"28" травня 2010 р.Справа № 12/34-10-1176
Позивач: колективне підприємство Одеська пересувна механізована колона №8
Відповідач: відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газіфікації „Одесагаз”
про стягнення 35429,48 грн.
Суддя Цісельський О.В.
За участю представників сторін:
від позивача: Свідрак В.В. -довіреність від 02.11.2009р.;
від відповідача: Кураніна К.С. -довіреність від 04.01.2010р.;
СУТЬ СПОРУ: позивач -колективне підприємство „Одеська пересувна механізована колона №8” (далі - КП ОПМК №8) звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відкритого акціонерного товариства „Одесагаз”, в якій просить суд зобов'язати ВАТ "Одесагаз" надати до 15 травня 2010 р. КП ОПМК №8, технічні умови на підключення до газової системи котельної 2-х секційного 14-ти поверхового житлового будинку за адресою: м. Одеса, вул. Розумовського, 60 та про відшкодування КП ОПМК №8 збитки, завдані йому ВАТ "Одесагаз" у зв'язку з ненаданням своєчасно технічних умов на підключення до газової системи котельної 2-х секційного 14-ти поверхового житлового будинку за адресою: м. Одеса, вул. Розумовського, 60, шляхом стягнення з ВАТ "Одесагаз" на користь КП ОПМК №8, грошових коштів у сумі 35 429, 48 грн., а саме відшкодування збитку за сплачений Позивачем податок до місцевого бюджету.
Задовольняючи клопотання Позивача від 07.05.2010 р. (вх.№11691) судом ухвалою від 07.05.2010 р. було замінено первісного відповідача - відкрите акціонерне товариство „Одесагаз” на належного відповідача - відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Одесагаз” (далі - ВАТ по газопостачанню та газифікації „Одесагаз”).
30.04.2010 р. представник Відповідача надав суду відзив на позовну заяву від 28.04.2010 р. (вих.№21/17-128, вх.№11312).
Ухвалою господарського суду одеської області від 28.05.2010 р. провадження в частині позовних вимог про зобов'язання надати до 15.05.2010р. КП ОПМК №8, технічні умови на підключення до газової системи котельної 2-х секційного 14-ти поверхового житлового будинку за адресою: м. Одеса, вул. Розумовського, 60 було припинено з посиланням на ч. 1 ст. 12 ГПК України.
Представник позивача позовні вимоги підтримує просить суд їх задовольнити.
Представник Відповідача проти позову заперечує в повному обсязі.
Ухвалою господарського суду одеської області від 28.05.2010 р. провадження в частині позовних вимог про зобов'язання надати до 15.05.2010р. КП ОПМК №8, технічні умови на підключення до газової системи котельної 2-х секційного 14-ти поверхового житлового будинку за адресою: м. Одеса, вул. Розумовського, 60 було припинено з посиланням на ч. 1 ст. 12 ГПК України.
Розглянувши представлені документи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Листом № 03-10/1161 від15.09.2003 р. виконавчий комітет Одеської міської ради дозволив позивачу підготовку матеріалів узгодження місця розміщення 2-х секційного 14-поверхового житлового будинку за адресою: м. Одеса, вул. Разумовська, 60.
У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача про надання технічних умов підключення газопостачання котельної вищевказаного житлового будинку.
Листом № 3550 від 18.11.2004 р. відповідач надав позивачу технічні умови підключення газопостачання котельної 2-х секційного 14-поверхового житлового будинку за адресою: м. Одеса, вул. Разумовська, 60, із загальними витратами газу до 160 м3 / год.
Листом № 03.10/2377 від 03.10.2007 р. виконавчий комітет Одеської міської ради дозволив коректировку робочого проекту вищевказаного будинку.
21.08.2008 р. виконавчий комітет Одеської міської ради прийняв рішення № 1017 "Про надання колективному підприємству "Одеська пересувна механізована колона № 8" дозволу на будівництво 2-х секційного 14-поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями і 2-поверховим підземним паркінгом за адресою: м. Одеса, вул. Разумовська, 60".
Підпунктом 2.3. цього рішення позивач був зобов'язаний оформити документи що посвідчують право користування земельною ділянкою, відповідно до чинного законодавства.
У зв'язку з тим, що строк технічних умов № 3550 від 18.11.2004 р. закінчився позивач 06.10.2008 р. (лист № 165) звернувся до відповідача з метою продовження технічних умов від 18.11.2004 р. Однак, як зазначає Позивач, Відповідач не дав позивачу ніякої відповіді на його звернення.
