Рішення від 19.10.2021 по справі 640/22376/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2021 року місто Київ №640/22376/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві,

Міністерства соціальної політики

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Міністерства соціальної політики, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України щодо ненаправлення Пенсійному фонду України у м. Києві повідомлення про проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, чим порушено Конституцію України, Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 6 вересня 2012 року № 5207-УІ та гарантоване Позивачу статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови КМ України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» від 19.10.2016 № 718 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13 лютого 2008 року № 45;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві внаслідок відмови від проведення перерахунку на підставі Довідок про розмір грошового забезпечення Фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-9/878-116 від 19.05.2020 та №21/3/2-9/878-117 від 19.05.2020 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення Позивача військового пенсіонера за посадою заступник Голови Служби безпеки України генерал-полковника ОСОБА_1 , чим порушено статті 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 20 грудня 1991 року № 2011-XII, положення Постанови КМ України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» від 19.10.2016 № 718 та Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо зниження розміру пенсії Позивачу ОСОБА_1 при її перерахунку до 90% грошового забезпечення у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", чим порушено ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і не враховано, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок, нарахувати пенсію в розмірі 100% грошового забезпечення і виплатити різницю між перерахованою пенсією та вже проведеними виплатами Позивачу ОСОБА_1 за період із 05.03.2019 (дати прийняття Постанови Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19) до 31.07.2020, і в подальшому нараховувати і виплачувати з урахуванням всіх діючих складових грошового забезпечення, визначених ст.43 і ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою КМ України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» від 19.10.2016 № 718, Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Міністерство соціальної політики України надати головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії Позивача.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що отримавши лист Служби безпеки України №21/3/2-111-21/5 від 19.05.2020 з додатками - Довідками №21/3/2-9/878-116 від 19.05.2020 та №21/3/2-9/878-117 від 19.05.2020, Позивач 02.06.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з проханням провести перерахунок пенсії за 2019-2020 роки. Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві не проведено належний перерахунок пенсії. Позивач звернувся до Міністерства соціальної політики України із Заявою (вх.номер III-12958/0/4-20 від 11.08.2020) про те, що в порушення вимог Постанови КМ України № 45, після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій, Міністерством соціальної політики України не надано головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та не надіслано відповідну інформацію СБУ, внаслідок чого Пенсійний фонд України не отримав відповідного повідомлення. Міністерство соціальної політики України у відповіді (лист №6310/0/78- 20/294 від 28.08.2020) повідомляє, що «після 21.02.2018 рішень про перерахунок пенсій КМ України не приймалося. Підстави для надання Мінсоцполітики повідомлення ПФ України про підстави для проведенння перерахунку пенсій відсутні». Позивач не погоджується із вищевикладепим.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/22376/20 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Через канцелярію суду 02.11.2020 від Міністерства соціальної політики України (далі - Відповідач-2) надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначено, що прийняття актів Кабінету Міністрів України, внесення до них змін, відновлення їх дії тощо відноситься до виключної компетенції Уряду; постанов Кабінету Міністрів України про визначення умов та розмірів проведення перерахунку пенсій, як це передбачено частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 у редакції, чинній з 01.01.2017, стосовно перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, визначеного Постановою № 718, після 01.05.2016 не приймалося; позивач необгрунтовано посилається на статтю 43 Закону № 2262, оскільки вона стосується лише порядку призначення пенсії, а не її перерахунку (що підтверджується позицією Верховного Суду, сформованою у рішенні від 04.02.2019 у справі 240/5401/18 та від 13.03.2019 у справі № 240/6263/18); чинна (актуальна) редакція Порядку № 45, яка розміщена на офіційному веб-порталі Верховної Ради України, не містить затвердженої форми довідки, відповідно до якої Позивач просить суд зобов'язати Мінсоцполітики направити до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку його пенсії; у судовому порядку скасовано п. 6 Постанови № 103, а саме зміни до Порядку № 45, відповідно до яких списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, для надсилання їх державним органам для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій Головними управліннями Пенсійного фонду України складаються на підставі повідомлення Пенсійного фонду України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики. Згідно вищевикладеного у Мінсоцполітики немає правових підстав для направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомлення про проведення перерахунку пенсії Позивачу. Особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262, перерахунок пенсій з оновленого грошового забезпечення може проводитись тільки з прийняттям Урядом відповідної постанови чи внесенням змін до діючого законодавства.

