19 жовтня 2021 рокуЛьвівСправа № 351/609/21 пров. № А/857/15172/21
Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Глушко І.В., Шавель Р.М.
при секретарі судового засідання: Волошин М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління патрульної поліції в Вінницькій області Департаменту патрульної поліції на рішення Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 08.07.2021 року (рішення ухвалене у м. Снятин судом у складі головуючого судді Калиновського М.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Вінницькій області, Поліцейського батальйону №1 роти №4 батальйону лейтенанта поліції Крочак Ольги Русланівни про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
У квітні 2021 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в Вінницькій області, Поліцейського батальйону №1 роти №4 батальйону лейтенанта поліції Крочак Ольги Русланівни про скасування постанови Серії ЕАН №3959166 від 23.03.2021 р. у справі про адміністративне правопорушення, якою накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. за вчинення правопорушення передбаченого ст.121 ч.3 КУпАП.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що 23.03.2021 поліцейським батальйону №1 роти №4 в Вінницькій області інспектором поліції лейтенантом Крочак О.Ю. винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН №3959166, згідно якої позивача притягнуто до адміністративної відповідальності заст. 121 ч.3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340 грн. Згідно вказаної постанови позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що останній 23.03.2021 р. о 11.15. у Вінницькій області, на дорозі М 12 347 км, керуючи автомобілем « GREAT WALL HOVER», державний номерний знак НОМЕР_1 , здійснив буксирування причепу державний номерний знак НОМЕР_2 , в якого відсутній обов'язковий технічний контроль, чим порушим п. 31.3.б ПДР, експлуатація транспортних засобів, які не пройшли обов'язковий технічний контроль. Однак позивач з зазначеною постановою не згідний, вважає, що вона винесена з порушенням вимог чинного законодавства, без всебічного та повного з'ясування всіх обставин справи, які потрібно для об'єктивного розгляду справи, обставини справи, в зв'язку із чим постанова є неправомірною та підлягає скасуванню. Зазначив, що даний причіп не відноситься до категорії транспортних засобів, які підлягають обов'язковому технічному контролю. Просив позов задоволити.
Рішенням Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 08.07.2021 року адміністративний позов задоволено. Постанову в справі про адміністративне правопорушення Серії ЕАН №3959166 від 23.03.2021 винесену поліцейським батальйону №1 роти №4 Управління патрульної поліції в Вінницькій області лейтенантом поліції Крочак Ольгою Русланівною про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч.3 ст. 121 КУпАП адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. скасовано.
Рішення суду першої інстанції оскаржило Управління патрульної поліції в Вінницькій області Департаменту патрульної поліції. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою Серії ЕАН № 3959166 від 23.03.2021, о 11.15 ОСОБА_1 у Вінницькій області, на дорозі М 12 347 км, керуючи автомобілем « GREAT WALL HOVER», державний номерний знак НОМЕР_1 , здійснив буксирування причепу державний номерний знак НОМЕР_2 , в якого відсутній обов'язковий технічний контроль, чим порушим п. 31.3.б ПДР, експлуатація транспортних засобів, які не пройшли обов'язковий технічний контроль, своїми діями вчинив адмінправопорушення передбачене ст. 121 ч.3 КУпАП.
Згідно статті 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 280 КУпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз. Зміст постанови по справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У постанові по справі про адміністративне правопорушення, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Разом з тим, апеляційний суд вважає, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на спростування наведених в позові аргументів щодо відсутності самого факту адміністративного правопорушення, сама по собі постанова у справі про адміністративне правопорушення, без обґрунтування її доказами, передбаченими ст. 251 КУпАП, не може достовірно свідчити про вчинення позивачем адміністративного правопорушення. Не містить надана суду Постанова і посилання на дослідження відповідачем обтяжуючих чи пом'якшуючих відповідальність особи обставин, які повинні бути враховані органом, уповноваженим розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» роз'яснено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП.
У зазначеній постанові, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення адміністративного правопорушення, зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Згідно до ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Статтею 35 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що обов'язковому технічному контролю не підлягають:
1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації;
2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.
3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України".
Верховний суд у рішенні від 17.10.2019 : «Аналіз положень статті 35 Закону «Про дорожній рух» дає підстави для висновку про те, що обов'язковому технічному контролю підлягають автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку.
Таким чином, визначальною обставиною є мета фактичного використання автомобіля для перевезення пасажирів з метою отримання прибутку». При цьому, суд наголосив, що службовий автомобіль не слід вважати автомобілем, що здійснює перевезення автомобілів з метою отримання прибутку. Якщо автомобіль використовується в службових цілях для забезпечення господарської діяльності юридичні особи в цілому, то він не підлягає обов'язковому технічному огляду.
За таких обставин, відповідно до позиції Верховного суду, якщо службовий автомобіль не надає платні послуги, то він не підлягає обов'язковому технічному контролю.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління патрульної поліції в Вінницькій області Департаменту патрульної поліції області залишити без задоволення, а рішення Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 08.07.2021 у справі №351/609/21 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.
Постанова остаточна та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В. З. Улицький
судді І. В. Глушко
Р. М. Шавель
Повне судове рішення складено 20.10.2021