Позивач повторно звертався до Відповідача листом №22 від 12.03.2009 р. та листом №46 від 13.04.2009 р., щодо продовження технічних умов № 3550 та при цьому просив змінити витрати газу на котельну з 160 мз / год. на 215 мз/год., однак доказів отримання відповідачем даних листів Позивач суду не надав.
Як зазначає в своїй позовній заяві Позивач, Відповідач і на ці звернення не надав позивачу технічні умови, а став, як зазначає представник Позивача” вимагати від позивача укладення з дочірнім підприємством "Торговий дім "Одесагаз" договору доручення, відповідно до якого зазначене підприємство буде отримувати для позивача технічні умови.
У судовому засіданні представник Відповідача надав суду технічні умови № 3854 від 17.11.2008 р., на що Позивач зауважив, що про існування даних технічних умов він нічого не знає.
Так, як з моменту винесення рішення № 1017, тобто з 21.08.2008 р. Позивач сплачує податок на землю, то на думку Позивача, починаючи з жовтня 2008 р., а саме з 22.10.2008 р. Відповідач, не погоджуючи нові технічні умови, причинив йому збитки, які складаються з того, що за той час, що Відповідач ухиляється від надання позивачу технічних умов управління архітектури та містобудування Одеської міської ради відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.08.2008 р. № 1017 "Про надання колективному підприємству "Одеська пересувна механізована колона № 8" дозволу на будівництво 2-х секційного 14-поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями і 2-поверховим підземним паркінгом за адресою: м. Одеса, вул. Разумовська, 60" не може виготовити паспорт на проектування житлового будинку, вказаного у зазначеному рішенні з тої причини, що до складу паспорту на проектування входять також технічні умови міських служб на підключення об'єкту до міської інженерної мережі, зокрема газової служби.
Позивач зазначає, що оскільки він перший раз звернувся до відповідача про продовження технічних умов № 3550, від 18.11.2004 р. 06.10.2008 р., а строк надання технічних умов складає 15 днів, то починаючи з 22.10.2008 р. і до кінця 2009 р. відповідач причинив позивачу збитки на суму 35429,48 грн. які складаються із витрат на сплату земельного податку за вищезазначений період, що і стало підставою для звернення КП ОПМК №8 з відповідним позовом до господарського суду Одеської області.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав:
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Статтею 143 Конституції України та п.3 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до п.3 ст.16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є також земля, яка знаходиться в комунальній власності територіальної громади міста Одеси, від імені та в інтересах якої права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до приписів ст. 12 Земельного кодексу України зокрема, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
Отже, підставою для отримання земельної ділянки у користування, що перебуває у державній або комунальній власності, є рішення Одеської міської ради.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Стаття 116 Земельного кодексу України вказує, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтею123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Згідно статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Матеріали справи не містять документів, які б підтверджували отримання Позивачем рішення Одеської міської ради щодо надання йому в оренду земельної ділянки для будівництва 2- секційного 14-ти поверхового житлового будинку за адресою м. Одеса, вул. Разумовська, 60, та в свою чергу документу, що посвідчує право користування цією земельною ділянкою (договору оренди) зареєстрованого відповідно до чинного законодавства.
З урахуванням зазначеного у Позивача не має права користуватися земельною ділянкою на якій він планує збудувати 2- секційний 14-ти поверховий житловий будинок за адресою м. Одеса, вул. Разумовська, 60
Отже, відносно позовних вимог Позивача, щодо стягнення із Відповідача відшкодування збитку за сплачений Позивачем земельний податок до місцевого бюджету у сумі 35429,48 грн. суд зазначає наступне:
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю” податок - це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України „Про плату за землю” власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Тобто, підставою для сплати земельного податку є належним чином оформлене право користування земельною ділянкою.
Враховуючи те, що у Позивача не має права на користування земельною ділянкою за яку він сплачує земельний податок в нього відсутні правові підстави для його сплати.
Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
3. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, потрібна наявність всіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (збитки); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника.
Враховуючи те, що Позивачем не доведений причинний зв'язок між протиправною поведінкою Відповідача, шкідливий результат такої поведінки (збитки) та їх взаємозв'язок із добровільною сплатою Позивачем земельного податку суд не вбачає позовну вимогу Позивача, щодо стягнення відшкодування збитку за сплачений Позивачем податок до місцевого бюджету у сумі 35429,48 грн. із ВАТ по газопостачанню та газифікації „Одесагаз” законною, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. У задоволенні позову -відмовити.
Рішення господарського суду набирає чинності в порядку ст.85 ГПК України.
Рішення підписане 01.06.2010р.
Суддя