про відмову у відкритті касаційного провадження
19 жовтня 2021 року
м. Київ
справа № 620/1155/20
провадження № К/9901/36101/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.06.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі № 620/1155/20 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернулися до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, у якому просили:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з 25.04.2019 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4173,00 = 20865,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з 01.01.2020 - обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4723,00 = 23615,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області проводити такі перерахунки розміру пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 1 січня відповідного року в подальшому;
- зобов'язати надати письмові відповіді ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на їх заяви про перерахунок пенсії від 06.05.2019 (вх. № 868/У-12 та №867/М-12 відповідно) у законодавством визначений строк з вказанням розрахунку щомісячної пенсії та розрахунку пенсії за минулий час, виходячи з того, що розмір пенсії повинен рахуватися з 25.04.2019 у розмірі 20 865,00 грн. в місяць та з 01.01.2020 у розмірі 23 615,00 грн. в місяць.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.10.2020, позовні вимоги задоволено частково, внаслідок чого:
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з 25.04.2019 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4173,00 = 20865,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4723,00 = 23615,00 грн. без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 заяву ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , подану в порядку статей 382, 383 КАС України, було задоволено.
На виконання вищевказаної ухвали суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області 06.04.2021 надало до суду звіт про виконання рішення суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 поданий звіт ГУ ПФУ в Чернігівській області визнано таким, що не підтверджує виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020. Відповідачу встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 29.05.2020.
ГУ ПФУ в Чернігівській області 31.05.2021 надало до суду новий звіт про виконання рішення від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.06.2021, яка була залишена без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2021 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20, як такий, що підтверджує виконання рішення суду.
Не погодившись з такими судовими рішеннями, ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції.
Дослідивши зміст касаційної скарги ОСОБА_1 , колегія суддів дійшла висновку про те, що у відкритті касаційного провадження у цій справі належить відмовити з огляду на таке.
Приписами пункту 8 частини другої статті 129 Конституції України передбачено, що однією із основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Цей принцип конкретизований у положеннях частини першої статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) й частини першої статті 328 КАС України, згідно з якими учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їхнього перегляду в апеляційному порядку, можуть реалізувати право на їхнє оскарження у касаційному порядку тільки у визначених законом випадках.
Тлумачення положень частини другої статті 328 КАС України у їхньому взаємозв'язку з приписами частини першої статті 294 КАС України дає підстави для висновку, що у касаційному порядку можуть бути оскаржені тільки ухвали суду першої інстанції (після їхнього перегляду в апеляційному порядку) щодо:
1) забезпечення позову;
2) заміни заходу забезпечення позову;
3) повернення заяви позивачеві (заявникові);
4) відмови у відкритті провадження у справі;
5) залишення позову (заяви) без розгляду;
6) закриття провадження у справі;
7) відмови у відкритті провадження про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, відмови у задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами;
8) заміни сторони у справі (процесуальне правонаступництво) або сторони виконавчого провадження.
Зазначений перелік є вичерпним та не може тлумачитися розширено.
Отже, юридичні приписи частини другої статті 328 КАС України не передбачають можливості касаційного оскарження ухвали суду першої інстанції (після її перегляду судом апеляційної інстанції), яка постановлена за результатами розгляду заяви про накладення штрафу та інших питань судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах (відповідно до статті 382 КАС України).
Також Верховний Суд звертає увагу на те, що у цій ситуації заявнику були забезпечені належні процесуальні умови для реалізації основоположного права на апеляційний перегляд судового рішення, ухваленого в його справі, яке (таке право) гарантоване положеннями пункту 8 частини другої статті 129 Конституції України. Водночас касаційне оскарження означеного судового рішення положеннями КАС України не допускається.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
З огляду на те, що касаційна скарга ОСОБА_1 подана на судове рішення, яке не належить оскаржувати в касаційному порядку, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження треба відмовити.
Керуючись положеннями частини другої статті 328, приписами пункту 1 частини першої статті 333 КАС України, Верховний Суд
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.06.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі № 620/1155/20.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Суддя В.М. Кравчук
Суддя О.П. Стародуб