Постанова від 20.10.2021 по справі 260/514/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2021 рокуЛьвівСправа № 260/514/21 пров. № А/857/13533/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів Сеника Р.П., Шинкар Т.І.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційні скарги ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року, прийняте суддею Калинич в м. Рівне о 13 год. 45 хв. у справі № 260/514/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування (нарахування у меншому розмірі) та невиплати індексації грошового забезпечення в належному розмірі за період з 01 січня 2008 року по 25 листопада 2012 року.

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військову частину НОМЕР_1 ) вчинити дії щодо нарахування індексації грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 01 січня 2008 року по 25 листопада 2012 року січень 2008 року;

- визнати протиправною бездіяльність Мукачівського прикордонного загону щодо ненарахування (нарахування у меншому розмірі) та невиплати індексації грошового забезпечення в належному розмірі за період з 26 листопада 2012 року по 01 серпня 2018 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військову частину НОМЕР_2 ) вчинити дії щодо нарахування індексації грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 26 листопада 2012 року по 28 лютого 2018 року - січень 2008 року, а у період з 01.03.2018 року по 01 серпня 2018 року - березень 2018 року.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не проведення та не виплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2008 року по 31.12.2011 року.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2008 року по 31.12.2011 року (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) щодо не проведення та не виплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2014 року по 28.02.2018 року.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2014 року по 31.12.2015 року (з врахуванням раніше виплачених сум), із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року та за період проходження служби з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2008 року по 31.12.2011 року та з 01.01.2014 року по 28.02.2018 року, із застосуванням базового місяця січень 2008 року.

Не погодившись із рішення суду першої інстанції його оскаржили відповідачі, подавши апеляційні скарги, в яких просить це рішення скасувати та відмовити в задоволенні позову.

Позиція відповідачів у справі зводиться до того, що відповідачі не нарахували та не виплатили позивачу індексацію грошового забезпечення за вказаний ним період, через відсутність бюджетного фінансування на ці цілі.

Крім цього, відповідач - Чопський прикордонний загін зауважив, що у 2008 році здійснив виплату індексації позивач за період з січня по листопад із застосуванням базового місяця - січня 2008 року, у 2009 році здійснив виплату за січень, березень, квітень, жовтень та листопад із застосуванням базових місяців березень та червень, у 2010 році здійснив виплату за період з січня по липень та за листопад і грудень із застосуванням базового місяця червня, у 2011 році здійснив виплату за березень, квітень та вересень з урахуванням базових місяців квітня та жовтня, у 2012 році виплату індексації не здійснював, проте встановив базовий місяць квітень 2012 року.

Відповідач - Мукачівський прикордонний загін зауважив, що встановлення базового місяця для індексації грошового забезпечення є дискреційними повноваженнями відповідача.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що позивач з 31.01.2004 року по 02.11.2012 року проходив військову службу у військові частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

У період з 31.01.2004 року по 24.06.2004 року проходив службу на посаді офіцера продовольчої служби тилу ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У період з 24.06.2004 року по 23.10.2010 року проходив службу на посаді начальника продовольчої служби тилу ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У період з 23.10.2010 року по 25.04.2012 року проходив службу на посаді заступника начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 1 категорії (тип Б) з логістики Чопського прикордонного загону.

25.04.2012 року, у зв'язку зі штатними змінами, був перепризначений на посаду заступника начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » І категорії (тип Б) з логістики ІНФОРМАЦІЯ_1 , де проходив службу до 16.10.2012 року.

16.10.2012 року зарахований у розпорядження начальника Мукачівського прикордонного загону.

02.11.2012 pоку наказом начальника Чопського прикордонного загону № 362-ос, виключений зі списків особового складу загону у зв'язку з переміщенням для подальшого проходження служби до Мукачівського прикордонного загону.

Наказом начальника 27 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 01 серпня 2018 року № 268-ОС «По особовому складу» позивача звільнено з військової служби у запас.

27 жовтня 2020 року та 22 грудня 2020 року позивач звернувся до Мукачівського прикордонного загону та ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявами щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2008 року по 01 серпня 2018 року, за періоди проходження служби у цих прикордонних загонах на які отримав відповіді про нарахування індексації та застосування базових місяців за цей період.

На основі аналізу інформації, яку надали відповідачі, позивач вважає, що відповідачі нараховували та виплачували індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2008 року по 01 серпня 2018 року невірно та неповно, а тому звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 та 4 статті 9 Закону № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).

У статті 1 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, а з січня 2016 року - 103 відсотка.

Частинами 1, 2 та 6 статті 5 Закону № 1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення регулюються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).

