Справа № 420/1407/21
21 жовтня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (вул. Черняховського, 6, м. Одеса, 65009) до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради (вул. Гоголя, 10, м. Одеса, 65082), треті особи, що не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), Одеська міська рада (площа Думська, 1, м. Одеса, 65004), Житлово-будівельний кооператив «Малиновський-17» (65074, Одеська обл., місто Одеса, Малиновський район, вул. Малиновського, будинок 55, корпус 1), про скасування містобудівних умов та обмежень,-
До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 , Одеська міська рада про скасування містобудівних умов та обмежень від 03.11.2020 року №01-07/457.
Представник позивача зазначив, що Управлінням 21.01.2021 року спільно з представниками Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради та Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на підставі Порядку взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, пов'язаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування, затвердженим рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №135 від 29.03.2018 року проведено комісійне обстеження об'єкта за адресою: АДРЕСА_2 , в ході якого встановлені порушення вимог містобудівного законодавства під час планування забудови території, відведеної для проектування реконструкції нежитлових приміщень відділення банку під офіс-магазин з улаштуванням вітрини консольного типу без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів у плані за адресою: АДРЕСА_2 .
Встановлено, що Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради видані містобудівні умови та обмеження №01-07/457 від 03.11.2020 року, якими визначено намір забудови зі збільшенням площі забудови на 29.,6 кв. м. за рахунок земельної ділянки, що перебуває у власності територіальної громади м. Одеси.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно нежитлове приміщення-відділення банку, загальною площею 124,6 кв.м. розташований за адресою: АДРЕСА_2 належить ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 20.12.2017 року.
Проте, всупереч п.1 ч.3 ст. 29 ЗУ «По регулювання містобудівної діяльності» відповідачем видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для проектування реконструкції нежитлових приміщень відділення банку під офіс-магазин з улаштуванням вітрин консольного типу без змін зовнішніх геометричних розмірів.
Розглянувши містобудівний розрахунок, розроблений головним архітектором проекту ОСОБА_2 та головним інженером проекту ОСОБА_3 встановлено, що загальна площа, відведена у встановленому законодавством порядку під будівництво становить 124,6 кв.м.
Проте, відповідно до зазначеного містобудівного розрахунку, який подавався до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради для отримання містобудівних умов та обмежень, площа забудови після реконструкції становить 154,2 кв.м а також в площу забудови входить земельна ділянка 29,6 кв.м. яка належить територіальній громаді м. Одеса.
Таке збільшення площі забудови відбулося за рахунок передбачення виступаючих горизонтальних конструкцій будинку на рівні вхідної групи.
При видачі містобудівних умов та обмежень для проектування реконструкції нежитлових приміщень відділення банку під офіс-магазин з улаштуванням вітрини консольного типу без зміни зовнішніх геометричних даних відповідачем не враховано даний факт збільшення площі забудови без належного отримання замовниками будівництва права власності (користування) на земельну ділянку.
Таким чином, ОСОБА_1 подано не повний перелік документів для отримання містобудівних умов та обмежень, а саме: не надано засвідчену в установленому порядку копію документа про право власності (користування) земельною ділянкою, площею 29,6 кв. м, що призводить до самовільного захоплення земельної ділянки, яка перебуває у власності територіальної громади м. Одеси.
Позивач, посилаючись на ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідно до якої підставами для відмови у наданні містобудівних мов та обмежень є: неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень, звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування містобудівних умов та обмежень та просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 03.02.2021 року позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків.
Ухвалою суду від 19.02.0021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, вирішено, що справа буде розглянута у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
19.04.2021 року до суду надійшло клопотання третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального провадження.
Ухвалою суду від 19.04.2021 року вирішено розгляд справи здійснити за правилами загального позовного провадження.
26.04.2021 року до суду від ОСОБА_1 надійшли пояснення, в яких просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування наданих пояснень третя особа зазначає, що заявником було надано повний пакет документів, який передбачений чинним законодавством, а отже відсутні підстави для відмови у затвердженні містобудівних умов та обмежень.
