, 26, 25, 28, 26, 20, 30, 40, 41, 30, 31, 25, 20, 30, 27, 26, 30, 28, 31, 35, 22, 30, 20, 24, 20, 35, 30, 25, 32, 25, 24, 28, 22, 23, 27, 41, 24, 36, 25, 30, 35, 30, 40, 24, 25, 26, 27, 35, 38, 24, 35, 40, 35, 32, 28, 30, 32, 32, 20, 40, 32, 30, 22, 45, 20, 21, 39, 30, 31, 32, 20, 34, 37, 25, 20, 24 см;

що є порушенням ст. 105 ЛК України, Закону України "Про природно-заповідний фонд", за що розраховано 212146 грн 00 к. шкоди, суму яких необхідно перерахувати у фонди охорони навколишнього природного середовища Матеєвецької сільської ТГ, на території, якої вчинені дані правопорушення.

Отже, сума шкоди, заподіяна Косівським РП "Райагроліс" незаконною рубкою дерев на території НПП "Гуцульщина" без вилучення становить 1001897 грн 50 к. шкоди, яку необхідно перерахувати у фонди охорони навколишнього природного середовища відповідної територіальної громади, на території якої вчинені дані правопорушення.

Крім того, під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання Косівським РП "Райагроліс" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища виявлено незаконну рубку та пошкодження дерев на території лісового фонду та відповідно до Постанови КМУ від 23.07.2008 за № 665 проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев на території Яворівського, Кобаківського, Пістинського, Нижньоберезівського лісництва Косівського РП "Райагроліс", в розмірі 5867 грн 95 к.

Зокрема,

Пістинське лісництво, при натурному обстеженні виявлено:

- квартал № 3, виділ № 20, площа 0,9 га. Рубка рідколісся 2020 року - пошкодження до ступеня не припинення росту сироростучого дерева граба звичайного, діаметром кореневої шийки 22 см;

що є порушенням ст. 105 ЛК України, за що розраховано 544 грн 85 к. шкоди, суму яких необхідно перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища Косівської міської ТГ, на території якої вчинені дані правопорушення.

Яворівське лісництво, при натурному обстеженні виявлено:

- квартал № 14, виділ № 17, площа 4,4 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - пошкодження до ступеня не припинення росту сироростучого дерева ялини звичайної, діаметром кореневої шийки 21 см;

- квартал № 14, виділ № 13, площа 1,0 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - пошкодження до ступеня не припинення росту сироростучого дерева ялини звичайної, діаметром кореневої шийки 26 см;

- квартал № 24, виділ № 4, площа 3,6 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - пошкодження до ступеня не припинення росту сироростучого дерева ялини звичайної, діаметром кореневої шийки 30 см;

що є порушенням ст. 105 ЛК України, за що розраховано 2845 грн 33 к. шкоди, суму яких необхідно перерахувати у фонди охорони навколишнього природного середовища Косівської міської ТГ на території, якої вчинені дані правопорушення.

Кобаківське лісництво, при натурному обстеженні виявлено:

- квартал № 8, виділ № 14, площа 3,0 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - пошкодження до ступеня не припинення росту сироростучого дерева дуба звичайного, діаметром кореневої шийки 21 см:

- квартал № 6р, виділ № 1, площа 0,9 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - пошкодження до ступеня не припинення росту сироростучого дерева граба звичайного, діаметром кореневої шийки 19 см;

що є порушенням ст. 105 ЛК України, за що розраховано 1089 грн 70 к. шкоди, суму яких необхідно перерахувати у фонди охорони навколишнього природного середовища Рожнівської ОТГ, на території, якої вчинені дані правопорушення.

Нижньоберезівське лісництво, при натурному обстеженні виявлено:

- квартал № 18, виділ № 12, площа 5,6 га. Вибіркова санітарна рубка 2020 року - пошкодження до ступеня не припинення росту сироростучого дерева ялини звичайної, діаметром кореневої шийки 20 см;

- квартал № 2, виділ № 11, 12, площа 0,4 га. Розчистка нафтогазопроводу 2020 року - незаконну рубку у 30-ти метровій зоні за межами лісосіки сухостійного дерева ялини звичайної діаметром пня біля шийки кореня - 22 см;

що є порушенням ст. 105 ЛК України, за що розраховано 1388 грн 07 к. шкоди, суму яких необхідно перерахувати у фонди охорони навколишнього природного середовища Яблунівської сільської ТГ, якої вчинені дані правопорушення.

