65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983,
e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"13" жовтня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1626/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Д'яченко Т.Г.
при секретарі судового засідання Аганін В.Ю.
розглянувши справу №916/1626/21
За позовом: Керівника Болградської окружної прокуратури Одеської області (68702, Одеська обл., м. Болград, вул. Варненська, буд. 19; код ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 39765871), Теплицької сільської ради Болградського (Арцизького) району Одеської області (68421, Одеська обл., Болградський район, с. Теплиця, вул. Центральна, буд. 135; код ЄДРПОУ 04377428)
До відповідача: Фермерського господарства „Мир” (68413, Одеська обл., Арцизький район, с. Мирнопілля, вул. Шкільна, буд. 2; код ЄДРПОУ 22499360)
про стягнення 257304,32 грн.
Представники сторін:
від прокуратури - Коломійчук І.О., посвідчення
від позивача Головного управління Держгеокадастру в Одеській області - Іванов М.О., самопредставництво
від позивача Теплицька сільська рада Арцизького району Одеської області - не з'явився
від відповідача - Іовчев Д.Ф., адвокат за договором
від відповідача - Табунщик П.Г., керівник
Встановив: Керівник Болградської окружної прокуратури Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Теплицької сільської ради Болградського (Арцизького) району Одеської області до Фермерського господарства „Мир” про стягнення 257304,32 грн.
Позовні вимоги Керівника Болградської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Теплицької сільської ради Болградського (Арцизького) району Одеської області направлено на стягнення з Фермерського господарства „Мир” шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки у розмірі 257304,32 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.06.2021р. прийнято позовну заяву Керівника Болградської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Теплицької сільської ради Болградського (Арцизького) району Одеської області до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1626/21. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на "26" липня 2021 р. о 10:00. Запропоновано відповідачу підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачам та прокурору відзив на позов, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст.165 ГПК України, протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали суду. Викликано учасників справи та прокурора у підготовче засідання, призначене на 26.07.2021р. о 10:00.
01.07.2021р. до суду позивачем - Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області було подано пояснення.
26.07.2021р. судом було оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 11.08.2021р. о 11:00.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.07.2021р. повідомлено позивача по справі №916/1626/21: Теплицьку сільську раду Болградського (Арцизького) району Одеської області про судове засідання, яке відбудеться "11" серпня 2021 р. о 11:00.
09.08.2021р. до суду відповідачем було подано відзив на позовну заяву.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.08.2021р. продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі №916/1626/21 на 30 днів до 13.09.2021р. Відкладено підготовче засідання на "30" серпня 2021р. о 09:30 Викликано учасників справи у підготовче засідання, призначене на 30.08.2021р. о 09:30. Запропоновано позивачам та прокурору підготувати та надати до суду і одночасно надіслати відповідачу відповідь на відзив, оформлену з урахуванням вимог, встановлених ст.166 ГПК України, в строк до 20.08.2021р.
25.08.2021р. до суду прокурором було подано відповідь на відзив.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.08.2021р. закрито підготовче провадження у справі № 916/1626/21. Призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на "15" вересня 2021 р. о 12:30. Викликано учасників справи у судове засідання, призначене на 08.09.2021р. о 11:00.
15.09.2021р. до суду відповідачем було подано заперечення на відповідь на відзив.
15.09.2021р. у судовому засіданні було оголошено перерву до 13.10.2021р. о 10:30.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.09.2021р. повідомлено позивачів по справі №916/1626/21: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області та Теплицьку сільську раду Болградського (Арцизького) району Одеської області про судове засідання, яке відбудеться "13" жовтня 2021 р. о 10:30.
Прокурор підтримує поданий позов в інтересах державив особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Теплицької сільської ради Болградського (Арцизького) району Одеської області до Фермерського господарства „Мир” про стягнення 257304,32 грн. та просить суд його задовольнити.
Головне управління Держгеокадастру в Одеській області підтримує заявлений позов Керівника Болградської окружної прокуратури Одеської області та просить суд його задовольнити.
Теплицька сільська рада Болградського (Арцизького) за час розгляду справи не висловила своєї позиції щодо поданого позову прокурором в інтересах ради, зазначеним позивачем не було надано суду жодних письмових клопотань та пояснень.