Ухвалою суду від 15.07.2021 року залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - ЖБК «МАЛИНОВСЬКИЙ-17», зупинено провадження по справі для надання часу третій особі подати письмові пояснення щодо позову.
Відповідач до суду відзив не надав. Ухвала суду від 19.02.2021 року направлена на офіційну електронну адресу відповідача 22.02.2021 року.
Письмові пояснення щодо позову від ЖБК «МАЛИНОВСЬКИЙ-17» до суду не надходили.
Ухвалою суду від 22.09.2021 року поновлено провадження по справі, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
12.10.2021 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 22.09.2021 року вирішено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно є власником нежитлового приміщення-відділення банку загальною площею 124.,6 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (підстава виникнення права власності - договір купівлі-продажу, №2123, виданий 20.12.2017 року).
Наказом департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради від 03.11.2020 року №01-07/457 затверджені містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Реконструкція нежитлових приміщень відділення банку під офіс-магазин з улаштуванням вітрини консольного типу без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів у плані за адресою: АДРЕСА_2 », замовником яких є ОСОБА_1 .
21.01.2021 року спільно з представниками Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради та Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на підставі Порядку взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, пов'язаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування, затвердженим рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №135 від 29.03.2018 року проведено комісійне обстеження об'єкта за адресою: АДРЕСА_2 .
За результатами перевірки складено акт від 21.01.2021 року в якому зазначено про те, що нежитлове приміщення, загальною площею 124,6 кв.м. розташоване за адресою: АДРЕСА_2 належить ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу. Документи, які посвідчують право власності або користування земельною ділянкою - відсутні. Зазначені містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва були видані за відсутності документів, які посвідчують право власності або користування земельною ділянкою, що є порушенням абз.2 част.3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». На момент обстеження будівельні роботи не розпочаті. Будівельники та будівельна техніка відсутні.
За результатами встановлених обставин, відповідно до ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у наданні містобудівних мов та обмежень є: неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування містобудівних умов та обмежень, оскільки в площу забудови входить земельна ділянка площею 29,6 кв.м, яка належить територіальній громаді м. Одеса. Відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що за ОСОБА_1 право власності чи користування земельною ділянкою площею 29,6 кв. м за даною адресою не зареєстровано.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011р. встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно є власником нежитлового приміщення-відділення банку загальною площею 124.,6 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (підстава виникнення права власності - договір купівлі-продажу, №2123, виданий 20.12.2017 року).
Наказом департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради від 03.11.2020 року №01-07/457 затверджені містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Реконструкція нежитлових приміщень відділення банку під офіс-магазин з улаштуванням вітрини консольного типу без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів у плані за адресою: АДРЕСА_2 », замовником яких є ОСОБА_1 .
Згідно наявними у справі містобудівними умовами та обмеженнями для проектування об'єкта будівництва, реєстраційний номер 01-07/457 від 11.11.2020, реконструкція здійснюється без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів у плані за адресою: АДРЕСА_2 .
Функціональне призначення відповідно до Генерального плану м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради №6489 від 25.03.2015 р. - передбачено розміщення багатоквартирної житлової забудови. Відповідно плану зонування території (зонингу), затвердженого рішенням Одеської міської ради №1316-VІІ від 19.10.2016 року, зона змішаної житлової забудови та громадської забудови Ж-4. Зона призначена для розташування багатоквартирних житлових будинків поверховістю від 9-ти до 16-ти поверхів, супутніх об'єктів повсякденного обслуговування населення, комунальних об'єктів, окремих об'єктів загальноміського та районного значення. -124.6 м.кв.
Наміри реконструкції не суперечать затвердженій містобудівній документації.
