Провадження № 2-а/754/283/21
Справа № 754/15827/21
Іменем України
20 жовтня 2021 року м.Київ
Суддя Деснянського районного суду м.Києва Скрипка О.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Поліцейського роти № 3 батальйону № 4 Управління патрульної поліції Курдода Вадима Ігоровича про визнання дій незаконними та скасування постанови,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій незаконними та скасування постанови.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 24.09.2021 року відносно нього було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.122 КУпАП. З даною він постановою не згоден, а тому звернувся до суду з позовом про скасування останньої. При цьому, у позовній заяві міститься клопотання про поновлення строку для звернення до суду з даним позовом, а також клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, вважаю, що він підлягає залишенню без руху з наданням строку на усунення недоліків, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Порядок та строки оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху врегульовано нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 289 КУпАП, скаргу на постанову в справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 291 КУпАП, постанова адміністративного органу (посадової особи) у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 26 цього Кодексу, постанов по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованого в автоматичному режимі, а також у випадках накладення штрафу, що стягується на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі, набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні.
За змістом ст.122 КАС України, початок перебігу строку звернення до адміністративного суду законодавець пов'язує з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.
При цьому слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.
Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є, зокрема, умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.
Також, відповідно до ч.2 ст.286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Як вбачається з наданих позивачем доказів, оскаржувана постанова винесена 24.09.2021 року, відтак, останнім днем строку для звернення до суду є 04.10.2021 року (позивачем помилково визначено дату 11.10.2021 року). В той же час, в період з 04.10.2021 року по 13.10.2021 року позивач перебував на лікуванні, з 14.10.2021 року по 17.10.2021 року було визначено вихідними днями. З даним позовом позивач звернувся до суду 18.10.2021 року.
Ці обставини дають суду підстави стверджувати, що позивач не мав реальної можливості вчасно звернутись до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів у визначені процесуальним законодавством строки.
Виходячи з цього, наявні підстави для поновлення цього строку, а тому суд задовольняє клопотання позивача про його поновлення.
В той же час, відповідно до частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 18.03.2020 року в справі № 543/775/17 у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. А тому, враховуючи сформовану правову позицію Великої Палати Верховного Суду щодо необхідності сплати судового збору у справах про оскарження постанови про адміністративне правопорушення, відповідно до якої Закон №3674-VI містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення, позивачу необхідно сплатити судовий збір, розмір якого відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за кожну вимогу немайнового характеру становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 454,00 грн.
З урахуванням наведеного відсутні підстави для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, в порушення вказаних норм, позивачем не надано документу про сплату судового збору у повному обсязі. Так, позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру (визнання дій протиправними та скасування постанови). Відтак, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі по 0,2 розміру прожитого мінімуму для працездатних осіб за дві вимоги немайнового характеру, тобто по 454,00 грн., а всього 908,00 грн., або надати докази, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до ЗУ «Про судовий збір».
Також, згідно п.4 ч.4 ст.161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною 5 ст.94 КАС України визначено, що учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення
Вказані вимоги КАС України позивачем не виконано, надані до позову копії документів не засвідчені у передбаченому порядку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, позивачу необхідно в десятиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної зави без руху виконати вищевказані вимоги суду.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 160 і 161 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первинного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві (частина четверта статті 169 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Клопотання ОСОБА_1 про поновлення процесуального строку - задовольнити.
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Поліцейського роти № 3 батальйону № 4 Управління патрульної поліції Курдода Вадима Ігоровича про визнання дій незаконними та скасування постанови - залишити без руху та надати строк для усунення його недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п.1 ч.4 ст.169 КАС України.
Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя