справа №380/12629/21
20 жовтня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУПФУ у Львівській області), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення № 913310109359 від 06.05.2021 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.04.2021 відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ, яка діяла на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку працюючого на посаді заступника міжрайонного прокурора, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури від 19.04.2021 № 21-51, згідно з якою розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, складає 63093,34 грн., без обмеження її граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області понесені мною судові витрати на сплату судового збору в розмірі 908,00 грн.
Підставою позову є протиправність зменшення відсоткового розміру пенсії при її перерахунку на підставі оновленої довідки про складові грошового забезпечення з 90% до 60%. Позивач зазначає, що приймаючи рішення про перерахунок його пенсії ГУ ПФУ у Львівській області не правильно застосувало чинне законодавство, оскільки керувалося ст. 86 Закону України «Про прокуратуру" №1697-VІІ, який набрав чинності 15.07.2015, в той час, як слід було керуватися нормами закону, який діяв на час призначення позивачу пенсії станом на 09.07.2002, тобто ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХХІ. Наголошує, що при прийнятті нових законів або внесенні змін чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Ухвалою від 03.08.2021суд відкрив спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач із заявленими вимогами не погоджується з підстав викладених у відзиві. Посилання позивача на здійснення перерахунку розміру пенсії виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати вважає безпідставними. Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» пенсія не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб які втратили працездатність і положення вищевказаного закону неконституційними не визнавалися, а тому підлягають застосуванню.
Позивач надав відповідь на відзив. На спростування заперечень відповідача наголошує, що зміни у законодавстві стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Таким чином, враховуючи те, що позивач вже є пенсіонером за вислугою років і пенсія призначена йому до 01.01.2016, до її розміру не можуть застосовуватися будь які обмеження.
ГУ ПФУ у Львівській області надало заперечення на відповідь на відзив. Вказує, що на осіб яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст. 2 Закону-3668, та розмір якої перевищує максимальний розмір встановлений цим законом, поширюються приписи законодавства чинні на час здійснення такого перерахунку.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив, а також долучених письмових доказів, -
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 повністю задоволено позов ОСОБА_1 до ГУПФУ у Львівській області; зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13 грудня 2019 року відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ, яка діяла на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку працюючого на посаді заступника міжрайонного прокурора, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури», на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури від 09.10.2020 №21-226, згідно з якою розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії складає 37756,32 грн., без обмеження її граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення набрало законної сили.
Суд зауважує, що відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Чернігівською обласною прокуратурою позивачу видано довідку від 19.04.2021 №21-51 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, про те що відповідно рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 15.03.2021 за відповідною (прирівняною посадою заступника міжрайонного прокурора становить усього 63093,34 грн.
29.04.2021 позивач звернувся до Трускавецького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки.
За результатами розгляду заяви ГУ ПФУ у Львівській області прийняло рішення 913310109359 від 06.05.2021 про перерахунок пенсії позивача.
Із наявної в матеріалах справи копії перерахунку видно що такий проведений із загального процентного розрахунку пенсії від заробітку - 60.
Вважаючи зменшення відсоткового значення розміру свого грошового забезпечення від якого слід обраховувати пенсію протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих станом на дату призначення пенсії позивачу визначалось статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів визначені у частинах 12 та 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.
Надалі до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, внаслідок яких ч. 17 ст. 50-1 з 01.10.2012 стала 18, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
14.10.2014 прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, який набрав чинності 15.07.2015.
Частина 12 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (в первинній редакції) передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первісна редакція ч. 12 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІта ч. 17 (з 01.10.2011 - 18) ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, ч.ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1 Закону.
Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015, зокрема, внесено зміни:
- ч. 18 ст. 50-1 №1789-ХІІ викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
- ч. 12 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» №1697-VІІ викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, починаючи з 01.01.2015, жоден закон не визначав умов (підстав) та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Конституційний Суд України 13.12.2019 за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив Рішення №7-р(II)/2019, відповідно до якого визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 12 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення ч. 12 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Пунктом 3 Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
- ч. 12 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- ч. 12 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Таким чином, з 13.12.2019 Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Після прийняття Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 12 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру" №1697-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду України 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, Рішення Конституційного Суду України змінює законодавче регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення, та не може застосовуватись до правовідносин, які виникли до прийняття такого рішення.
Судом встановлено вище, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучив довідку про заробітну плату, видану Чернігівською обласною прокуратурою 19.04.2021, тобто після прийняття Рішення Конституційним Судом України.
Крім того, суд звертає увагу, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили було встановлено розмір пенсії позивача за вислугою років у розмірі 90% від суми посадового окладу за відповідною (прирівняною), без обмеження максимальним розміром пенсії.
В матеріалах справи міститься копія довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, на підставі якої відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача виходячи з 60% грошового забезпечення.
Враховуючи, що положення ч. 2 ст. 86 Закону №1697 щодо розміру пенсії застосовуються при призначенні пенсій прокурорським працівникам у разі реалізації ними первинного права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, при перерахунку призначеної позивачу пенсії, має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Отже, пенсія позивача підлягає перерахунку виходячи із відсоткового значення станом на час призначення позивачу пенсії, а саме: у розмірі 90% грошового забезпечення, тому перерахунок пенсії позивача із застосуванням розміру пенсії 60% грошового забезпечення є протиправним.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Щодо вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати позивачу пенсію без обмеження максимальним розміром, суд зазначає таке.
Відповідно до наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії, на момент його здійснення, максимальний розмір пенсії становив 17690,00 грн., натомість розмір пенсії навіть з урахуванням застосування 60 відсоткового еквівалента склав 37856,00 грн., який є значно більшим встановленого граничного. Вказане свідчить про те, що відповідачем не встановлювалося обмеження граничного розміру пенсії позивача, тобто в цій частині його права не порушені і суд такі вимоги вважає передчасними, оскільки перерахунок виходячи з розміру 90% від грошового забезпечення ще не проведено.
З урахуванням повноважень суду передбачених ст. 245 КАС України, враховуючи зазначене вище, суд доходить до висновку, що позов слід задовольнити частково та зобов'язати ГУПФУ у Львівській області здійснити, позивачу, перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.04.2021 відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ, яка діяла на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку працюючого на посаді заступника міжрайонного прокурора, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури від 19.04.2021 №21-51, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на викладене та обраний судом спосіб захисту та відновлення прав позивача, сплачений судовий збір в сумі 605,30 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, суд -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення №913310109359 від 06.05.2021 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10, ЄДРПОУ 13814885) здійснити, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.04.2021 відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції Закону України від 12.07.2012 №2663-ІІІ, яка діяла на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку працюючого на посаді заступника міжрайонного прокурора, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури від 19.04.2021 №21-51, з урахуванням раніше проведених виплат.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 30 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кравців О.Р.