Постанова від 18.06.2021 по справі 760/4749/21

Справа №760/4749/21

Провадження №3/760/3060/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Хліменкової А.Л., представника Київської митниці Держмитслужби Келеберденка В.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби відносно відправника міжнародного експрес відправлення громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), адреса: АДРЕСА_1 , у зв'язку з порушенням митних правил, передбаченого ст.472 МК України,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу №0177/10000/21 від 09.02.2021, встановлено, що 02.02.2021 в зону діяльності Київської митниці Держмитслужби, ВМО-2 митного поста «Київ-центральний» (ЗМК ТОВ «ДХЛ Інтернешнл Україна»), надійшло міжнародне експрес-відправлення (далі - МЕВ) за міжнародним транспортним документом (авіанакладна)

№ 7341306954 від 01.02.2021 та інвойс від 01.02.2021, на адресу: АДРЕСА_2, отримувач - гр. ОСОБА_3 .

Згідно інформації зазначеної в міжнародному транспортному документі (авіа накладна) №7341306954 від 01.02.2021 та інвойс від 01.02.2021, МЕВ надійшло від відправника міжнародного експрес відправлення громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), адреса: АДРЕСА_1 та мало містити, згідно інформації зазначеної відправником, «набір біжутерії»-9 шт.

При митному огляді МЕВ, з використанням технічних засобів контролю, посадовою особою митниці у відправленні виявлено іноземну валюту в кількості 400 Євро:

-вісім банкнот номіналом 50 Євро, серійні № ЕА1524498913, Х14247418331, ЕВ8147297799, Х75772524296, MD0982975742, EB5157389376, SE3723493681, UC4393568215

інформація про які відсутня в супровідному транспортному документі.

Отже, незаявлення гр. громадянина ОСОБА_1 за встановленою формою в міжнародному транспортному документі № 7341306954 від 01.02.2021 та інвойс від 01.02.2021 інформації про товар -валютні цінності в кількості 400 Євро є такими, що відправлений з порушенням митних правил.

Враховуючи викладене, своїми діями гр. ОСОБА_1 - відправник товару в міжнародному експрес відправлення з Греції не заявивши про наявність виявлених валютних цінностей в переліку товаросупровідних документів, вчинено порушення митних правил.

Тобто, у діях відправника міжнародного експрес відправлення гр. ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст.472 Митного кодексу України, а саме незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей щодо товару-іноземна валюта, який підлягає обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Відповідно до митного законодавства України, товари та інші предмети, які заборонені до переміщення (пересилання) через митний кордон згідно із законодавством або є предметами контрабанди чи порушення митних правил, вилучаються підрозділом митного органу в установленому порядку.

Загальна вартість предметів правопорушення, згідно курсу НБУ становить 13561,56 грн.

Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні складений протокол 0177/10000/21 підтримав в повному обсязі та просив притягнути громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового засідання. При цьому, 10.06.2021 до канцелярії суду за допомогою поштового зв'язку від громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) надійшло клопотання про розгляд справи без його участі та заначив, що вину свою визнає.

Враховуючи вимоги ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Суд, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що 02.02.2021 в зону діяльності Київської митниці Держмитслужби, ВМО-2 митного поста «Київ-центральний» (ЗМК ТОВ «ДХЛ Інтернешнл Україна»), надійшло міжнародне експрес-відправлення (далі - МЕВ) за міжнародним транспортним документом (авіанакладна)

№ 7341306954 від 01.02.2021 та інвойс від 01.02.2021, на адресу: АДРЕСА_2, отримувач - гр. ОСОБА_3 .

Згідно інформації зазначеної в міжнародному транспортному документі (авіа накладна) №7341306954 від 01.02.2021 та інвойс від 01.02.2021, МЕВ надійшло від відправника міжнародного експрес відправлення громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), адреса: АДРЕСА_1 та мало містити, згідно інформації зазначеної відправником, «набір біжутерії»-9 шт.

При митному огляді МЕВ, з використанням технічних засобів контролю, посадовою особою митниці у відправленні виявлено іноземну валюту в кількості 400 Євро:

-вісім банкнот номіналом 50 Євро, серійні № ЕА1524498913, Х14247418331, ЕВ8147297799, Х75772524296, MD0982975742, EB5157389376, SE3723493681, UC4393568215

інформація про які відсутня в супровідному транспортному документі.