Через канцелярію суду від 19.11.2020 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Відповідач - 1) надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими. Вказав, що нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, після дати набрання рішення суду законної сили не приймалося. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови № 103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах. Відповідач-1 з врахування положень Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. в редакції Закону з 13.03.2018 р. перерахував з 01.01.2018 р. позивачу пенсію виходячи із розрахунку вже 90 % грошового забезпечення. Щодо виплати 100 % суми підвищення пенсії зазначив, що існує один законодавчий порядок перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розмірів грошовою забезпечення військовослужбовців на підставі Постанови № 704. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має. Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45. У зв'язку з викладеним, відповідач діяв правомірно при проведенні перерахунку пенсії позивачу оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві діяло у відповідності до законодавства, чинного па момен т виникнення у позивача права па перерахунок пенсії.

Позивач, через канцелярію суду, подав 04.11.2020 року відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в місії Києві, у якій він підтримує позовні вимоги у повному обсязі та вважає, що йому протиправно не нараховується та не виплачується пенсія з урахуванням законодавчо встановлених видів грошового забезпечення, а відповідь відповідача за результатом розгляду звернення є законодавчо не обґрунтованою.

Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач звільнений зі служби з посади заступника Голови Служби безпеки України з 21 грудня 2005 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві було здійснено перерахунок пенсії позивача, який згідно згідно листа Фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-111-21/5 від 19.05.2020 включає: посадовий оклад заступника Голови СБ України - 10 338,00грн.; оклад за військовим званням генерал-полковник - 150,00грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 4 195,00грн.;надбавка за інтенсивність служби (100%) -10 338,00грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень*(20%) - 2 067,60грн.; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань тпємниць (20%) - 2067,60грн. Всього в сумі 29 156,40 грн.

Позивач отримав лист Служби безпеки України №21/3/2-111-21/5 від 19.05.2020 з додатками: довідками №21/3/2-9/878-116 від 19.05.2020 та №21/3/2-9/878-117 від 19.05.2020

Згідно довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-9/878-116 від 19.05.2020 розмір грошового забезпечення, встановленого за посадою заступника Голови служби безпеки України станом на 01.01.2019 складає 59 191,60грн.

Згідно довідки №21/3/2-9/878-117 від 19.05.2020 розмір грошового забезпечення, встановленого за посадою заступника Голови служби безпеки України станом 01.01.2020 складає 81 614,00грн.

У зв'язку з чим, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії відповідно до вказаних вище довідок про розмір грошового забезпечення.

Листом №2600-0312-8/78575 від 16.06.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії, оскільки будь-які повідомлення від Мінсоцполітики про підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2019 та з 01.01.2020 до Головного управління не надходили.

Позивач звернувся до Міністерства соціальної політики України із заявою (вх.номер III-12958/0/4-20 від 11.08.2020) у якій ,серед іншого, просив надати Міністерством соціальної політики України до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку його пенсії.

Міністерство соціальної політики України у відповіді (лист №6310/0/78- 20/294 від 28.08.2020) повідомило позивача, що після 21.02.2018 рішень про перерахунок пенсій КМ України не приймалося. Підстави для надання Мінсоцполітики повідомлення ПФ України про підстави для проведенння перерахунку пенсій відсутні.

Вважаючи такі дії відповідачів протиправними і такими, що порушують права позивача на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх у сукупності, суд бере до уваги наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2262-ХІІ (далі по тексту - Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII).

У відповідності до абзацу 1 частини 1 до статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок проводиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб".

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Таким чином, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак, з 05.03.2019, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону №2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19.

Також, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" від 19.10.2016 №718, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №121 (надалі - Постанова №718), посадові оклади за посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, встановлюються у розмірах, зазначених у схемі посадових окладів на посадах державної служби, за групами оплати праці у державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, відповідно до співвідношення, затвердженого цією постановою.

Пунктом 2 Постанови №718 встановлено, що військовослужбовцям та особам начальницького складу, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, виплачується: надбавка за інтенсивність служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу; премія відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на преміювання військовослужбовців та осіб начальницького складу відповідного органу; грошова допомога на оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 3 Постанови №718 грошове забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького складу, зазначених у пункті 1 цієї постанови, складається з посадового окладу, інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, установлених у розмірі та порядку, що визначаються законодавством для військовослужбовців.