Фермерське господарство „Мир” заперечує проти позову Керівника Болградської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Теплицької сільської ради Болградського (Арцизького) району Одеської області та просить суд відмовити в його задоволенні.
У судовому засіданні 13.10.2021 року судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено, що повне рішення буде складено 20.10.2021р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури та представників сторін, суд встановив.
Подаючи позов в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Теплицької сільської ради Болградського (Арцизького) району Одеської області, прокурором було зазначено суду, що Болградською окружною прокуратурою під час здійснення процесуального керівництва у кримінальному провадженні №12019160220000357 від 18.11.2019р. встановлено порушення майнових прав та інтересів держави, зокрема, щодо використання суб'єктами господарювання земельних ділянок комунальної власності без правовстановлюючих документів.
Відповідно до матеріалів перевірки Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №505-ДК від 18.07.2019р. „Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності” під час використання земель сільськогосподарського призначення комунальної та державної власності (земель запасу, резервного фонду), які не надані у власність, користування (оренду) на території Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області земельна ділянка (№ 1 у графічному додатку) площею 24 га, земельна ділянка (№2 у графічному додатку) площею 50,00 га, земельна ділянка (№ 3 у графічному додатку) площею 44 га, земельна ділянка (№6 у графічному додатку) площею 70 га використовуються фермерським господарством „Мир” без правовстановлюючих документів.
Листом Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області від 30.07.2019р. повідомлено, що вищезазначені земельні ділянки № 1, 2, 3, 6 - землі колективної власності колишніх КСП „Іскра” та КСП „Арцизький”, які згідно із Законом України від 10.07.2018р. № 2498 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні”, який набрав чинності з 01.01.2019р., перейшли до комунальної власності Мирнопільської сільської ради. Фактичним користувачем земельних ділянок є Фермерського господарства „Мир” в особі голови Табунщика Петра Григоровича.
Прокурором було зазначено, що згідно із зазначеними матеріалами перевірки, рішення, розпорядження, договори оренди, зареєстровані належним чином, у голови Фермерського господарства „Мир” на земельні ділянки комунальної форми власності площею 188,00 га, які розташовані на території Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області (за межами населеного пункту) відсутні.
Згідно з матеріалами перевірки Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №505-ДК від 18.07.2019р. внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок заподіяно матеріальну шкоду на суму 257304,32грн., яка розрахована відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Прокурором було зазначено суду, що враховуючи те, що Фермерським господарством „Мир” зазначені земельні ділянки використовувались за відсутності оформлених належним чином правовстановлюючих документів на землекористування, що не відповідає положенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України та є самовільним зайняттям земель комунальної власності Мирнопільської сільської ради Арцизького району, це є порушенням п. б ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України.
Прокурор зазначає, що вказані фактичні обставини підтверджуються актами обстеження земельних ділянок: №505-ДК/744/АО/10/01/-19 від 30.07.2019р., №505- ДК/746/АО/10/01/-19 від 30.07.2019р., №505-ДК/745/АО/10/01/-19 від 30.07.2019р., №505-ДК/743/АО/10/01/-19 від 30.07.2019, складеними державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Арцизькому, Саратському, Тарутинському районах Одеської області управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області. Також державним інспектором ГУ Держгеокадастру в Одеській області відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, розраховано розмір шкоди, спричинений самовільним зайняттям земельних ділянок загальною площею 188 га, який склав 257304,32грн.Факт використання Фермерським господарством „Мир” земельних ділянок №1, №2, №3, №6 загальною площею 188 га підтверджується листами Мирнопільської сільської ради Арцизького району №02-13/163 від 30.07.2019, №02-14/200 від 01.10.2019р., які містяться в матеріалах справи.
Крім того, згідно з інформацією Мирнопільської сільської ради Арцизького району №02-13/203 від 19.06.2020, Теплицької сільської ради №02-10/128 від 29.01.2021р. Мирнопільська сільська рада з Фермерським господарством „Мир” договорів оренди на вищевказані земельні ділянки не укладала, однак Фермерським господарством „Мир” у вигляді орендної плати сплачено до бюджету Мирнопільської сільської ради впродовж січня - липня 2020 року 238473,70 грн, за серпень - жовтень 2020 року 13188,24 грн., всього за 2020 рік сплачено 251661,94 грн., що підтверджується виписками по рахунку Мирнопільської сільської ради, наданими Теплицькою сільською радою Болградського району Одеської області. Разом з цим, Теплицька сільська рада повідомляла, що у користуванні Фермерського господарства „Мир” упродовж 2019-2020 років інших земельних ділянок комунальної власності не перебувало (лист Теплицької сільської ради №02-10/518 від 29.04.2021). Згідно з інформацією Арцизької районної державної адміністрації, лист від 08.10.2020р. №1474/01-32/2115, договори оренди вищевказаних земельних ділянок з Фермерським господарством „Мир” не укладались, що також підтверджується листом відділу в Арцизькому районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 08.10.2020р. №157/102-20.
