справа № 380/10025/21
про залучення до участі у справі співвідповідача
20 жовтня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження клопотання позивача про залучення співвідповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, у якому просить зобов'язати Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області розглянути на комісії щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності заяву позивача щодо ведення будівельних робіт на об'єкті «Реконструкція із розширенням багатоквартирного житлового будинку із вбудованими приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 » відповідно до вимог в сфері містобудівної діяльності.
Ухвалою суду від 28.08.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
На адресу суду від позивача надійшло клопотання (вх. № 73406 від 08.10.2021), у якому просить залучити до участі у справі Державну інспекцію архітектури та містобудування України як співвідповідача. Клопотання обґрунтовано тим, що на підставі Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1340 від 23.12.2020, замість ДАБІ (роботу якої остаточно припинено 15.09.2021) почала функціонувати Державна інспекцію архітектури та містобудування України. Також вказав, що постановою Кабінету Міністрів України № 960 від 15.09.2021 останній надано дозвіл здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України № 958 від 15.09.2021 внесено зміни до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю», відповідно до яких органи державного архітектурно-будівельного контролю є правонаступниками прав та обов'язків Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо здійснення повноважень відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та продовжують здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій Державною інспекцією архітектури та містобудування.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
З огляду на те, що розгляд цієї справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), суд вирішив це клопотання розглянути у порядку письмового провадження.
При вирішенні клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача суд керується таким.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Аналогічне за змістом положення закріплено в ч. 4 ст. 46 КАС України.
Відповідно до приписів ч. 3, 4 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку (ч. 6 ст. 48 КАС України).
Постановою Кабінету Міністрів України Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» № 1340 від 23.12.2020, зокрема, постановлено:
- утворено Державну інспекцію архітектури та містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду;
- затверджено Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України, що додається;
- ліквідовано Державну інспекцію містобудування, Державну сервісну службу містобудування;
- установлено, що забезпечення діяльності Державної інспекції архітектури та містобудування та заходи, пов'язані з ліквідацією Державної архітектурно-будівельної інспекції, у 2021 році здійснюються в межах видатків, передбачених Державній інспекції містобудування та Державній сервісній службі містобудування;
- визначено Державну інспекцію архітектури та містобудування суб'єктом управління індивідуально визначеного майна Державної інспекції містобудування та Державної сервісної служби містобудування, Державної архітектурно-будівельної інспекції, які ліквідовуються.
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 20.05.2021 внесено запис про реєстрацію Державної інспекції архітектури та містобудування України.
У той же час, з 20.03.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про початок процедури припинення Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Суд зазначає, що 06.04.2021 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо удосконалення діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» № 303 від 29.03.2021, відповідно до якої Державна архітектурно-будівельна інспекція продовжує здійснювати повноваження та функції до завершення здійснення заходів з утворення Державної інспекції архітектури та містобудування.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання Державної інспекції архітектури та містобудування» № 960 від 15.09.2021 визначено погодитися з пропозицією Міністерства розвитку громад та територій про можливість здійснення Державною інспекцією архітектури та містобудування повноважень і виконання функцій з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Пунктом 2 постанови № 960 визнано такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається, у тому числі, постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України» № 294 від 09.07.2014.
Відповідно до пункту 3 постанови № 960 ця постанова набирає чинності з 15 вересня 2021 року.
Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України № 958 від 15.09.2021 внесено зміни до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю» № 671 від 19.08.2015, відповідно до яких органи державного архітектурно-будівельного контролю є правонаступниками прав та обов'язків Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо здійснення повноважень відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та продовжують здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій Державною інспекцією архітектури та містобудування.
З огляду на викладене та урахуванням того, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутній запис про припинення Державної архітектурно-будівельної інспекції, суд вважає необхідним клопотання позивача задовольнити та залучити до участі у справі Державну інспекцію архітектури та містобудування України як співвідповідача.
Керуючись ст.ст. 4, 46, 48, 243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд -
1. Клопотання позивача про залучення до участі у справі співвідповідача задовольнити.
2. Залучити до участі у справі як співвідповідача Державну інспекцію архітектури та містобудування України (01133 м. Київ б-р Лесі Українки буд. 26; код ЄДРПОУ 44245840).
3. Співвідповідачу надати суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення цієї ухвали.
Вимоги до змісту та форми відзиву на позовну заяву передбачено ст. 162 КАС України. До такого, зокрема, додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
4. Відзив на позовну заяву повинен бути завчасно поданий чи завчасно надісланий до канцелярії Львівського окружного адміністративного суду (79018 м. Львів вул. Чоловського 2) у встановлені у цій ухвалі строки.
5. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідачі - заперечення у п'ятиденний строк з дня отримання відзиву чи заперечення з урахуванням приписів ст.ст. 163, 164 КАС України.
6. Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: http://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/ у розділі «Стан розгляду справи».
7. Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі. Співвідповідачу надіслати також копію ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній та копію позовної заяви з додатками.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.П. Качур