Єдиний унікальний номер справи: 647/2232/21 Головуючий у 1-й інстанції: Волошин Р.Р.
Номер провадження: 33/819/426/21 Доповідач: Базіль Л.В.
Категорія: ч.1 ст. 156 КУпАП
20 жовтня 2021 року Херсонський апеляційний суд у складі судді
Базіль Л.В., секретар Юськів І.В., за участю особи стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні в режимі відеоконференції справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Бериславського районного суду Херсонської області від 20 вересня 2021 року, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою:
АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 156 КУпАП
Постановою судді Бериславського районного суду Херсонської області від 20 вересня 2021 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, та на неї накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в сумі 3400 грн. з конфіскацією предметів торгівлі - однієї пачки сигарет «MARVEL». Стягнуто з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір в розмірі 454 грн.
Згідно з постановою судді районного суду, 03.08.2021 року о 15:00 годині ОСОБА_1 за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , порушила правила торгівлі тютюновими виробами, а саме здійснила продаж однієї пачки сигарет «MARVEL» без марок акцизного податку.
Суддя дійшов висновку про те, що дії ОСОБА_1 полягали у роздрібній торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 156 КУпАП.
Не погодившись з такою постановою, ОСОБА_1 подала на неї апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та закрити провадження у справі.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що продаж будь-яких тютюнових виробів не здійснювала, а свідок ОСОБА_2 , якому вона нібито продала пачку сигарет, дав неправдиві відомості, вважає, що він через свій паразитичний спосіб життя, готовий виконати любі забаганки дільничного. Письмові пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вважає фальсифікованими, про що вона повідомила дільничного, проте останній на її заперечення не відреагував, а прийняв рішення про складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно неї, при цьому не здійснив перевірку щодо встановлення факту наявності чи відсутності у неї подібних тютюнових виробів, як того вимагає ч.2 ст. 260 КУпАП та не пересвідчився у правдивості показів ОСОБА_2 .
В судовому засіданні апеляційного суду ОСОБА_1 підтримала доводи та вимоги апеляційної скарги з підстав у ній викладених.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши та перевіривши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до положень ч.7 ст. 294 КУпАП суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Постановляючи постанову у справі про визнання ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого
ч.1 ст. 156 КУпАП, суддя виходив із того, що вина ОСОБА_1 у скоєнні інкримінованого їй адміністративного правопорушення доведена повністю та підтверджена сукупністю доказів, наявних у матеріалах справи.
Проте, з зазначеними висновками судді, апеляційний суд не погоджується з огляду на наступне.
У відповідності до приписів ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Із викладеного слідує, що під час розгляду справи, законодавець покладає на суд обов'язок, обумовлений з'ясуванням істотних обставин справи, перелік яких регламентовано законом, які слугують правовими підставами (підґрунтям) для прийняття рішення про визнання особи винуватою у скоєнні інкримінованого правопорушення та застосування до неї заходу державного примусу у вигляді накладення стягнення.
При цьому, законодавець у положеннях ст. 7 КУпАП констатує, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Склад адміністративного правопорушення - це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.
Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування відносно неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.
Аналіз змісту диспозиції ч.1 ст. 156 КУпАП дає підстави дійти висновку про те, що на законодавчому рівні передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Частина 1 ст. 156 КУпАП є бланкетною нормою, і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров'я населення. Зазначені відносини врегульовані на законодавчому рівні, зокрема - Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, полягає у здійсненні роздрібної або оптової, зокрема, імпорт або експорт, торгівлі спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.
Торгівля зазначеними виробами може бути оптовою або роздрібною.
Приписами ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Із викладеного слідує, що до адміністративної відповідальності за
ч.1 ст. 156 КУпАП можливо притягнути особу, яка є суб'єктом господарської діяльності, тобто є специфічним суб'єктом, який наділений законом спеціальними, властивими йому ознаками.
У відповідності до ч.1, п.1 ч.2 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відтак, суб'єктами правопорушень, передбачених ч.1 ст. 156 КУпАП можуть бути лише спеціальні суб'єкти, а саме - суб'єкти підприємницької діяльності.
Судом першої інстанції встановлено, що 03.08.2021 року о 15:00 год. ОСОБА_1 за місцем свого мешкання здійснила продаж однієї пачки сигарет «MARVEL» без марок акцизного податку, внаслідок чого поліцейським складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №729263 від 03.08.2021 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП.
У відповідності до ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів, про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Проте, матеріали справи не містять інформації про те, що ОСОБА_1 у встановленому законом порядку зареєстрована, як суб'єкт господарської діяльності, тобто є фізичною-особою підприємцем, як і відсутні документальні відомості про те, що вона має ліцензію на здійснення продажу тютюнових виробів. Будь-яких дозвільних документів на ведення ОСОБА_1 підприємницької діяльності, зокрема щодо роздрібної торгівлі тютюновими виробами матеріали справи не містять.
Крім того, слід звернути увагу на те, що у протоколі про адміністративне правопорушення від 03.08.2021 року серії ВАБ №729263 відсутнє посилання на конкретну норму Закону України, яку порушила ОСОБА_1 , а саме не зазначено яким саме нормативним актом, передбачено маркування тютюнових виробів акцизними марками.
Суддя при розгляді адміністративної справи вищевикладеного не врахував, внаслідок чого дійшов помилкового висновку про наявність правових підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КУпАП.
У відповідності до п.2 ч.8 ст. 294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову та закрити провадження у справі
Згідно із п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Ретельно дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, керуючись засадами принципу законності, апеляційний суд приходить до висновку щодо наявності підстав для закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП у зв'язку із відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.
Оскільки мотивами для скасування постанови судді та закриття провадження у справі слугували інші правові підстави, а ніж ті, що викладені заявницею в апеляційній скарзі, тому апеляційну скаргу слід задовольнити частково.
Керуючись ст. 247, 294 КУпАП, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову судді Бериславського районного суду Херсонської області від 20 вересня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Херсонського
апеляційного суду Л.В. Базіль