Отже, як зазначає прокурор, Фермерське господарство „Мир” здійснило самовільне зайняття земельної ділянки загальною площею 188 та, що знаходиться за межами населеного пункту на території Мирнопільської сільської ради Арцизького району.
Надаючи пояснення, Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області було зазначено суду, що згідно з підпунктами 30, 34 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 21.05.2021 № 248, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням та вживає заходів щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Як зазначає позивач, Головним управлінням прийнято наказ від 18.07.2019р. № 505-ДК „Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності”.
На виконання Наказу, управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління здійснено державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної форми власності (земель запасу, резервного фонду), які не надані у власність, користування (оренду), на території Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області.
За поясненнями позивача, рішення, розпорядження, договори оренди, зареєстровані належним чином, у голови фермерського господарства «Мир» Табунщика Петра Григоровича на земельні ділянки комунальної форми власності площею 188,00 га, які розташовані на території Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області (за межами населеного пункту), відсутні.
Позивачем було зазначено суду, що він з підставами та обґрунтуванням стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки з посиланнями на норми чинного законодавства зазначені в позовній заяві керівника Белградської окружної прокуратури Одеської області згоден та враховуючи вищевикладене, він підтримує в повному обсязі позовні вимоги керівника Болградської окружної прокуратури Одеської області, зазначені в позовній заяві.
Відповідно до наданого відзиву, Фермерським господарством „Мир” було зазначено суду, що відповідач не визнає позовні вимоги. За поясненнями відповідача, земельна ділянка розташована на території Теплицької міської ради, та знаходиться виключно в її юрисдикції, і тільки її інтереси могли б бути порушені самовільним зайняттям земельної ділянки та звернувшись до суду з позовом прокурор вийшов за межі своїх повноважень.
Посилаючись на ст. 6, ст. 7 та ст. 140 Конституції України, відповідачем було зазначено суду, що між державою, в особі органів законодавчої, виконавчої та судової влади, і територіальними громадами, в особі органів місцевого самоврядування, існує певна різниця. Останні не є частиною державної влади, оскільки можуть самостійно (тобто незалежно від держави та її органів) вирішувати питання місцевого значення. Відповідно, інтереси територіальної громади, в принципі, можуть не співпадати з інтересами держави (хоча останні мають пріоритет).
Посилаючись на ст. 121 Конституції України, відповідачем зазначалось суду, що про право прокуратури на представництво інтересів територіальних громад у зазначеній нормі Основного закону нічого не сказано, що вже викликає сумніви у конституційності повноважень прокурорів представляти в суді інтереси місцевих рад.
За поясненнями відповідача, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, у позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Тобто, виходячи з вимог ЦПК і ГПК та їх офіційного тлумачення Конституційним Судом України, органи прокуратури можуть представляти лише ті органи місцевого самоврядування, які наділені повноваженнями органів виконавчої влади.
Враховуючи вимоги Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, місцеві ради, як органи місцевого самоврядування, не наділені жодними делегованими повноваженнями органів виконавчої влади. Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, делегованими повноваженнями можуть наділятися лише виконавчі органи місцевих рад. Разом з тим, як вказує відповідач, стосовно повноважень місцевих рад поділ повноважень на власні та делеговані відсутній, і це дає підстави стверджувати, що місцеві ради не наділені делегованими повноваженнями органів виконавчої влади. Отже, тільки місцева рада, як орган місцевого самоврядування, може приймати рішення щодо передачі іншим органам, у тому числі прокуратурі, повноважень щодо управління майном, включаючи подання позовів про витребування такого майна із чужого незаконного володіння.
