Справа № 234/13674/21
Провадження № 3/234/4130/21
07 жовтня 2021 року м. Краматорськ
Суддя Краматорського міського суду Романенко К.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Військової служби правопорядку ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , заступника командира роти з озброєння військової частини НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,-
До Краматорського міського суду Донецької області надійшла справа про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ДНК-2/2677 від 28.09.2021 року вбачається, що капітан ОСОБА_2 , відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1 153/2008. являється військовослужбовцем Збройних Сил України та проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , на посаді заступника командира роти з озброєння військової частини НОМЕР_2 , з 14.04.2021 року.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях» та відповідно до наказу Генерального штабу Збройних Сил України від 08.04.2021 №56/дск «Про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та луганській областях» 14 квітня 2021 року відряджений для виконання завдань за призначенням у зоні проведення операції об'єднаних сил на території Донецької та Луганської областей, в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України "Про Статус внутрішньої служби Збройних Сил України" покладено наступні обов'язки:
свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України. Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок;
бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим;
беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати ОСОБА_3 своєї частини;
постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України;
дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України;
поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини;
виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни;
додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Відповідно до статті 13 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовець зобов'язаний додержуватись вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, повсякденно підвищувати фізичну загартованість і тренованість, утрируватися від шкідливих для здоров'я звичок.
Відповідно до статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця:
додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів;
бути пильним, зберігати державну та військову таємницю: додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;
виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету;
поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків;
не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Відповідно до статті 24 Закону України від 25.03.1992 N 2232-ХИ “Про військовий обов'язок і військову службу” військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби:
на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);
на шляху прямування на службу або зі служби , під час службових поїздок, повернення до місця служби;
поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);
під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;
під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Поряд з тим, незважаючи на вищезазначені вимоги нормативних актів, капітан ОСОБА_2 , 27.09.2021 перебував у тимчасовому розташуванні військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) у стані алкогольного сп'яніння.
Приблизно о 20.30 27.09.2021 під час проведення профілактичних заходів направлених на недопущення потрапляння алкогольних та наркотичних речовин на територію базового табору « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в розташуванні військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) представниками ІНФОРМАЦІЯ_4 був виявлений капітан ОСОБА_4 з ознаками алкогольного сп'яніння (почервоніння очей, запах в ротової порожнини, не зв'язка промова).
В подальшому з метою проведення огляду на виявлення вживання алкогольних напоїв військовослужбовцю було запропоновано пройти медичний огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння у медичному пункті ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ) на що військовослужбовець добровільно погодився.
В подальшому, о 21.00 27.09.2021 капітан ОСОБА_2 був доставлений до медичного пункту ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В результаті проведеного медичного огляду було встановлено, що військовослужбовець капітан ОСОБА_2 знаходиться в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджує «Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» №26 від 27.09.2021 (тест приладом «Алконт-М» №00295, тест № 3837 від 27.09.2021, результат 2,40 проміле).
Капітан ОСОБА_2 погоджується, що він виконував обов'язки військової служби та перебував в розташуванні військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) в умовах особливого періоду у зоні проведення операції об'єднаних сил на території Донецької та Луганської областей в стані алкогольного сп'яніння, та свою провину визнає повністю.
Дана подія є порушенням військової дисципліни в підрозділі, а також створює прецеденти для нових порушень серед інших військовослужбовців, що є вкрай недопустимим у військовому колективі.
Вчиненим правопорушенням моральної шкоди заподіяно не було.
Обтяжуючими обставинами вчиненого військового адміністративного правопорушення є те, що дії передбачені частиною 3 статті 172-20 КУпАП, вчинені капітаном ОСОБА_2 , в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни,незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової).
Відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року N 303 "Про часткову мобілізацію", затвердженого встановленим порядком, оголошено часткову мобілізацію, у зв'язку з чим в Україні настав особливий період.
Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не визначено чіткого порядку припинення особливого періоду.
Водночас зазначеним Законом передбачено такий захід, як демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу.
Згідно зі статтею 11 зазначеного Закону рішення про демобілізацію із внесенням його на затвердження Верховною Радою України приймає Президент України.
При цьому рішення щодо проведення демобілізації Президентом України не приймалося.
Водночас питання щодо наявності особливого періоду в державі поза часом проведення мобілізації було предметом судового розгляду.
Вищий адміністративний суд України у постанові від 16 лютого 2015 року (справа N 800/582/14), виходячи із системного аналізу норм Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначив, що закінчення періоду мобілізації не є підставою для припинення особливого періоду.
Ураховуючи, що вищезазначене рішення має преюдиційну силу з огляду на зміст заходів мобілізації та демобілізації, визначених Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", закінчення заходів мобілізації не припинило особливий період.
Таким чином, 27,09.2021 о 20.30 будучи виявлений в стані алкогольного сп'яніння капітан ОСОБА_5 , вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. З ст. 172-20 КУпАП.
Особа, стосовно якої складено протокол про вчинення адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 до зали суду не з'явився. В матеріалах, долучених до протоколу серії ДНК-2/2677 від 28.09.2021 року наявна заява ОСОБА_6 , в якій він зазначає, що визнає вину про скоєне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та просить розглядати протокол про адміністративне правопорушення за його відсутності.
Вина ОСОБА_1 у скоєному правопорушенні підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ДНК-2/2677 від 28.09.2021 року, медичним висновком від 27.09.2021 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, письмовими поясненням ОСОБА_1 таіншими матеріалами справи.
Вивчивши матеріали справи, суд вбачає, що в діях ОСОБА_1 є ознаки правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172- 20 КУпАП.
При накладенні стягнення відповідно до ст. 33 ч.2 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 401 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір в сумі 454,00 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 401, ч. 3 ст. 172-20 КпАП України, -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення України та притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в дохід держави в сумі 3655 (три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 454,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в судову палату по кримінальним справам Донецького апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги до Краматорського міського суду протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Суддя Краматорського міського суду К. С. Романенко