Державною екологічною інспекцією Карпатського округу було надіслано Косівському РП "Райагроліс" претензії від 22.02.2021 № 10/21 про сплату шкоди в розмірі 5867 грн 95 к. та № 11/21 про сплату шкоди в розмірі 1001897 грн 50 к., яку відповідач заподіяв державі внаслідок незаконної рубки та пошкодження дерев. Претензії підприємство отримало 26.02.2021 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Проте, відповідачем вимоги претензії станом на 17.06.2020 задоволено частково тільки в сумі 2845 грн 33 к. за шкоду, заподіяну на території Яворівського лісництва. Залишок невідшкодованої суми становить 1004920 грн 12 к.

Позивач, листом від 22.02.2020 № 02.5-13/662 надіслав матеріали перевірки до Косівського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області для внесення відомостей в СРДР та проведення досудового розслідування. Матеріали перевірки долучено до кримінального провадження № 12020090000000797 за ч. 2 ст. 364 КК України.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодувати завдані ним збитки.

Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, щодо раціонального і економного їх використання, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, виснаженню природних ресурсів та негативному впливу на стан навколишнього природного середовища (ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України. Особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.

Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" у ст. 38 встановлено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Заготівля деревини є видом використання природних ресурсів територій та об'єктів природно-заповідного фонду України.

Стаття 100 ЛК України регулює особливості охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду, згідно якої порядок охорони. захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", цього Кодексу та інших актів законодавства.

Статтею 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передбачено, що спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно - заповідного фонду. Перелік встановлених цим Законом видів використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду і порядок їх використання визначаються режимом територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними. Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України. Видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів здійснюється на безоплатній основі. Здійснення господарської та іншої діяльності за декларативним принципом заборонено.

Дозвіл видається після затвердження лімітів протягом місяця з моменту подання клопотання. Підставами для відмови у видачі дозволу є відсутність затвердженого в установленому порядку ліміту, порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду.

Проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших видів рубок здійснюється в межах затверджених планів та на підставі рішень науково-технічних рад установ природно-заповідного фонду згідно з лімітом на використання природних ресурсів на підставі дозволів.

Необхідність отримання лімітів на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення визначена також ст. 11 Закону України "Про рослинний світ", згідно якої ліміти спеціального використання природних рослинних ресурсів загальнодержавного значення встановлюються на підставі науково-обґрунтованих нормативів центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Порядок встановлення лімітів спеціального використання природних рослинних ресурсів загальнодержавного значення затверджується Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1992 № 459 затверджено Положення про порядок встановлення лімітів використання природних ресурсів загальнодержавного значення, у відповідності до п. 7 якого визначено: ліміти на використання природних ресурсів в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення затверджуються Мінприроди за поданням органів, у віданні яких знаходяться ці природні ресурси на підставі матеріалів, погоджених з відповідними науковими установами і спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів в Автономній Республіці Крим, державними управліннями екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі.

Враховуючи вищезазначене, чинне законодавство визначає обов'язковість та необхідність отримання лімітів на використання природних ресурсів та дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів визначаються Законом України "Про природно-заповідний фонд України".

Державною екологічної інспекції Карпатського округу проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Косівським РП "Райагроліс".

За результатами проведеного заходу встановлено, що Косівським РП "Райагроліс" було виписано та видано лісорубні квитки без наявних лімітів та дозволів на спеціальне використання природних ресурсів, та наукового висновку щодо ліміту на використання природних ресурсів в межах територій та об'єктів ПЗФ загальнодержавного значення, що входить до складу НПП "Гуцульщина" без вилучення.

Варто зазначити, що Косівське РП "Райагроліс" віднесено до землекористувачів, землі яких включені до складу НПП "Гуцульщина" з вилученням та без вилучення.

Так, НПП "Гуцульщина" створений відповідно до Указу Президента України та є об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Загальна площа Парку становить 32271 га земель, у тому числі 7606 га земель, що мають бути надані Парку в постійне користування, та 24665 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів.