У пункті 1-1 Порядку № 1078 визначено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно з п. 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:

1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів;

2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;

3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;

4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;

5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;

6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;

7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Таким чином, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

При цьому, індексація не нараховується, якщо розмір підвищення посадового окладу перевищує величину індексу споживчих цін.

Відповідач, відмовивши позивачу у проведенні індексації, не заперечує ту обставину, що позивач має право на виплату індексації, однак вказав, що індексація не може бути виплачена, оскільки у державному бюджеті відсутні кошти на ці цілі, а виплата індексації прямо залежить від бюджетного фінансування.

Проте, апеляційний суд вважає, що виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування, жодним чином, не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 07 серпня 2019 року у справі № 825/694/17 та постанові від 19 березня 2020 року у справі № 820/5286/17.

Отже, апеляційний суд зауважує, що позивач має право на індексацію грошового забезпечення за спірний період, а відповідачі обов'язок її виплатити, за винятком 2012 та 2013 року, оскільки, згідно з офіційними даними, які містяться на сайті Державної служби статистики України, поріг індексації не перевищив 101 відсотка та періоду з 01.03.2018 року по 01.08.2018 року оскільки поріг індексації не перевищив 103 відсотки.

Апеляційний суд встановив те, що відповідач - Чопський прикордонний загін у 2008 році виплатив індексацію грошового забезпечення на користь позивача у листопаді із застосування базового місяця - січня (зміна посадового окладу) (а.с.14). Таким чином, твердження відповідача про те, що він виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення у 2008 році за період з січня по листопад не відповідають дійсним обставинам справи. За інші місяці цього року відповідач не нарахував та не виплатив індексацію грошового забезпечення, хоча висловив позицію про застосування для нарахування індексації грошового забезпечення у цьому році базового місяця - січня.

У 2009 році Чопський прикордонний загін здійснив виплату позивачу індексації грошового забезпечення за січень, березень, квітень, жовтень та листопад із застосуванням базових місяців березень (зміна надбавки за виконання особливо важливих завдань) та червень (зміна військового звання).

У 2010 році Чопський прикордонний загін здійснив виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з січня по липень та за листопад і грудень із застосуванням базового місяця червня 2009 року та червня 2010 року (зміна надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії).

У 2011 році Чопський прикордонний загін здійснив виплату позивачу індексації грошового забезпечення за березень, квітень та вересень з урахуванням базових місяців квітня та жовтня (зміна премії).

У 2012 році Чопський прикордонний загін виплату індексації не здійснював, проте встановив базовий місяць квітень 2012 року. Водночас висловив позицію про застосування для нарахування індексації грошового забезпечення у цьому році базового місяця - квітня (зміна надбавки за виконання особливо важливих завдань.

За інші місяці у вказаних роках Чопський прикордонний загін не нарахував та не виплатив індексацію грошового забезпечення.

Також апеляційний суд встановив те, що Мукачівський прикордонний загін у 2012 році не нарахував та не виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення за листопад та грудень 2012 року. Аналогічно і у 2013 році.

У 2014 році Мукачівський прикордонний загін виплатив індексацію грошового забезпечення у вересні із застосування базового місяця січня 2013 року (зміна надбавки за класність та надбавки за особливості проходження служби.

У 2015 році Мукачівський прикордонний загін виплатив індексацію грошового забезпечення у листопаді та грудні із застосування базових місяців січня 2013 року (період січень-лютий) та березня 2015 року (період березень - грудень), оскільки у березні 2015 року відбулась зміна розміру премії.

У 2016 році Мукачівський прикордонний загін нарахував, однак не виплатив індексацію грошового забезпечення за січень-травень із застосуванням базового місяця - червень 2015 року та у грудні із застосуванням базового місяця - червень 2016 року.

У 2017 році Мукачівський прикордонний загін нарахував індексацію грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - червень 2016 року, однак не виплатив її.

У 2018 році Мукачівський прикордонний загін не нарахував та не виплатив індексацію грошового забезпечення, однак вказав на базовий місяць - березень 2018 року.