Таким чином, на думку відповідача, без відповідного делегування повноважень з боку місцевої ради, органи прокуратури не мають повноважень на пред'явлення від імені територіальної громади в особі відповідної місцевої ради позовів про витребування майна з чужого незаконного володіння.
Органами місцевого самоврядування є не лише місцеві ради, але і їх виконкоми. Останнім, з урахуванням положень Закону „Про місцеве самоврядування”, можуть делегуватися повноваження органів виконавчої влади і в такому випадку вони дійсно можуть підпадати під визначення органу, уповноваженого здійснювати відповідні повноваження держави. Про це вказано ще у вищезгаданому Рішенні КСУ від 08.04.99 р. № 1-1/99. Проте, як було зазначено вище, місцеві ради делегованих повноважень, як правило, не мають.
Також підставою для представництва прокурором інтересів держави має бути наявність порушень або загрози порушень цих самих інтересів. Отже, представляючи в судах місцеві ради та подаючи позови від їх імені, прокурори здійснюють захист інтересів територіальної громади, а не держави.
Таким чином, за послианням відповідача, результати аналізу чинного законодавства дають підстави вважати, що прокуратура не мала та не має законних повноважень на подання позовів і представництво в суді інтересів територіальних громад в особі відповідних місцеви.
Відповідачем зазначалось суду, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, здійснено в.о. начальника відділу контролю за використанням та охороною земель в Арцизькому, Саратському, Тарутинському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель головного Управління Дежгеокадастру в Одеській області громадянином К.Чебан. Увесь розрахунок вмістився на одному аркуші. До розрахунку не додано жодних посилань на нормативні документи, які були використати під час визначення збитків, та і взагалі, чи мав повноваження громадянин К.Чебан здійснювати таки розрахунки. Як свідчить практика, та як того вимагає законодавство України для визначення розміру шкоди має бути проведена відповідна експертиза.
Відповідно до наданої відповіді на відзив, посилаючись на п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності” (із змінами та доповненнями), ст. 5 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель”, Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. № 15 та Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затверджене наказом Держгеокадастру від 21.05.2021 № 248, прокурором було зазначено суду, що Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, як орган, який організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, уповноважений звертатися до суду.
Згідно з вимогами п. 5 ст. 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно даних, наявних у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, щодо Мирнопільської сільської ради Арцизького району (код ЄДРПОУ: 04380873) 19.04.2021 внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій громад Одеської області від 12 червня 2020 року №720-р, відповідно до абзацу першого пункту 71 розділу V Прикінцеві та перехідні положення Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Одеської області згідно з додатком.
Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій громад Одеської області» від 12 червня 2020 року №720-р, територія Мирнопільської територіальної громади увійшла до складу території Теплицької територіальної громади.
Другою сесією восьмого скликання Теплицької сільської ради Арцизького району Одеської області прийнято рішення Про початок реорганізації Веселокутської сільської ради та Мирнопільської сільської ради шляхом приєднання до Теплицької сільської ради від 24.12.2020 року №15-УІІІ, пунктом 2 якого вирішено почати процедуру реорганізації Мирнопільської сільської ради (ЄДРПОУ 04380873, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 154, с. Мирнопілля, Арцизького району, Одеської області, 68413), шляхом приєднання до Теплицької сільської ради (код 04377428, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 135, с. Теплиця, Арцизького району, Одеської області, 68421) та встановлено, що Теплицька сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Мирнопільської сільської ради.
До Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис № 1005271120008000621 від 19.04.2021 року про державну реєстрацію припинення Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області, підстава: рішення щодо реорганізації. Дані про юридичних осіб-правонаступників: Теплицька сільська рада Арцизького району Одеської області код ЄДРПОУ: 04377428.
Таким чином, за поясненнями прокурора, функції і повноваження Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області передані до Теплицької сільської ради. Теплицька сільська рада є правонаступником всього майна, всіх прав та обов'язків Мирнопільської сільської ради. За таких обставин, Теплицька сільська рада є органом, що здійснює контроль за надходженням таких коштів до бюджету.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
З огляду на викладене, прокурором було зазначено суду, що органом, що є отримувачем коштів, нарахованих за самовільне використання земельної ділянки та уповноваженим звертатися до суду з позовом про стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, є Теплицька сільська рада Белградського (Арцизького) району Одеської області.