До складу НПП "Гуцульщина" без вилучення увійшли лісові землі Косівського РП "Райагроліс" площею 9893 га, зокрема, Рожинське, Кобаківське, Пістинське лісництва площею 2932 га.

Факт передачі лісового фонду Косівським РП "Райагроліс" до НПП "Гуцульщина" підтверджено актом приймання - передачі матеріальних цінностей від 23.08.2002 та передачу в постійне користування НПП "Гуцульщина" 816 га, що відповідає площі, яка мала бути надана у постійне користування НПП "Гуцульщина" з вилученням з Косівського РП "Райагроліс" згідно Додатку 1 до Указу Президента України від 14.05.2002 № 456/2002 816 га, та площею 9893 га, яка відповідає площі, яка включена до складу НПП "Гуцульщина" без вилучення з Косівського РП "Райагроліс".

Відповідно до ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд" землям, які включені до складу території НПП "Гуцульщина", надано статус природно-заповідного фонду України.

Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання. (ч. 5 ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України").

Згідно з ч. 5 ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області видано Охоронне зобов'язання від № 306 від 20.05.2011, згідно якого землекористувачу Косівському РП "Райагроліс" передано під охорону заповідний об'єкт загальнодержавного значення НПП "Гуцульщина" (землі без вилучення), площею 9893 га, який входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

З урахуванням Положення Про НПП "Гуцульщина" Косівське РП "Райагроліс" взяло під охорону вищеназваний заповідний об'єкт і зобов'язалося зберігати його та дотримуватися екологічних вимог при використанні природних ресурсів згідно зі ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також провести відмежування заповідного об'єкта в натурі, встановлення єдиних державних знаків та аншлагів, нанесення на планово-картографічні матеріали.

Згідно ст. 16, ч. 1 ст. 17 ЛК України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Статтею 19 ЛК України визначено права та обов'язки постійних лісокористувачі.

Постійні лісокористувачі мають: право самостійно господарювати в лісах; виключне право на заготівлю деревини; право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації; право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством; право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.

Постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства; забезпечувати безперешкодний доступ до об'єктів електромереж, інших інженерних споруд, які проходять через лісову ділянку, для їх обслуговування.

Статтею 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" визначена структура території та вимоги щодо охорони природних комплексів та об'єктів національних природних парків.

Так, згідно з ч. 3, 4 вказаної вище статті Закону України "Про природно-заповідний фонд України" зонування території національного природного парку, рекреаційна та інша діяльність на його території провадяться відповідно до Положення про національний природний парк та Проекту організації території національного природного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Забороняється проведення рубок головного користування та всіх видів поступових та суцільних рубок, вирубування дуплястих дерев, а також добування піску та гравію в річках та інших водоймах у заповідній зоні національних природних парків.

Спеціальне використання природних ресурсів у межах території парку здійснюється на підставі дозволів, виданих уповноваженими на те органами у сфері охорони навколишнього середовища у межах лімітів, установлених Мінприроди (п. 4.5 Положення "Про НПП "Гуцульщина").

Застосування порядку установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення визначено в Інструкції, затвердженій наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 27 від 24.01.2008, в якій, серед іншого, визначено таке:

- ліміти визначають обсяги використання природних ресурсів, у межах яких видаються дозволи на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення (п. 1.3);

- матеріали щодо встановлення лімітів у наступному році, передбачені пунктом 2.1 цієї Інструкції, у двох примірниках подаються заявниками на погодження до відповідних установ (наукових кураторів територій та об'єктів природно-заповідного фонду, науково-дослідних інститутів) та Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, Державної екологічної інспекції. Державних управлінь охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі (п. 2.2);

- після погодження з установами, зазначеними в п. 2.2 цієї Інструкції, заявники подають матеріали до Мінприроди в строк до 15 вересня поточного року. Державна служба заповідної справи, структурні підрозділи Мінприроди розглядають матеріали та готують свої пропозиції щодо прийняття відповідного рішення (п. 2.3);

- у разі невідповідності поданих обґрунтовуючих документів щодо встановлення лімітів вимогам п. 2.1 цієї Інструкції, відсутності погодження відповідно до п. 2.2 цієї Інструкції чи наданні в них недостовірної інформації Державна служба заповідної справи повертає з обґрунтуванням матеріали заявникам. Після доопрацювання протягом місяця зазначені матеріали розглядаються повторно;