Перевіряючи правильність застосування базового місяця для індексації грошового утримання за цей період, апеляційний суд зазначає наступне.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок № 1078), який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до січня 2016 року - 101 відсотка). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 2 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Пункт 5 Порядку № 1078 (у редакції до 01.12.2015 року) передбачав, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Враховуючи положення Порядку № 1078 (у редакції до 01.12.2015 року) місяць, в якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим. У разі підвищення військовослужбовцю грошового забезпечення, для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться грошове забезпечення до підвищення у розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Якщо відбувається підвищення грошового забезпечення на суму меншу, ніж сума індексації, має бути здійснено підвищення грошового забезпечення та додано суму індексації, визначену з урахуванням суми підвищення грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі -Постанова № 1294), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 5 пункту 5 Порядку № 1078, у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Апеляційний суд встановив те, що з січні 2008 року набрала чинності нова Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка затверджена Постановою № 1294

Отже, з 1 січня 2008 року базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став січень 2008 року. У 2008 року Чопський прикордонний загін виплатив позивачу індексацію лише у листопаді. Отже, позивач має право, а відповідач обов'язок нарахувати та виплати позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2008 року по 31.10.2008 року та за грудень 2008 року із застосуванням базового місяця для індексація січня 2008 року.

У березні 2009 року у позивача відбулась зміна надбавки за виконання особливо важливих завдань, а у червні того ж року зміна військового звання, внаслідок чого відповідні надбавки, які є щомісячними виплатами, а отже складовими грошового забезпечення позивача, виплачувались позивачу у більшому розмірі. Виходячи із цих обставин та наведених вище норм права, вказані вище місяці є базовими для індексації грошового забезпечення у цьому році.

У 2009 році Чопський прикордонний загін здійснив виплату позивачу індексації грошового забезпечення лише за січень, березень, квітень, жовтень та листопад із застосуванням базових місяців березень (зміна надбавки за виконання особливо важливих завдань та червень (зміна військового звання). Отже, позивач має право, а відповідач обов'язок нарахувати та виплати позивачу індексацію грошового забезпечення за лютий 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації - січня 2008 року, за травень із застосуванням базового місяця для індексації - березня 2009 року, за червень, липень, серпень, вересень та грудень із застосуванням базового місяця для індексації - червня 2009 року.

У червні 2010 року у позивача відбулась зміна надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії, внаслідок чого така надбавка виплачувалась у більшому розмірі. Тому з червня 2010 року грошове забезпечення позивача підлягає індексації з врахування червня 2010 року як базового місяця.

У 2010 році Чопський прикордонний загін здійснив виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з січня по липень та за листопад і грудень із врахуванням червня 2009 року та червня 2010 року як базових місяців. Отже, позивач має право, а відповідач обов'язок нарахувати та виплати позивачу індексацію грошового забезпечення за серпень-жовтень 2010 року із застосуванням базового місяця для індексації - червня 2010 року.

У квітні та жовтні 2011 року відбулась зміна щомісячної премії позивача, внаслідок чого премія виплачувалась у більшому розмірі. Тому з квітня та жовтня 2011 року грошове забезпечення позивача підлягає індексації з врахування квітня та жовтня як базових місяців за відповідний період. Чопський прикордонний загін здійснив виплату позивачу індексації грошового забезпечення за березень, квітень та вересень з урахуванням базових місяців червня 2010 року, квітня та жовтня 2011 року. Отже, позивач має право, а відповідач обов'язок нарахувати та виплати позивачу індексацію грошового забезпечення за січень-лютий 2011 року із застосуванням базового місяця для індексації - червня 2010 року, за травень-серпень із застосуванням базового місяця для індексації - квітня 2011 року, за жовтень-грудень із застосуванням базового місяця для індексації - жовтня 2011 року.

Як зазначено вище, у 2012 році та 2013 році поріг індексації не перевищував 101 відсотка. Тому вимоги позивача до відповідача про проведення індексації грошового забезпечення на 2012 рік та 2013 рік є безпідставними.

У 2014 році позивач проходив службу у Мукачівському прикордонному загоні.

У 2014 році відповідач виплатив індексацію грошового забезпечення лише у вересні із застосування базового місяця січня 2013 року.

Апеляційний суд встановив, що у січні 2013 року відбулась зміна надбавки за класність та надбавки за особливості проходження служби, які є складовими грошового забезпечення позивача. Отже, січень 2013 року є базовим для нарахування та виплати індексації у 2014 році, оскільки у 2014 році зміни складових грошового забезпечення позивача не відбулось.

Отже, позивач має право, а відповідач обов'язок нарахувати та виплати позивачу індексацію грошового забезпечення за січень-серпень та жовтень-грудень 2014 року із застосуванням базового місяця для індексації - січня 2013 року.

У березні 2015 році відбулась зміна розміру премії позивача, тому березень 2015 року є новим базовим місяцем для індексації грошового забезпечення позивача. Відповідач виплатив індексацію грошового забезпечення у 2015 році лише у листопаді та грудні.