Крім того, прокурором було зазначено суду, що із положень законодавства, а саме вимог Закону України «Про прокуратуру», Господарського процесуального кодексу України вбачається, що представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює відповідний орган. При цьому, прокурор не зобов'язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів. Відповідну правову позицію з цього приводу було висловлено Верховним Судом у постанові від 16.04.2019 у справі №910/3486/18, яка у відповідності до ч. 6 ст. 13 Закону України „Про судоустрій та статус суддів”, є обов'язковою при застосуванні аналогічних норм права.
Прокуратурою 22.05.2020р., 18.12.2020 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області направлено запит про вжиті заходи щодо стягнення матеріальної шкоди, спричиненої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок. Згідно відповідей Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 24.06.2020 № 10-15-0.6-6527/2-20 від 21.01.2021 №-15-0.44- 107/90-21, Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області заходи щодо стягнення заподіяної шкоди у судовому порядку не вживались.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги, що Теплицькою сільською радою Болградського (Арцизького) району та Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області, як відповідними органами, уповноваженими здійснювати функції держави у виниклих спірних правовідносинах, не вжито жодних заходів, направлених на захист інтересів держави в сфері земельних відносин, вбачаються підстави для вжиття органами прокуратури заходів представницького характеру, у зв'язку з чим, з метою поновлення державних інтересів, прокуратура і звернулася до суду з вказаним позовом.
Надаючи заперечення на відповідь на відзив, Фермерським господарством „Мир” було зазначено суду, що прокуратура Болградського району не мала повноважень щодо звернення до суду із позовом тому що, не наведено, які саме збитки самовільним зайняттям земельних ділянок завдано Головному управлінню Держгеокадастру в Одеській області. Також відповідачем зверталась увага на перерахування ним на користь Мирнопільської сільської ради грошових коштів на користування землею.
Відповідачем було зазначено суду, що Мирнопільська сільська рада була обізнана про те, що відповідач обробляє землі, що належать громаді без укладання договорів оренди, однак, будь яких дій, направлених на захист своїх цивільних прав та інтересів, передбачених ст. 16 ЦК України, не приймала.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури та представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про судоустрій та статус суддів”, суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Згідно ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Надаючи оцінку доводам, викладеним в позові, та обґрунтуванням позовних вимог, зазначеним Керівником Болградської окружної прокуратури Одеської області в позовній заяві в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Теплицької сільської ради Болградського (Арцизького) району Одеської області та направленим на стягнення з Фермерського господарства „Мир” шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки у розмірі 257304,32 грн., суд зазначає таке.
Судом з'ясовано, що відповідно до матеріалів перевірки Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №505-ДК від 18.07.2019р. „Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності” під час використання земель сільськогосподарського призначення комунальної та державної власності (земель запасу, резервного фонду), які не надані у власність, користування (оренду) на території Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області земельна ділянка (№ 1 у графічному додатку) площею 24 га, земельна ділянка (№2 у графічному додатку) площею 50,00 га, земельна ділянка (№ 3 у графічному додатку) площею 44 га, земельна ділянка (№6 у графічному додатку) площею 70 га використовуються фермерським господарством „Мир” без правовстановлюючих документів.
Судом встановлено та не спростовано відповідачем за час розгляду даної справи, що Фермерським господарством „Мир” на момент перевірки використовувались земельні ділянки загальною площею 188 га.
Відділом в Арцизькому районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області поінформовано, що вищезазначені земельні ділянки загальною площею 188,00 га за формою власності - комунальна, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення: 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Не відносяться до особливо цінних земель.
Листом Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області від 30.07.2019р. повідомлено, що вищезазначені земельні ділянки № 1, 2, 3, 6 - землі колективної власності колишніх КСП „Іскра” та КСП „Арцизький”, які згідно із Законом України від 10.07.2018р. № 2498 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні”, який набрав чинності з 01.01.2019р., перейшли до комунальної власності Мирнопільської сільської ради. Фактичним користувачем земельних ділянок є Фермерського господарства „Мир” в особі голови Табунщика Петра Григоровича.
Отже, судом з'ясовано, що згідно із зазначеними матеріалами перевірки рішення, розпорядження, договори оренди, зареєстровані належним чином, у Фермерського господарства „Мир” на земельні ділянки комунальної форми власності площею 188,00 га, які розташовані на території Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області (за межами населеного пункту) відсутні.