- Мінприроди затверджує ліміти. Державна служба заповідної справи доводить їх до заявників. Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища. Державної екологічної інспекції, територіальних органів Мінприроди. Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій, державних адміністрацій у містах Києві та Севастополі не пізніше ніж за два місяці до початку наступного року (п. 2.5);

- для установ природно-заповідного фонду загальнодержавного значення ліміт визначається відповідно до затверджених Мінприроди проектів організації їх території. Для інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, що не мають спеціальних адміністрацій для їх управління, ліміт визначається відповідно до затверджених положень про них (п. 2.6).

Таким чином, на проведення санітарно-вибіркових рубок та прохідної рубки у вищевказаних ділянках в кварталі № 6, виділ № 2, 46 на площі 4,6 га, кварталі № 27 виділ 15 площа 1,2 га, квартал 30 виділ 20, 30 площа 7,9 га, квартал 30 виділ 23-27 площа 8,4 га Рожинського лісництва, кварталі № 18 виділ 5 площа 27,0 га Кобаківського лісництва, кварталі № 114 виділ 12 площа 4,3 га Пістинського лісництва, Косівським РП "Райагроліс" видано спеціальні дозволи - лісорубні квитки на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів в межах національного природного парку "Гуцульщина" з порушенням чинного законодавства без наявних лімітів та дозволів на спеціальне використання природних ресурсів.

Відповідно до ст. 19, 69 ЛК України лісорубні квитки 23.07.2020 № 5 (серія ІФ ЛРК 005927); від 12.11.2020 № 21 (серія ІФ ЛРК 005943); від 13.10.2020 № 18 (серія ІФ ЛРК 005940); 19.11.2020 № 25 (серія ІФ ЛРК 005947) видані з порушенням ст. 9-1, 14, 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України". Інструкції про порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008 № 27, п. 14 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів".

Статтею 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передбачено спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, за саме:

- спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду (ч. 1);

- перелік встановлених цим Законом видів використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду і порядок їх використання визначаються режимом територій та об'єктів природно-заповідного фонду (ч. 2);

- спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів (ч. 3);

- спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними. Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями (ч. 4).

Відповідно до ч. 7 ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України. Видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів здійснюється на безоплатній основі.

Частиною 11 ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" визначено, що дозвіл видається після затвердження лімітів протягом місяця з моменту подання клопотання. Підставами для відмови у видачі дозволу є відсутність затвердженого в установленому порядку ліміту, порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду.

Згідно з ч. 15 ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших видів рубок здійснюється в межах затверджених планів та па підставі рішень науково-технічних рад установ природно-заповідного фонду згідно з лімітом на використання природних ресурсів на підставі дозволів.

Положенням про порядок установлення лімітів використання природних ресурсів загальнодержавного значення Затвердженим Постановою КМУ від 10.08.1992 № 459 визначено порядок установлення лімітів використання природних ресурсів загальнодержавного значення.

Ліміти визначають обсяги природних ресурсів, на основі яких видаються дозволи на спеціальне використання природних ресурсів.

Відповідно до п. 7 вказаного вище Положення ліміти на використання природних ресурсів в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення затверджуються Мінприроди за поданням органів, у віданні яких знаходяться ці природні ресурси, на підставі обґрунтовуючих матеріалів, погоджених з відповідними науковими установами і спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів в Автономній Республіці Крим, державними управліннями екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі. Затверджені ліміти Мінекоресурсів доводить до заявників, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів в Автономній Республіці Крим. державних управлінь екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій.

Відповідно до п. 5 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою КМУ від 27.07.1995 № 555 заходи з поліпшення санітарного стану лісів у межах природно-заповідного фонду здійснюються відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", інших актів законодавства щодо збереження пралісів і старовікових насаджень та них Правил.

Заходи з поліпшення санітарного стану лісів плануються і здійснюються на основі матеріалів лісовпорядкування, а також санітарних та лісопатологічних обстежень, а в межах природно-заповідного фонду - відповідно до вимог проектів організації територій та об'єктів природно-заповідного фонду та/або положень про них з урахуванням специфіки, ступеня та періоду пошкодження насаджень, біології деревних порід, шкідників та збудників хвороб лісу.

