Рішення від 19.10.2021 по справі 640/2161/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2021 року м. Київ №640/2161/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доМалосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області Калинівської селищної ради

провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Малосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області, у якому просив суд:

- визнати бездіяльність Малосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області, яка виражена у не розгляді клопотання ОСОБА_1 від 17 грудня 2020 року щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Київської області, Васильківського району в адміністративно - територіальній межі Малосолтанівської сільської ради;

- зобов'язати Малосолтанівську сільську раду Васильківського району Київської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 17 грудня 2020 року щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га з урахуванням приписів чинного законодавства;

- зобов'язати Малосолтанівську сільську раду Васильківського району Київської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Київської області, Васильківського району в адміністративно - територіальній межі Малосолтанівської сільської ради на підставі поданого відповідного клопотання від 17 грудня 2020 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказував на протиправність відмов, викладених у листах від 23 грудня 2020 року №283/02-11-01 та від 06 січня 2021 року №22/02-22 щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою, що полягає у не розгляді заяви на пленарному засіданні.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач не скористався своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 вересня 2021 року змінено статус учасника справи, а саме Калинівської селищної ради з третьої особи на співвідповідача у даній справі та запропоновано надати відзив на позовну заяву.

Проте Калинівська селищна рада також не скористалась своїм правом на надання відзиву на позовну заяву, хоч і повідомлялась належним чином про наявність спору.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 в період з 20 вересня 2015 року по 12 січня 2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей та є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 19 лютого 2016 року та відповідною довідкою.

Також, відповідно до довідки від 05 листопада 2014 року № 3002-2359 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач набув статусу внутрішньо переміщеної особи.

Позивачем 17 грудня 2020 року подано до Малосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області клопотання, разом з додатками, про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Київської області, Васильківського району в адміністративно - територіальній межі Малосолтанівської сільської ради.

Листом від 23 грудня 2020 року за № 283/02-11-01 позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Київської області Васильківського району в адміністративно - територіальній межі Малосолтанівської сільської ради.

Також повідомлено позивача про те, що клопотання від 17 грудня 2020 року передано на розгляд до Калинівської селищної ради Васильківського району Київської області.

Разом з тим, на адвокатський запит від 28 грудня 2020 року №02-01/28/12/20 Калинівська селищна рада Васильківського району, Київської області повідомила листом від 06 січня 2021 року №22/02-22, що клопотання позивача від 17 грудня 2020 року буде розглянуто на черговій сесії селищної ради після вирішення всіх питань, пов'язаних з реорганізацією сільських рад, що увійшли до складу Калинівської селищної ради шляхом їх приєднання.

Вважаючи такі дії відповідачів протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Згідно з частиною другою статті 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до приписів статті 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок комунальної власності у користування.

Відповідно до частин першої - третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено статтею 123 ЗК України.

Згідно частини першої цієї статті надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно частини третьої статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно з частиною першою статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відсутність відповідного рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову у наданні такого дозволу після спливу встановленого законом строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на факт надіслання відповідачем заявнику листа з порушеного питання, свідчить про те, що компетентний орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, має місце протиправна бездіяльність.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 11 квітня 2018 року у справі №806/2208/17, від 06 серпня 2019 року у справі №140/1992/18, від 29 серпня 2019 року у справі №420/5288/18, від 08 листопада 2019 року у справі №826/14746/16, від 28 листопад 2019 року у справі №803/1067/17 у подібних правовідносинах.

Оскільки Калинівською селищною радою не прийнято жодного передбаченого законом рішення за наслідками розгляду клопотань позивача, суд вважає належним способом захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах визнання протиправною бездіяльності Калинівської селищної ради Київської області щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 від 17 грудня 2020 року щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Київської області Васильківського району в адміністративно - територіальній межі Малосолтанівської сільської ради.

В той же час, суд зауважує, що підлягає й задоволенню похідна вимога зобов'язати Калинівську селищну раду Київської області повторного розгляду заяву ОСОБА_1 від 17 грудня 2020 року щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Київської області Васильківського району в адміністративно - територіальній межі Малосолтанівської сільської ради.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання Калинівську селищну раду Київської області надати дозвіл на розробку документації, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом заяву ОСОБА_1 від 17 грудня 2020 року щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Київської області, Васильківського району в адміністративно - територіальній межі Малосолтанівської сільської ради протиправно не розглянуто та не прийнято жодного вмотивованого рішення на пленарному засіданні.

Тому, враховуючи положення частини першої статті 122 ЗК України та пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняття рішення щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою відноситься до повноважень відповідних сільських, селищних, міських рад і такі повноваження є дискреційними, у зв'язку з чим, суд не має права втручатися у вирішення даного питання шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти одне відповідне рішення із декількох можливих.

Більше того, позивачу не було відмовлено у наданні дозволу за результатами розгляду заяви, а лише допущено протиправну бездіяльність, яку судом визнано протиправною під час розгляду даної справи по суті.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідачі як суб'єкти владних повноважень не довели правомірності своєї поведінки.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню, оскільки з матеріалів справи вбачається вчинення відповідачем протиправної бездіяльності.

Судові витрати відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати бездіяльність Калинівської селищної ради Київської області, яка виражена у не розгляді клопотання ОСОБА_1 від 17 грудня 2020 року щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована на території Київської області, Васильківського району в адміністративно - територіальній межі Малосолтанівської сільської ради.

3. Зобов'язати Калинівську селищну раду Київської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 17 грудня 2020 року щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га з урахуванням приписів чинного законодавства на пленарному засіданні, з урахуванням висновків, викладених у даному рішенні.

4. В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко