36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
06 травня 2010 р. Справа № 5/228
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул. Старий Поділ, 5, м. Полтава, Полтавська область, 36022
до 1. Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", вул. П.Комуни, 40-а, м. Полтава, Полтавська область, 36000
2. Опішнянського комбінату комунальних підприємств, смт. Опішня, Зіньківський район, Полтавська область
треті особи без самостійних вимог на предмет спору:
1. Полтавська обласна рада, м. Полтава
2. Управління майном Полтавської обласної ради, м. Полтава
про стягнення 30710,90 грн.
Суддя Гетя Н.Г.
Представники:
від позивача: Блищук В.Т.
від відповідача: 1. не з'явився; 2. не з'явився
від третіх осіб: 1. Заліський Ю.М.; 2. Ціленко О.О.
Суть справи: розглядається позовна заява про стягнення 30710,90 грн. заборгованості за договором № 91 від 10.02.2001 року.
Представник позивача позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомили.
Представники третіх осіб проти задоволення позовних вимог заперечують, посилаючись на те, що спірне майно було передане як індивідуально визначене, передача відбулася без пасивів, що вбачається, зокрема, з рішення Полтавської обласної ради від 07.08.2002 року, а також на те, що Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" жодним чином не є правонаступником Опішнянського комбінату комунальних підприємств в розумінні ст. ст. 37, 38 ЦК УРСР.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та третіх осіб, суд встановив:
10.02.2001 року між позивачем - Відкритим акціонерним товариством "Полтаваобленерго" (Зіньківська філія) та другим відповідачем - Опішнянським комбінатом комунальних підприємств був укладений договір № 91 на постачання електричної енергії (далі - договір).
У зв'язку з неналежним виконанням взятих на себе зобов'язань за Опішнянським комбінатом комунальних підприємств утворилася заборгованість за вищевказаним договором в сумі 34409,11 грн., що підтверджується, зокрема, актом звірки взаєморозрахунків (станом на 02.12.2002 року).
03.07.2003 року на підставі рішення другої сесії четвертого скликання Полтавської обласної ради "Про приймання-передачу майна спільної власності територіальних громад області" від 07.08.2002 року селищні системи водопостачання і водовідведення Опішнянського комбінату комунальних підприємств, що знаходяться за адресою: вул. Жовтнева, 21, смт. Опішня, Зіньківський район, Полтавська область, передано на баланс Обласного підприємства "Полтававодоканал", яке в подальшому було реорганізоване в Полтавське обласне державне комунальне підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Полтававодоканал", правонаступником якого, в свою чергу, є Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (далі - КП "Полтававодоканал"), створене згідно наказу Управління майном Полтавської обласної ради № 148 від 24.11.2005 року.
02.12.2002 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Тимчасового порядку перерахування субвенцій на проведення видатків з пільг та субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення та послуг зв'язку в 2002 році за рахунок надходжень до загального фонду державного бюджету відрахувань від плати за транзит природного газу через територію України та рентної плати за природний газ власного видобутку" (№ 95 від 28.01.2002 року) відбулося часткове погашення суми боргу шляхом зарахування на рахунок Зіньківської філії Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" грошових коштів в сумі 3662,00 грн., після чого заборгованість Опішнянського комбінату комунальних підприємств склала 30710,90 грн.
У зв'язку з вищевикладеним 18.07.2005 року позивачем подано заяву про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої він просить суд стягнути заборгованість в сумі 30710,90 грн. з КП "Полтававодоканал".
Враховуючи позицію Вищого господарського суду України, викладену в Інформаційному листі від 14.08.2007 року № 01-8/675, згідно якої сама лише відсутність посилання у заяві на приписи норми процесуального права не означає невідповідності заяви вимогам закону, при вирішенні заяви про уточнення позовних вимог господарський суд має виходити з ретельного дослідження змісту поданої заяви та співвідношення такого змісту з раніше заявленими позовними вимогами, суд, діючи за аналогією, вважає що у поданій 18.07.2005 року заяві позивач фактично відмовився від позову в частині стягнення боргу з Опішнянського комбінату комунальних підприємств.
Приймаючи до уваги те, що відмова позивача від позову в частині стягнення боргу в сумі 30710,90 грн. з Опішнянського комбінату комунальних підприємств не суперечить чинному законодавству та не порушує законні інтереси інших осіб, суд приймає відмову позивача від позову в цій частині.
За даних обставин провадження у справі в частині стягнення з Опішнянського комбінату комунальних підприємств заборгованості в сумі 30710,90 грн. підлягає припиненню на підставі п. 4 ст. 80 ГПК України.
Щодо вимог, пред'явлених до іншого відповідача - КП "Полтававодоканал", суд вважає за необхідне зазначити наступне.
В обгрунтування своїх вимог позивач посилається, зокрема, на п. 4 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" (№ 147/98-ВР від 03.03.1998 року), відповідно до якого, передача підприємств провадиться разом з усіма їх активами і пасивами, лімітами, фондами, планами фінансово-господарської діяльності тощо.
Згідно п. 1 ст. 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", під "підприємствами" розуміються цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів.
