Рішення від 12.10.2021 по справі 640/11892/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12.10.2021Справа № 640/11892/20

За позовом Головного управління Державної податкової служби у місті Києві

до Приватного нотаріуса ОСОБА_1

пропро відміну державної реєстрації

Суддя Борисенко І.І.

Секретар судового засідання Холодна Н.С.

За участі представників сторін: згідно протоколу судового засідання.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.04.2021 матеріали справи № 640/11892/20 передані на розгляд Господарського суду міста Києва.

Згідно штампу відділу канцелярії справа № 640/11892/20 надійшла до Господарського суду міста Києва - 07.06.2021.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.06.2021 справу № 640/11892/20 передано на розгляд судді Борисенко І.І.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.06.2021 справу № 640/11892/20 прийнято до провадження, розгляд справи вирішено здійснити у порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 20.07.2021.

В підготовчих засідання оголошувались перерви.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.09.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 12.10.2021.

Відповідно до ст. 194 ГПК України завданням розгляду справи по суті є розгляд і вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.

При розгляді справи по суті в судовому засіданні 12.10.2021 судом було заслухано вступне слово позивача та відповідача, з'ясовано обставини справи та досліджено докази відповідно до ст.ст. 208-210 ГПК України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення,

У судовому засідання 12.10.2021 судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

24.02.2020 Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Легбанк" звернулася до відповідача - приватного нотаріуса ОСОБА_1 з пакетом документів для проведення реєстраційної дії - державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті ліквідації Публічного акціонерного товариства "Легбанк" .

Як вказує у відзиві відповідач, зважаючи що в комп'ютерній програмі "Автоматизоване робоче місце "Єдиний державний реєстр" була відсутня технічна можливість здійснити реєстраційну дію "Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті ліквідації", відповідачем було здійснено звернення на гарячу лінію Державного підприємства "Національні інформаційні системи" та проведено реєстраційну дію "Внесення рішення засновників щодо припинення юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації" виключно з технічних причин.

В подальшому, реєстратором було прийнято рішення про зупинення розгляду документів, поданих Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Легбанк" на 15 календарних днів з дати зупинення через наявність підстав, що визначені пунктом першим частиною першої статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", а саме: подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі.

Далі, 03.03.2020 приватним нотаріусом ОСОБА_1 проведено спірну дію - державну реєстрацію припинення юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Легбанк", що відображено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, витяг з якого міститься в матеріалах справи (а.с.32).

За твердженням Позивача, державна реєстрація припинення юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Легбанк" була здійснена всупереч вимогам законодавства за принципом мовчазної згоди, з огляду на наявність у юридичної особи податкової заборгованості, про що до Головного територіального управління юстиції у м. Києві було направлено відповідне повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.67.2 ст.67 ПК України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:

припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Частиною 1 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (тут і далі, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:

1) відповідних заяв про державну реєстрацію;

2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;

3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Відповідно до ч.13 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Підстави для відмови у державній реєстрації визначені у ч.1 ст.28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", а саме: 1) документи подано особою, яка не має на це повноважень; 2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії; 3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи; 3-1) заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці, крім випадку збільшення розміру такої частки; 4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку; 5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України; 6) документи суперечать статуту громадського формування; 7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи; 8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону; 9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, повязаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду; в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу; щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"; щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи; щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.

Таким чином, нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини визначено перелік документів, які необхідно подати для здійснення реєстраційної дії та встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації, зокрема, щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за виключенням банків щодо яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Як вбачається з матеріалів справи, внаслідок прийняття Національним банком України постанови від 26.02.2015 №135 (а.с.57) про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Легбанк", що було вчинено, зокрема, у відповідності до ст. 44 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 27.02.2015 №41 (а.с.58) розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства "Легбанк" та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Легбанк" Коваленка О.В. в порядку Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

З наявних в матеріалах справи описів документів, що надавались державному реєстратору для проведення реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації (а.с.59-60) заявником було подано всі передбачені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", що не заперечується позивачем.

При цьому, єдиним обґрунтуванням позовних вимог є наявність у Публічного акціонерного товариства "Легбанк" заборгованості з ПДВ у сумі 521 777, 94 грн. та з податку на прибуток у сумі 40 873 515,10 грн., що, на думку контролюючого органу, було забороною для вчинення відповідачем спірної реєстраційної дії щодо припинення юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Легбанк", за принципом мовчазної згоди.

Проте такі твердження позивача є безпідставними та повністю спростовуються нормами законодавства. Так, відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державний реєстратор проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.

Матеріали справи свідчать, що контролюючим органом було подано до Головного територіального управління юстиції у м. Києві повідомлення за формою №27-ОПП про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи від 23.02.2016 №1626502701378 (а.с.30), в якому зазначено про неможливість проведення перевірки, наявність податкового боргу, не повернення до контролюючого органу оригіналів документів, що видані платнику податків і підлягають поверненню відповідно до законодавства.

Суд критично ставиться до тверджень позивача про неможливість проведення перевірки зважаючи на не повернення до контролюючого органу оригіналів документів, оскільки зазначене не є визначеною у ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" підставою для відмови в здійсненні реєстрації припинення юридичної особи.

Крім того, враховуючи, що ліквідація Публічного акціонерного товариства "Легбанк" здійснювалась в порядку Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", наявність податкової заборгованості також не є підставою для відмови у здійсненні спірної реєстраційної дії, відповідно до ч. ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Враховуючи, що позивачем не наведено, а судом не встановлено наявності законодавчо визначених підстав для відмови у державній реєстрації, проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Легбанк" було здійснено у відповідності до положень законодавства, що регулює спірні правовідносини.

З огляду на конституційний принцип дії норми в часті та враховуючи встановлений ч. 2 ст. 19 Конституції України обов'язок органів державної влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відповідач, при проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Легбанк" обґрунтовано керувався нормами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", що були чинні на момент проведення відповідної реєстраційної дії.

З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, суд дійшов висновку щодо правомірності та законності проведення відповідачем державної реєстрації припинення юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Легбанк", внаслідок чого відсутні підстави для задоволення позовних вимог, з огляду на їх необґрунтованість.

У відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління Державної податкової служби у місті Києві до Приватного нотаріуса ОСОБА_1 про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст судового рішення складено та підписано 20.10.2021.

Суддя І.І.Борисенко