Відповідно до Містобудівних умов, вітрини та елементи вхідної групи запроектувати з легких конструкцій консольного типу без збільшення капітальної забудови та без зміни геометричних розмірів фундаментів житлового будинку, розмістити з можливістю обслуговування інженерних мереж за межами червоних ліній оточуючих вулиць та поза межами охоронних зон Інженерних комунікацій. Забезпечення доступності об'єкта та прилеглої території для інвалідів та інших маломобільних груп населення згідно з ДБН 6.2.2-40:2018 «інклюзивність будівель і споруд. Основні положення». До початку проектування отримати згоду балансоутримувача (управителя, ОСББ тощо) житлового будинку, власників (співвласників) приміщень, інтереси яких зачіпаються, на проектне рішення для влаштування вхідної групи та на порушення благоустрою для влаштування вітрини та вхідної групи та її елементів. Урахувати законні інтереси та вимоги власників або користувачів земельних ділянок, приміщень та будівель, що оточують об'єкт згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування». Забезпечити належні умови експлуатації суміжних житлових та нежитлових приміщень будинку та прибудинкової території.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Пунктом 8 статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Стаття 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначає основними складовими вихідних даних є, зокрема, містобудівні умови та обмеження. Частиною 2 даної статті визначено, що фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Згідно частини 3 статті 29 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Таким чином, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не є документом дозвільного характеру, не дають право на забудову земельної ділянки, на виконання будівельних робіт. Основною метою надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки є, передусім, визначення відповідності намірів забудови діючий містобудівній документації та визначення основних, передбачених державними будівельними нормами вимог, на підставі яких в подальшому має розроблятись проектна документація на будівництво об'єкту.
При цьому, з матеріалів справи вбачається та позивачем не заперечується, що замовником подано повний пакет документів для отримання оскаржуваних містобудівних умов та обмежень, а лише зазначається, що замовник під час здійснення реконструкції має намір здійснити реконструкцію зі зміною геометричних розмірів фундаментів у плані, внаслідок чого в площу забудови увійде земельна ділянка площею 29.,6 кв.м яка належить територіальній громаді м. Одеса.
При цьому як вбачається з акту перевірки, на момент обстеження об'єкту перевірки будівельні роботи та будівельна техніка - відсутні.
В свою чергу, відповідно до приписів ч.4 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Як вбачається з Містобудівних умов, вони видані саме на реконструкцію нежилої будівлі без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані, а відтак зазначена реконструкція може здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Згідно ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Функціональне призначення реконструкції здійснено відповідно до Генерального плану м. Одеси, затверджений рішенням Одеської міської ради № 6489 від 25.03.2015 р. - передбачено розміщення багатоквартирної житлової забудови. Відповідно плану зонування території (зонингу), затвердженого рішенням Одеської міської ради № 1316-\/ІІ від 19.10.2016 року, зона змішаної житлової забудови та громадської забудови Ж-4. Зона призначена для розташування багатоквартирних житлових будинків поверховістю від 9-ти до 16-ти поверхів, супутніх об'єктів повсякденного обслуговування населення, комунальних об'єктів, окремих об'єктів загальноміського та районного значення. -124.6 м.кв.
Наміри реконструкції не суперечать затвердженій містобудівній документації.
З огляду на містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва наміри забудови земельної ділянки з невідповідністю вимогам містобудівної документації за адресою: АДРЕСА_2 . У ОСОБА_1 були відсутні, що забезпечує виконання ч.4 ст.29 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Заявником були надані всі необхідні документи, передбачені чинним законодавством.
Надання містобудівних умов та обмежень на будівництво об'єктів, визначених частиною четвертою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» за відсутності копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, жодним чином не порушує вимог законодавства України, та не може бути підставою для скасування містобудівних умов.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази надані сторонами з урахуванням встановлених обставин по справі суд дійшов висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог позивача.
Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (вул. Черняховського, 6, м. Одеса, 65009, Код ЄДРПОУ 40199728) до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради (вул. Гоголя, 10, м. Одеса, 65082), треті особи, що не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , Код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), Одеська міська рада (площа Думська, 1, м. Одеса, 65004, Код ЄДРПОУ 26597691), Житлово-будівельний кооператив «Малиновський-17» (65074, Одеська обл., місто Одеса, Малиновський район, вул. Малиновського, будинок 55, корпус 1), про скасування містобудівних умов та обмежень.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.