Згідно з матеріалами перевірки Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №505-ДК від 18.07.2019р. внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок заподіяно матеріальну шкоду на суму 257304,32грн., яка розрахована відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Відповідно до статті 2 Закону України „Про оренду землі”, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України,Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Судом враховано доводи прокурора, що чинним законодавством України, яке регулює договірні відносини, не передбачено усних угод на добровільне внесення коштів до місцевого бюджету за фактичне користування земельною ділянкою. Розпорядження земельними ділянками комунальної власності, сільськогосподарського призначення, які не надані у власність або у користування громадянам чи юридичним особам, має здійснюватися в порядку ст. 122, 123 Земельного кодексу України, та з урахуванням статті 134 Земельного кодексу України, після формування їх як об'єкта цивільно-правових відносин відповідно до вимог статті 79-1 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” визначено, зокрема, що самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до з ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Згідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Отже, під самовільним зайняттям земельної ділянки слід розуміти будь-які дії особи, які свідчать про заволодіння та/або користування земельною ділянкою за відсутності рішення органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи державного органу приватизації про передачу у власність чи надання у користування земельної ділянки або правочину, яким засвідчується перехід прав на земельну ділянку від попереднього власника чи землекористувача до особи, що заволодіває земельною ділянкою, а так само за відсутності інших передбачених законодавством юридичних фактів, які підтверджують виникнення в особи права власності чи користування земельною ділянкою.
Приймаючи до уваги наявні в матеріалах справи докази, доводи та пояснення учасників справи, а також враховуючи встановлені судом обставини за час розгляду даної справи, суд приходить до висновку, що Фермерським господарством „Мир” було здійснено самовільне зайняття земельної ділянки загальною площею 188 га, що знаходиться за межами населеного пункту на території Мирнопільської сільської ради Арцизького району.
Також, вказані фактичні обставини підтверджуються актами обстеження земельних ділянок: №505-ДК/744/АО/10/01/-19 від 30.07.2019р., №505- ДК/746/АО/10/01/-19 від 30.07.2019р., №505-ДК/745/АО/10/01/-19 від 30.07.2019р., №505-ДК/743/АО/10/01/-19 від 30.07.2019, складеними державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Арцизькому, Саратському, Тарутинському районах Одеської області управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області.
Також державним інспектором ГУ Держгеокадастру в Одеській області відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, розраховано розмір шкоди, спричинений самовільним зайняттям земельних ділянок загальною площею 188 га, який складає 257304,32грн.
Також, факт використання Фермерським господарством „Мир” земельних ділянок №1, №2, №3, №6 загальною площею 188 га підтверджується листами Мирнопільської сільської ради Арцизького району №02-13/163 від 30.07.2019, №02-14/200 від 01.10.2019р., які містяться в матеріалах справи.
Крім того, згідно з інформацією Мирнопільської сільської ради Арцизького району №02-13/203 від 19.06.2020, Теплицької сільської ради №02-10/128 від 29.01.2021р., з'ясовано, що Мирнопільська сільська рада з Фермерським господарством „Мир” договорів оренди на вищевказані земельні ділянки не укладала, однак Фермерським господарством „Мир” у вигляді орендної плати сплачено до бюджету Мирнопільської сільської ради впродовж січня - липня 2020 року у розмірі 238473,70 грн, за серпень - жовтень 2020 року в сумі 13188,24 грн., всього за 2020 рік сплачено 251661,94 грн., що підтверджується виписками по рахунку Мирнопільської сільської ради, наданими Теплицькою сільською радою Болградського району Одеської області. Разом з цим Теплицька сільська рада повідомляла, що у користуванні Фермерського господарства „Мир” упродовж 2019-2020 років інших земельних ділянок комунальної власності не перебувало (лист Теплицької сільської ради №02-10/518 від 29.04.2021).
Згідно з інформацією Арцизької районної державної адміністрації (лист від 08.10.2020р. №1474/01-32/2115), договори оренди вищевказаних земельних ділянок з Фермерським господарством „Мир” не укладались, що також підтверджується листом відділу в Арцизькому районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 08.10.2020р. №157/102-20.