Отже, позивач має право, а відповідач обов'язок нарахувати та виплати позивачу індексацію грошового забезпечення за січень-лютий із застосуванням базового місяця для індексації - січня 2013 року, а за березень - жовтень із застосуванням базового місяця для індексації - березня 2015 року.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції з 01.12.2015 року), передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Виходячи з аналізу наведених норм, базовим місяцем для індексації грошових доходів населення вважається місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів).

У березні 2018 року відбулось чергове підвищення посадових окладів військовослужбовців, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в частині розмірів посадових окладів.

Отже, березень 2018 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення з березня 2018 року

Оскільки у 2016, 2017 та з січня по лютий 2018 року посадовий оклад позивача не змінювався, то базовим місяцем для індексації грошових доходів позивача залишається березень 2015 року.

З довідки про нарахування та виплату індексації слідує, що з червня 2016 року позивач застосовує невірний базовий місяць, а саме червень 2016 року.

Водночас, як зазначено вище, у період з березня 2018 року по серпень 2018 року поріг індексації не перевищував 103 відсотки.

Враховуючи те, що відповідач застосував для розрахунку індексації грошового забезпечення позивача, за період з 01.01.2008 року по 31.05.2016 року, правильні базові місяці, однак не нарахував та не виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення в повному обсязі, апеляційний суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача під час проведення індексації грошового забезпечення позивача за цей період.

Що стосується періоду з 01 червня 2016 року по 28 лютого 2018 року, то апеляційний суд встановив те, що зміна посадового окладу за цей період не відбулась, а тому базовим місяцем для індексації грошового забезпечення позивача залишається березень 2015 року, а червень 2016 року.

Щодо способу захисту порушеного права позивача, апеляційний суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На переконання апеляційного суду, для належного захисту прав позивача необхідно визнати протиправними дії Чопського прикордонного загону щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2008 року по 31.10.2008 року та з грудня 2008 року по лютий 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації грошового забезпечення - січня 2008 року, за травень 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації - березня 2009 року, за червень, липень, серпень, вересень та грудень 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації - червня 2009 року, за серпень-жовтень 2010 року та січень-лютий 2011 року із застосуванням базового місяця для індексації - червня 2010 року, за травень-серпень із застосуванням базового місяця для індексації - квітня 2011 року, за жовтень-грудень із застосуванням базового місяця для індексації - жовтня 2011 року та зобов'язати Чопський прикордонний загін здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за вказані місяці..

Також необхідно визнати протиправними дії Мукачівського прикордонного загону щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за січень-серпень, жовтень-грудень 2014 року та січень-лютий 2015 року із застосуванням базового місяця для індексації - січня 2013 року, за березень - жовтень 2015 року та з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для індексації - березня 2015 року та зобов'язати Мукачівський прикордонний загін здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за вказані місяці.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Відповідно до частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

З огляду на вищевикладене, у зв'язку з неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права, апеляційні скарги необхідно задовольнити частково, рішення суду першої інстанції скасувати та адміністративний позов задовольнити частково.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) задовольнити частково.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року в справі № 260/514/21 скасувати та прийняти постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2008 року по 31.10.2008 року та з грудня 2008 року по лютий 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації грошового забезпечення - січня 2008 року, за травень 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації - березня 2009 року, за червень, липень, серпень, вересень та грудень 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації - червня 2009 року, за серпень-жовтень 2010 року та січень-лютий 2011 року із застосуванням базового місяця для індексації - червня 2010 року, за травень-серпень із застосуванням базового місяця для індексації - квітня 2011 року, за жовтень-грудень із застосуванням базового місяця для індексації - жовтня 2011 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період за період з 01.01.2008 року по 31.10.2008 року та з грудня 2008 року по лютий 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації грошового забезпечення - січня 2008 року, за травень 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації - березня 2009 року, за червень, липень, серпень, вересень та грудень 2009 року із застосуванням базового місяця для індексації - червня 2009 року, за серпень-жовтень 2010 року та січень-лютий 2011 року із застосуванням базового місяця для індексації - червня 2010 року, за травень-серпень із застосуванням базового місяця для індексації - квітня 2011 року, за жовтень-грудень із застосуванням базового місяця для індексації - жовтня 2011 року.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за січень-серпень, жовтень-грудень 2014 року та січень-лютий 2015 року із застосуванням базового місяця для індексації - січня 2013 року, за березень - жовтень 2015 року та з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для індексації - березня 2015 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за січень-серпень, жовтень-грудень 2014 року та січень-лютий 2015 року із застосуванням базового місяця для індексації - січня 2013 року, за березень - жовтень 2015 року та з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для індексації - березня 2015 року.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, за наявності яких, постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді Р. П. Сеник

Т. І. Шинкар

Постанова складена 20.10.2021 року