Справа № 565/1418/16-а
Провадження № 2-а/565/48/21
21 жовтня 2021 року м. Вараш
Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Малков В.В., розглянувши без виклику сторін матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, третя особа - Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»,
В провадженні суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, третя особа - Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».
Ухвалою суду від 23.09.2020 року провадження по даній справі зупинено до встановлення правонаступника відповідача Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Рівненській області.
З метою вирішення питання про поновлення провадження у справі судом направлено лист до Державної інспекції архітектури та містобудування України (далі- ДІАМ) про надання інформації щодо правонаступника Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Рівненській області. У відповідь на запит до суду надійшов лист голови ДІАМС.Кривоноса від 07.10.2021, обґрунтування якого зводяться до того, що органу, який є правонаступником Державної архітектурно-будівельної інспекції України немає, а ДІАМ є новоутвореним центральним органом виконавчої влади.
Разом з тим, з такими твердженнями не можу погодитись із наступних підстав.
Функції держави не зникають із ліквідацією юридичної особи публічного права (крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій, що потребуватиме відповідних змін у законодавстві), а тому, в будь-якому випадку, з урахуванням принципу безперервності влади, має бути вирішено питання про «функціональне» правонаступництво юридичної особи публічного права.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2014 року № 294 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 року № 219), Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в частині надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2020 року № 218 "Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (далі - Постанова № 218), постановлено ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію. При цьому, пунктом 2 Постанови № 218, постановлено утворити Державну сервісну службу містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізовує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в частині надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
20 березня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис № 10701100016047267 про перебування юридичної особи Державної архітектурно-будівельної інспекції України (код ЄДРПОУ 37471912) в стані припинення.
У подальшому, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 року №1340 "Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду" (далі - Постанова №1340), постановлено ліквідувати Державну сервісну службу містобудування України.При цьому, пунктом 1 Постанови № 1340 постановлено утворити Державну інспекцію архітектури та містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року №960 «Питання Державної інспекції архітектури та містобудування» постановлено погодитись з пропозицією Міністерства розвитку громад та територій про можливість здійснення Державною інспекцією архітектури та містобудування повноважень і виконання функцій з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Тобто з 15.09.2021 року ДІАМ набула спроможності здійснювати повноваження та функції, що закріплені у положенні про цю державну установу.
З урахуванням наведеного, вважаю, що після ліквідації Державної архітектурно-будівельної інспекції України та Державної сервісної служби містобудування України реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду згідно з пунктом 1 Постанови №1340 та положенням про Державної інспекції архітектури та містобудування України віднесено до повноважень новоутвореної Державної інспекції архітектури та містобудування України, у зв'язку з чим в даному випадку спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Згідно із розпорядженням Прем'єр-міністра України від 15.09.2021р. №1088-р «Про погодження утворення територіальних органів Державної інспекцією архітектури та містобудування» було вирішено погодитися з пропозицією Міністерства розвитку громад та територій щодо утворення територіальних органів Державної інспекції архітектури та містобудування як структурних підрозділів апарату зазначеної Інспекції за переліком згідно з додатком. Зокрема, на підставі вказаного розпорядження було утворено Управління ДІАМ у Рівненській області, яке проте на даний час фактично свої функції не здійснює.
Відповідно до ч.1 ст. 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Отже наявні всі підстави для поновлення провадження у даній справі та залучення в якості правонаступника Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Рівненській області - Державну інспекцію архітектури та містобудування України.
На підставі наведеного та керуючись ст.237, 256 КАС України, суддя -
Поновити провадження в справі №565/1418/16-а за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, третя особа - Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».
Залучити в якості правонаступника Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Рівненській області - Державну інспекцію архітектури та містобудування України (адреса: м.Київ, б-р Лесі Українки, 26).
Судове засідання у справі призначити на 10 годину 00 хвилин 11 листопада 2021 року у залі судових засідань Кузнецовського міського суду (м.Вараш, м-н Будівельників,3). В судове засідання викликати: позивача ОСОБА_1 , представника відповідача -Державної інспекції архітектури та містобудування України, представника третьої особи -Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»учасників справи.
Надіслати особам, які беруть участь у справі, копію цієї ухвали та судові повістки.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і окремому оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Малков В.В.