Рішення від 05.05.2010 по справі 2-604-2010

Справа № 2 - 604/10 року

РІШЕННЯ

Іменем України

05 травня 2010 р. с. Леніне

Ленінський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючої судді: Трубнікова Ю.Л.

при секретарі: Резяпової А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Ленінському районі АРК про зобов'язання нарахувати недоотриману щомісячну соціальну допомогу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Ленінський районний суд Автономної Республіки Крим з позовом до відповідача про зобов'язання нарахувати недоотриману щомісячну соціальну допомогу за 2009 роки в сумі 1 240,20 грн.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутності.

У судове засідання представник відповідача не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи. Надав заперечення проти позову та клопотання про розгляд справи за відсутністю представника.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 "Положення про Пенсійний фонд України", затвердженого Указом Президента України, від 01.03.2001, № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Він є головним розпорядником коштів для виплати до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченої статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Статтею 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на Пенсійний фонд покладене керівництво та управлінь солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управлінь Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду. Згідно з п.п. 6 пункту 2.2. розділу 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженою Постановою Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року 16 8-2. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.03.2008 року № 209/14900 саме на територіальні управління Пенсійного фонду України в районах, містах, в районах в містах покладені обов'язки щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії. Крім того, головним розпорядником коштів для виплати до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченої статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», є Пенсійний фонд України. Таким чином, суд приходить до висновку, що належним відповідачем по справі, який зобов'язаний відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальній захист дітей війни», ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснювати нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги є Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРК.

Судом встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1. На кінець Великої Вітчизняної війни (2 вересня 1945 року) йому було менше 18 років, тому він є особою, яка віднесена до категорій осіб, визнаних дітьми війни. Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч. І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, № 1058-ІУ мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Згідно з ч.1 ст.62 Закону України від 19.12.2006 № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 2007 рік затверджений у наступному розмірі з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. Відповідно до ч. 3 ст.62 Закону України від 19.12.2006 № 489-У "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058 з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1%.

Відповідно зі ст.58 Закону України від 28.12.2007 року № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 2008 рік затверджений у наступному розмірі з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривень, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

Згідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2009 р.» прожитковий мінімум для осіб, яки втратили працездатність складає з 01 січня - 625 грн., з 1 липня - 630 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 №6-рп/2007 «У справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України, щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.ст.29, 36, ч.2 ст.56, ч.2 ст.62, ч. 1 ст.66, пп. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45. 46 ст.71, ст.ст.98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії) визнано такими, що не відповідають Конституції України ст. 111, та п.12 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Рішенням Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу І, пунктів 61,62, 63,66 розділу II, п. З розділу III Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. підпункт 2 п. 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р.» визнаний неконституційним. Рішення Конституційного суду набирає законної сили з моменту проголошення.

Суд враховує, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Таким чином, при визначенні розміру щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни в 2007-2009 роках необхідно керуватися статтею 6 Закону країни "Про соціальний захист дітей війни", а не положеннями Законів України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та "Про Державний бюджет України на 2009 рік", які визнані неконституційними. Відповідно, позивач має право отримувати допомогу в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» за період з липня по грудень 2007 року та по липень 2009 року, тобто з дня набрання чинності рішеннями Конституційного Суду України, оскільки позивач за час, що залишився до закінчення відповідного місяця, не втратив право вимоги отримати дану допомогу. В той же час згідно наданої УПФУ в Ленінському районі АР Крим відповіді, позивачу сплачено надбавку за січень - грудень 2009 р. 597,60 грн. Дана сума в розрахунку, наданому позивачем, врахована. Факт її отримання позивачем неоспорений.

У запереченнях на позов відповідач не погодився з позовом, оскільки вважає, що законодавчими актами України не врегульоване питання розміру мінімальної пенсії за віком для Закону України "Про соціальний захист дітей війни ", суд не може приймати за основу розрахунку мінімальний розмір пенсії, визначений статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки він застосується виключно для визначення розмірів пенсій, встановлених Законом. Суд вважає, що вказані доводи відповідача не можуть бути враховані при вирішені справи. Судом встановлено, що щомісячна державна соціальна допомога відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" розраховується на підставі мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначений частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно з частиною 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 1058-ІУ мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Зазначена норма Закону введена в дію згідно із Законом України від 25.03.2005 р. № 2505-ІУ. Як вбачається з заперечення Управляння Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРК позивачу нарахована та виплачується щомісячна державна соціальна допомога згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 28.05.2008 р. № 530.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з положеннями частини четвертої статті 8 Цивільно процесуального кодексу України у разі невідповідності нормативно-правового акта закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, вимоги позивача щодо зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за 2009 р. є правомірними та підлягають задоволенню .

Згідно ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Так, вирішуючи питання щодо стягнення з відповідачів судових витрат в рахунок відшкодування позивачу, суд знаходить вимоги обґрунтованими, оскільки вони підтверджені документально.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 7, 8, 10, 130, 131, 179, 208, 209, 212-215, 218, 223 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати відповідача Управління пенсійного Фонду України в Ленінському районі АРК нарахувати ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу за 2009 р. відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням вже проведених виплат.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРК на користь ОСОБА_1 судові витрати - судовий збір у сумі 51 (п'ятдесят одна) грн. 00 коп. та збір на інформаційно-технічне забезпечення цивільного процесу 120 (сто двадцять) грн. 00 коп., а всього у сумі 171 (сто сімдесят один) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до судової палати з цивільних справ Апеляційного Суду АРК у м. Феодосії через Ленінський районний суд АРК шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або без подання заяви про апеляційне оскарження при умові подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20 денний строк після подання заяви про апеляційне оскарження, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Трубніков Ю.Л.

З оригіналом згідно:

Суддя Трубніков Ю.Л

Рішення набрало законної сили „ „ ____________ 2010 р.

Оригінал рішення знаходиться в цивільній справі № 2 - 604/10 р.

Суддя Трубніков Ю.Л.

Справа № 2 - 604/10 року

РІШЕННЯ

Іменем України

(вступна та резолютивна частини)

05 травня 2010 р. с. Леніне

Ленінський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючої судді: Трубнікова Ю.Л.

при секретарі: Резяпової А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Ленінському районі АРК про зобов'язання нарахувати недоотриману щомісячну соціальну допомогу,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати відповідача Управління пенсійного Фонду України в Ленінському районі АРК нарахувати ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу за 2009 р. відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням вже проведених виплат.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі АРК на користь ОСОБА_1 судові витрати - судовий збір у сумі 51 (п'ятдесят одна) грн. 00 коп. та збір на інформаційно-технічне забезпечення цивільного процесу 120 (сто двадцять) грн. 00 коп., а всього у сумі 171 (сто сімдесят один) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до судової палати з цивільних справ Апеляційного Суду АРК у м. Феодосії через Ленінський районний суд АРК шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або без подання заяви про апеляційне оскарження при умові подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20 денний строк після подання заяви про апеляційне оскарження, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Трубніков Ю.Л.