Пунктом 5 Постанови №718 визначено, що рішення про виплату та конкретний розмір надбавки за інтенсивність служби, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення приймається в порядку, установленому керівником відповідного органу, в межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

Рішення про виплату та конкретний розмір надбавки за інтенсивність служби, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення військовослужбовцям та особам начальницького складу, що є керівниками центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через відповідних міністрів, їх заступникам приймаються міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади; керівникам органів військового управління та їх заступникам - міністром, якому підпорядковуються військові формування та правоохоронні органи.

Відповідно до пункту 7 Постанови №718 умови грошового забезпечення, визначені цією постановою, застосовуються з 01.05.2016.

Крім того, згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 102 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення структури заробітної плати працівників держаних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2019 році", яка набрала чинності 16.02.2019 і застосовується з 01.01.2019 затверджена схема посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 році (у коефіцієнтах).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.

Згідно із частинами 2, 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.

В листі Служби безпеки України №21/3/2-111-21/5 від 19.05.2020 зазначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовим званням та надбавки за вислугу років військовослужбовців, які займають керівні посади, підвищувались протягом 2018-2019 років. У зв'язку з цим іпозивачу направлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача, встановленого за посадою, з якої його було звільнено з військової служби, за відповідною посадою станом на 01.01.2019 та 01.01.2020.

При цьому, як вбачається з виданих позивачу довідок, розмір грошового забезпечення визначено з урахуванням норм, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №718 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу", від 06.02.2019 № 102 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2019 році" та від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Отже, в силу вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії на підставі довідок Фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-9/878-116 від 19.05.2020 та №21/3/2-9/878-117 від 19.05.2020.

Враховуючи викладене, суд вважає, що Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі поданої позивачем заяви та доданих до неї документів.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зниження розміру пенсії до 90% грошового забезпечення та про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії в розмірі 100% грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС, (вкладка №27 до Посвідчення категорії 1 серії НОМЕР_1 від 14.07.2006).

Позивачу пенсію призначено з 21 грудня 2005 року у розмірі 100% грошового забезпечення. Під час перерахунку пенсії, пенсія позивачу перерахована у розмірі 90% грошового забезпечення.

Відповідно до положень ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2 -95 процентів.

Таким чином наявні підстави, визначені ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які дають право на обчислення розміру пенсії у розмірі 100% грошового забезпечення.

Разом з тим, суд зазначає, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії.

Відповідно питання щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд зауважує, що Відповідач-1 у відповіді на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності підстав для перерахунку. Відтак спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Щодо позовної вимоги зобов'язати Відповідача 1 в подальшому нараховувати і виплачувати позивачу пенсію з урахуванням всіх діючих складових грошового забезпечення, визначених ст.43 і ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою КМ України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» від 19.10.2016 № 718, Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд зауважує, що вказані вимоги є передчасними, оскільки станом на день ухвалення рішення суду Відповідачем-1 ще не здійснено перерахунок пенсії, відповідно, не застосовано будь-яких обмежень у виплаті нарахованої на підставі рішення суду пенсії.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Міністерства соціальної політики України надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії позивача, з огляду на наступне.

Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.

Мінсоцполітики у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Варто зазначити, що для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

Аналогічний правовий підхід застосовано в постанові Верховного Суду від 17.04.2019 року у справі №342/157/17.

Суд звертає увагу, що Міністерством соціальної політики України не направлялись списки осіб, на які посилається позивач, оскільки питання прийняття рішення про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ належить до виключної компетенції Кабінету Міністрів України.

Разом з тим після прийняття Постанови №103, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, яким було визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, не приймалося, і відповідно, підстави у Мінсоцполітики для складення та направлення повідомлення про проведення перерахунку пенсій, обчислених за нормами Закону №2262 до ПФУ були відсутні.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог в частині, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню частково.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивач є звільненим від сплати судового збору. Доказів понесення інших судових витрат позивач суду не надав. Таким чином, судові витрати присудженню на користь позивача не підлягають.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 228690690) щодо відмови від проведення перерахунку на підставі довідок про розмір грошового забезпечення фінансово-економічного управління Служби безпеки України №21/3/2-9/878-116 від 19.05.2020 та №21/3/2-9/878-117 від 19.05.2020 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 .

3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 228690690) щодо зниження розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) при її перерахунку до 90% грошового забезпечення у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", чим порушено ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м .Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварио-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 228690690) здійснити перерахунок і виплатити різницю між перерахованою пенсією та вже проведеними виплатами ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за період із 05.03.2019 з урахуванням всіх діючих складових грошового забезпечення, визначених ст.43 і ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою КМ України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» від 19.10.2016 № 718, Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.