Отже, незаявлення гр. громадянина ОСОБА_1 за встановленою формою в міжнародному транспортному документі № 7341306954 від 01.02.2021 та інвойс від 01.02.2021 інформації про товар -валютні цінності в кількості 400 Євро є такими, що відправлений з порушенням митних правил.

Частиною 7 ст.233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.

Згідно ч.2 ст.234 Митного кодексу України, товари (за винятком підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартість перевищує еквівалент 150 євро, оподатковуються митом відповідно до цього Кодексу та податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України.

Крім того, правила переміщенні також врегульовано Всесвітньою поштовою конвенцією (Доха, 2012), яка в силу ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.

Згідно ст.236 МК України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою.

Статтями 234, 236 МК України передбачено - товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.

Згідно з ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Абзацом першим підпункту 2 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 450 від 21.05.2012 передбачено, що товари, які пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованого міжнародного документа, форма якого установлена актами Всесвітнього поштового союзу, а саме: митної декларації CN 23, використання якої обов'язкове під час пересилання посилок, міжнародних згрупованих поштових відправлень з позначкою "Консигнація" і відправлень "EMS" та можливе у разі пересилання відправлень з оголошеною цінністю.

Згідно ст.266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х цього кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.75 МК України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно вимог ч.8 ст.257 МК України декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, зокрема: його найменування, торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД, ставки податків, суми митних платежів та ін.

Як зазначено п.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до ч.2 ст.235 МК України забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.

Підпунктом 3 та ч.1 ст.196 МК України встановлено, товари що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом не можуть бути пропущені через митний кордон України.

Згідно зі ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Частиною 4 ст.266 МК України передбачено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Відповідно до ч.2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених МК України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п.43 ч.1 ст.4 МК України).

Статтею 472 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Тобто, вирішуючи питання про притягнення особи до відповідальності суд враховує наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення, а саме:

Суб'єктом вищевказаного правопорушення можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України характеризується як умислом, так і необережністю.

Об'єктом порушення є встановлений законом порядок переміщення (пересилання) через митний кордон України товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню.

Об'єктивна сторона - полягає у вчиненні дій, спрямованих на недекларування, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ст.18 Всесвітньої поштової конвенції забороняється вкладати монети, банківські білети, банкноти або будь-які цінні папери на пред'явника, дорожні чеки, платину, золото чи срібло у виробах чи у необробленому вигляді, дорогоцінні камені, ювелірні вироби та інші цінні предмети у відправлення письмової кореспонденції без оголошеної цінності.

Згідно з ч.2 ст.8 Закону України «Про валюту і валютні операції» транскордонне переміщення валютних цінностей шляхом поштових відправлень здійснюється лише шляхом поштових відправлень з оголошеною вартістю.

Отже, для переміщення валютних цінностей встановлений окремий порядок. Тому валюта може пересилатися через митний кордон України шляхом поштових відправлень з оголошеною вартістю.

Таким чином відправник поштового відправлення гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей (найменування, кількість та вартість) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що за встановленою формою у міжнародному транспортному документі 7341306954 гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) незаявлені точні та достовірні відомості, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Таким чином, гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) з метою переміщення через митний кордон України, мала умисел не заявити вкладення за встановленою формою.

На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил 0177/10000/21 від 09.02.2021, копією митної декларації та іншими документами в їх сукупності.

Тобто в судовому засіданні встановлено, що в діях гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність, за яке передбачено ст.472 МК України.

Відповідно до вимог ст.245 КУпАП України, завданням судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.

З огляду на викладене, гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слід визнати винним у порушенні митних правил за ст.472 МК України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.

Таким чином, своїми діями, що виразилися у недекларуванні товару, що переміщується через митний кордон України, тобто незаявленні за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )вчинив порушення митних правил, передбачене ст.472 МК України, а тому останнього слід визнати винним у порушенні митних правил за ст.472 МК України та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 13561,56 грн, з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454 грн.

Керуючись ст.ст.3, 235, 257, 264, 266, 459, 467, 472, 491, 522, 541 МК України, ст.ст.8, 247,265, 283, 284, 294 КУпАП України,-

ПОСТАНОВИВ :

Відправника міжнародного експрес відправлення громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), адреса: АДРЕСА_1 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст.472 МК України.

Притягнути громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), адреса: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що складає 13561,56 грн, з конфіскацією в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил, вилучених згідно з даними протоколу про порушення митних правил №0177/10000/21 від 09.02.2021.

Стягнути з громадянина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), адреса: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя - Г.О. Козленко

.