Складений власником лісів, постійним лісокористувачем перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів погоджується державним спеціалізованим лісозахисним підприємством, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим та відповідним територіальним органом Держлісагентства (у межах природно-заповідного фонду погоджується також обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища).

Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів Затвердженим Постановою КМУ від 23.05.2007 № 761 визначено умови і механізм видачі лісорубних або лісових квитків як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів, а саме:

- лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу; встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів (п. 2);

- лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки (п. 3);

- лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем для: заготівлі другорядних лісових матеріалів; здійснення побічних лісових користувань; використання корисних властивостей лісів на умовах короткострокового тимчасового користування (п. 8);

- лісовий квиток видається щороку на підставі лімітів використання лісових ресурсів під час заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань (у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду - за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями (п. 9).

Статтею 67 ЛК України визначено, що у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини; заготівля другорядних лісових матеріалів; побічні лісові користування; використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства. проведення науково-дослідних робіт.

Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів.

Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети.

Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 69 ЛК України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.

На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.

Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі спеціального дозволу є: прийняття в установленому порядку рішення про зміну поділу лісів на категорії, в межах яких знаходяться лісові ділянки, виділені для спеціального використання лісових ресурсів, або про виділення особливо захисних лісових ділянок; прийняття рішення про припинення діяльності лісокористувача; невстановлення лімітів використання лісових ресурсів або їх перевищення; недотримання встановленого порядку видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.

Отже, Косівським РП "Райагроліс" лісорубні квитки від 23.07.2020 № 5 (серія ІФ ЛРК 005927); від 12.11.2020 № 21 (серія ІФ ЛРК 005943); від 13.10.2020 № 18 (серія ІФ ЛРК 005940); 19.11.2020 № 25 (серія ІФ ЛРК 005947) видані з порушенням Лісового кодексу України, ст. 9-1, 14, 20, 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", ст. 12, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Указу Президента України "Про створення НПП "Гуцульщина" від 14.05.2002, Інструкції про порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008 № 27, Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів".

Відповідачем проведено санітарні рубки і рубки формування і оздоровлення лісів в зоні регульованої рекреації НПП "Гуцульщина" в межах території, що входить до складу НПП "Гуцульщина" без вилучення, на підставі лісорубних квитків, які видані з порушенням вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 10.12.2004 № 17 незаконною визнається порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинною законодавства: до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.

Під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання Косівським РП "Райагроліс" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища виявлено незаконну рубку дерев та відповідно до Постанови КМУ від 24.07.2013 за № 541 проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконної рубки дерев на території Рожинського, Кобаківського. Пістинського лісництва Косівського РП "Райагроліс", у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду НПП "Гуцульщина" без вилучення, в розмірі 10018971 грн 50 к.

Крім того, під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання Косівським РП "Райагроліс" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища виявлено незаконну рубку та пошкодження дерев на території лісового фонду та відповідно до Постанови КМУ від 23.07.2008 за № 665 проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев на території Яворівського, Кобаківського, Пістинського, Нижньоберезівського лісництва Косівського РП "Райагроліс", в розмірі 5867 грн 95 к.

Державною екологічною інспекцією Карпатського округу було надіслано Косівському РП "Райагроліс" претензії від 22.02.2021 № 10/21 про сплату шкоди в розмірі 5867 грн 95 к. та № 11/21 про сплату шкоди в розмірі 1001897 грн 50 к., яку відповідач заподіяв державі внаслідок незаконної рубки та пошкодження дерев.

Претензії підприємство отримало 26.02.2021, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Проте, відповідачем вимоги претензії задоволив частково, в сумі 2845 грн 33 к. (за шкоду, заподіяну на території Яворівського лісництва). Залишок невідшкодованої суми становить 1004920 грн 12 к.

Має місце факт звернення позивача до Косівського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області для внесення відомостей в ЄРДР та проведення досудового розслідування.

