Ухвала від 21.10.2021 по справі 600/3968/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

21 жовтня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/3968/21-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (Відділ №3 м. Сторожинець) Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення (Відділ №3 м. Сторожинець) Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії.

Позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення відділу №3 (м. Сторожинець) Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області стосовно відмови у здійсненні перерахунку та виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення відділу №3 (м. Сторожинець) Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області зробити перерахунок та виплатити щорічну допомогу до 5 травня за 2021 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів на картковий рахунок ОСОБА_1 .

Позов обґрунтовано тим, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (справа №1-247/2018 (3393/18), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремі положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України в частині, яка передбачала, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосуються у порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного соціального страхування. З урахуванням наведеного позивач зазначив, що згідно з частиною п'ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551-XII) йому як учаснику бойових дій передбачено щорічно 5 травня виплату разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, яка станом на 2021 рік року становить 8845,00 грн. Водночас йому проведено виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 1491,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №325 від 08 квітня 2021 року.

Ухвалою суду від 19 серпня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; вирішено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву; витребувано в Управління праці та соціального захисту населення (Відділ №3 м. Сторожинець) Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області інформацію та документи відносно нарахування і виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році.

Відповідач, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказував про правомірність нарахованої та виплаченої позивачу суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, оскільки така відповідає тому розміру, який визначено постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Вказано, що грошова допомога за 2021 рік виплачена позивачу, виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету, передбачених на виплату грошової допомоги у 2021 році, у межах бюджетних призначень та у відповідності до вимог законодавства.

Крім цього, як вбачається з прохальної частини відзиву на позовну заяву, в такому міститься вимога про заміну Відділу №3 Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області на належного відповідача, а саме на Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації як юридичну особу публічного права. Вказана вимога обґрунтована тим, що Відділ №3 м. Сторожинець не має статусу юридичної особи та є безбалансовим відділенням.

У зв'язку з цим суд зазначає наступне.

Згідно пунктів 7-9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Частиною третьою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Відповідно до частини п'ятої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Частиною шостою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується учасниками справи, що позивач, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , звертався із заявою щодо проведення перерахунку та виплати невиплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, що складає п'ять мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до змісту листа Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної Чернівецької області від 09 серпня 2021 року №03/464 розмір грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік виплачений згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року №325 та виходячи з реальних фінансових ресурсів державного бюджету, передбачених на виплату такої грошової допомоги.

Крім цього, в листі зазначено, що для подальшого своєчасного опрацювання звернень позивача йому необхідно надсилати такі за належністю до Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації.

Судом також установлено, що згідно з підпунктом 24 пункту 1 Постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року №807-IX Верховною Радою України постановлено утворити в Чернівецькій області, зокрема: Чернівецький район (з адміністративним центром у місті Чернівці) у складі територій Боянської сільської, Ванчиковецької сільської, Великокучурівської сільської, Веренчанської сільської, Вікнянської сільської, Волоківської сільської, Герцаївської міської, Глибоцької селищної, Горішньошеровецької сільської, Заставнівської міської, Кадубовецької сільської, Кам'янецької сільської, Кам'янської сільської, Карапчівської сільської, Кіцманської міської, Кострижівської селищної, Красноїльської селищної, Магальської сільської, Мамаївської сільської, Неполоковецької селищної, Новоселицької міської, Острицької сільської, Петровецької сільської, Ставчанської сільської, Сторожинецької міської, Сучевенської сільської, Тарашанської сільської, Тереблеченської сільської, Топорівської сільської, Чагорської сільської, Чернівецької міської, Чудейської сільської, Юрковецької сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Сторожинецька міська територіальна громада, до складу якої згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року №729-р входить і село Давидівка, включена до Чернівецького району, утвореного в Чернівецькій області.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р відповідно до пункту 6 частини першої статті 20, пункту 5 частини другої статті 23 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" і статті 7-1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" утворено, зокрема, районні державні адміністрації в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, як нові юридичні особи публічного права згідно з додатком 2.

Як вбачається з Переліку районних державних адміністрацій, що утворюються як нові юридичні особи публічного права, що є Додатком 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р, Чернівецьку райдержадміністрацію Чернівецької області утворено як нову юридичну особу публічного права.

На підставі вказаного розпорядження 26 січня 2021 року зареєстровано як юридичну особу з організаційно-правовою формою - орган державної влади Чернівецьку районну державну адміністрацію Чернівецької області. Зазначене підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Крім цього, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на підставі розпорядження Чернівецької РДА 7-р від 09 березня 2021 року утворено Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області (код ЄДРПОУ 43916015) - нову юридичну особу з організаційно-правовою формою - орган державної влади.

Поряд з цим, судом не встановлено наявності у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей щодо реєстрації як юридичної особи Управління праці та соціального захисту населення Відділ №3 м. Сторожинець Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області.

Враховуючи наведене, зважаючи на наведені вище норми процесуального права, суд вважає за доцільним залучити Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області до участі у даній справі як співвідповідача.

Отже, клопотання про заміну Управління праці та соціального захисту населення (Відділ №3 м. Сторожинець) Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області на належного відповідача підлягає частковому задоволенню.

Крім цього, суд зазначає таке.

Згідно статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, письмовими доказами.

Статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно частини третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до змісту частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу.

Частинами першою, другою, четвертою, п'ятою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

З огляду на викладене, враховуючи наведені норми процесуального права, з метою з'ясування дійсних обставин даної справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає за необхідне витребувати у співвідповідача - Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області інформацію та документи відносно нарахування і виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році.

Крім цього, суд зауважує, що, як зазначено позивачем у позовній заяві, йому було виплачено у 2021 році щорічну разову грошову допомогу до 05 травня у розмірі 1491,00 грн. Проте судом встановлено, що на підтвердження зазначених вище обставин позивачем не надано жодних належних доказів.

Беручи до уваги наведене, з метою з'ясування дійсних обставин даної справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає за необхідне витребувати у позивача письмові докази про те, яким органом та в якому розмірі йому було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій.

Відповідно до частини шостої та восьмої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Керуючись статтями 48, 72, 73, 75, 77, 80, 162, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі в даній справі співвідповідача - Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області.

2. У разі заперечення проти позову встановити співвідповідачу - Управлінню праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам, встановленим частиною другою та частиною четвертою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

У разі ненадання співвідповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

3. Витребувати у співвідповідача - Управління праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області інформацію та документи відносно нарахування і виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році.

4. Для подання до суду витребуваних доказів встановити Управлінню праці та соціального захисту населення Чернівецької районної державної адміністрації Чернівецької області строк протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали.

5. Витребувати у ОСОБА_1 письмові докази про те, яким органом та в якому розмірі йому було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій.

6. Для подання до суду витребуваних доказів встановити ОСОБА_1 строк протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Лелюк