Висновком судово-економічної експертизи № 121-3/09 від 10.12.2009 року встановлено, що прийняті КП "Полтававодоканал" об'єкти системи водопостачання та водовідведення підпадають під визначення цілісного майнового комплексу в контексті визначень ЦМК, даних у Методиці оцінки вартості майна під час приватизації (затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 961 від 15.08.1996 року), Положенні про порядок віднесення майна до такого, що включається до складу ЦМК державних підприємств, які не підлягають приватизації, в т.ч. казенних підприємств, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 05.05.2001 року № 787, та Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
У відповідності до п. 1. Листа Вищого арбітражного суду України № 01-8/1076 від 05.10.1993 року "Про деякі питання практики застосування чинного законодавства при вирішенні спорів", при вирішенні питання про те, чи є об'єкт ... цілісним майновим комплексом, слід виходити з вимог ч. 1 ст. 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (№ 2269-XII від 10.04.1992 року), цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання. У разі виділення цілісного майнового комплексу структурного підрозділу підприємства складається розподільчий баланс.
Перший відповідач у наданому відзиві на позов та доповненні до нього з тим, що передані за договором системи водопостачання та водовідведення є цілісним майновим комплексом не погоджується, посилаючись на те, що вказане майно було передане виключно як індивідуально визначене відповідно до вимог ст. 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", з огляду на наступне:
- майно має індивідуальну характеристику - первісну вартість (3537868.44 грн.), залишкову вартість (2946577.16 грн.), та довжину, що вимірюється в погонних метрах;
- рішенням Полтавської обласної ради від 07.08.2002 року не було передано ні земельних ділянок, на якій розміщена система водопостачання та водовідведення, ні інших інженерних комунікацій;
- при здійсненні передачі основних фондів систем водопостачання та водовідведення на баланс ОП "Полтававодоканал" представниками комісії було підписано лише акт приймання-передачі від 03.07.2003 року, розподільчого балансу не складалося. Складання розподільчого акту не вимагалося й згідно п. 2 рішення Полтавської обласної ради від 02.08.2002 року, тобто передача спірного майна відбувалася без жодних застережень та додаткових майнових зобов'язань.
В обгрунтування свої заперечень перший відповідач посилається також на те, що згідно вимог ст. 37 ЦК УРСР (№ 1540-VI від 18.07.1963 року), юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання). При злитті і поділі юридичних осіб майно (права і обов'язки) переходить до нововиниклих юридичних осіб. При приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи її майно (права і обов'язки) переходить до останньої. Майно переходить в день підписання передаточного балансу, якщо інше не передбачене законом або постановою про реорганізацію. Згідно вимог ст. 38 ЦК УРСР, припинення державних організацій, що є юридичними особами, провадиться тим органом, за рішенням якого вони утворюються. Між тим, з моменту прийняття рішення Полтавської обласної ради від 07.08.2002 року Опішнянською селищною радою як представником власника територіальної громади смт. Опішня Зіньківського району не було прийнятно жодного рішення про реорганізацію Опішнянського комбінату комунальних підприємств шляхом приєднання до Обласного підприємства "Полтававодоканал" чи Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" з 2005 року.
Разом з тим, відповідно до пп. а) п. 2 рішення Полтавської обласної ради від 07.08.2002 року "Про приймання-передачу майна спільної власності територіальних громад області", селищні системи водопостачання та водовідведення, що знаходяться за адресою: вул. Жовтнева, 21, смт. Опішня, Зіньківський район, Полтавська область, передано з балансу Опішнянського комбінату комунальних підприємств, що є комунальною власністю територіальної громади смт. Опішня, на баланс Обласного підприємства "Полтававодоканал" безоплатно. У вказаному рішенні Полтавської обласної ради жодним чином не йдеться про передачу систем водопостачання та водовідведення разом з активами та пасивами, як стверджує позивач, відсутні будь-які посилання на п. 4 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", не визначено дане майно як цілісний майновий комплекс.
Рішення Полтавської обласної ради від 07.08.2002 року "Про приймання-передачу майна спільної власності територіальних громад області" не скасоване, позивачем не оскаржене, а отже є чинним.
Копія розподільчого балансу, надана Опішнянським комбінатом комунальних підприємств у відзиві, не може вважатися належним доказом з огляду на його неповноту (баланс підписано одноособово, не вказано найменування посад осіб, що його підписали тощо).
Наданий позивачем лист-гарантія від 24.12.2002 року не містить відомостей про період виникнення заборгованості, про її суму та про строк погашення.
У відповідності до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивачем не надано доказів передачі на баланс КП "Полтававодоканал" разом з об'єктами системи водопостачання та водовідведення заборгованості за договором № 91 від 10.02.2001 року в сумі 30710,90 грн.
За даних обставин посилання позивача на п. 4 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" є необргунтованим, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову в цій частині.
Таким чином, господарський суд, застосовуючи основні конституційні засади судочинства, принцип верховенства права, виходячи з фактичних обставин справи, з'ясування природи дійсних правовідносин між сторонами у даному спорі та чинного законодавства України, яке повинно застосовуватися до них при вирішенні спорів, дійшов висновку про часткову відмову у задоволенні позовних вимог та припинення провадження у справі відносно другого відповідача - Опішнянського комбінату комунальних підприємств.
Судові витрати у відповідності до вимог ст. 49 ГПК України покладаються на позивача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, п. 4 ст. 80, ст. ст. 82-85 ГПК України, суд -
1. В задоволенні позових вимог Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" відмовити.
2. Провадження у справі відносно Опішнянського комбінату комунальних підприємств припинити.
Суддя Гетя Н.Г.