18.10.2021 227/3447/21
18 жовтня 2021 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Корнєєва В.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, -
До Добропільського міськрайонного суду Донецької області з Відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області після доопрацювання надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП громадянина ОСОБА_1 .
Як вбачається із складу правопорушення, зазначеного в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ № 153155 від 17.08.2021 року, 17.08.2021 року о 10 годині 00 хвилин в м. Добропілля по вул. Саратовській, 29 гр. ОСОБА_1 керував автомобілем Мерседес Бенз С180, н/з НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини). Від продуття газоаналізатора 6810 «Драгер» та проходження медичного огляду на стан сп'яніння у медичному закладі відмовився у присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Вивчивши протокол та долучені до нього матеріали, вважаю, що адміністративний протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП України і підлягає повторному поверненню для доопрацювання, виходячи з наступного:
1. Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що в графі " склад правопорушення" містяться виправлення в частині зазначення норми, за якою передбачено відповідальність особи за вчинення правопорушення. Порядок та процедура оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах внутрішніх справ України передбачені Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом N 1376 від 06.11.2015 МВС України. Відповідно до п. 7 розділу II Інструкції не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено. Таким чином, до суду слід надати протокол, складений відносно ОСОБА_1 , із зазначенням правильних відомостей.
2. Окрім того, ч.2 ст.130 КУпАП встановлюється відповідальність за вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті повторно протягом року. В той же час, в графі " склад правопорушення" не зазначено про те, що адміністративне правопорушення було вчинено повторно протягом року.
3. Також до протоколу про адміністративне правопорушення додано роздруківку постанови Полтавського районного суду Полтавської області від 26.01.2021 року з Єдиного державного реєстру судових рішень, яка засвідчена підписом поліцейського СРПП Лебідь Г.В. В той же час, суддя вважає за необхідне зауважити, що зазначена роздруківка не містить відомостей стосовно особи, відносно якої її винесено, та інших відомостей, які б свідчили про те, що сама ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП. Таким чином, до протоколу слід додати засвідчену належним чином копію відповідного рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення аналогічних правопорушень. Слід зазначити, що засвідченою належним чином є копія судового рішення, виготовлена апаратом суду (відповідальною особою апарату суду), з проставленням печатки суду із зазначенням дати засвідчення.
4. Окрім того, до протоколу про адміністративне правопорушення додані копії документів, які містять відбиток штампу «Копія вірна», проте не містять відомостей про особу, яка засвідчує відповідність вказаних копій оригіналам, а також дати такого засвідчення.
Зазначені недоліки перешкоджають суду всебічно розглянути справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14). Позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Суд вважає, що без усунення вказаних недоліків судовий розгляд справи неможливий, оскільки суд не може виходити за межі адміністративного протоколу і самостійно встановлювати ці обставини.
Оскільки вказані недоліки є суттєвими і унеможливлюють розгляд справи по суті, зазначений адміністративний матеріал підлягає поверненню на доопрацювання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, разом із доданими до нього матеріалами повернути до Відділу поліції №1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Корнєєва