Будь-які дії, направлені на фактичне використання земельної ділянки без оформлення права власності на земельну ділянку або права постійного користування чи права оренди земельної ділянки в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", є самовільним заняттям земельної ділянки. (Правова позиція визначена у постанові Верховного Суду від 20.02.2020 у справі №1940/1655/18).
Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначені підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності.
Згідно з п. б ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання про надання земельної ділянки у власність вирішується на пленарному засіданні ради - сесії.
Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Суд зазначає, що жодних рішень щодо передачі у власність або користування Фермерському господарству „Мир” вказаних земельних ділянок не приймалось, зворотного відповідачем за час розгляду справи суду доведено не було, жодних доказів на спростування встановлених обставин надано не було.
Суд зазначає, що використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів порушує зазначені державні інтереси, унеможливлює правомірне отримання коштів за таке користування та перешкоджає законному розпорядженню земельними ділянками.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно з положеннями ст. 122 Земельного кодексу України, органами, уповноваженими здійснювати функції держави у виниклих спірних правовідносинах, є Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, Мирнопільська сільська рада Арцизького району Одеської області.
Відповідно до Постанови Верховної ради України від 17 липня 2020 року №807-ІХ „Про утворення та ліквідацію районів” та Розпорядження Кабінету Міністрів України №720-р від 12.06.2020 „Про визначення адміністративних центрів та затвердження території територіальних громад Одеської області” територія Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області увійшла до складу Теплицької територіальної громади Белградського району Одеської області. Таким чином одним із позивачів у дані позовній заяві є Теплицька сільська рада, яка є правонаступником Мирнопільської сільської ради Арцизького району Одеської області.
Згідно з пп. «а» п. 25-1 ч. 4 Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Таким чином державним органом, що здійснює функцію контролю за додержанням земельного законодавства, у тому числі за дотриманням органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю є Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.
Відповідно до вимог ст. 53 ГПК України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" у даному випадку прокурор звертається до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру в Одеській області та Теплицької сільської ради Белградського (Арцизького) району Одеської області.
Приймаючи до уваги зазначені обставини, судом не приймаються доводи та твердження відповідача щодо відсутності відповідних повноважень, оскільки повністю спростовуються з'ясованими обставинами за час розгляду справи.
За правилами ст. ст. 4, 5 Земельного кодексу України, земельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель. Земельне законодавство базується на таких принципах: поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; забезпечення раціонального використання та охорони земель; забезпечення гарантій прав на землю; пріоритету вимог екологічної безпеки.
Відповідно до норм ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України. майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З урахуванням вищенаведеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги Керівника Болградської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській, Теплицької сільської ради Болградського (Арцизького) району Одеської області про стягнення з Фермерського господарства „Мир” шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки у розмірі 257304,32 грн., є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Приписами ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Згідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи усе вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Керівника Болградської окружної прокуратури Одеської області в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати у розмірі 3859,57грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позовну заяву Керівника Болградської окружної прокуратури Одеської області - задовольнити повністю.
2.Стягнути з Фермерського господарства „Мир” (68413, Одеська обл., Арцизький район, с. Мирнопілля, вул. Шкільна, буд. 2; код ЄДРПОУ 22499360) на користь держави в особі Теплицької сільської ради Арцизського району Одеської області (68421, Одеська обл., Болградський район, с. Теплиця, вул. Центральна, №135, ЄДРПОУ 04377428) шкоду, завдану самовільним зайняттям земельної ділянки у розмірі 257304 (двісті п'ятдесят сім тисяч триста чотири) грн. 32 коп., перерахувавши їх за платіжними реквізитами: розрахунковий рахунок: ГУДКСУ в Одеській області (с. Теплиця), код ЄДРПОУ отримувача 37607528, номер Казначейство України (ЕАП) UA 918999980314060611000015642, МФО 899998, код доходу 24062200.
3.Стягнути з Фермерського господарства „Мир” (68413, Одеська обл., Арцизький район, с. Мирнопілля, вул. Шкільна, буд. 2; код ЄДРПОУ 22499360) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; код отримувача за ЄДРПОУ 03528552; рахунок отримувача UA 808201720343100002000000564; банк отримувача: ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 3859 (три тисячі вісімсот п'ятдесят дев'ять) грн. 57 коп.
Повний текст рішення складено 20 жовтня 2021 р.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Т.Г. Д'яченко