Факт правопорушення, яке вчинено Косівським РП "Райагроліс" зафіксований в акті від 19.02.2021, який складено за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Відповідно до ч. 2 п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 10.12.2004 № 17, зокрема, визнається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.

Така позиція узгоджується з правовою позицією ВГСУ викладеною у постанові № 926/2188/16 від 26.06.2017. Правова позиція щодо необхідності обов'язкового отримання лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного Фонду, в тому числі на рубки, пов'язані з веденням лісового господарства, до яких відносяться рубки догляду, санітарні, лісовідновні та інші міститься також в постановах ВГС України у справі № 926/2188/16 від 26.06.2017 та у справі № 912/4794/16 від 04.10.2017.

Відповідно до ст. 1 ЛК України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

За змістом ст. 17 ЛК України постійним лісокористувачем зазначених ділянки лісу є Косівське РП "Райагроліс".

Частиною 2 ст. 19 ЛК України визначено, що постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.

Положеннями ст. 63 ЛК України передбачено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Згідно з п. 5 ст. 64 ЛК України однією з основних вимог щодо ведення лісового господарства є: підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані; здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

За приписами п. 2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів (далі - лісокористувачі), зобов'язані: забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.

Крім того згідно з ч. 1 ст. 86 ЛК України організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.

Статтями 90, 91 ЛК України передбачено, що основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок.

У ст. 93 ЛК України визначено завдання контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів, а саме: забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; забезпечення додержання лісового законодавства органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами; забезпечення додержання лісового законодавства власниками лісів, постійними і тимчасовими лісокористувачами; запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.

В силу п. 5 ч. 2 ст. 105 ЛК України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Статтею 107 ЛК України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно зі ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ч. 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

У ч. 1 ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Стаття 153 ГК України визначає, що суб'єкт господарювання, здійснюючи господарську діяльність, зобов'язаний: використовувати природні ресурси відповідно до цільового призначення, визначеного при їх наданні (придбанні) для використання у господарській діяльності; ефективно і економно використовувати природні ресурси на основі застосування новітніх технологій у виробничій діяльності; здійснювати заходи щодо своєчасного відтворення і запобігання псуванню, забрудненню. засміченню та виснаженню природних ресурсів, не допускати зниження їх якості у процесі господарювання; своєчасно вносити відповідну плату за використання природних ресурсів; здійснювати господарську діяльність без порушення прав інших власників та користувачів природних ресурсів; відшкодовувати збитки, завдані ним власникам або первинним користувачам природних

ресурсів.

У даному випадку Косівське РП "Райагроліс", як постійний лісокористувач відповідно до ст. 17 ЛК України, не дотримавшись вимог законодавства в частині незабезпечення охорони та захисту лісових насаджень, допустило незаконну рубку, на підпорядкованій йому території, не забезпечило збереження не призначених для рубки дерев, не здійснило комплекс заходів, спрямованих на збереження лісів, незаконних рубок, не запобігав порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасно не виявило таких порушень і не вжило відповідних заходів щодо їх усунення, допустило незаконну рубку дерев.

Отже, своїми діями Косівське РП "Райагроліс" порушило вимоги щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, у зв'язку із чим нанесло шкоду лісу та навколишньому природному середовищу в сумі 1004920 грн 12 к.

У п. 6.1.2 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 № 02-5/744 зазначено, що у вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки із: забезпечення охорони, захисту, відтворення; підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів: ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення. відповідно до ст. 19 ЛК України, покладено на постійних лісокористувачів.

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, сплачуються за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Пунктом 9 Наказу Державної казначейської служби України від 09.08.2013 № 128 "Про затвердження Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями", який визначає організацію роботи органів Казначейства по здійсненню операцій за платежами, які розподіляються між державним та місцевими бюджетами. передбачено таке: платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Головних управліннях Казначейства на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.

Таким чином, Косівське РП "Райагроліс" порушило вимоги ведення лісового господарства, умови природокористування та режиму території природно-заповідного фонду, оскільки виписано лісорубні квитки та проведено рубки формування і оздоровлення лісів без наявних лімітів та дозволів на використання природних ресурсів в межах території, що входить до складу НПП "Гуцульщина" без вилучення, а також допущено незаконну рубку та пошкодження дерев, чим порушено вимоги ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" та норми ЛК України.

