Рішення від 19.10.2021 по справі 280/5545/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19 жовтня 2021 року Справа № 280/5545/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (м. Запоріжжя, адреса: 69057, м. Запоріжжя, вул. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по тексту, відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України н Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року без обмеження максимальним розміром на підставі довідки Запорізького обласною територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 04 червня 2021 року №940/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням зазначених у ній складових грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 07 липня 2021 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає протиправним висновок відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, викладений у листі від 19 березня 2021 року №3302-2746/А-02/8-0800/21. Позивач обґрунтовуючи свої позовні вимоги посилається на оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 04 червня 2021 року №940/с, видану Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 26 липня 2021 року надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№42220), в якому зазначає, що вимога здійснити перерахунок пенсії виходячи з грошового забезпечення з включенням інших видів, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям та іншим прирівняним особам з 01 січня 2018 року є протиправною. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглядаючи матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За результатами розгляду звернення позивача відповідач листом від 19 березня 2021 року №3302-2746/А-02/8-0800/21 відмовив йому у здійсненні з 01 січня 2018 року перерахунку та виплати пенсії з урахуванням окладу за посадою, званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (статтями 22, 46, 64, 92), Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (статтями 13, 43, 51, 63), Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (стаття 9), постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року за №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого 13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45, та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

Зокрема, згідно з частиною 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З 05 березня 2019 року (з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

З огляду на рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року за №7-рп/2016 (справа №1-38/2016) максимальний розмір пенсії позивача не може бути обмеженим.

Позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Відповідач листом від 19 березня 2021 року №3302-2746/А-02/8-0800/21 відмовив йому у здійсненні з 01 січня 2018 року перерахунку та виплати пенсії з урахуванням окладу за посадою, званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас суд звертає увагу, що в якості обґрунтування позовних вимог позивач посилається на оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 04 червня 2021 року №940/с, видану Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, видану Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, зокрема вказує, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є факт отримання пенсійним органом відповідної довідки про грошове забезпечення пенсіонера від уповноваженого органу.

З аналізу норм чинного законодавства суд дійшов висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від позивача або відповідного органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Суд звертає увагу, що оновлена довідка видана Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки лише 04 червня 2021 року, в той час як відповідь відповідачем про відмову у перерахунку надана листом від 19 березня 2021 року №3302-2746/А-02/8-0800/21.

Тобто, наведене свідчить, що ні позивач не звертався до відповідача із оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення, ні Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не надсилав на момент виникнення спірних правовідносин пенсійному органу оновлену довідку.

Суд не заперечує право позивача на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки від 04 червня 2021 року №940/с, проте, оскільки позовні вимоги обґрунтовані саме цією довідкою, в той час як на момент звернення позивача до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії такої довідки ще взагалі не існувало - суд не вбачає у діях відповідача протиправності.

Таким чином і позовна вимога про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року без обмеження максимальним розміром на підставі довідки Запорізького обласною територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 04 червня 2021 року №940/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням зазначених у ній складових грошового забезпечення - є передчасною, оскільки відповідач не відмовляв у перерахунку саме на підставі оновленої довідки від 04 червня 2021 року №940/с.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд звертає увагу на те, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законним та обґрунтованим, прийнятим чи вчиненим в межах наданих повноважень, містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,9, 77, 241, 243-246, 252, 263 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (м. Запоріжжя, адреса: 69057, м. Запоріжжя, вул. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Рішення виготовлено та підписано 19 жовтня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов