Справа № 263/10140/21
Провадження № 3/263/3755/2021
19 жовтня 2021 року м. Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду м. Маріуполя Федоренко Тетяна Іванівна, розглянувши матеріали, які надійшли Головного управління ДПС в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , головний бухгалтер ТОВ «Надежда Рітейл 2017», адреса: м.Полтава, вул.Зіньківська, буд.19Б,
за ч.1 ст.155-1 КУпАП України,
До Жовтневого районного суду м.Маріуполя після до оформлення надійшов адміністративний протокол серії 419 від 06.08.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якого 01.02.2021 року на АЗС №54 за адресою: м.Маріуполь, вул.Карпинського, б/н господарську діяльність в якій здійснює ТОВ «Надежда Рітейл 2017» був реалізований товар :цигарки Richmond за ціною 45 грн. Розрахункова операція проведена через реєстратор розрахункових операцій арія-303 А1 без використання режиму попереднього програмування найменування товарів. Головному бухгалтеру ТОВ «Надежда Рітейл 2017» ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена передбачене ч.1 ст.155-1 КУПАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, причини своєї неявки суду не повідомила.
Беручи до уваги рішення Європейського Суду з прав людини у рішенні "Пономарьов проти України" від 03.04.2008 наголосив, що"сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження". Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу на приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1КУпАП). Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності повинна добросовісно використовувати надані їй процесуальні права, не зловживати ними та зобов'язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов'язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом для прискорення процедури слухання.
За вказаних обставин суд вважає можливим розглянути справу, за відсутності особи, яка притягається до відповідальності, на підставі наявних матеріалів.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 цього Кодексу).
Питання складання протоколу про адміністративне правопорушення передбачене ст. 254 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган чи посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Вказаний протокол постановою суду від 12.08.2021 року було повернуто для дооформлення, оскільки в протоколі від 06.08.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не зазначено точне місце де саме було скоєно вказане правопорушення, а вказано м.Маріуполь, вул.Карпинського, б/н, у приміщенні АЗС№54. На виконання вказаної постанови суду надано відповідь Головного управління ДПС, що згідно даних інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС України адреса господарської одиниці, а саме АЗС №54: Донецька область, м.Маріуполь, вул.Карпінського, б/н.Ліцензія на право роздрібної торгівлі паливом також видана на вказану адресу.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Суд в обов'язковому порядку повинен перевірити матеріали адміністративної справи, що надійшли до суду на їх відповідність вимогам закону, в тому числі статтям 254, 256 КУпАП.
Також ст. 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп / 2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, оскільки в протоколі від 06.08.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не зазначено точне місце де саме було скоєно вказане правопорушення, а вказано м.Маріуполь, вул.Карпинського, б/н, у приміщенні АЗС№54, яка розташована у двох районах міста Маріуполя - Центральному та Кальміуському, суд позбавлений можливості самостійно встановити місце скоєння правопорушення та визначити теріторіальну юрисдикцію щодо розгляду даного протоколу, органом, який складав протокол зазначене питання не вирішено, після повернення протоколу, останній надійшов до суду без зазначення району міста, у якому було вчинено правопорушення, тому суддя приходить суд позбавлений можливості встановити місце скоєння правопорушення, тому проходить до висновку, що за таких обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 247, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 155-1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Апеляційну скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Донецького апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя.
Суддя Т. І. Федоренко