Оскільки лісорубні квитки виписані без наявних лімітів, затверджених Мінприроди та дозволів, то проведення відповідних рубок здійснено із порушенням правил і норм видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, що спричинило використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення НПП "Гуцульщина".

Слід зазначити, що подані відповідачем докази не спростовують факту порушення ним норм лісового законодавства.

Висновок суду.

В контексті наведеного позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи той факт, що позов задоволено в повному обсязі, судовий збір у розмірі 15073 грн 80 к. слід покласти на відповідача.

Керуючись ст. 2, 13, 73, 74, 86, 129, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Державної екологічної інспекції Карпатського округу до відповідача Косівського районного підприємства "Райагроліс" про відшкодування шкоди, заподіяної лісу та об'єктам природно-заповідного фонду внаслідок порушення норм лісового законодавства, в сумі 1004920 грн 12 к. задоволити.

Cтягнути з Косівського районного підприємства "Райагроліс" (вул. Незалежності, 48Б, с. Смодна, Косівського району, Івано-Франківської області, 78400; ідентифікаційний код 13658480) 252255 (двісті п'ятдесят дві тисячі двісті п'ятдесят п'ять) грн 00 к. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Кутської селищної ТГ на: р/р UA 348999980333139331000009646, отримувач: ГУК в Ів.-Фр.обл./ТГ Кути/24062100, Код ЄДРПОУ 37951998, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.). на території якої вчинені правопорушення.

Cтягнути з Косівського районного підприємства "Райагроліс" (вул. Незалежності, 48Б, с. Смодна, Косівського району, Івано-Франківської області, 78400; ідентифікаційний код 13658480) 538586 (п'ятсот тридцять вісім тисяч п'ятсот вісімдесят шість) грн 20 к. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Рожнівської сільської ТГ на: р/р UA 198999980333169331000009580. отримувач: ГУК в Ів.-Фр.обл./ТГ Рожнів/24062100. Код ЄДРПОУ 37951998. Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.). на території якої вчинені правопорушення.

Cтягнути з Косівського районного підприємства "Райагроліс" (вул. Незалежності, 48Б, с. Смодна, Косівського району, Івано-Франківської області, 78400; ідентифікаційний код 13658480) 212146 (двісті дванадцять тисяч сто сорок шість) грн 00 к. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Матеївецької сільської ТГ на: р/р UA 638999980333169331000009564, отримувач: ГУК в Ів.-Фр.обл./ТГ Матеївці/24062100, Код ЄДРПОУ 37951998, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), на території якої вчинені правопорушення.

Cтягнути з Косівського районного підприємства "Райагроліс" (вул. Незалежності, 48Б, с. Смодна, Косівського району, Івано-Франківської області, 78400; ідентифікаційний код 13658480) 1388 (одна тисяча триста вісімдесят вісім) грн 07 к. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Яблунівської сільської ТГ на: р/р UA 278999980333139331000009578, отримувач: ГУК в Ів.-Фр.обл./ТГ Яблунів/24062100, Код ЄДРПОУ 37951998. Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), на території якої вчинені правопорушення.

Cтягнути з Косівського районного підприємства "Райагроліс" (вул. Незалежності, 48Б, с. Смодна, Косівського району, Івано-Франківської області, 78400; ідентифікаційний код 13658480) 544 (п'ятсот сорок чотири) грн 85 к. шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Косівської міської ТГ на: р/р UA 838999980333199331000009644, отримувач: ГУК в Ів.-Фр.обл./ТГ Косів/24062100, Код ЄДРПОУ 37951998, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), на території якої вчинені правопорушення.

Cтягнути з Косівського районного підприємства "Райагроліс" (вул. Незалежності, 48Б, с. Смодна, Косівського району, Івано-Франківської області, 78400; ідентифікаційний код 13658480) на користь Державної екологічної інспекції Карпатського округу (вул. Сахарова, 23-А, м. Івано-Франківськ, 76014) на: р/р UA 308201720343140003000095363 в ДКСУ м. Київ ЄДРПОУ 42702233 cудовий збір в сумі 15073 (п'ятнадцять тисяч сімдесят три) грн 80 к.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 22.10.2021.

Суддя Т. В. Стефанів